JustPaste.it

Jak się mieszka w Poznaniu?

Poznań kojarzy się nie tylko z koziołkami, pyrami i rogalami świętomarcińskimi, ale także z nowoczesnością i rozwojem.

Poznań kojarzy się nie tylko z koziołkami, pyrami i rogalami świętomarcińskimi, ale także z nowoczesnością i rozwojem.

 

Jest to jeden z pierwszych grodów na terenie państwa polskiego, który wciąż zachwyca bogatą historią. Do tego tworzy doskonałe warunki do życia dla mieszkańców, stale podążając za najnowocześniejszymi trendami.W stolicy Wielkopolski stopa bezrobocia ma najniższy poziom w kraju. Miasto stale inwestuje w infrastrukturę i rozwój biznesu. Przyciąga to inwestorów, także zagranicznych. Czy warto tu mieszkać?

W 2018 roku przeciętne wynagrodzenie w Poznaniu wynosiło aż 5 000 zł brutto. To o prawie 10% więcej od średniej przyjętej dla województwa wielkopolskiego. Zarobki stale tu rosną, co wynika m.in. z problemów ze znalezieniem specjalistów oraz taniej siły roboczej. Wyższe płace przekładają się z kolei na jakość życia. A tę ponosi również stale rozwijające się miasto. Bogatsza infrastruktura miejska (m.in. wyremontowane Rondo Kaponiera i Most Teatralny), rozwinięta oferta kulturalna, wydarzenia biznesowe oraz rozrywkowe przy jednoczesnej dbałości o tereny zielone - to bodajże największe atuty Poznania. Coraz wyraźniej widać, że do Poznania się przyjeżdża, zamiast zeń wyjeżdżać.

Miasto doznań

Poznań reklamuje się jako „miasto doznań”. Tutaj rzeczywiście każdy znajdzie coś dla siebie i może być pewien, że czeka go mnóstwo atrakcji. Stolica Wielkopolski ma bogatą historię, a na mapie Polski stanowi jedno z najciekawszych miast. Jest istotnym ośrodkiem kultury i edukacji. To właśnie tu znajduje się jedna ze starszych polskich uczelni – Uniwersytet Adama Mickiewicza, którego korzenie sięgają aż do 1611 roku. Dzięki wszechobecnym studentom doskonale rozwija się tu także życie kulturalne.

Stolica Wielkopolski słynie z pięknych zabytków. Najchętniej odwiedzany jest Stary Rynek z renesansowym ratuszem i koziołkami, jak i Katedra leżąca na Ostrowie Tumskim czy Zamek Cesarski. Znajduje się w nim także aż 15 fortów, będących pozostałościami systemu fortyfikacji Twierdzy Poznań. Nowoczesne miejsca warte odwiedzenia to m.in. Palmiarnia Poznańska i multimedialne muzeum ICHOT „Brama Poznania”. Koniecznym punktem na mapie jest uznane w 2008 roku przez ICSC za “najlepsze centrum handlowe na świecie” Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. Warto zajrzeć również do ogromnego Centrum Handlowego Posnania. W Poznaniu jest mnóstwo terenów zielonych, na których mieszkańcy uwielbiają spędzać wolny czas. Najbardziej znane to Jezioro Maltańskie z Torem Regatowym Malta, stokiem narciarskim Malta Ski, ścieżkami rowerowymi i spacerowymi.

Miasto dla inwestorów i studentów

W Poznaniu chętnie się inwestuje. Co roku powstaje tu wiele nowych obiektów. Miasto od lat słynie również z Międzynarodowych Targów Poznańskich, które są organizowane na największych i najstarszych terenach targowych w Polsce. Tutaj siedzibę ma także wiele firm z branży finansowej (centra księgowe), informatycznej. Znajduje się tu fabryka Volkswagen czy centrum logistyczne Amazon.com. Dzięki temu rynek pracy jest atrakcyjny zarówno dla absolwentów, jak i innych specjalistów czy pracowników produkcji.

Co roku rzesze studentów przybywają do Poznania, który ma bogatą ofertę szkół wyższych (publicznych i prywatnych). Najważniejsze z nich to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz AWF. Obecnie w Poznaniu studiuje ok. 115 tys. osób. Ma to ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie miasta. Bardzo ważnym punktem w Poznaniu jest Kampus UAM Morasko - to ogromny obszar, który zajmują wydziały, instytucje oraz kompleks sportowy należące do wspomnianego wyżej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

 

Rynek mieszkaniowy

Poznań pod względem wielkości i poziomu cen plasuje się w czołówce polskich miast. Jednak na tle Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Gdańska przystępny cenowo jest mieszkaniowy rynek wtórny. Według danych NBP od 3 lat w mieście trwa stabilizacja cenowa. Wysoki popyt na nowe mieszkania nie powoduje wzrostu cen, ponieważ zapotrzebowanie jest uzupełnione odpowiednio dużą ofertą. Udział rynków w transakcjach rozkłada się mniej więcej po połowie. Jeszcze kilka lat temu przewagę miał rynek wtórny.

Najbardziej prestiżowe i najdroższe jest ścisłe centrum. Ważne, pożądane lokalizacje to: Grunwald, Wilda, Jeżyce oraz Winogrady. Wysokie ceny to również domena Ogrodów, św. Łazarza, Winiar, Piątkowa, Naramowic, Sołacza, Rataj.  Mieszkania na Sołaczu czy Starym Mieście kosztują często kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Za zwykły standard płaci się ok. 8 000 zł/mkw., często jednak ceny te dotyczą mieszkań do remontu. Winogrady, Naramowice i Piątkowo to kwoty około 6 300 zł/mkw., ale częściej przekraczające 8 000 zł/mkw. Na rynku wtórnym w tych lokalizacjach ceny mieszkań zaczynają się od około 5 000 zł/mkw. Najtańsze lokalizacje to osiedla peryferyjne, na których kupimy mieszkanie już za 4 000-5 000 zł/mkw. Są to m.in. na Krzesiny, Głuszyna, Starołęka, Dębiec.

Aglomeracja poznańska dla niektórych mieszkańców stała się zbyt głośna i ciasna. Zauważalna jest w niej migracja na tereny podmiejskie. Poznaniacy, chętnie przeprowadzają się na obrzeża. Decydują się wtedy najczęściej na kupno domu.

Rynek mieszkaniowy w Poznaniu to także rynek wynajmu, który niestety jest jednym z droższych w kraju. Ceny za wynajem domu od 115 do 140 mkw. wahają się w przedziale 4 000-15 000 zł/mies. Można znaleźć oferty nawet za 2 500 zł/mkw., ale jednak większość właścicieli nie schodzi poniżej 4 000 zł/mies. Średnie ceny wynajmu pokoju wahają się pomiędzy 650 a 1 200 zł/mies., przy czym większość ofert to jednak przedział 800-1000 zł/mies. Są to ceny podobne do warszawskich.

Czy warto?

Poznań to miasto, które przyciąga. Posiada nie tylko bogatą ofertę kulturową, ale także stwarza świetne warunki do życia. Można tutaj znaleźć dobrze płatną pracę lub realizować swój pomysł na życie - Poznań mocno wspiera zwłaszcza start-upy. Dodatkowo, w wolnym czasie czeka na nas mnóstwo atrakcji i zielonych terenów idealnych na spacery. Powodów do zamieszkania tutaj można znaleźć wiele.

 

Opracowanie: RynekPierwotny.pl