Login lub e-mail Hasło   

Pierwszy znak życia. Płacz.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.andrzejbudzinski.com/
Pierwszym znakiem jego życia był płacz. Nikt nie musiał uczyć go.
Wyświetlenia: 129 Zamieszczono 02/04/2019

Pierwszym znakiem jego życia był płacz. Nikt nie musiał uczyć go. Płacz to jedna z niewielu rzeczy, której nie trzeba uczyć dziecka. Pierwszy krzyk dziecka, tuż po narodzinach, to jego pierwszy oddech, a dokładniej, pierwszy łyk powietrza, jaki nabiera w płuca. Wcześniej tlen otrzymywał z utlenowanej krwi mamy poprzez pępowinę, skąd dalej transportowany był do komórek ciała. Rozwijał się w środowisku wodnym, teraz rozpoczyna życie w gazowym. Musiał zatem oddychać. Owszem, pod koniec życia płodowego miał już na tyle dobrze wykształcone płuca i przygotowane do wymiany gazowej, że mógł oddychać. Jednak nieużywane w łonie matki pęcherzyki płucne, były na początku jego nowego życia jakby zapadnięte. Żeby to lepiej zrozumieć, proszę sobie wyobrazić, że jesteśmy zanurzeni w wodzie i zdajemy sobie sprawę, że musimy wrócić na powierzchnię, aby nabrać powietrza, by oddychać. W chwili jak oddychamy nie odczuwamy bólu, ale wielką ulgę, ponieważ brakowało nam tlenu i groziło nam uduszenie. Dziecko po porodzie przy pierwszym oddechu ma miej więcej takie samo odczucie. Musi oddychać, by się nie udusić. Czuje ulgę, bo oddech ratuje jego życie. Dlaczego więc płacze? Może z radości? Płacze, bo jest troszeczkę przerażone i przestraszone.

Ciekawe, że płakać nikt nie musiał go uczyć. Była to rzecz naturalna, którą miał w sobie. Płakał bez żadnych problemów. Płakał, tak sobie myślę, bo został w sposób brutalny oderwany od mamy i po raz pierwszy poczuł się samotny, trochę zagubiony w nowej rzeczywistości. Może czuł zimno. On płakał, dziwna rzecz, a wszyscy wokół byli szczęśliwi, bo to znaczyło, że żył.

Moi rodzice opowiadali mi, że po moim porodzie, dużo lat temu, położna dała mi klapsa w tyłek. Nie. Nie dała mi go ze złości bo mnie nie lubiła, albo żebym płakał. Dała mi go, aby pobudzić mnie do oddychania, lub aby „wytłumaczyć” mi nową rzeczywistość, w której miałem od tej chwili żyć. Chciała mnie ostrzec!? Witamy na świecie! Klaps! Jakie piękne przywitanie! Dziękuje! Tak będzie przez całe życie! Klaps po klapsie. Dziś w pedagogice naucza się, że klapsy nie pomagają w wychowaniu i nie powinno się ich stosować, ponieważ nie uczą niczego dobrego. Uczą jedynie agresji zgodnie z zasadą, agresja rodzi agresję. Na szczęście nasz syn płakał sam.

W tym momencie przychodzi mi do głowy pytanie. Dlaczego dzieci nie rodzą się z uśmiechem na ustach? Niestety, nauczenie się uśmiechu wymaga czasu. Pierwsze znaki uśmiechu widzimy kilka dni po porodzie, podczas snu. Pierwszy uśmiech jest czuciowy, w reakcji na pieszczoty. Jednak, by śmiech stał się prawdziwy potrzeba wiele czasu. Miej więcej jeden rok. Krótko mówiąc, chciałbym podkreślić, że śmiech nie przychodzi nam tak łatwo, jak płacz. Odzwierciedla to w jakiś sposób rzeczywistość naszego życia na ziemi. Kto wie dlaczego? Płacz jest pierwszym i ostatnim znakiem ludzkiego życia! Podczas porodu płacze noworodek i wszyscy wokół się śmieją. Podczas śmierci, natomiast, wokół człowieka płaczą inni, mam nadzieję, że on się śmieje będąc w rękach Boga!

Podobne artykuły


91
komentarze: 133 | wyświetlenia: 68625
46
komentarze: 32 | wyświetlenia: 11847
37
komentarze: 60 | wyświetlenia: 13045
34
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2789
32
komentarze: 24 | wyświetlenia: 2819
31
komentarze: 14 | wyświetlenia: 2556
31
komentarze: 18 | wyświetlenia: 2446
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 4110
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2938
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 24369
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4779
23
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3400
23
komentarze: 4 | wyświetlenia: 4205
24
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2982
22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1620
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska