JustPaste.it

Meble francuskie wzorowane na rzemiośle starożytnego Egiptu

Można by sadzić, że meble, takie jak: krzesła, stoły, łóżka, kufry i skrzynie pojawiły się stosunkowo późno. Jednak podstawowe typy mebli wytwarzano już w starożytnym Egipcie.

 

W grobowcu faraona Tutenchamona w 1350 r. p.n.e. znaleziono liczne przedmioty wykonane z drewna. Z kolei w grobowcu wezyra Rechmire – zarządcy Teb i arcykapłana w Heliopolis – natrafiono na malowidło ścienne przedstawiające stolarzy wytwarzających krzesła.  Widać na nim mężczyznę wiercącego otwory do umocowania liści trzciny w poręczach krzesła w celach dekoracyjnych i na siedzisku krzesła celem stworzenia podścieliska do siedzenia. Wtedy nie znano jeszcze tkanin tapicerskich (i rafii), obecnie zdobiących meble francuskie. Zamiast nich używano właśnie trzciny. Jednakże tak wtedy, jak i dziś nawiercanie dziur w elementach drewnianych pod siedziskiem stanowi wspólny mianownik pracy starożytnego rzemieślnika i współczesnego stolarza przy produkcji krzeseł tapicerowanych.

meble francuskie Warszawa

Rzemiosło starożytnego Egiptu, mimo braku dostępności zaawansowanych narzędzi, prezentuje wyjątkowo wysoki poziom. Połączenia stolarskie stosowane w starożytności zna każdy stolarz naszych czasów. Wtedy nogi i poręcze krzeseł i stołków łączono metodą na czopy i wpusty, zaś siedziska wyplatano z trzciny. Już wtedy używano zarówno kołków, jak i gwoździ.

W starożytnym Egipcie meble przeznaczone dla władcy inkrustowano masą perłową i zdobiono złotem w płatkach. Używając najdroższych materiałów dekoracyjnych, meblom pochodzącym z królewskich grobowców nadawano wyjątkowych walorów artystycznych, zarezerwowanych wyłącznie dla wąskiej grupy ludzi, stojących najwyżej w hierarchii społecznej. Zdumiewający jest fakt, iż rzemieślnicy żyjący przeszło trzy tysiące lat temu znacznie wyprzedzili dokonania europejskich stolarzy, już w ten czas potrafiąc wykonać wykwintne, fantazyjne i eleganckie stylowe meble, dorównujące poziomem technicznym i artystycznym dziełom stolarzy pracujących na dworze królewskim osiemnastowiecznej Francji i innych dworów europejskich.

Krzesła egipskie stały się inspiracją dla stylu mebli francuskich z XVIII w. Impulsem do rozwoju tego stylu stała się wyprawa Napoleona i odkrycia archeologiczne z XVIII w.

 

Autor: Monika le Felic i Daniel Korcz

Licencja: Creative Commons