Login lub e-mail Hasło   

Czy nauczyciel stanie się dla władz także człowiekiem?

Jestem nauczycielem od trzydziestu lat. Nie mam się wcale za wybitnego pedagoga, ale z cała pewnością mogę o sobie powiedzieć, że nie wykonuję zawodu, a wypełniam powołanie. Od...
Wyświetlenia: 768 Zamieszczono 09/04/2019

Jestem nauczycielem od trzydziestu lat. Nie mam się wcale za wybitnego pedagoga, ale z cała pewnością mogę o sobie powiedzieć, że nie wykonuję zawodu, a wypełniam powołanie. Od początków istnienia III Rzeczypospolitej słyszę w sytuacjach kryzysowych jeden argument - nauczyciel powinien mieć na względzie dobro swojego ucznia. I to właśnie zwalnia każdą kolejną władzę z odpowiedzialności za stan oświaty w Polsce. To zwalnia każdą kolejną władzę z odpowiedzialności za prestiż wszystkich, którzy dzień po dniu pracują z dziećmi i młodymi ludźmi, poświęcając swój wolny czas, energię i zapał. I mam też wrażenie, że cały czas jestem poddany emocjonalnemu szantażowi - egzaminy należy przeprowadzić, bo to jest branie uczniów jako zakładników central związkowych. Tymczasem to nie centrale strajkują, ale kilkaset tysięcy zdesperowanych pracowników oświaty.

Dlatego - jak mawia klasyk - każda władza ma mnie za nic. Ze mną nie trzeba się liczyć, tak jak z policjantami czy górnikami. Mną może pomiatać ministerstwo, organ prowadzący, kuratorium, dziennikarz i rodzic. Może mną pomiatać uczeń, który śmieje się w twarz, bo zarabia, chodząc jeszcze do szkoły, dwa razy więcej. Kryterium społecznego prestiżu jest jedno - finansowe. Jako element systemu selekcji negatywnej do zawodu muszę znosić upokorzenia, można mnie bezkarnie obrażać, można mnie stawiać  w hierarchii społecznej niżej od krowy i tucznika. Nie mam na to żadnego wpływu! Jednak dlaczego teraz właśnie od śmiecia, odpadu, nieudacznika, który nigdzie nie potrafi znaleźć sobie lepiej płatnej pracy, wymaga się przeprowadzenia egzaminu? Przecież w opinii władz i dużej części społeczeństwa nie mam do tych czynności odpowiednich kwalifikacji. 

Mam nadzieję, że egzaminy różnego szczebla zostaną przeprowadzone i sprawdzone. Nauczyciele zawsze byli bardziej odpowiedzialni i mądrzejsi od każdej władzy, niezależnie od tego, czy była czerwona, zielona czy czarna. Ale to właśnie przywiązanie to etosu bez przerwy obraca się przeciwko nam. Przypominam wszakże, że samo przeprowadzenie egzaminów to jedynie pierwszy krok. Potem ktoś te arkusze egzaminacyjne musi sprawdzić. A kto? Urzędnicy Ministerstwa Edukacji Narodowej? Dziennikarze tvp i tvn? Zawodowi egzaminatorzy, tak jak w Wielkiej Brytanii? A może Ukraińcy? Nie! Sprawdzają je nauczyciele posiadający kwalifikacje do ich przeprowadzania. To ja w tym momencie przypomnę, w jaki sposób traktuje się tę elitę zawodu. W pierwszych latach funkcjonowania "nowej matury" np. w trakcie sesji sprawdzania otrzymywali bon na posiłek. Było to o tyle uzasadnione, że ośrodki sprawdzania były zamknięte, a praca trwała dziesięć godzin dziennie. Po kilku latach już tego dodatku zabrakło. Nauczyciel-egzaminator może pracować głodny, a jak nie, niech sobie przyniesie kanapki. To tylko jeden przykład, ale on pokazuje sposób traktowania przez urzędników nauczyciela i jego pracy. Po wielu latach, w roku 2019, w czasie trwania strajku, dzwoni dyrektor do dyrektora z pytaniem: "Masz wolnego nauczyciela? Pożycz!". Chodzi oczywiście o tych, którzy nie przystąpili do strajku i można ich sobie wypożyczać na czas trwania egzaminu jak rzecz.

Od kilku dni w dużych telewizorach, niezależnie od ich sympatii politycznych, niemal bez przerwy dziennikarze, komentatorzy, przedstawiciele władz powtarzają, że nauczyciel powinien zarabiać więcej, zarabiać godnie. Są to wyłącznie słowa. Niepoprawnym politycznie byłoby twierdzić, że jest inaczej. Niemniej jednak w narracji, zwłaszcza telewizji publicznej, można zauważyć zasadnicze pęknięcie. Awersem tej narracji są słowa (bo tylko słowa) o godnym traktowaniu ciężkiej pracy nauczyciela i finansowym jej docenieniu, rewersem jest coraz częściej przebijająca się informacja o niskiej jakości pracy. Skoro tak, to dlaczego mamy więcej płacić za usługi tak niskiej jakości?

Czy mam jeszcze złudzenia? Czy znowu nauczyciele sobie pokrzyczą, postrajkują i grzecznie wrócą do pracy przy tablicy?Scenariusz ten jest o tyle prawdopodobny, że było tak zawsze. Każdy protest w III RP, każdy strajk kończył się tak samo. I władze cynicznie wykorzystują ten fakt. Powtarza się wciąż w przekazach medialnych, że pracujemy 18 godzin tygodniowo. Tymczasem niezależny audyt wykonany jeszcze za czasów Donalda Tuska potwierdził, że jest to 47 godzin tygodniowo. Łatwiej jednak w celach jak najbardziej politycznych powtarzać po sto razy, jakimi jesteśmy nierobami i liczyć na to, że sto razy powtórzone kłamstwo stanie się prawdą zgodnie z opinią jednego z polityków obecnej władzy, że ciemny lud to kupi. Otóż mam nadzieję, obserwując skalę poparcia rodziców i uczniów wobec słusznego protestu nauczycieli, że nie kupi, a władze będą odpowiedzialne za destrukcje całego systemu edukacyjnego w Polsce.

P.S.

Bardzo dziękuję licealistom z Gdańska, którzy zredagowali bardzo piękny list do władz w obronie swoich nauczycieli. Bardzo dziękuję rodzicom za wyrozumiałość i zrozumienie, zwłaszcza tym, których dzieci zdają w tym roku egzaminy. Jeżeli nie poddamy się propagandzie, mamy nareszcie szansę na lepszą szkołę i lepszą jakość kształcenia.

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 956
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1106
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 648
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1006
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 694
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1844
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 847
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 637
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 546
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 989
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 637
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 537
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 502
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Czy nauczyciel stanie się dla władz także człowiekiem ?" ... nie ma czegoś takiego jak systemowy nauczyciel, w systemie można jedynie być biurokratą ( użytecznym idiotą ), Tak jak nie ma też systemowego kapłana, bo w systemie można być jedynie biurokratą wypełniającym wytyczne zwierzchności którym ma się obowiązek być wiernym.
Obawiam się że Nauczanie przyszłych pokoleń, by zapewnić jakiś rozwój ludzkości będzie musiało przejść do podziemia, taki oddech powracającej przeszłości.

@pokrzywiony: Tajne komplety?

@Jan Stasica: Według mojej oceny na to się zanosi ... ?
Poczucie władzy za bardzo upaja, a to uniemożliwia rzetelne przekazywanie doświadczeń, wiedzy, umiejętności przyszłym pokoleniom.

@pokrzywiony: Niestety ...
Prawdopodobnie masz rację.
Już teraz słychać głosy, że edukacja ma wyprodukować ciemną masę nieuków oraz 5%-10% wykształconych, potrzebnych do kierowania tą masą.
Coś takiego jak w Chinach.
Te kilka procent będzie kształconych w elitarnych szkołach. Powiedzmy niedostępnych dla szarej masy ale niekoniecznie tajnych.
Niestety do budowania ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Aha, to jakby Krzywy jak najbardziej do elitarnej, on to nauczycieli uczył. Czemu nieuków ? Przecież twoim zdaniem wiedza zewnętrzna jest niepotrzebna.
Wszystkie odpowiedzi są w człowieku, także jak znaleźć później pracę na stanowisku kierowniczym, nie umiejąc nic hahahaha ..................

@pokrzywiony:
Jak ty skończyłeś na zawodówce, to już byli w podziemiu, zbunkrowali się haahaah ...........
Teraz jest jasne, szkoła się przed tobą ukryła hahahaha ..........

@Serpico: tak ....
Pokrzywionym jest mądry ...
Do Twojej wiedzy :
Mądrość inteligencja wykształcenie .... To trzy RÓŻNE rzeczy.
Można to zobaczyć w artykule wyżej :-)))

@Koriolan:
Cwany jest trochę, za mądry z natury nie za bardzo, ty także nie, art jak art, osobiście uważam że nauczyciele powinni zarabiać więcej, choć znam afery z nauczycielami, tak jak widziałem pijanych miesiąc czasu górników w sanatorium, górnicy to pijaki, większość, a sanatoria mają co jakiś czas w sumie po nic. Zdaje się Krzywy płakał kiedyś nad ich losem.

Rozważmy sam "mate

...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Ostrożnie bo artykuł napisał polonista, także ty i Krzywy, musicie się skoncentrować, żeby nie nawalić błędów haahhahaa ..............
Obaj jakbyście byli mądrzy, to coś z was by było, a nie sama świadomość hahaaha ........

A ci powiem jest parę osób bez wykształcenia które dotarły w życiu daleko, taki Harrison For na przykład, tylko on nie grzebie po kubłach haaha

...  wyświetl więcej

@Serpico: "Obaj jakbyście byli mądrzy, to coś z was by było, a nie sama świadomość "
He he he ...
Kto jest mądry wie, że istnieje tylko ... ŚWIADOMOŚĆ.
.
reszta to iluzja :-))))))

@Serpico: "nauczyciele powinni zarabiać więcej, "
Nie chcę Cię obrażać ale jesteś na poziomie autora artykułu wyżej ....
Oczywiście, że nauczyciele powinni zarabiać lepiej i górnicy, policjanci i informatycy, pielęgniarki ...
Umówmy się ...
Wszyscy Polacy powinni zarabiać lepiej ...
Ukraińcy zresztą też i Łotysze, Niemcy i Amerykanie ...
.
Postawmy ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Nie obraziłeś mnie, głosowałeś na artykuł, także o co ci chodzi ? Mimo że się raz ściąłem ze Stasicą, przy "kryształowych dzieciach", nie uważam żeby miał niższy poziom niż ja, pewnie wyższy pod pewnymi względami.
Policjanci ? Pfff .... pf... mało jest prawdziwych policjantów, czyli de facto mało jest Serpico haahaha .

Informatycy ? Co to żart ? Jeśli jesteś inform

...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Aaa nie, nie głosowałeś :), my bet.To jaki ten wydział ? Tajemnica pewnie haahahah :).

@Serpico: zagłosowałem, żeby Ci nie robić siary ...
he he he ...
Widzę, że chciałbyś ustalić kto ile powinien zarabiać.
Przemyśl to i napisz artykuł kto w/g Ciebie ile powinien dostawać na rękę :-))))

@Koriolan:
Budżetówka to osobny temat, resztę ustala rynek a nie ja.Stwierdzenie że informatycy powinni zarabiać lepiej jest idiotyczne, bo zarabiają dużo.

@Koriolan: hahahaha i w komentarzach panie hi hi.

@Koriolan: ' istnieje tylko ... ŚWIADOMOŚĆ.', że ZUS przyśle rentę. Te banknoty i bilon na pewno widzisz bez wirówki i trzeciego oka. Przynajmniej raz w miesiącu tryskasz zdrowiem.

@Koriolan:
Krzywy mądry, pewnie że tak, wiedza, wykształcenie, marność, mądrość ważniejsza, takie 4 lata z ŚJ, to jest coś, kwalifikacje tak podnosi, że później head hunterzy dzwonią i dzwonią, aż telefon osiąga taką temperaturę że się zmienia w termometr.
A to stresujące jest, to później trzeba znać techniki przeciwdziałające stresowi.

@Koriolan: 'WSZYSCY LUDZIE powinni zarabiać lepiej'.
Kori aleś ty jesteś głupi, przecież mądre głupki wiedzą, że to jest tylko iluzja. Co potwierdził niedawno głupi mędrzec całym swym 'ałtorytetem' . Tak, że bez obrazy panie hi hi i jeszcze raz hi.

@pokrzywiony: trzeba jak najszybciej stworzyć tajne komplety na których wykładać będzie krzywy Maniuś. Innego ratunku dla edukacji w Polsce nie widzę. Rowerek masz, kwalifikacje i praktykę też, robić ci się nie chce, możesz nauczać młodzież co robić, aby nic nie robić.

@Jan Stasica: Współcześnie wcale to nie muszą być jakieś tajne komplety, mogą to być legalne ale podlegającego pod nauczyciela który bierze za ten komplet odpowiedzialność, a ten komplet utrzymuje nauczyciela i umożliwia mu nazbieranie na odpowiednią emeryturę, a rola państwa zostaje ograniczona jedynie do wykazania zapotrzebowania ilościowego w różnych dziedzinach gospodarczych, tak by nauczyciel ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Pewnie że tak i będą uczyć roboty, a nie ludzi, ludzie będą świadomi i na poziomie Jezusa, wszystkich się będzie uczyć tylko Biblii, no ale czekaj ktoś to musi zrobić ? Znów księża ? hahahahaha
Odnalazłeś już kierunki świata i chyba opracowałeś róże wiatrów, to teraz kompas i płyń człowieku z tymi pierdołami hahahh

Jacy nauczyciele mają wiedzieć i co skoro mają ich zastąpić roboty ?

  renia,  09/04/2019

Od kilku dni w dużych telewizorach, niezależnie od ich sympatii politycznych, niemal bez przerwy dziennikarze, komentatorzy, przedstawiciele władz powtarzają, że nauczyciel powinien zarabiać więcej, zarabiać godnie. Są to wyłącznie słowa

Jeśli tak ludzie mówią to może tak się stanie, nie dziś to jutro. Moim zdaniem, nawet gdyby dziś zostały spełnione wszystkie postulaty strajkujących naucz

...  wyświetl więcej

@renia: hmm ...
Wydaje się, że dałaś się wpuścić w bezsensowny proces ustalania płacy za pracę. To wirtualne problemy nie mające rozwiązania. Nie da się przeliczać pracy na place nie tylko nauczycieli ale też ... Nikogo.

@renia: Ilu tych dobrych nauczycieli spotkałaś w swoim życiu? Tych, którzy dali więcej z siebie niż przerobienie programu, często powierzchownie, którzy naprawdę czegoś nauczyli (tu np myśleć, zachęcili do samokształcenia itd). A ilu znasz tych, którzy odbębniają robotę i czują się wyjątkowi i zapracowani, takich była olbrzymia większość. Ci najgorsi, przypomina mi się nauczycielka od Polskiego w ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: no, to wychodzi po połowie. Są różni nauczyciele, tak jak wszędzie. To, że istniała 'dziumdzia' nie może przekreślać tych innych z którymi da się żyć. Ja miałem więcej szczęścia chyba, bo wielu nauczycieli wspominam bardzo miło i wiele im zawdzięczam. A dziś z perspektywy czasu wspominam mojego nauczyciela matematyki niemal z czułością, mimo, że serdecznie go nienawidziliśmy, b ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Problem w tym że systemowe nauczanie rozmywa odpowiedzialność za zaradność ucznia w przyszłości. Praca nauczyciela to nie jakaś manufaktura w której powstałe błędy wyłapuje kontrola jakości na wyjściu ( egzaminy ), zresztą w jaki sposób jest statystycznie zdawana większość egzaminów to raczej wiadomo że to nie tędy droga.
Jak kiedyś pracowałem na kopalni, to wykładowca BHP powtarzał; egzaminy nie są ważne, prawdziwy egzamin wystawiają maszyny przy których pracujecie.

@Hamilton: Masz rację, ale nie piszemy tu o dobrych nauczycielach, o tym, jak wiele im zawdzięczamy, bo faktycznie zawdzięczamy, jeśli się rozwinęliśmy. O dobrych nauczycielach, też mam co opowiadać. Gdy patrzę w przeszłość, to z każdym etapem nauczania, tych którzy coś z siebie dawali, było więcej. Pokrzywiony ma rację, „że systemowe nauczanie rozmywa odpowiedzialność za zaradność ucznia w przysz ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz:
"Gdy napiszesz Hamiltonie teksto o dobrych nauczycielach, to napiszę pod nim o tych porządnych nauczycielach. Na ile sposobów mogli być ok."
...
Obawiam się że jak zwykle wpadamy w schemat powtarzany od lat i będzie tak jak od lat wiele emocji szumu, a żadnych konkretnych zmian tylko pudrowanie systemowego wrzodu.
...
Nauczyciele czy inna grup ...  wyświetl więcej

  jotko49,  09/04/2019

Po raz kolejny rozlega się płacz szewca, że odpadł mu obcas który niedawno zreperował.
Błędy lekarzy spoczywają na cmentarzach, nauczycieli zasiadają w parlamentach, także Brukselskich. Bywa że mędrkują i wspierają swych Guru na portalach. Kiedyś zaliczali klasy i szkoły lizaniem, kwiatkami o bardziej adekwatnych profitach nie wspomnę. Dziś kalecząc polską mowę i piśmiennictwo wspierają już ...  wyświetl więcej

@jotko49: Nie lubię Cię bo odrzucasz artykuły mojego kolegi Zakrawarskiego, który walczy jak umie z KRK i PiS-em ale wydaje mi się, że tu masz rację.
Polacy traktują Polskę jako postaw sukna - kto więcej udrze ten ma więcej.
Nauczyciele słysząc, że PiS chce dać więcej 500+ strajkują by też coś więcej dostać. Zresztą policjanci, pielęgniarki i inni to samo. Więc nie ma się co wstydzić ...  wyświetl więcej

  jotko49,  09/04/2019

@Koriolan: Wzajemnie i szczerze. Wiec buziaka ci nie dam bom hetero.
Wyjątkowo odpisuję że oceniać cię nie będę, bo CV wystawiono ci wielokrotnie.
Lecz to powiewa mi podobnie jak KK, PiS, bowiem każdy jest kowalem swego losu, mimo iż cygan już dynda...
Twój kolega - Habilitowany uczeń J Stasicy(ponury żart) ma wys....ne, jak każda żmija zygzakowata i folksdojcz, herbu Von... L ...  wyświetl więcej

@jotko49: Aleś się wysilił nad banalnie prostą sprawę ...
Seks trwa tylko godzinę i trzeba coś robić przez pozostałe 23 godziny.
Ech ...
U niektórych całe 24.
.
Czerwień się ... Pojebało Cię ?
Kakaja to raznica ?

Panie Janie, popieram kazde slowo napisane w tym artykule. Wiesci o strajku w Polsce - o dziwo - dotarly na kanaly amerykanskiej tv.
Zycze wszystkim nauczycielom sukcesu i... zwyciestwa w walce o sprawiedliwosc.
W okolicznej panstwowej szkole podstawowej (w poludniowych dzielnicach Nowego Jorku - gdzie mieszkam) nauczyciel z Panskim stazem zarabia $500 DZIENNIE.

  Hamilton,  09/04/2019

@youngcontrarian: a Lewandowski ze stażem 13 letnim ok. 3 000 $ na godz. przez całą dobę nawet jak śpi.

@Hamilton:
Drogi Hamiltonie, czyzbys sugerowal, ze Pan Stasica pomylil sie z powolaniem?

@youngcontrarian:
"LOS ANGELES — There are 900 schools, 30,000 teachers and more than 600,000 students in the Los Angeles public school system. By the end of the week, a teacher strike could throw them all into crisis.

After months of failed negotiations, teachers are expected to walk off the job on Thursday, in a show of frustration over what they say are untenable conditions in th

...  wyświetl więcej

A bezrobotni już strajkowali?

@szubrawiec: nie zdążyli, bo ich głodni i bezdomni zjedli.

Wielu nauczycieli traktuje pracę powierzchownie, większość, odbębnią ileś godzin (niewiele) i mają z głowy. Nie oszukujmy się, dobry nauczyciel Polskiego przegląda zeszyty, sprawdza klasówki, da się wypowiedzieć uczniom i uczciwie oceni (ale tych dobrych jest 10%), geograf sprawdza klasówki, co kilka miesięcy, i naprawdę, to się już nie dokształca (znaczy większość dokształca się, ale tak, jak każ ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: a na jakiej podstawie te opinie? Pracowałem w szkole przez 8 lat. Nie byłem tam z powołania. Swoje obowiązki starałem się wykonywać uczciwie, ale bez przesady. Pracowałem, bo miałem stałe zatrudnienie i ubezpieczenie. Miałem tyle prywatnych zleceń, że zarabiałem na nich 3-4 razy więcej niż płacili mi w szkole. Nauczyciele są różni. Problem tkwi w tym, że niskie płace powodują n ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Nie widzę tego tak prosto. Dobra pensja i dobra praca, i fachowcy idą do zawodu. Komornicy zarabiają super dobrze, a pozytywnej selekcji do tego zawodu nie ma. Jeśli będą wysokie dochody dla nauczycieli. To w jaki sposób znikną z zawodu ci kiepscy nauczyciele? Oni zostaną. Awans powinien iść w drugą stronę. Jeśli nauczyciel jest dobry, to powinien pracować w dobrej renomowanej szkole i ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Nic dodać, nic ująć.

@Janusz Nitkiewicz: dobry nauczyciel powinien iść do renomowanej szkoły. No a kto stworzy tę renomowaną? Urzędnicy, panie sprzątaczki? Niezupełnie tak jest jak piszesz. Namnożyło się wyższych szkół prywatnych, które do pięt nie dorastają UJ, UW czy AGH i innym państwowym uczelniom. W naszym systemie pieniądz idzie za studentem. Uczelnie obniżają wymagania by zdobyć studenta. I moim zdaniem produku ...  wyświetl więcej

@Hamilton: I tak powinno być i to powinno się realizować, po dziesięciu latach byłyby efekty. Ci kiepscy by odeszli, a poziom poszedłby w górę, bo przekładałby się na pieniądze za pracę. I tu powinno się oceniać nie tylko pamięć (dat, wydarzeń) ale rozumienie przyczyn i skutków, i umiejętności osobiste ucznia (argumentowanie, przekonywanie, rozumienie tekstu, rozumienie problemu itd). Ale możemy sobie tylko o tym pogadać.

„Bardzo dziękuję rodzicom za wyrozumiałość i zrozumienie, zwłaszcza tym, których dzieci zdają w tym roku egzaminy”. Gdyby strajki były organizowane w jakiejś części szkół i tam dzieci tych rodziców, do których pisane są te słowa, mogłyby być pokrzywdzone, to zamiast zrozumienia powinni pójść z kijami i sprawa byłaby załatwiona. Dzieci tych bardziej agresywnych rodziców, to nawet dostaliby lepsze s ...  wyświetl więcej

Ale, Januszu, skąd ta dwoistość? Jeżeli jesteśmy tacy beznadziejni, to dlaczego mamy sprawdzać egzaminy? Przecież rok po roku krzywdzimy maturzystów!

@Jan Stasica: Rozumiem twoje oburzenie zarobkami. I pewnie masz tu rację (nie wiem ile naprawdę zarabiają miesięcznie nauczyciele. Pewnie za mało. Praca ciężka, jak się przyłożyć, to stawia duże wyzwania, ale są i atuty: dwa miesiące wakacji, mniej godzin pracy niż w Biedronce (tam też patrzą z pogardą i się wykłócają), a tu jest możliwość, gdy uczeń patrzy z pogardą na danie mu pały (a nawet na o ...  wyświetl więcej

Kiedyś miałem krótką przygodę z tym zawodem, ale nie miałem pełnych kwalifikacji, więc jak się ktoś z takimi znalazł, to dla mnie nie było już miejsca. Ale miałem okazję się przekonać, jak to wygląda od środka. Zwłaszcza te mityczne 18 godzin. Do szału mnie doprowadzała bezsensowna biurokracja, bezużyteczne papiery do wypełnienia. Z uczniami też było różnie. Oczywiście też komunikacja z nimi nie z ...  wyświetl więcej

@pasjonatpl: Jeśli chodzi o biurokrację, jest jeszcze gorzej. Ale tak naprawdę, jeżeli idzie o kontrolę pracy nauczyciela, ważne są papiery, a nie jakość pracy na lekcji. 30 lat temu moja wizytatorka bywała mniej więcej raz w miesiącu na mojej lekcji. Dziś młodego nauczyciela nikt nie kontroluje. Skąd wiadomo, że nadaje się do zawodu? To też jest nasza wina? Czy raczej urzędników systemu?

@Jan Stasica:
O tym, czemu służy ta biurokracja, wiem doskonale. Chodziło mi o to, co się zmieniło. Może pan podać więcej szczegółów?

  Hamilton,  09/04/2019

@Jan Stasica: najsmutniejszy dowcip o nauczycielach jaki słyszałem:
Korytarzem szkolnym idzie dwóch mężczyzn. Młody obwieszony pomocami naukowymi z cała masą papierów i teczek pod pachą i stary z rękoma w kieszeni.
Młody :
- pan, panie kolego nawet konspektu. Po tylu latach pracy ma to pan w głowie.
Stary :
- nie panie kolego, w dupie.
Ale strajk popieram i jestem z wami !

@pasjonatpl: kiedyś byłem w Krakowie. Był upalny dzień. W okolicach rynku znalazłem małą knajpkę i zamówiłem zimne piwo. Wypiłem i chciałem wyjść a tu pani kelnerka stawia na stole kolejne.
- pani się pomyliła, ja nie zamawiałem tego piwa.
- pan nie, ale barman zamówił dla pana. Okazało się, że barmanem był mój były uczeń. Studiował na AGH i dorabiał sobie u szwagra w barze. Takich miłych przygód mam więcej.

Pracowalem w szkole podstawowej klasach 7-8-9 ponad 30 lat.
Od kilku lat jestem na pensji/rencie (czy jak sie to nazywa w Polsce ?)
Otrzymuje 16.400 Swk miesiecznie netto.
a) Ile to jest w zlotowkach ?
b) Ile otrzymuje nauczyciel-rencista w Polsce ? (odpowiedz ty co wiesz)
Nie ulega najmniejszej watpliwosci, ze male zarobki "trzymaja na odleglosc" ludzi uzdolnion ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: nauczyciele nigdy w powojennej Polsce nie byli zbyt dobrze opłacaną grupą zawodową. Mieszanie akurat w to Rydzyka i kleru to chyba też pisanie na zasadzie ... aby twoje na wierzchu ... bo sensu w tym brak.

@zakrawarski: Niestety już od kilkudziesięciu lat uformował się taki trend, że państwo stara się płacić jak najmniej, a pracownicy pracujący na rzecz państwa muszą strajkować, by dostać więcej; tylko gdzie w tej strategi jest miejsce na rzetelną prace, profilaktykę zdrowotną, rozwijanie gospodarki i świadomości obywateli ?
Jedni udają że płacą, a drudzy że pracują ..., a dług publiczny rośnie ...
http://www.dlugpubliczny.org.pl/

@zakrawarski:
"Od kilku lat jestem na pensji/rencie (czy jak sie to nazywa w Polsce ?) "

enta u nas się nazywa "przebudzenie świadomości" , budzi ci się świadomość i zajmujesz się tylko Biblią i Jezusem.
Niektórzy pracują, ale to ci nieświadomi, w sensie będąc na rencie.No na nauczyciela w podstawówce to trzeba mieć wybitne uzdolnienia.
Kalkulatora walut nie możesz zna

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Na twoim miejscu bym wyjechał, taki mózg, znajomość języków, dziwne że nikt cię nie ściągnął gdzieś, do Yale o na przykład hahaahha

@pokrzywiony: no masz rację z tym długiem. Nikt się nim nie przejmuje. Ani nawet tak zwani odpowiedzialni politycy ani tak zwani odpowiedzialni nauczyciele ani nikt.

  Koriolan,  09/04/2019

@zakrawarski: słusznie zauważyłeś ...
Niskie zarobki skutkują niską jakością nauczycieli i słabym wykształceniem. Znam to doskonałe z zawodu informatyka. Informatyk w szkole jest ... Słaby.
Zresztą nic dziwnego bo informatyk w banku jest w stanie zarobić 20-30 tysięcy bez większych problemów. Informatyk w szkole 2-3 tysiące.
I wszystko jasne ...

@Koriolan:
Pewnie że ma, wy zawsze macie rację, USA ma taki dług publiczny że ho ho i co z tego ? Nie za dużo, taka jest polityka finansowa państwa że standard życia ludziom nie spada, szczególnie tym którzy coś potrafią i chcą pracować.
Rydzyk taki problem ? A ludzie jak ty i Krzywy nie ? 40+ lat i już adios ? Heloł.
W jakiej szkole w liceum ? A co tam jest za informatyka ? Jaki ty wydział kończyłeś niby dalej nie za bardzo chcesz powiedzieć :).

@Koriolan:
20-30 w Banku, nie chcieli cię przyjąć ? Lepiej było prowadzić firmę która wyliczyła padakę ? hahahaah ......
A tak jeszcze Jasna Góra :)

@zakrawarski: zwykły nauczyciel na emeryturze dostaje 1200 zł na rękę (stary portfel) do około 2 000 zł jakiś młodszy.
To są emerytury zwykłych nauczycieli.
Młody nauczyciel w szkole dostaje około 1700 - 2000 na rękę. Starsi koło 3000 zl do 3500 zł.
To są dane ze szkół państwowych. W prywatnych może być inaczej.

@Serpico: jesteś zwykły ... jebuś ...
:-)))

@Koriolan:
Co ty nie powiesz, tylko bez wypadku nie wiedziałbym co to renta i już dawno o niej zapomniałem :). Nie zapomnij o emeryturkach trepów z PRL.
System ubezpieczeń społecznych w Polsce to kicha, ale ta kicha ma wiele stron, także takich jak ty i Krzywy, a skoro byliście tacy super mądrzy i dalej jesteście, z jakich powodów jesteście tylko obciążeniem i to od 40ki ?

W jakim kraju tacy ludzie mają "dobrze" ?

@pokrzywiony: jedni udają, że płacą, inni, że pracują. A rencista Koriolan i rencista Maniuś nie udają tylko łapki wyciągają, bo im się należy, a dług publiczny rośnie.

@Koriolan:
Nie ja, ty jesteś jebuś, w końcu nie ja przejebałem ileś lat na randkach w necie, tylko ty hahaaha ........, teraz wszystko ci się kojarzy z sexem :).
Reformowanie się zaczyna od siebie, pewnie nie słyszałeś, to teraz słyszysz :).

  Hamilton,  09/04/2019

@Koriolan: tylko świadomym rencistom ten dług publiczny leży na sercu. Hahahaha - zawału dostaniesz na sam widok listonosza.

@Serpico: no i ma oscyloskop na karbid. NASA albo CERN.

@Koriolan:
Poza tym kicha jesteś nie guru, cytuję :
"1) świat normalny (świat iluzji) "

Taki guru, taki poziom oświecenia a się zajmuje iluzjami, na dodatek jeszcze używa porównań.
I to jest któryś raz, ile będę oglądał fałszywego proroka, koniec, dość tego zaprzeczania sobie fake Osho, zostajesz zwolniony ! Jak wygląda zwalnianie wiesz dobrze hahaahahhaahahaha

...  wyświetl więcej

@Koriolan: a doktorant informatyki koriolanek nawet do szkoły się nie załapał za pińc set plus zagrycha.

@Hamilton: & serpico ...
Sorry ... Heiterki-hitlerki ...
Ale rąbiecie takie smutasy, że mi się czytać nie chce ....

@Koriolan:
No smutasy, przepraszam cię najmocniej że wtedy jak tobie się już nie chciało pracować i nic ze sobą zrobić, mimo że mogłeś, ja pracowałem, mimo że powinienem leżeć bykiem, jeszcze ćwiczyłem do tego, całkiem możliwe że w takiej Szwecji miałbym rentę, tylko nawet w Szwecji bym jej nie chciał, wolałbym coś robić w życiu, coś oprócz randek w necie i gadania o Jezusie. Smutne to trochę, no to lecą smuty.

Przepraszam .. nie gniewaj się.

Mieszanie akurat w to Rydzyka i kleru to chyba też pisanie na zasadzie ... aby twoje na wierzchu ...
bo sensu w tym brak.
...
Jest jak najbardziej sensowne i demoralizujace....BO....dla swoich ....popieraczy
pieniadze sa ! Rydzyk otrzymuje krocie, a episkopat rozkazuja awoim katechetom aby nie strajkowali.
Ewentualna przegrana PiS-u mogloby zmniejszyc wplywy i do ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: ogólnie masz rację, choć budżet i dzielenie pieniędzy jest bardziej skomplikowane.
Też bym chciał by zabrali kościelnym a dali nauczycielom ale tak się NIE STANIE.
Konkordat spowodował, że księża TEŻ STALI się nauczycielami ... Pensja itd.

  Hamilton,  09/04/2019

@zakrawarski: pracowałem w szkole w latach 1986 - 1994 i zarabiałem ok. 1/2 ówczesnej średniej krajowej. O Rydzyku nikt wtedy nie słyszał, a wysoki prezio był podstolim u Wałęsy. Jak widzisz relacje były podobne albo gorsze. Przed 1989 episkopat nie brał pieniędzy za naukę religii a kasiorki też nie było.

Ten art, i moje wpisy, poruszaja sytuacje ....aktualna !

@zakrawarski:
Aktualna sytuacja jest taka, że najwięcej o reformach szkolnictwa, mają do powiedzenia kolesie, którzy po 20 lat nic nie robią tylko gadają o Biblii ahahahaha ................. i to nie księża :)
Czekaj myślę jak to się nazywa, chyba groteska hahaah

Jeden jest nieśmiertelny, bynajmniej tak twierdzi, twierdzi także od paru lat że wiedza jest do bani, ciekawe czemu zainteresował się tak przyziemnymi rzeczami :).

@zakrawarski: a ja ci pokazuja ze ta aktualna nie jest gorsza od ta co byla. Co nie zmienia faktu ze nauczyciele maja prawo do strajk. I co ma do rzeczy ze ty poruszaja co maja.

@Hamilton: pszepienknie ujente

  Koriolan,  10/04/2019

Filmik podający pensje nauczycieli ...
https://youtu.be/B1dr7db7NMk
.

@Koriolan: Dziekuje, interesujace ! Czyli do moich 16.000 koron daleko !?

@zakrawarski: Cóż ...
Chodzi o trochę coś innego. O to, że na spokojne życie potrzeba 3-4 tysięcy. Z tego zestawienia widać, że ani emeryt ani młody nauczyciel nie może w pojedynkę spokojnie żyć nie mówiąc a wygodnym życiu na które trzeba w Polsce 4-6 tysięcy. Ciągle mówię o w miarę normalnych ludziach.
Znajoma młoda nauczycielka ma dwójkę dzieci a więc i rodzinne i 500+. Ma też męża ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Ja zyczylem sobie tylko porownania mojej 16-sto tysiecznej (koron) emerytury z polska ?
Wiesz ? Pisz !

@zakrawarski:
"W Szwecji na emeryturę można przejść w wieku 61 lat (w 2026 r. wiek emerytalny wyniesie 64 lata). Emerytura minimalna w Szwecji to około 785 euro, czyli 3 250 zł. Pełną emeryturę można otrzymać po 40 przepracowanych w tym kraju latach, ale istnieje również świadczenie gwarantowane, które przysługuje już po trzech latach pracy w Szwecji. Jego przyznanie jest uzależnione od syt ...  wyświetl więcej

@zakrawarski:
"zwecja

W Szwecji do emerytury liczy się praca wykonywana od 16. roku życia, a przejść na nią można w wieku 61 lat. Co ciekawe, po osiągnięciu tego wieku można zostawić sobie część etatu i pobierać tylko 50, 60 czy 70% należnej emerytury. Emerytura dzieli się na trzy części: inkomstpension, premiepension i garantipension. Pierwsza część działa podobnie jak polski syste

...  wyświetl więcej

@zakrawarski:
Dostałeś po 30 stu, zamiast po pełnych 40 latach, czyli renta tak ? Na co ? I czemu chcesz koniecznie sprowokować kogoś ?

@Koriolan:
"Ma też męża co powoduje, że żyje na granicy ubóstwa i spokoju."

cytuję :
"Zwykłe życie.

Całe życie szukałem prawdziwej Miłości. Wczesniej poznałem swoją przyszłą żonę, zaczęliśmy uprawiać seks. Było super i myślałem, że to Miłość. Potem dzieci, dom, praca. Po pewnym czasie czegoś zaczęło mi brakować ale rozejrzałem się dookoła ... wszędzie to samo. No więc

...  wyświetl więcej

@zakrawarski: kwoty Ci już napisałem 1800 - 2000 zł.
Chciałem jeszcze porównać "moc nabywczą" ...
Czy z Twojej emerytury stać by Cię było na mieszkanie, życie, nowy samochód na raty, wakacje np 2-tygodnie w Egipcie i czy by Ci coś zostało dla wnuków ?
W Polsce 2000 zł to TYLKO spokojne życie, raczej bez wakacji i samochodu z drobnymi prezentami dla wnuków :-)))

@Koriolan:
Pisał ileś razy że jeździ po całym świecie, to go chyba stać na to, poza tym, jeśli to jego syn, ten cały pianista naprawdę, to syn kosi hajs.Naciska klawisz, a z klawisza wyskakują korony szwedzkie, warto grać, dobrze warto grać, ogólnie warto coś robić dobrze.

@Koriolan:
Tak się zastanawiam jakim cudem, koleś taki jak ja, po kilku operacjach, dwóch z zagrożeniem życia, tego pięknego, przeszczepem skóry, który ma szanse na przyjęcie rzędu 30 %, wydłużaniu nogi, bo był skrót 3cm, żyje w zasadzie całkiem normalnie.
Ale co w tym takiego zabawnego ? To także przez takich jak ty, nie za zabawne.

@Koriolan:
Poza tym przecież to wszystko nie ważne, bo cała kasa idzie w powłokę, dusza ważna hahahahaha. Teraz Krzywy albo ty, możecie spokojnie zacząć swoje majaczenia.

@Koriolan:
Jeszcze bezczelny prosiaku, pisałeś ostatnio że praca jest dla pariasów, a ty jesteś pan, a teraz robisz wyliczenia czyichś pensji za pracę.

@Serpico: wróciłeś do wyzywania mnie.
Wróciłeś na poziom zwierzęcia ...
Szkoda z Tobą gadać.
.
Zapomniałeś, że ta twoja głupia dziwka co zdechła w bólach na raka powiedziała ci byś się nad sobą nie litował ...
Litość to gówniane uczucie ...

@Koriolan:
Skończ pierdolić, zwierzę będzie za godzinkę, biegające zwierze pajacu niedorobiony, nie interesują mnie twoje jęki, wiem co widzę, widzę dwóch kolesi którzy wyemigrowali, jeden przed stanem wojennym i świniaka, którego ojciec był oficerem PRL, nawet tacy nie mieli zbliżonej do Zakrawarskiego., o ile jest prawdziwa.

@Koriolan:
HAAHAHAHA a kto się nad sobą lituje ty ślepawy grubasie :D hahahahahhah
Chyba ty, ślepy prosiaczku :D, by the way , moja mama ma 76 lat , miała problem z okiem, martwiłem się, ale już go nie ma !
A ty jesteś łysym, ślepym , grubym do niczego nie nadającym się prosiakiem.

Twoje miejsce jest w ubojni dla świń, panie zwierzęcy hahahaha

I am the MAN u fucken fat blind fuck, a robię to także dla niej bo by się ucieszyła.

@Koriolan:
Zgadza się, w szczególności litowanie się nad sobą, jak pod artem Sety, jestem niepełnosprawny chlip, ślepy jestem chlp, chlip chlip ! CHLIP ! Prosiaczek cry. Mam I grupę chlipu chlip ! Trzeba było dodać że się spasłeś, bo nie widziałeś co jesz haahahaah ..........
Ale randki w necie to widziałem hahahhhaha

Zróbcie jakieś spotkanie znów we Wrocławiu, skuszę się, we

...  wyświetl więcej

@Serpico: Ty jesteś gorszy jak jakiś niepełnosprawny rencista zresztą to fajni ludzie, ale ty jesteś jak wściekła żmija plująca tu swoim jadem od lat.

@pokrzywiony:
A kiedy ja twierdziłem że nie ma "fajnych" ludzi niepełnosprawnych ? Pewnie że są, przed wypadkiem znałem też, koleś na wózku sternika zrobił, miał takie panie że wam się nie śnią, a już na pewno nie grubej świni, która podymała jakieś szmaciska, to jej się teraz wydaje że wszystkie kobiety to dziwki.

Serio taki niedobry ? No dla takich trashy nie zamierzam być dobry.

@pokrzywiony:
Jakoś ci mała szmacino nie przeszkadza jak on pisze że moja przyjaciółka była dziwką, a nie była dziwką tylko prawnikiem, zaangażowanym w pomoc dzieciom, a nie spasionym śmierdzącym ślepym typem, który się afiszuje z chlaniem jakichś gównianych naleweczek.To ci nie przeszkadza.

@Koriolan: 'Ma też męża co powoduje, że żyje na granicy ubóstwa i spokoju". O kurde gdyby miała inny zawód to mąż byłby spokojny i ubóstwiany, albo mąż rencista z ogromnym mięśniem piwnym, który musi być regularnie napełniany, bo robi się nerwowy gdy renty nie starcza.

@Serpico:
"Jakoś ci mała szmacino nie przeszkadza jak on pisze że moja przyjaciółka była dziwką ..."
...
Niby czemu miałoby mi to przeszkadzać tym bardziej że to twoja przyjaciółka ( a może to jakaś twoja kolejna imaginacja ? ) ?, w dodatku skoro cały czas plujesz na niego jadem , to co chciałbyś by on cie za to chwalił i inni użytkownicy jeszcze cie bronili za to jak tu pluje ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
A skoro moja przyjaciółka to on może w ten sposób wyzywać, ja nie mam żadnych imaginacji ciole niedorobiony.Nigdzie nie pisałem że mam jakieś oczekiwania haahhahaa
Jest spasionym ślepy pajacem, stan faktyczny.
Howg.

Poza tym wy nie jesteście niepełnosprawni , tylko cipki takie, jeden spasiona cipka, a drugi anoretyczna cipka, obaj sukcesywnie do tego dopr

...  wyświetl więcej

@zakrawarski: wszyćko wisz a tego nie wisz. A taki głupek chory psychicznie jak ja wygooglam i wim jaka średnia pensja i emerytura w Polsce a jaka w Szwecji. Musisz jechać do Pcimia albo na kielecką wieś, tam cię dzieci tego nauczą. Nie bedziesz musial pytac na eiob.

@pokrzywiony:
Zmykam, jakby mnie dzieci z placu zabaw gdzie ćwiczę zaatakowały, to będę dzwonił do ciebie po "wstawiennictwo" hahhhahahaahaahahahahhahahaaha
HAHAAHAHAHAHAHAHAAH

Dobry pomysł, dzieci nieraz agresywne są, by się na tobie wyżyły, taka duża żywa zabawka dla dzieci hahaahah

@Serpico: proste pytanie ad tej umarłej ...
Jak długo gnoisz mnie i pokrzywionego, naszych znajomych ?
Rok, dwa ?
Więc oczekujesz szacunku dla swoich znajomych ?
Chyba jesteś ... Nienormalny ....
Taryfa ulgowa dla gnoja o nicku serpico się skończyła z mojej strony :-)))

@Koriolan:
Buahahaahhaha ! To się uśmiałem hahahhahaha. Jakich waszych znajomych ? Te bandę kombinatorków łącznie z wami ? HAHAAAH, ale mnie ubawiłeś prosiaku.
https://www.budujmase.p ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
To ty jesteś nienormalny spaślaku niedorobiony, kierownik się znalazł od usuwania ludzi z eioby i ćwiczenia ich, spieprzaj człowieku na szczaw, albo żreć gruz.
Jedziesz jedziesz z tym spalaczem, może nie dostaniesz zawału nawet, kto wie, warto sprawdzić, w tym czasie Krzywy może walnąć ruską metę, na tyle to chyba stać hahhaha ..........i tak pewnie nie zadziała, bo na ten ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  10/04/2019

@Koriolan: ty nie masz tu "rzadnej" taryfy ulgowej i "kfitniesz" jak czerwona "rurza" w nocniczku.

@Koriolan:
Czekaj, może tobie chodziło o Teneryfę ? Posrało cię chciałoby się powiedzieć wszarzu, ale wszy to się nie zalęgną w tych resztkach włosów, choć pewnie by chciały ze względu na poziom zadbania "powłoki' łeb, to chyba przerost ego, bo nie prostaty, prostata ginie w wałach sadła.

Krzywego to mi było kiedyś po ludzku szkoda, bo myślałem że on faktycznie na coś chory jest tak

...  wyświetl więcej

Miliony złotych z MEN dla toruńskiej uczelni ! Z dzisiejszej prasy !!

  Koriolan,  10/04/2019

@zakrawarski: daj spokój Zakrawarski ...
Nikt tego nie rozumie i nawet nie chce rozumieć.
Nauczyciele chcą kasy i przykrywają to "etosem pracy".
Rząd woli "po swojemu" wydawać kasę zapewniając SOBIE zwycięstwo w przyszłych wyborach.

@Koriolan: I dlatego ponnismy o tym pisac !
A zarobki nauczycieli to etos sam w sobie !!

@zakrawarski: Ja to widzę inaczej.
Nie ma czegoś takiego jak etos pracy. Po prostu świat jest tak urządzony, że trzeba pracować by mieć pieniądze i kupować jedzenie. Pracujesz tu czy tam - nie ma różnicy. Dostajesz więcej czy mniej - też bez różnicy. Etos to sranie w banię ...
Wywyższanie się. Autor ze swoim etosem na pewno czuje się lepszy od sprzątaczki w szkole.
.
W/ ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: Druga rzecz to polityka ...
Opozycja walczyła z PiSem za pomocą kobiet i kwiatków, antymiesiecznicą itp. ale nic nie ugrała. Teraz udało się wywołać ogólnopolski strajk, który jest WYRAŹNIE na rękę opozycji.
Reasumując ...
Jest szansa, że w następnych wyborach PiS nie zdobędzie takiej władzy jak teraz i chyba dobrze :-)))

@zakrawarski: a ty ponninis pisac 1000 razy wiecej, az sie kuzwa wreszcie nauczysz etosie slowa pisanego sam w sobie. Jak ty to robisz geniuszu, że widzisz wszystkie błędy świata, a swoich nawet poprawić nie 'umisz', bo nie 'wisz' jak to się robi

https://wiadomosci.onet.pl/kra(...)85yt85n
No i tu są jakieś konkrety o co tak naprawdę chodzi ...

https://wiadomosci.onet.pl/kra(...)g2t8fn1
..., a to bardziej życiowe podejście do strajku, dające do myślenia. :)

@pokrzywiony: Maniuś ty idź do tej telewizorni Kurskiego i pokaż się. Powiedz, że całą swoją młodość walczyłeś w szkole i strajkowałeś, rzucałeś kamieniami w szkołę i nauczycieli. I co? I teraz jesteś największy komentator obywatelski, stoisz na czole i walkę przy pomocy chamstwa uprawiasz. Będziesz wzorem do naśladowania.

@Hamilton: Nie rzucałem w szkołę ani we wszystkich nauczycieli kamieniami, tylko w takie stare zapijaczone mendy jak ty, które wystawiały przy okazji złe świadectwo tym dobrym nauczycielom z powołania.
A ty stara pizdo szefem jakiej propagandy jesteś ?

@pokrzywiony: hahaha - skąd przybywacie Menelu i dokąd zmierzacie Wasza Żulikowatość?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska