Login lub e-mail Hasło   

Fabuła rasa - Edward Stachura ... (1 #2)

Możecie się zmierzyć ze świetną literaturą polską dotyczącą Świadomości.
Wyświetlenia: 187 Zamieszczono 13 dni temu

"Chcieć to najgorsza rzecz, jaką można chcieć.
I - jeżeli o to idzie - nigdy za dużo o tym mówić. Do końca czasów.
Ale chcieć jest też najłatwiejsze do zaobserwowania, do odczytania, do zdemaskowania, bo z tym masz do czynienia na każdym kroku. Wystarczy, żebyś zwrócił uwagę na to, czym jest chcieć. I wystarczy, żebyś to zobaczył. Zobaczywszy czym jest chcieć, zobaczysz wszystko, co możesz zobaczyć. I to wystarczy. Ale uwaga: nie chodzi o to, żebyś przestał chcieć, żebyś powstrzymywał się od chcenia, od chęci chcenia. Nie chodzi o to, żebyś dusił, dławił w sobie chcieć. Dławić w sobie chcieć to jest oczywiście też chcieć, to jest chcieć zdławić chcieć. Więc uwaga.
Się powie o tym wolniutko, a ty tylko słuchaj. Nie potakuj, nie zaprzeczaj; nie mów zbyt szybko, na głos lub w myśli: „zgadzam się z tym", a jeżeli już to mówisz, zauważ, że mówisz: „zgadzam się z sobą"; nie mów zbyt szybko: „nie zgadzam się z tym, protestuję", a jeżeli już mówisz, zauważ, że mówisz jeszcze raz: „zgadzam się z sobą". Gdyż „tak" i „nie" są tym samym, sprowadzają się do tego samego centrum, którym jest Ja, którym jesteś ty. Mówić komuś „tak", to mówić sobie „tak"; mówić komuś „nie", to jeszcze raz mówić sobie „tak".
Tak to jest."

~

------------+------------
Fragment książki
"Fabuła rasa"
Edward Stachura
Wydawnictwo Pojezierze  - Olsztyn 1985

~

 

Edward Stachura ...
W dzisiejszych czasach, czyli 21 wiek, budzi się stosunkowo dużo ludzi, pojawiło się mnóstwo książek z ogólnie nazwanego działu rozwoju wewnętrznego. Nikogo już nie dziwią klipy na YT, wykłady czy rozmowy na forach publicznych. Stosunkowo duża liczba oznacza tu kilka osób w większym mieście, kilkaset lub kilka tysięcy w największych miastach i pojedyncze osoby w małych miejscowościach.
Inaczej było w latach 70 - tych ubiegłego wieku w Polsce, kiedy proces częstego budzenia się ludzi dopiero się rozpoczynał. Obudzonych mogło być kilka do kilkuset osób. W/g mnie Stachura był taka właśnie osobą. Obudził się a wokół pustka ...
Nie było innych obudzonych, nie było książek, opisów i wyjaśnień. Trzeba było samemu wszystko rozpoznawać. Dla otoczenia było się jakimś dziwolągiem, wariatem czy obłąkanym. I tak też został sklasyfikowany Edward Stachura. Dzisiaj miałby do dyspozycji całą buddyjską wiedzę o świadomości, ludzi którzy są obudzeni w większym czy mniejszym stopniu, rozmowy z nimi i przebywanie, mogące upewnić go, że nie jest wariatem a kimś wyjątkowym i cennym. Niestety był pionierem swoich czasów, przecierającym dopiero ścieżki Świadomości i musiał zapłacić stosowną do tego cenę.
Dzisiaj dzięki jego twórczości możemy zobaczyć - kim jest.

~

Podobne artykuły


25
komentarze: 84 | wyświetlenia: 1862
17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 999
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 1644
15
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1344
15
komentarze: 134 | wyświetlenia: 2041
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 529
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1126
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 723
14
komentarze: 119 | wyświetlenia: 939
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 874
13
komentarze: 21 | wyświetlenia: 827
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1123
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 528
12
komentarze: 23 | wyświetlenia: 842
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Przecież, chcieć to wola, u jednych jest jak słoma wypala się gwałtownie ale prędko, u innych jak węgiel, koks ...
Więc jaka jest Wola Boska ? ... sięgająca daleko po za czas naszej ludzkiej percepcji i pamięci jaką skrywają kamienie ?

@pokrzywiony: "Jaką jest wola Boska ?"
Nikt nie wie ...
Gdyż jesteśmy dziełem bożym a więc nie możemy ogarnąć swojego Stwórcy.
Możemy go poznawać ale tylko "niejasno, jakby w zwierciadle".
Przekładając naszą wolę na boską, wynikało by z tego, że Bóg chciał się ... Pobawić.
Bawi się stworzeniem, życiem i poznaniem - taka jest jego wolą - byśmy i my się świetnie ba ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  13 dni temu

@pokrzywiony: Maniuś kamienie cię nie zapomną, zwłaszcza te na które nasikałeś. Chłopaki to chyba pierwsza wasza książka w życiu. Brawo. Więcej czytajcie, mniej piszcie i eioba odżyje.

Hmmm, oj, co zas, eeee tam, azalisz, ? # < ! > + & % å = hura stachura a nawet chmura...
...
"Mówić komuś „tak", to mówić sobie „tak"; mówić komuś „nie", to jeszcze raz mówić sobie „tak".
Wydaje sie, ze Stalin wiedzial o tym !!!!
I to wyjasnia -nareszcie- jego dzialania ......

  Koriolan,  13 dni temu

@zakrawarski: to akurat jest logiczne ale inną logika :-)))
To jakby test intuicji (świadomości).
Dość prosty ale trzeba zrozumieć, że są dwa światy ...
1) świat normalny (świat iluzji)
2) świat prawdziwy (świat świadomości)
.
Stachura opisuje świat prawdziwy 2) oraz pokazuje jaz z punktu tego świata wygląda świat 1) a nawet czym jest ten świat nr 1).
...  wyświetl więcej

  Hamilton,  13 dni temu

@Koriolan: ten słowotok Stachury jaki przytoczyłeś jest wynikiem choroby psychicznej autora. I w taki sposób należy odbierać jego późną twórczość literacką. Ty próbujesz użyć tego jako argumentu na obronę swojego bezrozumnego ględzenia. Nie wszyscy geniusze są chorzy psychicznie i nie wszystkie uduchowione Koriolanki są geniuszami.

  Koriolan,  13 dni temu

@Hamilton: cóż ...
Umiesz korzystać z google i Wikipedi :-)))
Brawo ...
Wygrałeś cukierka :-)))

  Hamilton,  13 dni temu

@Koriolan: to jest normalne we współczesnym świecie, że korzysta się z różnych źródeł informacji., a nie tylko z jarmarcznych broszurek o buddyniach. A o problemach psychicznych Stachury wiem od co najmniej 20 lat, a ty jak się domyślam od kilku godzin. I nie jest to żadna literatura o świadomości tylko o jej zaniku i powikłaniach związanych z chorobą literaturoznawco z bożej łaski.

  Serpico,  12 dni temu

Tu ci popiszę, nie będę ludziom zaśmiecał artów, ale mnie ubawiłeś hahhahaha, taryfa ulgowa hahahaa ...., wal człowieku ten spalacz, może coś zadziała, bo jak ty się w takim stanie pokażesz Jezusowi ? Wstyd hahahaha .........
Poza tym ty jesteś taka typowa świnia, bo jak się uwiesisz tematu, to tylko jeden jedzie, dlatego cię jadę z tym twoim strasznie zepsutym wzrokiem, który ci akurat nie ...  wyświetl więcej

Tak mi się nasunęło, że gdybym był kobietą i miał się z tobą przespać to bym dostał nerwicy, jeszcze stanów lękowych że się na mnie uwalisz i umrę z braku tlenu, a po owszem nastąpiła by ulga, ale jednak stany depresyjne.
Drugie co mi się nasunęło, to że ty przeważnie spotykałeś kobiety, które się  nie za bardzo nadają nawet do tego żeby w nie włożyć pisiaka hahahah, to nie zrozumiesz jakie ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  12 dni temu

@Serpico: no to już wiesz o co chodzi :-))

@Koriolan:
Chodzi o to żebym mógł się pośmiać i się uśmiałem jak norka.Będziesz tak zdychał jak żyłeś :) i to będzie także zabawne, dla mnie, dla ciebie niespecjalnie hahahah, panie "taryfiarz" :).
Coś jeszcze wieprzowinka ? Bo lulu zmykam :)

@Koriolan:
Chyba nic, to papatki, ślepy świniaczku, oooo chilp oooo chlip, on tak napisał bo ja jestem ślepy ... chlip, widzę tylko cipę , chlip, nawet po RD chlip. Cipa to realna nie ? Żreć i oglądać cipę, faktycznie godne szacunku.
See you, a może nie, who knows ;)

  Koriolan,  12 dni temu

@Serpico: jesteś chujkiem ..
Już to wiesz ..
Miłej nocy :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska