Login lub e-mail Hasło   

Fabuła rasa - Edward Stachura ... (1 #2)

Możecie się zmierzyć ze świetną literaturą polską dotyczącą Świadomości.
Wyświetlenia: 437 Zamieszczono 09/04/2019

"Chcieć to najgorsza rzecz, jaką można chcieć.
I - jeżeli o to idzie - nigdy za dużo o tym mówić. Do końca czasów.
Ale chcieć jest też najłatwiejsze do zaobserwowania, do odczytania, do zdemaskowania, bo z tym masz do czynienia na każdym kroku. Wystarczy, żebyś zwrócił uwagę na to, czym jest chcieć. I wystarczy, żebyś to zobaczył. Zobaczywszy czym jest chcieć, zobaczysz wszystko, co możesz zobaczyć. I to wystarczy. Ale uwaga: nie chodzi o to, żebyś przestał chcieć, żebyś powstrzymywał się od chcenia, od chęci chcenia. Nie chodzi o to, żebyś dusił, dławił w sobie chcieć. Dławić w sobie chcieć to jest oczywiście też chcieć, to jest chcieć zdławić chcieć. Więc uwaga.
Się powie o tym wolniutko, a ty tylko słuchaj. Nie potakuj, nie zaprzeczaj; nie mów zbyt szybko, na głos lub w myśli: „zgadzam się z tym", a jeżeli już to mówisz, zauważ, że mówisz: „zgadzam się z sobą"; nie mów zbyt szybko: „nie zgadzam się z tym, protestuję", a jeżeli już mówisz, zauważ, że mówisz jeszcze raz: „zgadzam się z sobą". Gdyż „tak" i „nie" są tym samym, sprowadzają się do tego samego centrum, którym jest Ja, którym jesteś ty. Mówić komuś „tak", to mówić sobie „tak"; mówić komuś „nie", to jeszcze raz mówić sobie „tak".
Tak to jest."

~

------------+------------
Fragment książki
"Fabuła rasa"
Edward Stachura
Wydawnictwo Pojezierze  - Olsztyn 1985

~

 

Edward Stachura ...
W dzisiejszych czasach, czyli 21 wiek, budzi się stosunkowo dużo ludzi, pojawiło się mnóstwo książek z ogólnie nazwanego działu rozwoju wewnętrznego. Nikogo już nie dziwią klipy na YT, wykłady czy rozmowy na forach publicznych. Stosunkowo duża liczba oznacza tu kilka osób w większym mieście, kilkaset lub kilka tysięcy w największych miastach i pojedyncze osoby w małych miejscowościach.
Inaczej było w latach 70 - tych ubiegłego wieku w Polsce, kiedy proces częstego budzenia się ludzi dopiero się rozpoczynał. Obudzonych mogło być kilka do kilkuset osób. W/g mnie Stachura był taka właśnie osobą. Obudził się a wokół pustka ...
Nie było innych obudzonych, nie było książek, opisów i wyjaśnień. Trzeba było samemu wszystko rozpoznawać. Dla otoczenia było się jakimś dziwolągiem, wariatem czy obłąkanym. I tak też został sklasyfikowany Edward Stachura. Dzisiaj miałby do dyspozycji całą buddyjską wiedzę o świadomości, ludzi którzy są obudzeni w większym czy mniejszym stopniu, rozmowy z nimi i przebywanie, mogące upewnić go, że nie jest wariatem a kimś wyjątkowym i cennym. Niestety był pionierem swoich czasów, przecierającym dopiero ścieżki Świadomości i musiał zapłacić stosowną do tego cenę.
Dzisiaj dzięki jego twórczości możemy zobaczyć - kim jest.

~

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1544
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1295
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3207
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2703
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 514
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2533
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1067
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3520
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 859
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1041
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2109
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2111
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Przecież, chcieć to wola, u jednych jest jak słoma wypala się gwałtownie ale prędko, u innych jak węgiel, koks ...
Więc jaka jest Wola Boska ? ... sięgająca daleko po za czas naszej ludzkiej percepcji i pamięci jaką skrywają kamienie ?

@pokrzywiony: "Jaką jest wola Boska ?"
Nikt nie wie ...
Gdyż jesteśmy dziełem bożym a więc nie możemy ogarnąć swojego Stwórcy.
Możemy go poznawać ale tylko "niejasno, jakby w zwierciadle".
Przekładając naszą wolę na boską, wynikało by z tego, że Bóg chciał się ... Pobawić.
Bawi się stworzeniem, życiem i poznaniem - taka jest jego wolą - byśmy i my się świetnie ba ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  09/04/2019

@pokrzywiony: Maniuś kamienie cię nie zapomną, zwłaszcza te na które nasikałeś. Chłopaki to chyba pierwsza wasza książka w życiu. Brawo. Więcej czytajcie, mniej piszcie i eioba odżyje.

Hmmm, oj, co zas, eeee tam, azalisz, ? # < ! > + & % å = hura stachura a nawet chmura...
...
"Mówić komuś „tak", to mówić sobie „tak"; mówić komuś „nie", to jeszcze raz mówić sobie „tak".
Wydaje sie, ze Stalin wiedzial o tym !!!!
I to wyjasnia -nareszcie- jego dzialania ......

@zakrawarski: to akurat jest logiczne ale inną logika :-)))
To jakby test intuicji (świadomości).
Dość prosty ale trzeba zrozumieć, że są dwa światy ...
1) świat normalny (świat iluzji)
2) świat prawdziwy (świat świadomości)
.
Stachura opisuje świat prawdziwy 2) oraz pokazuje jaz z punktu tego świata wygląda świat 1) a nawet czym jest ten świat nr 1).
...  wyświetl więcej

  Hamilton,  09/04/2019

@Koriolan: ten słowotok Stachury jaki przytoczyłeś jest wynikiem choroby psychicznej autora. I w taki sposób należy odbierać jego późną twórczość literacką. Ty próbujesz użyć tego jako argumentu na obronę swojego bezrozumnego ględzenia. Nie wszyscy geniusze są chorzy psychicznie i nie wszystkie uduchowione Koriolanki są geniuszami.

@Hamilton: cóż ...
Umiesz korzystać z google i Wikipedi :-)))
Brawo ...
Wygrałeś cukierka :-)))

  Hamilton,  09/04/2019

@Koriolan: to jest normalne we współczesnym świecie, że korzysta się z różnych źródeł informacji., a nie tylko z jarmarcznych broszurek o buddyniach. A o problemach psychicznych Stachury wiem od co najmniej 20 lat, a ty jak się domyślam od kilku godzin. I nie jest to żadna literatura o świadomości tylko o jej zaniku i powikłaniach związanych z chorobą literaturoznawco z bożej łaski.

Tu ci popiszę, nie będę ludziom zaśmiecał artów, ale mnie ubawiłeś hahhahaha, taryfa ulgowa hahahaa ...., wal człowieku ten spalacz, może coś zadziała, bo jak ty się w takim stanie pokażesz Jezusowi ? Wstyd hahahaha .........
Poza tym ty jesteś taka typowa świnia, bo jak się uwiesisz tematu, to tylko jeden jedzie, dlatego cię jadę z tym twoim strasznie zepsutym wzrokiem, który ci akurat nie ...  wyświetl więcej

Tak mi się nasunęło, że gdybym był kobietą i miał się z tobą przespać to bym dostał nerwicy, jeszcze stanów lękowych że się na mnie uwalisz i umrę z braku tlenu, a po owszem nastąpiła by ulga, ale jednak stany depresyjne.
Drugie co mi się nasunęło, to że ty przeważnie spotykałeś kobiety, które się  nie za bardzo nadają nawet do tego żeby w nie włożyć pisiaka hahahah, to nie zrozumiesz jakie ...  wyświetl więcej

@Serpico: no to już wiesz o co chodzi :-))

@Koriolan:
Chodzi o to żebym mógł się pośmiać i się uśmiałem jak norka.Będziesz tak zdychał jak żyłeś :) i to będzie także zabawne, dla mnie, dla ciebie niespecjalnie hahahah, panie "taryfiarz" :).
Coś jeszcze wieprzowinka ? Bo lulu zmykam :)

@Koriolan:
Chyba nic, to papatki, ślepy świniaczku, oooo chilp oooo chlip, on tak napisał bo ja jestem ślepy ... chlip, widzę tylko cipę , chlip, nawet po RD chlip. Cipa to realna nie ? Żreć i oglądać cipę, faktycznie godne szacunku.
See you, a może nie, who knows ;)

@Serpico: jesteś chujkiem ..
Już to wiesz ..
Miłej nocy :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska