Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego „kije”?

Dzisiaj w Kuźnicy padał śnieg. Nad morzem śnieżna zawierucha - duży wiatr i przejmujący chłód.
Wyświetlenia: 448 Zamieszczono 11/04/2019

Dzisiaj w Kuźnicy padał śnieg. Nad morzem śnieżna zawierucha - duży wiatr i przejmujący chłód. A było tu kilka dni słonecznych... I by się zgadzało, że :" kwiecień plecień - trochę zimy, trochę lata. " Kuźnica leży w najcieńszym miejscu Półwyspu  (około 200 m szerokim - miedzy morzem a Zatoką Pucką ). W zamierzchłych czasach była tu wyspa, a na wyspie twierdza)

Teraz można tu pływać na żaglach, kajakach, łodziach wiosłowych, surfować  (deska z żaglem) i uprawiać na dużym wietrze kitesurfing (deska ze spadochronem) ale i przeleciec nad morzem moto lotnią :

 

W moim wieku .. hmm.. wybrałem (jak na razie..)  kijaszki i rowerowe wycieczki. Zamieszkałem "U Rybaka" w "Sosnowym pokoju" z widokiem na Zatokę  u przemiłych gospodarzy:

 https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=MkLRdWjyuZM

Ścieżka rowerowa jest znakomicie przygotowana i bieganie wzdłuż całego Półwyspu Helskiego ( na przykład z Kuźnicy przez Jastarnię i Juratę jest około 22 km do Helu). Piękne są widoki o tej porze roku: nad morzem wschody słońca a zachody nad Zatoką Pucką. Gdy się człek nie śpieszy może więcej zaobserwować...

W kwietniu/ maju  jest okres przelotów różnych gatunków ptaków - działają wolontariusze w bazie ornitologów (koło Kuźnicy). Przy ścieżce rowerowej spotyka się rozstawione siatki na ptaszki. Można się zgłosić w bazie (namiotowa) i pomagać.... w liczeniu, obrączkowaniu etc

Dlaczego „kije”?

Ponieważ  Nordic Walking  skierowany jest do wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych do starszych ludzi i wpływa bardzo korzystnie na zdrowie. Podczas spaceru angażujemy prawie 90% mięśni. Kije odciążają stawy i kręgosłup, korygują wady postawy, mają dobry wpływ na układ oddechowy i poprawę koordynacji ruchów. To dobra metoda na walkę z otyłością, oraz efektywną rehabilitację szczególnie ludzi po zawałach serca. Spacer z kijami poprawia samopoczucie i kondycję. Unikniemy spalin i hałasu, które nie pozwalają na właściwy relaks i korzyści z uprawiania sportu a odnajdziemy spokój, urok leśnych duktów, plaży morskich i świeże powietrze.

Nordic Walking mogą uprawiać wszyscy. Sport ten zyskuje coraz większą popularność.

  Kijki można kupić w prawie każdym sklepie sportowym i przez internet. Ceny już od 30 zł. Poza tym to genialny pomysł na prezent. Wiele fitness klubów organizuje spacer z kijkami do Nordic Walkingu. W większej grupie jest raźniej. Starsze osoby nabierają kondycji i sprawności i mogą poznać nowych znajomych.

O co w tym chodzi? Jest to forma rekreacji polegająca na marszu ze specjalnymi kijkami. Angażowanych jest dużo więcej mięśni niż przy zwykłym chodzeniu czy joggingu.  Z kijkami trzeba umiejętnie chodzić. Źle trzymane i wbijane kijki mogą sprawiać więcej kłopotu niż pożytku.

Ta forma ruchu została wymyślona w Finlandii w latach 20 XX wieku jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Nordic Walking jest formą rekreacji, która polega na marszach ze specjalnie zaprojektowanymi kijami. Kije te są pewnym połączeniem kijów trekingowych i kijów od nart biegowych. Używanie kijków podczas chodu, sprawia, że stawy kolanowe i kręgosłup nie są zbyt obciążone i nie są narażone na kontuzje. Aktywności ta jest bardzo prosta i bezpieczna, dlatego umożliwia uczestnictwo każdemu bez względu na wiek, kondycję fizyczną, tuszę. Nordic Walking można uprawiać w każdym klimacie, na dowolnym terenie i co pocieszające przez cały rok.

Co jest potrzebne, aby rozpocząć Nordic Walking? Przede wszystkim chęci do ruszenia się z domu, wygodne obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych oraz do pory roku, a także wygodne ubranie i para kijków Nordic Walking. Kije powinny być dostosowane do wzrostu oraz predyspozycji fizycznych danej osoby.

Warto zastosować wzór:

np.: 0,68 x 165 = 112,2 cm (kijki o długości 110 cm będą odpowiednie)

0,68 x wzrost = długość kijków

wg internetowych informacji 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 827
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 693
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1081
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 654
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 458
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 595
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 621
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 972
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 825
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1286
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 565
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 452
8
komentarze: 28 | wyświetlenia: 655
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 519
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 528
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Morze jak zawsze ... Piękne :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska