Login lub e-mail Hasło   

Polska liderem gospodarczym w Europie

Polska gospodarka rośnie w siłę. Jak podaje GUS, PKB Polski wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc. wobec 4,8 proc. w 2017.
Wyświetlenia: 206 Zamieszczono 15/04/2019

Czy za dobry stan polskiej gospodarki odpowiada obecnie rządząca partia? A może zmian należy szukać w znacznie wcześniejszym okresie? Na te oraz inne pytania odpowiadają eksperci – Natalia Bogdan i Rafał Brzoska.

Wszystko zaczęło się w 1989 roku, wraz ze zmianą sytuacji politycznej w Polsce. Gospodarka ruszyła małymi krokami, niepewnie rozwijając się, by wraz z nadejściem nowego milenium znacznie przyśpieszyć. W ten sposób nasz dochód narodowy, wynoszący w 1990 roku 65,978 miliardów USD, wzrósł w 2017 roku do kwoty 524,5 miliarda USD (źródło: The World Bank Group).

Polacy mają prawo do dumy. Rodzimy PKB od 1989 roku wzrósł o 826,96 proc.. To imponujący wynik, szczególnie gdy porównamy go z osiągnięciami innych Państw. Na przykład, w tym samym okresie w Irlandii PKB wzrosło o 789,43 proc., Słowacji
o 783,83 proc., a Czechach o 549,47 proc.

Wiele osób zastanawia się nad źródłami wzrostu PKB Polski w ciągu minionych 29 lat. Odpowiedź na pytanie: jak to się stało, że najuboższe spośród dzisiejszej Unii Europejskiej państwo zmniejszyło lukę dochodową w relacji do zachodnich krajów? znają polscy przedsiębiorcy.

– Wyprzedzenie szeregu krajów było możliwe dzięki prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, rozwojowi prywatnej przedsiębiorczości – mówi  Natalia Bogdan, Prezes Jobhouse, ekspert rynku pracy. Dodaje: Ważnym elementem były też szybkie podniesienie wydajności pracy oraz otwarcie się Polski na świat, mam na myśli inwestycje zagraniczne.

Rafał Brzoska, polski ekonomista, przedsiębiorca, menedżer, założyciel, współwłaściciel i prezes międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl, akcentuje zmiany polityczne, które uwidoczniły przedsiębiorczość osób zamieszkujących kraj na Wisłą.

To nasza własna aktywność, bez ingerencji świata polityki, jest źródłem sukcesu naszej gospodarki – mówi biznesmen. Dodaje: Dość przypomnieć, że na koniec 2017 roku sektor małych i średnich przedsiębiorstw stał za ponad 60% PKB oraz zatrudniał 70% pracujących w naszym kraju. Rozwój sektora MŚP jest najzdrowszą formą budowy dobrobytu, bo nie zależy od kilku gigantów gospodarczych których problemy, jak np. w Korei mogą spowodować narodową zapaść. Co więcej, firmy w Polsce, które zaczynały często jako garażowy biznes, coraz śmielej wychodzą poza Polskę. Inwestują i przejmują przedsiębiorstwa w Europie i na świecie. Jako Polacy jesteśmy głodni sukcesu i zdecydowanie chce nam się bardziej, niż sytym społeczeństwom zachodniej Europy. Jeżeli weźmiemy to wszystko pod uwagę, to przyszłość rysuje się pozytywnie, lecz wymaga reform strukturalnych.

Jakie to reformy i jak wygląda zdaniem przedsiębiorcy przyszłość PKB Polski? Rafał Brzoska wskazuje na konieczność dalszej liberalizacji gospodarki. Uważa, że im będzie mniej przepisów krępujących rozwój biznesu w Polsce, tym lepiej odbije się to na PKB.

Wciąż dziwię się, że trzeba tłumaczyć ludziom, że bogactwo narodów mierzy się nie liczbą dokumentów do wypełniania, przepisów czy nadzwyczajnych kontroli, lecz innowacyjnością, nowoczesnym produktem oraz skutecznym zarządzaniem – mówi ekonomista. Dodaje: Jeżeli chcemy się liczyć na międzynarodowych rynkach, konieczne jest także wsparcie biznesu tj. niskie podatki oraz jasne i czytelne reguły gry na polskim rynku, które obowiązują wszystkich jego uczestników, także tych będących własnością państwa. 

Natalia Bogdan dodaje, że jej zdaniem polski PKB nadal ma potencjał wzrostu. Zdaniem ekspertki, rozwiązaniem umożliwiającym przyspieszenie rozwoju gospodarki może być aktywizacja osób biernych zawodowo oraz przepływ pracowników z mniej do bardziej wydajnych sektorów oraz większych miast.

Podobne artykuły


7
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2381
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 74950
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648657
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15339
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21774
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40693
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17594
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13256
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53493
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22914
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18343
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23525
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Czyta się świetnie ...
Tylko, że w/g mnie za te statystyki odpowiada kapitalizm finansowy, czyli "produkcja pieniędzy" a nie realny wzrost gospodarczy. Jak wygląda gospodarka - produkcja żywności i fabryki - każdy widzi ...

  Hamilton,  15/04/2019

@Koriolan: Kori ta żywność w sklepach i zakłady pracy to iluzja. Tego nie ma. To wymyślił kapitalizm finansowy. Ty jesteś tego najlepszym dowodem. Pierdzisz w klawiaturę na eioba po 16 godzin. Z braku pracy i z tej troski o gospodarkę kraju ci się już we łbie przewraca. A twoją rentę ci kuźwa Oślo płaci. PSTRYK i listonosz nadrukuje.

@Koriolan: Kori 'cza' być doktorantem po VI klasie podstawówki dla dzieci specjalnej troski by pieprzyć o drukowaniu pustych pieniędzy w sytuacji, gdy inflacja w ostatnim dziesięcioleciu jest najniższa od 1989 roku. Ty masz łeb jak pusty kontener na śmieci.

I pomyśleć, że jak PIS dochodził do władzy byliśmy ruiną. Prezes z ojcem z Torunia wstali z kolan, poszli zarobić i ósmy cud świata. Tak czy inaczej ma co wykrwawiony ciężką harówą nasz ukochany Prezio rozdawać i za co kupować wyborców.

@Hamilton: Mi coś mówi, że drukują pieniądze, jak za komuny i ten sam efekt. Manifestują i idą na zwolnienia policjanci i tak wymuszają podwyżki. Teraz nauczyciele. Czyli jak za komuny, ale wtedy MO dobrze zarabiało, wtedy więcej zarabiali niż nauczyciele a strajkowali (własnie przez dodruk pustego pieniądza/ w efekcie podwyżki cen) robotnicy. Jak patrzę na cenę prądu sprzed 10 lat, benzyny (a jes ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: jak można drukować pusty pieniądz i mieć deflację przez ponad 2 lata? Inflacja na poziomie 2-4 % jest zjawiskiem normalnym a w takim przedziale się kształtuje przez wiele lat. O stopach procentowych i ilości waluty na rynku decyduje RPP a nie politycy. Na szczęście. Właśnie dlatego Bank Centralny jest niezależny od polityków by ci nie mieli wpływu na druk waluty. A ceny są wyni ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: kilka lat temu dość znacznie wzrosła cena masła. To nie był wynik dodruku pieniądza ale zwiększonego eksportu do Chin. Ilość masła jest relatywnie stała, jeśli więcej wyślemy tym mniej zostanie w kraju i cena musi ulec zmianie. Po czasie rynek się wyrówna i ustabilizuje. Przykładów można mnożyć. Gospodarka to bardzo złożony system tysięcy naczyń połączonych ze sobą. Każda zmiana pociąga za sobą kolejną, która też wpływa na inne. A tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

@Janusz Nitkiewicz: patrząc na ceny ropy musisz wziąć pod uwagę kurs złotówki do dolara. W 2008 za dolara płaciliśmy 2,02 a dziś 3,77.

@Hamilton: Cena dolara, do złotówki w latach, to jest świetne porównanie. Dzięki. Widać dewaluację naszej waluty. A w tym czasie i dolar też traci na swojej wartości i to właśnie z powodu dodruku, bo taką mają politykę. A naprawdę, to pewnie nie wystarcza im pieniędzy z podatków, a nie chcą władze USA przykręcać sobie kurka z kasą. To wynika, jakby patrzeć tylko na to i wyciągać pochopne wnioski, wynika że przez 10 lat dewaluacja złotówki ponad 50 %.

@Janusz Nitkiewicz: takie bezpośrednie porównanie waluty do waluty jest błędne i niewiele mówi, bo te relacje są zmienne w czasie Do tego służy tzw. parytet siły nabywczej. Wartość dolara w Luksemburgu, w Polsce i na Ukrainie dokładnie w tym samym czasie będzie inna, bo lokalne ceny są inne. Nikt nie wymyślił sposobu na zupełne pozbycie się inflacji. Jeśli w skali roku nie przekracza 3-4 % jest OK ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Pieniądz może zyskiwać wartość, to zjawisko przeciwne do inflacji. Oczywiście wtedy nie dodrukowują pieniędzy, a gospodarka musi się rozwijać, a pieniądz budzić zaufanie (to ten dobry pieniądz w rozumieniu Kopernika, pożądany). Może też pieniądz nie tracić wartości i jej nie zyskiwać, tu gwarantowany kruszcem (czyli złote, srebrne monety), to w dzisiejszych czasach już nie do wykorzysta ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: przekupni ekonomiści tak twierdzą? W ciągu roku w Polsce wytwarza się towarów i usług za prawie 2 biliony złotych. To nazywamy PKB. Więc naturalne jest, że na rynek musi trafić jakaś ilość nowego pieniądza (dodruk). Problem w tym, że nikt nie jest w stanie tego dokładnie policzyć ile tego pieniądza musi być dodrukowane. Jeśli dodrukujemy nieco więcej mamy inflację, ale co jeśli ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: porównywanie PRL owskiej złotówki z obecną jest zupełnie bezsensowne. Socjalistyczna złotówka nie była żadnym pieniądzem. Nie była wymienialna z definicji. NBP nie brał kompletnie żadnej odpowiedzialności za wyemitowane banknoty i bilon poza granicami Polski. I jest najlepszym przykładem jak politycy potrafią zniszczyć pieniądz. I właśnie dlatego w cywilizowanych krajach politycy nie mają wpływu albo bardzo ograniczony na decyzje dotyczące narodowej waluty.

@Hamilton: Frank Szwajcarski pokazuje, że można i bez dewaluacji pieniądza poprzez dodruk. Po prostu pieniądz zamiast się dewaluować, rośnie w wartości w efekcie ceny spadają, i wystarcza pieniędzy na rynku. A gdy trzeba dodrukować to się drukuje, ale w bankach jest już nadrukowanych pieniędzy, a rozwój gospodarczy tak szybki u nas nie jest. W PKB możemy być w pierwszej dziesiątce, a w pensjach w ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Frank szwajcarski to bardzo specyficzna waluta. Ma wielowiekową tradycję a szwajcarskie banki są najlepiej zarządzanymi na świecie. Polska złotówka ma niecałe 30 lat i jest jedną z najbardziej stabilnych walut. Gospodarka szwajcarska i polska są nieporównywalne. Sam wzrost PKB to też tylko wskaźnik porównawczy.
PKB Szwajcarii 87 500 $ na osobę
PKB Polski 16 000 $ ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Obok siebie mieszkają dwie rodziny. Jedna odziedziczyła solidny dom, pokaźne konto w banku, a druga ruderę i długi. Pierwsza będzie żyła całkiem nieźle, druga rodzina znaczną część swoich zarobków musi przeznaczyć na remont domu i spłatę długów. Jedynym miernikiem pozostaje mierzenie różnicy zasobów jakie mają po czasie. Jeśli ta biedniejsza zmniejszyła dystans to znaczy, że ma ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: w 1990 roku nasz PKB na łeb wynosił 1 731 $, dziś to ok. 16 000 $. W Europie nie ma kraju z takim wzrostem, a na na świecie w tym czasie tylko 6 krajów (na ponad 200) zanotowało szybszy.:
- Gwinea Równikowa - ale tam mają ogromne złoża ropy
- Chiny z 320 dolarów do ok. 9000 dolarów.
a potem Wietnam, Nigeria i Liban.
I jeszcze jedno - tak wysoki wzros ...  wyświetl więcej

@Hamilton: To co piszesz, to podstawy ekonomii i jakby prawdziwe, ponieważ prawdziwe, ale dobre kłamstwo ma w sobie kawałki prawdy. Polska z PKB była niedawno w pierwszej dziesiątce świata, a z pensjami nie. To coś jakby nie w porządku i tu warto przyjrzeć się szczegółom. Ogólnie jest tak jak piszesz o ekonomii (że rodziny, gdzie pracuje jedna osoba mają mniej pieniędzy na wychowywanie dzieci, ale ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: Czyli PKB rośnie urzędnicy odnoszą sukcesy i mogą sobie przyznawać nagrody, by PKB rósł. Tylko jak długo jeszcze ta sielanka ma szanse potrwać ?
Czyżby zakładali że ten zegar ma nieograniczoną pojemność ?, same sukcesy i powody do chwały
...
http://www.dlugpubliczny.org.pl/
...
Kto poniesie realne koszy jak to jebnie ?

@pokrzywiony: wiadomo, że renciści, którzy sobie wypracowali swoje renty. Maniek znów zaciągają długi na twój koszt.

@Janusz Nitkiewicz: budżetówka to nie tylko urzędnicy. Nauczyciele, lekarze, policja, wojsko, straż pożarna, graniczna itd, itp. Poza tym to jest sprzężenie zwrotne : im większe oczekiwania wobec państwa tym większe jego wydatki i mniej w kieszeni obywatela. Nie ma państwa z dużym socjalem bez podatków. Dlatego nie głosuję na populistów, którzy zbyt wiele obiecują. W pewnym sensie to my sami nakrę ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: nie można z góry zakładać, że każdy ojciec i matka to alkoholicy. Poza tym nawet gdyby tak było to nie można zakładać, że wszyscy alkoholicy są pozbawieni uczuć rodzicielskich. Nie można niczego generalizować, bo każdy przypadek jest inny i niepowtarzalny.

@Janusz Nitkiewicz: startowaliśmy z poziomu pariasa Europy, który jako jedyny kraj na świecie miał kartki na żywność. Gonimy Usaina Bolta a nie staruszkę na wózku inwalidzkim, a ty się żalisz, że nasze pensje są niższe. Jeszcze długo będą niższe i nie dlatego, że nas ktoś okrada tylko dlatego, że Bolt też zapieprza do przodu i nie chce stać w miejscu, tak jak my nie poczekamy, aż nas Ukraina dogoni. Tak trudno to zrozumieć?

@Hamilton:
"Poza tym nawet gdyby tak było to nie można zakładać, że wszyscy alkoholicy są pozbawieni uczuć rodzicielskich."
...
Jak te uczucia rodzicielskie przekładają się na złe zarządzanie gospodarką kraju ?
Czyżbyś się tłumaczył z alkoholizmu, bo alkoholizm i odrealnione rozumienie ekonomii już się na to przekłada.
Ps. Nie jestem serpicem, rentę sobie wypraco ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: a ja ci nie .napluję. Nie chcę by do mojej śliny przykleiło się coś takiego jak ty. Co ty dupku mogłeś sobie wypracować.? Wysokość składki rentowej wynosi 8 % od podstawy. Z tego pracodawca płaci 6,5 % a pracownik 1,5. Aleś tego nazbierał.
Na dwa piwa w Marriocie.

@Hamilton: "Jeszcze długo będą niższe i nie dlatego, że nas ktoś okrada tylko dlatego, że Bolt też zapieprza do przodu i nie chce stać w miejscu, tak jak my nie poczekamy, aż nas Ukraina dogoni."
...
No jasne lepiej gonić "Bolt" zamiast się zastanowić jak najlepiej wykorzystać naturalne zasoby kraju by jego ekonomia funkcjonowała jaknajsprawniej. Chcesz ganiać z wywieszonym jęzorem t ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Tak tak, wypracowałeś rentę i wygląd wódką i radomskimi.No nie jesteś, nie jesteś też genetyczny pomiocie, ilomaś ludźmi którzy mieli wypadki, odpadku.
Tylko co z tego ? To z tego że dużo z nich wychodzi i żyją chłamie bez wykształcenia normalnie.

@pokrzywiony: popojezdzaj i popowidziwiaj sobie na rowerku i tym sposobem przyczynisz się do wykorzystania zasobów naturalnych. Idź do sklepiku, pani zeskrobie z ciebie pot, wysuszy i Wieliczka padnie na twarz z zazdrości.

@pokrzywiony:
" być może były aktualne jakieś 30 lat temu"
Kretyn, jesteś kretynem, w takich momentach jestem tak wkurwiony że miałem ten zajebany wypadek, że sobie nie wyobrażasz, ja nie doprowadziłem siebie do to stanu nieużywalności, leśny Szurkowski, każdy ekonomista powie ci to samo co Hamilton, wioskowy debilku, wiem bo to moi koledzy cymbale.

@pokrzywiony: a w oponki pierdnąłeś? Znów przyjedziesz nieprzytomny ze zmęczenia po 30 km jazdy na felgach. I kto będzie w Polsce zabiegał by ekonomia funkcjonowała jak najsprawniej jak krzywy Maniek będzie leżał pod stołem przez tydzień niesprawny.

@pokrzywiony: niestety to nie ham-ilton tak popierała tą gospodarkę bo by zdechł od razu. On może jedynie se pogadać udając mądrale jak za komuny.
A gospodarką sterują już inne ręce. Komuchy się już następowały.
Niestety te ręce nie zrobią nam dobrze. Na razie póki nie ma dróg i innej infrastruktury to tego nie będzie widać ale za jakiś czas czeka nas ... Grecja.
Z drugiej str ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: nie ma się też co przejmować ja jestem z długowiecznej rodziny, pożyje 30-40 lat to zobaczę co będzie dalej ...
Na razie jest wesoło :-)))

@Koriolan:
Tak tak, tylko Hamilton ma wiedzę i umiejętności praktyczne.Komuch serio hahahaa ? To mówi synalek PRL-owskiego trepa który gdyby nie PRL byłby niczym ?
Poważnie z długowiecznej ? To czemu tatuś już wpierdala robaki ? Długowiecznie to ty nie wyglądasz, masz 55+ a wyglądasz znacznie gorzej niż mój 90 letni ojciec i się na dodatek mniej ruszasz hahaah

@Koriolan:
Dodaj jeszcze że jesteś okazem zdrowia z I grupą inwalidzką, zwyrodnieniami stawów, nadciśnieniem, rozwalonymi nerkami i bólami w okół wątroby która powoli gaśnie, Krzywy też okaz, trzy tysiące chorób, nawet ma takie których jeszcze nie zna medycyna, podagra nawet się przewinęła i wkręcanie, że od tego że nie pamiętał żeby jeść hahha

Gdzie indziej piszesz że jesteś nieśmi

...  wyświetl więcej

@Koriolan: tera to take dwa osły som mądrzejsze, bo bierom rente w swe lewe łapy i sterujom jak mogo by były drogi i żywność, których nie ma i komuchy się już następowały, to tera Kori i Maniek się nastąpiom i bedo udawać Greka za jakiś czas. Ilość twoich majaczeń pierdoło na centymetr kwadratowy zaczyna przekraczać masę krytyczną

@pokrzywiony:
Przyznali ci rentę cepie, bo wtedy było debilne orzecznictwo, twój brak wykształcenia i jakiś kwaśny hahhaah .. zawód, czyli co tam masz, tokarka, albo coś tego typu, warunkował że się nie nadajesz do wykonywania swojego zawodu, z tych samych powodów mi zabrali, bo narzędziem wykonywania mojego zawodu, jest mózg, tylko ja miałem to gdzieś w okolicach pośladków.
Koriolan ...  wyświetl więcej

@Serpico:
"bo narzędziem wykonywania mojego zawodu, jest mózg,"
...
"Ja nie chciałem renty, nie chciałem także przebywać z takimi niepełnosprawnymi jak wy, najgorszy typ, nic od siebie, tylko wymagania, nie wszyscy są tacy, oj nie, ale dużo takich, dużo kombinatorów itd."
...
Tak wygląda twoja hipokryzja spekulancie, jakbyś musiał normalnie pracować to byś się ta ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
HAAAAAAHAAHA, człowieku na dzień dzisiejszy mogę pracować fizycznie, zresztą pracowałem, to o czym mowa ? O znów się zaczyna haha, tylko po prostu już nie muszę pracować fizycznie, napluć to sobie możesz w brodę że doprowadziłeś siebie do stanu do jakiego doprowadziłeś, nikt cię nigdzie nie zatrudni i nikt takich NIE CHCE, nikt nie będzie słuchał płaczów i narzekań że słońce ś ...  wyświetl więcej

@Serpico: No to masz możliwość sobie zapracować na rentę tak jak ja zapracowałem, więc owocnej pracy życzę. :)))))))))))
Tylko nie kombinuj jak to masz w zwyczaju, bo tym razem może to się gorzej skończyć.

@pokrzywiony:
HAHAA , ale nie chcę renty hahaha ..........., Ukraińcy zarabiają 4 twoje renty, dlatego ich stać na wynajem mieszkań w centrum.

@Hamilton: ty też jesteś zazdrosny o rentę jak serpico ...
Podobno masz firmę ... To nie zazdroszczę takiej gównianej firmy ...
Może ci podsyłać część z mojej renty ?
Kupisz se jakieś porządne ubranie ...

@Koriolan: ... i kapelusz ;)

  Serpico,  17/04/2019

@Koriolan:
Macie moc, no jest wam czego zazdrościć, ty jesteś pierdolnięty :), buty kurwa z ccc, ryj rozwalony doszczętnie, nigdzie nie można cię pokazać nawet i tobie ma ktoś zazdrościć, żona wykopała z domu, bo pewnie dom był zapisany na nią hahaha .............

Kiedyś chodziłem tylko w 501, ale teraz już nie mam takich głupich jazd, poza tym w czasie wypadku miałem akurat 501 i n

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: uspokój się gamoniu, wszyscy wiemy, że gdyby nie ty i Kori Polska dawno by zbankrutowała. Trzyma nas jedynie to, że żrecie i pijecie za rentę i zapomogi napędzając gospodarkę. Ty trochę mniej, bo masz już galopującą sklerozę i zapominasz o jedzeniu, ale Kori - wpieprzy za dziesięciu i dalej głodny. Ale ty znów nadrabiasz hodowlą karaluchów w trudnych warunkach brudnej meliny i za to ...  wyświetl więcej

  Serpico,  17/04/2019

@Koriolan:
Ty masz pecha jak cholera cymbale, bo ze względu na to w jakim środowisku się obracałem większość życia, ja dużo wiem. Ty miałeś firmę ? Informatyczną ? HAHAAHAAH
Co ty nie powiesz, akurat znam przez kolesia, takiego starszego żeglarza, informatyk, pisze programy księgowe dla firm, firm to on ma TRZY i jest luzakiem, starszy od ciebie, trampki i broda, ale ma 3 firmy.

Pech pech panie Koriolan, GRUBY pech hahahaha

@pokrzywiony: wiem, że cię Maniuś nie stać na kapelusz. Przysłałbym wam, ale ten najmniejszy i tak ci się zsunie na niskie czoło i się zabijesz, a dla Koriego jak chciałem kupić to mi powiedzieli, że dla tych z wodogłowiem kapelusze tyko ze słomy jednorazowe, bo i tak zjadają razem z kawą i Paczkami.

@Koriolan:
A ciekawe co bym musiał zrobić żeby dostać pierwszą grupę, może wiśniówka przez rok czasu i dymanie jakichś zarzyganych pań aż mi by jądra pękły, dostałbym na pęknięte jądra haahaha
Pierwsza grupa ... ludzie na wózkach itd, nieraz z niedowładami nie tylko nóg,także rąk, bezczelni jesteście ale to akurat macie we krwi.

  Serpico,  17/04/2019

@Koriolan:
Nie jestem pieprznięty żeby przechlastać ileś lat na randkach w necie, także nie sądzę bym musiał iść potem na komisję hahahahah .............
Lover Boy by ZUS, tak się zastanawiam, jak może do ciebie nie docierać jaki ty żałosny jesteś, a dalej , nie dociera że ty i psychologia, oraz "rozwoje" nie idą w parze hahaaha ........
Zabetonowany na maksa :).

@Hamilton: „(pensje) długo będą niższe i nie dlatego, że nas ktoś okrada tylko dlatego, że Bolt też zapieprza do przodu i nie chce stać w miejscu...”. O czym innym mówimy. Ja że Miejsce Polskiego PKB na liście świata, powinno być mniej więcej w tym samym miejscu co dochody na mieszkańca na liście państw świata. To PKB Polski powinno się obniżyć, czyli: spłacić dług wewnętrzny i nie zaciągać nowych ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: jak przyhamujemy rozwój (inwestycje) to ci obywatele gdzie będą zarabiać te pieniądze by gonić króliczka? Największym długiem po PRL nie były długi Gierka. To były i są zobowiązania emerytalno-rentowe. System ten się zawalił w PRL. Powiedz emerytom, że nie dostaną należnych im pieniędzy. A to jest 1/3 wydatków państwa i jego największe obciążenie. Jeszcze dziś ZUS wydaje więcej ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: nie jest też tak, że każdy dług jest jakąś zmorą. Większość inwestycji zasilana jest kredytem. Nie ma w tym nic złego. Jeśli przedsiębiorca ma zbyt na swoje produkty bierze kredyt i uruchamia linię produkcyjną, po spłacie ta linia jest jego własnością a wartość przedsiębiorstwa i rentowność rośnie. Problem nie tkwi w długu jako takim. Problem zaczyna się gdy brak środków na jeg ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska