Login lub e-mail Hasło   

Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie.

Społeczeństwem wąskich specjalistów jest łatwo manipulować.
Wyświetlenia: 757 Zamieszczono 26/04/2019

Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie.

 

Czy jest różnica między oświatą a edukacją?  - Jest. I to duża.

Na szkołę i młodzież narzekano zawsze. Pamiętam, gdy sam chodziłem do szkoły. Potem, gdy moje dzieci chodziły do szkoły. Zresztą, co tu dużo gadać. Już Platon narzekał na młodzież ateńską.

 

W Polsce była Komisja Edukacji Narodowej. Kiedy? Wtedy, gdy trzeba było Naród rozpuszczony wolnością i dobrobytem nauczyć, że musi myśleć o przyszłości, bo groźne chmury się zbierają. Trzy potężne imperia powstały u granic Rzeczypospolitej. Absolutni władcy tych imperiów łypali pożądliwymi ślepiami na jej bogactwa. A szlachta kłóciła się bez sensu i łapówki brała od obcych za występowanie w roli agentów wpływu.

Nie zdążyli się nauczyć i nastał „Finis Regni Poloniae”.

Edukacja to po polsku wyuczanie. Pod zaborami wyuczać zaczęli Prusacy i Moskale.

Przeciwko obcej edukacji wystąpiono z koncepcją oświecenia ludu. Polska książka miała trafić pod strzechy. Inteligencja miała pisać po polsku. Chłopi mieli nauczyć się czytać po polsku.

Po odzyskaniu niepodległości utworzono w II Rzeczypospolitej Ministerstwo Oświecenia Publicznego. A w PRL też było Ministerstwo Oświaty. No, bo już Lenin stawiał na walkę z analfabetyzmem. Zaraz po II wojnie światowej zorganizowano kursy czytania i pisania (przymusowe zresztą, jak to u komunistów).

 

Skąd się wzięły wykszałciuchy?

Polskie wykształciuchy to głównie inteligencja w pierwszym pokoleniu. Tacy, których cała wiedza pochodzi ze szkolnych i akademickich podręczników. Wąscy specjaliści pozbawieni szerszych horyzontów. Przekonani, że jeśli są bardzo dobrymi informatykami albo lekarzami, to w każdej dziedzinie są dobrzy. Już bez studiowania, a nawet czytania książek.

Dziś jest bardzo faux pas pisanie dobrze o PRL. Jednak to dzięki państwowym komunistycznym dotacjom przetłumaczono (i wydano) w Polsce Bibliotekę Klasyków Filozofii, oraz mnóstwo innych dzieł, które dotąd dostępne były jedynie w oryginale. 

Nakłady były bardzo skromne. Zapotrzebowanie również, ale wydano. W żadnym wypadku wolny rynek nie pozwoliłby na coś podobnego.

Mimo nazwy - oświata - znaczna część programów szkolnych nie oświecała, tylko indoktrynowała uczniów. Teoretycznie, bo w praktyce nie było aż tak źle. Cenzorów nie było w klasie podczas lekcji. Dzieci wykształciuchów wcale nie muszą być wykształciuchami.

 

Reformy szkolnictwa robiono w PRL bez przerwy. Jeżeli przez moment nie robiono reformy, to mówiono o reformach i planowano reformy.

I oto po 1989 roku skończono z oświatą. Po prawie dwustu latach wrócono do „edukacji”. To nie tylko zmiana nazwy ministerstwa. Ta zmiana nazwy to symbol nowego.

Moja córka wywołała sensację na uniwersytecie w Paryżu, gdy tłumaczyła międzynarodowemu towarzystwu koleżanek i kolegów, dlaczego polska młodzież nie może uczyć się np. historii z używanych podręczników. Oni się z tym nie zetknęli, albo wydaje im się, że u nich jeszcze tego nie ma. Właściwie tylko Niemcy rozumieli, co jest grane.

U nich też kiedyś historia przestała być aktualna.

Reformę szkolną o dużym znaczeniu zrobił rząd Krzaklewskiego (przepraszam Buzka).

Nie będę tutaj pisał, ile powinno być lekcji chemii, ile angielskiego, a ile religii. Nie będę również pisał o sposobach finansowania. To nie są sprawy pierwszorzędne.

Należy zastanowić się: Czemu ma służyć system szkolny?

 

Czyli jaki ma być Naród?  Jaka szkoła jest potrzebna Narodowi?

Amerykański system szkolny, a za nim systemy szkolne w wielu krajach, idzie w kierunku, który określiłbym metaforycznie przy pomocy sloganu: Wszyscy będziemy wykształciuchami.

Minimalizacja wiedzy ogólnej. Zamiast tego nabywanie specjalistycznych umiejętności. Kształcenie według aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy.

Czy naprawdę chcemy takiego społeczeństwa w Polsce?

Dziś skutki wprowadzonych zmian oceniane są negatywnie. Argument, że amerykański system jest najlepszy, ponieważ Amerykanie mają największe osiągnięcia naukowe, opiera się na niewiedzy. Poziom amerykańskich szkół jest niski. Te bardzo dobre uniwersytety to zdecydowana mniejszość szkół wyższych. A wśród ich kadry jest bardzo dużo wydrenowanych (drenaż mózgów) naukowców, którzy studiowali zupełnie gdzie indziej. Również w Polsce.

 

Społeczeństwem wąskich specjalistów jest łatwo manipulować. Łatwo nimi rządzić. Efekty rządzenia zależą od jakości rządzących. Trudno mówić o demokracji (rządach ludu), gdy lud jest w gruncie rzeczy ciemny, źle poinformowany (źle poinformowany to eufemizm – powinno się mówić: Nafaszerowany fałszywą informacją).

W szkolnictwie chodzi również o to, czy zależy nam na posiadaniu wysoko wykształconej elity, czy na wysokim poziomie średnim. Moje zdanie jest takie, że należy skupić się na kształceniu elity i prowadzić politykę propagandową, która będzie wywoływała „w masach” chęć dołączenia do elity. Tworzyć presję, snobizm na posiadanie wiedzy.

Oznacza to konieczność pójścia pod prąd obecnym trendom Zachodu. Odejście od propagowania twórczości pod publikę. Ten dobrze wykształcony pisarz, uczony, dziennikarz, reżyser filmowy ... powinien przestać się martwić, że publiczność go nie rozumie. To lud powinien się martwić, że czegoś nie rozumie. Ignorancja powinna być powodem do wstydu.

Myślę, że takie społeczeństwo miałoby największe szanse na rozwój cywilizacyjny. Nie tylko na dogonienie, ale i przegonienie innych.

Tak czy inaczej zaczynać należy w szkole, bo:

Takie będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie.

..

Adam Jezierski

Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2844
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1088
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 945
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 990
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 608
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 680
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 836
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1834
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 980
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 538
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 628
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 596
9
komentarze: 10 | wyświetlenia: 533
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Pozdrawiam wszystkich polskich nauczycieli.

@youngcontrarian:
"W NYC mieszka 240 tys. ortodoksyjnych Żydów. 59% egzystuje w ubóstwie bądź na granicy ubóstwa. Żyją w dużej mierze z socjalu, nauczyli się maksymalnie "doić system". Mężczyźni kończą szkoły, gdzie nauczana jest praktycznie tylko religia, przez co nie są przygotowani do życia w społeczeństwie."
...  wyświetl więcej

"Tworzyć presję, snobizm na posiadanie wiedzy."
...
Co do tej propozycji mam pewne wątpliwości, bo taka presja będzie powodowała chęć bezrefleksyjnego połykania wiedzy encyklopedycznej ( taką konsumpcje faktów bez zdolności ich łączenia ) ... Właściwie co to da ? ... oprócz tego że zostanie w ludzkich mózgach powielone to co jest już w książkach i w pamięciach komputerów na całym świ ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
Jeszcze trzydzieści lat temu gdyby ktoś stojąc przed Biblioteką Kongresu Stanów Zjednoczonych, albo przed Gmachem Biblioteki Narodowej w Warszawie stwierdził:
- Ja nie muszę się niczego uczyć bo wszystko mam w tej bibliotece - zostałby uznany za niespełna rozumu.

@Adam Jezierski: Drogi Adamie, dla mnie jest spora różnica pomiędzy Nauką, a przekazywaniem wiedzy następnym pokoleniom w taki sposób by cywilizacja szła ku lepszej harmonii społecznej. Nie da się wszystkich pokoleń na przestrzeni wieków uczyć według takiej samej sztancy, zdaję sobie sprawę jak ważna jest wiedza o faktach historyczny jednak, by ta wiedza zaczęła przynosić dobre owoce potrzebne jes ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
HAHAHAAHA, jakiej lepszej harmonii społecznej ? Społeczeństwo gdzie tacy jak ty bez wiedzy, bez jakiegoś sensownego c.v., są traktowani tak samo jak ludzie o bogatym c.v. i bogatej wiedzy ? Taka harmonia ?
Ja mam inną definicję szumowin.

@pokrzywiony:
Adasia córka to pewnie grzeczna pani, a powinna zostawić Ci szpilkę w tym zapitym pysku, jakby poczytała co ty wypisujesz.

Też byś zrobił furorę w Paryżu, siedziałbyś w klatce, a na klatce napis "Błąd ewolucji".

@pokrzywiony: drogi Mańku tacy jak ty powinni decydować o nadawaniu stopni naukowych. Jak pisałeś już jako pachole konsultowałeś z gronem pedagogicznym najważniejsze problemy tego świata w swej podstawowej uczelni. Szkoła podstawowa nie chciała się z tobą rozstać. Dopiero powołanie cię do odbycia służby wojskowej zakończyło ten bolesny dramat, ale nauka polska poniosła niepowetowane straty i długo ...  wyświetl więcej

  Serpico,  26/04/2019

Masz Adaś przykład PRL-owskiego szkolnictwa na bazie Koriolana, koleś się legitymuje doktoratem prawie zrobionym z informatyki, a głowę ma rozdeptaną.
Twoja córka też zajmuje się RD i bzdetami ? Raczej nie.Kształcona była już po PRL tak ? Raczej tak.

A dam Adamowi plusa bo dobrze a-gitoje w sprawach oswiaty.
Ale tak dlugo jak wywodzacy sie od Adama cicho-czarni beda balamucic
dzieci w Polsce, juz od przedszkola swoimi czarami, nic sie nie zmieni,
i zadna reforma nie da rezultatu !!!
Polskie dzieci uczy sie, ze bog narodzil sie z dziewicy jakies 2 tysiace lat temu
i posadzil na tronie wszelkiego istnienia i ws ...  wyświetl więcej

  Serpico,  26/04/2019

@zakrawarski:
To jest gadanie dla ludzi którzy nic w życiu nie osiągnęli, jakim cudem córka Adasia zdobyła w tej katolickiej Polsce wykształcenie ? Cud ? Jakim cudem dokształcała się na zagranicznych uczelniach ? Następny cud ?
Takie szukanie winnych to jest dla ślepawej świnki Koriolanka i żulika Krzywego z zawodówką.

Ktoś się tłukiem urodził, to tłukiem umrze z religią czy bez niej, będzie to samo.

  Serpico,  26/04/2019

@zakrawarski:
Koriolan z Krzywym, przepierdolili po 20 lat, nie robiąc nic tylko czytając Biblię, to jest wina KRK ? Trzymają ich w kościele ? Dla Krzywego to jedyna "gruba" książka jaką przeczytał w życiu haahha i co to jest wina KRK ?
Nie, to po prostu KMIOT.

Pewnie nawet nie całą, tylko wycina fragmenty z netu, mam wątpliwości czy ma wersję książkową, jedyne książki czytał to naklejki na butelkach z alk.

  Serpico,  26/04/2019

@zakrawarski:
cytuję Koriolan:
"Synu, musisz chodzić do kościoła - powiedziała matka gdy przygotowywałem się do wyjazdu.
- A po co ?
- Bo to ważna sprawa - Bóg.
- A gdzie on był gdy Niemcy gazowali żydów i Polaków ? Chciałem by się ode mnie odczepiła.
- To była kara za to, że w Warszawie była sodoma i gomora, ludzie gzili się bez ślubu ...
Ja pierdo ...  wyświetl więcej

  Serpico,  26/04/2019

@zakrawarski:
To rozumiesz prawdziwa historia rodziny kmiotów, matka wymyśla że obozy zagłady, były karą za grzechy, bo ludzie gzili się bez ślubu. Syn świadomy "rewolucjonista", przeciwstawia się matce i chodzi do kościoła, 10 lat, co masz dalej, mając ponownie świadomość, że on modli się do innego Boga niż ksiądz.

Uwaga > AHAHAAHAAHAHAAHAHAAHAAHAHAHAHAHAHAAHAAHAHAHAHA

S

...  wyświetl więcej

@zakrawarski: ty musisz wreszcie wrócić i zreformować oświatę. Zacznij od podręcznika do języka polskiego albo od elementarza i napisz to uprzenio przygorownym pszedmiotem czyli piurem. Sorry że cię trawersuję ale mam obcesje. Dzieci postawio ci pomnik, bo w elementażumie nie beje połowy literek i nauco się raz, dwa, tczy wśićkego.

@Hamilton:
Komentujesz osoby. Pokazujesz swoją niechęć do nich.
Nic nie piszesz na temat treści artykułu.
Jak zwykle.

@Adam Jezierski: ty tym komentarzem komentujesz mnie. Rzucanie podejrzeń, że jestem owrzodzony też jest wyrazem niechęci do mnie. A ten artykuł to kolejny twój evergreen, który tłumów nie porywa jak widać.

@zakrawarski: tu jest właśnie przykład odwracania kota ogonem ...
.seta1212 tego właśnie nie widział :-)))
.
@ hamilton:
Tylko, że ty najczęściej zaczynasz. Zacznij najpierw komentarz merytoryczny ...
Potrafisz ?

@Koriolan: zacznijmy merytorycznie od iluzji i wirowaniu z trzecim okiem na plecach najlepiej po 16 godzin na dobę, a w tle wstawki "jak to widział Stachura, który już nic nie widział". Od tego masz Mańka.

@Adam Jezierski: On wchodzi na forum nie po to aby czytac artykul tylko aby kogos opluc.
Prawdopodobnie jest chory i potrzebuje te ataki na innych, bo mu to pomaga poprawic samopoczucie.
A pisze tak:
""Ale to się zaraz skonczy
Bo zakrawarski ich wykonczy
Walnie uprzenio przygorownym
Kijem, lopata i poprawi g...wnym
I juz nastepna niedziela
Va ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: doda jeszcze, że to nie on jest heiterem ...
Tylko Ty ja i pokrzywionym ...
.
Taki typ po prostu i mało kto to widzi ...
Większość widzi dawnego dowcipnego hamiltona starszego, który już nie żyje :-)))

@zakrawarski: wsićke som chore i gupie oprócz zakrawarskiego, który jest zdrowy, mundry, wi, umi i rozumi. Zakrawuś to ty mnie chcesz zabić, a nie ja ciebie i piszesz chore instrukcje z błędami, których od ponad 3 miesięcy 'nie wisz i nie umisz' poprawić :
http://eiba.pl/1l
Gdybyś tam się wykazał taką skrupulatnością byłbyś gość.

@Koriolan: gdy ty stałeś w kolejce po nieśmiertelną głupotę, ja stałem po zwykły i normalny rozum.

@Hamilton: "gdy ty stałeś w kolejce po nieśmiertelną głupotę, ja stałem po zwykły i normalny rozum."
...
...
No to cię biedaku oszukali, bo dostałeś jakiś stary bubel od chorego szczura, a o tym że nie masz się czym szczycisz nawet nie wiesz. :))))))))))))))))

@pokrzywiony: jak to widziałeś to musiałeś stać za mną Maniuś. I to widać na każdym razem jak coś mądrego usiłujesz wypocić..

@Hamilton: " jak to widziałeś to musiałeś stać za mną Maniuś."
...
...
To że masz rozum od jakiegoś chorego szczura widać po tym na jakiej logice opierasz swoje wnioskowanie i wcale nie musiałem stać z tobą w kolejce po ten felerny rozum, by teraz stwierdzić że dostałeś bubla.

  Hamilton,  27/04/2019

@pokrzywiony: no przecież wiem, że stałeś obok z Korim po tę nieśmiertelną głupotę. Znacie się nie od dziś. Maniek ty się nie opierd.... tylko zaczynaj z Korim dyskusję jakby to widział Stachura. Kori już przebiera nóżkami od samego rana.

@Koriolan: To dotyczy tylko tego chorego, ale on kryje sie za: wsićke som chore...!
...
wsićke som chore i gupie / no przecież wiem, że stałeś obok z Korim po tę nieśmiertelną głupotę //
zacznijmy merytorycznie od iluzji i wirowaniu z trzecim okiem na plecach .............
....
Psychiatra moze ocenic, po tych slowach, czy to jest uleczalne czy on juz stracil kontakt
z rzeczywistoscia na zawsze.

@zakrawarski: hahaha - po co ci psychiatra, ty "weź do ręki, uprzenio przygorowny przedmiot jak: but, patelnia, łopata, i inne podobne i walnij terantellę ile sił w ręce". Ten cudzysłów to cytat z twojej sralni. Nie pokazuj tego swojemu psychiatrze, bo każe ci ubrać kaftanik i nie bejesz mogl pisac po polskawemu poligloto.

  Serpico,  27/04/2019

@Koriolan:
Całkiem żywy mi się wydaje, bo za tym ma żywy umysł, merytorycznie ....., a jak z wami rozmawiać merytorycznie ? Na temat artu ? Owszem mogę, nawet na eiobie w tej chwili jest przykład, jak wygląda polskie szkolnictwo, na tle PRL, konstrukcja samolotu, Polaka. W PRL można było coś takiego wykreować ? Myśl techniczną, blokowali nam Rosjanie, a część najzwyczajniej w świecie kradli ...  wyświetl więcej

@Serpico: Kori niedoszły doktor bez matury, a Maniuś ekonomiczny atleta. Co wsadził w radio to mu wybuchało, bo Balcerowicz podrzucał mu niesprawne części. Tak to jest ze zdolną młodzieżą po 50 tce w dzisiejszych trudnych czasach. Dobrze, że jest eioba gdzie można się poużalać.

@zakrawarski: wim ze zrozuminie tego co cytas sprawia ci ogromny bul ale nie musis sie tym pszechwalac, bo to wimy i rozumimy. Nie zadrenczawaj sie po nad miarem.

@pokrzywiony: Maniuś nie mogłeś stać w kolejce po rozum, bo dawali tylko tym co mieli głowy, tych z pestkami na karku kierowali tam gdzie stał Kori i EGO jego.

@Serpico: Słuchaj ty parszywa mendo żeby ci przypadkiem do łba nie strzeliło że cię lubię albo coś równie absurdalnego jak "jestem wielki bo wpadłem na dobry pomysł", ale ten twój pomysł z tymi gumami do ćwiczeń jako wspomaganie do podciągania na drążku świetnie się sprawdza; więc dzięki za jego podrzucenie. Ten z tymi kurczakami już mniej fantastyczny, bo wpierniczanie namiętne kur faszerowanych sterydami źle by się skończyło.

@pokrzywiony: Maniuś na te gumy musisz uważać, bo znów cię któraś uderzyła w skroń, bo nerwowy się robisz. Dziś niedziela, odwal się ładnie w rajtuski, pierdnij w oponki i idź pojeździć na swoim trójkołowym rowerku na placu zabaw. Dzisiej chyba som wyścigi dlo bajtli, gynau cosikej dlo ciebie chopie.

@pokrzywiony: Maniuś wpierniczanie karaluchów na spleśniałych bułkach z kubła jest znacznie zdrowsze. Pleśń zawiera antybiotyki. Coś dla wyczynowych kolarzy rencistów.

@Hamilton:
Jako (były) nauczyciel powinieneś mieć jakieś zdanie na temat mojego tekstu.
Tak by by mi się wydawało.
Niestety ...

@Adam Jezierski: już Platon narzekał na niektóre teksty. Niestety..

  Serpico,  29/04/2019

@pokrzywiony:
Nie wpadnę na to, bo to nie mój pomysł, przecież nie napisałem że ja te gumy i ćwiczenia z nimi wymyśliłem, pewnie że nie ja, to jedz jajka, ale musisz przemyśleć czy jajko jest z miłości, czy z wpadki.

Na marginesie, jest bardzo mało osób które jedzą idealnie prawidłowo, a prawidłowo, to musiałbyś mieć wszystko oddzielone, białko od warzyw itd, inne enzymy pracują, ty

...  wyświetl więcej

@Serpico: Maniuś miał w szkole same piątki z gumowania, a kurczaków nienawidzi, bo mają większy mózg od niego.

@Serpico: "W sumie mam w dupie co jesz ..."
hehe, by mieć w dupie to co ja jem to musiał byś jeść to co ja. :)))))))))
Gdzie ty teraz byś jajka z miłosnego chowu kupił, no i jak to weryfikować ?
Obaj wpierniczamy straszne świństwa i lepiej o tym nie myśleć, bo można depresji dostać. ;)

@pokrzywiony: nie myślałeś by zmienić kubły? Może są gdzieś czystsze i resztki smaczniejsze. Masz rowerek - masz przewagę nad pieszymi. Nie jedz tych świństw - rozejrzyj się, bo objawy depresji halucynogennej już masz i ci się znów ludzie z mendami mylą.

@Serpico: "to jedz jajka, ale musisz przemyśleć czy jajko jest z miłości, czy z wpadki."-No, to, to Ci się udało, alem się uśmiał.Ty nie podsuwaj takich pomysłów Mańkowi, bo znając Mariusza może to potraktować poważnie i chłop z głodu padnie.Przypomniała mi się pewna historyjka, może trochę od czapy, ale niech będzie.Para królewska zwiedzała pewne gospodarstwo agroturystyczne. W pewnym momencie-na ...  wyświetl więcej

@jotko49 Tu też się nie podoba.

@Adam Jezierski: אני פולני...למי אכפת?


Antysemita Jotko49 minusuje ten art.

@Adam Jezierski: pan hrabia raczy się chwalić czy skarżyć? Bo ten fakt znany jest każdemu kto tu zajrzy. Kliement wyrównał straty a on byle czego nie wyróżni. Hahahaha - tylko to co najlepsze.
http://www.eioba.pl/kliement

@Hamilton:
Ciebie znaja ze spijania z dziobka Jotko49.

@Adam Jezierski: swoje służby wywiadowcze wyślij na emeryturę bo cię karmią plotkami z magla. Co się tam dzieje w Gdańsku. Najbardziej tajne centrum wywiadu na świecie - antykwarium Jezierskiego schodzi na psy.

@Hamilton:
Wielu mlodych ludzi mi pomaga.

@Adam Jezierski: też się boję zniedołężnienia, ale na razie daję sobie radę bez problemu. Mam nadzieję, że pan hrabia z tego wyjdzie. Będę trzymał kciuki.

@Hamilton:
Kiedys nie wspierales antysemityzmu.

@Adam Jezierski: nigdy nie wspierałem, nie wspieram i nie będę wspierał. Co cię napadło z tym antysemityzmem? Pokaż mi choć jeden mój komentarz o takiej treści. Chyba masz silną migrenę jak na arystokratę przystało, bo inni tak mają jak ich łeb boli.

@Hamilton:
Hejtujesz wszystkich z wyjatkiem paranoicznego antysemity Jotko49, ktorego zawsze wspierasz.

@Adam Jezierski: gdzie go wspieram? To pewnie jedno z moich licznych lewych kont. Za dużo czytasz swoich evercośtam a za mało komentarzy. Poproś tych młodych ludzi by ci czytali na głos, bo ze wzrokiem też coś nie tak.

@Hamilton:
Mam nadzieje, ze inni pokaza gdzie wspierasz skrajnego antysemite gorszego nawet of Maksymiliana z Kolby.

@Adam Jezierski: odpowiem ci krótko i najgrzeczniej jak potrafię w tej sytuacji: - zaczynasz już bredzić Adasiu. .

@Hamilton:
Dawno zauwazylem, ze grzecznym byc nie umiesz.

@Adam Jezierski: twoja grzeczność jest mi znana. Jak tam z tymi moimi wrzodami, moim zasranym dziadkiem od bydła itp, itd. Hrabonsc nie wysilaj się z tymi swoimi naukami savoir-vivre. Filomena cię doceniła i o to głównie ci chodzi hrabonscyku by coś złapać. Hahahaha - dlatego tyle popiskujesz cwaniaczku pod swoimi evercostam..

@Adam Jezierski: nie wstyd cię hrabio z bożej łaski popiskiwać pod swymi artykułami, by ktoś się ulitował i dał ci punkcik. Miej trochę godności. Tego nie kupisz.

@Hamilton:
Z bozej laski? Uwierzyles w boza laske?

@Adam Jezierski: żegnaj Adasiu. Nie będę ci pomagał w dalszym poniżaniu się za punkcika.

@Hamilton:
Sukces bedzie gdy Filomena przeczyta inne moje evergreeny.

@Adam Jezierski: jasne Adasiu. Cała twoja nadzieja w Filomenie i Kliemencie. W końcu piszesz dla wąskiej elity. Takie twoje sukcesy jak twoje chowanie. Nie na darmo jako dziecko uczyłeś swych nauczycieli idiotów.

@Adam Jezierski: Dogadaj się z jedynym wybrankiem Filomeny(IP szwedzkie). Do czasu uwolnienia rejestracji, w ramach międzynarodowej wymiany naukowej, wspierając jedynie słuszne poglądy zaliczycie po punkciku. Poczekaj tylko aż Filomenka zaśnie. Fajny pomysł nieprawdaż?. Nie dziękuj, tylko już nie jęcz i otrzyj te łzawe czerwone ślipka. To ci pa...;-)

@jotko49:
Filomena milczy.

@Adam Jezierski: Pewnie bawi się Filona jąderkami, gdy on usuwa jej pozamaciczną wraz z migdałkami. Pogadaj z nim wieczorem gdy skończy zabawę z swym korniszonem...

  Serpico,  02/05/2019

cytuję Koriolan:
"Wydajesz się nie rozumieć prostej sprawy.
- w życiu najważniejsze jest życie -
.
A więc ci co to rozumieją to ludzie którzy szczerze cieszą się życiem. Wiedzą już, że pieniądze, praca, kariera jest nic nie warta.
Wartość ma : cieszenie się życiem. A co ludziom sprawia przyjemność ?
Seks, jedzenie, picie, rozmowy z fajnymi ludźmi."
...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska