Login lub e-mail Hasło   

Pierwsze loty polskiego odrzutowca.

Samolot odrzutowy polskiej konstrukcji Flaris Lar 1 po raz pierwszy wzbił się w powietrze w ubiegłym tygodniu – podało biuro prasowe Flaris Team. Nowatorskie w skali świat...
Wyświetlenia: 734 Zamieszczono 26/04/2019

 

 


Samolot odrzutowy polskiej konstrukcji Flaris Lar 1 po raz pierwszy wzbił się w powietrze w ubiegłym tygodniu – podało biuro prasowe Flaris Team. Nowatorskie w skali światowej rozwiązania, zastosowane w konstrukcji samolotu, są chronione 8 patentami.
 

Jak podano, celem przeprowadzonych testów było wypracowanie optymalnej konfiguracji startu i lądowania oraz sprawdzenie skuteczności układu sterowania i stateczności płatowca.

„Samolot wykonał dwadzieścia sześć trudnych podlotów (tzw. starto-lądowań) nad pasem lotniska Babimost w Zielonej Górze w zmiennych warunkach atmosferycznych. Tego dnia, 5 kwietnia br., wiatr był niespodziewanie porywisty, prostopadły do pasa. Potwierdziło to tym samym skuteczność sterów zarówno podczas rozbiegu, startu, wznoszenia, zniżania i lądowania”

- napisano w przesłanym komunikacie.

„Była to trudna próba samolotu oraz całego zespołu Flaris Team. Trudność polega na tym, że Flaris Lar1 nie ma wzorca. Jest samolotem o nowatorskiej konfiguracji płatowca. Niespotykaną przewagą Flaris Lar1 jest możliwość operowania z krótkich słabo przygotowanych lądowisk trawiastych”

- powiedział cytowany w komunikacie dyrektor programowy Flaris, mgr inż. Rafał Ładziński.

Planowany zasięg samolotu wynosi ponad 3 tys. km. Samolot został wyposażony w nowatorski ratunkowy system dla całego samolotu i załogi, wyznaczając tym samym nowe standardy bezpieczeństwa podróżowania osób.

„Cena zakupu i eksploatacji Flaris Lar 1 wyniesie jedną czwartą ceny oferowanych na rynku lekkich odrzutowców klasy Light Jet LJ” - zapewnił Ładziński.

Jak podano, Flaris Lar 1 jest najbardziej ekonomicznym na świecie, dyspozycyjnym samolotem, który tworzy nową klasę High Speed Personal Jet (HPJ). To jednosilnikowy samolot odrzutowy o kompozytowej konstrukcji. Samolot jest napędzany silnikiem WILLIAMS FJ33-5A.

Zdaniem jego twórców tworzy nową kategorię małych odrzutowców dyspozycyjnych, idealnych do szybkiego przemieszczania się w dowolnym celu. Łączy przeciwstawne cechy: łatwość pilotażu właściwą samolotom ultralekkim z osiągami odrzutowca: prędkością i zasięgiem. Może lecieć z prędkością 700 km/h na pułapie 14 tys. metrów.

Konstruktorem odrzutowca jest jeleniogórski przedsiębiorca Rafał Ładziński, który chce produkować tę maszynę w swojej firmie Metal-Master. Prace nad Flarisem Lar1 trwają od 2009 r .

Założona przez Sylwię i Rafała Ładzińskich w 2000 r. w Podgórzynie koło Jeleniej Góry (Dolnośląskie) firma Metal-Master jest również producentem maszyn i urządzeń technologicznych dla przemysłu samochodowego.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61388
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32864
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31550
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63945
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65361
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23569
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29276
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28809
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23950
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26508
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12729
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo fajny samolocik. Nie podano tyko w tekście istotnych informacji. - Ile osób zabiera? Jaka jest potrzebna długość pasa do startu i lądowania? Jakie paliwo może spalać (czy zwykły olej napędowy)?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska