Login lub e-mail Hasło   

Pranie i czyszczenie wykładzin – najlepsze domowe sposoby

Nie ma nic przyjemniejszego jaj stąpać po miękkiej, ciepłej i puszystej podłodze. Dlatego często decydujemy się na wykładziny, nadają one wnętrzu ciepła i przytulności.
Wyświetlenia: 76 Zamieszczono 05/06/2019

Pranie i czyszczenie wykładzin – najlepsze domowe sposoby

 

Aby utrzymać wykładzinę w dobrym stanie należy regularnie i na bieżąco i jak najszybciej usuwać z niej wszelkie plany i zanieczyszczenia.Niestety ze względu na swoje położenie szybko się brudzą, osadza się na nich kurz,  pojawiają się plamy.
Na rynku jest bardzo duży wybór preparatów chemicznych do prania wykładzin, odplamiaczy i proszków, niestety często one uczulają, a w ich składzie można znaleźć żrące substancje. Na szczęście oraz powszechniejsze stają się metody ekologiczne. Jesteśmy coraz bardziej świadomi o szkodliwości substancje chemicznych.

Dlatego często sięgamy po sprawdzone, "babcine" metody. Poza oszczędnością, nie są groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz nie niszczą środowiska.
Ekologiczne metody polecane są szczególnie gdy w domu są małe dzieci oraz osoby cierpiące na alergie.

 

Od czego zacząć pranie wykładzin w domu?

Przed praniem wykładzinę trzeba dokładnie odkurzyć z kurzu, włosów i wszelkich okruchów. Przy czyszczeniu wykładzin na mokro należy pamiętać, żeby wykładziny zbytnio nie zamoczyć oraz się nie wycierać plamy zbyt intensywnie, ponieważ wetrzemy zabrudzenie we włókna wykładziny a ich usunięcie będzie znacznie trudniejsze.

 

Pranie wykładzin na sucho

Pranie wykładzin na sucho sprawdza się, w przypadku niewielkich zabrudzeń.

Soda oczyszczona - domowym sposobem na czyszczenie na sucho jest użycie sody oczyszczonej, posypujemy nią wykładzinę, pozostawiamy na kilka godzin a następnie odkurzamy. Soda oczyszczona świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami, odświeży a także zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Płatki mydlane - drobno starte płatki mydlane należy zmieszać  ze skrobią ziemniaczaną i rozsypać na czyszczonej powierzchni, wetrzeć i pozostawić na kilka godzin. Następnie dokładnie należy odkurzyć wykładzinę.

Talk – świetnie sprawdza się przy tłustych plamach, należy rozsypać do i pozostawić na 24 godziny, następnie odkurzyć.

Pranie wykładzin na mokro

Jeśli zabrudzenia i plamy są intensywne bardziej efektowne będzie pranie wykładzin na mokro. W tej roli dobrze sprawdzi się pasta sodowa i płyn na bazie octu.

Soda oczyszczona + woda - sodę należy wymieszać z niewielką ilością wody a następnie szorować gąbką, aż do całkowitego usunięcia plamy.

Soda oczyszczona + cytryna - produkty łączymy ze sobą, czyścimy wykładzinę do uzyskania pożądanego efektu. Soda oczyszczona rozpuszcza i usuwa zabrudzenia, natomiast sok z cytryny ma działanie dezynfekujące oraz eliminuje roztocza.

Soda oczyszczona + ocet – świetnie usuwa zabrudzenia, niweluje przykre zapachy, wywabia plamy, niszczy roztocza, podnosi włosie.

Soda oczyszczona + ocet + wrząca woda - skuteczne wywabianie plam, podnosi włosie a także niszczy roztocza. Sodę łączymy z wrzątkiem, następnie dodajemy ocet. Roztwór mieszamy, szorujemy szczotką.

Ocet  +woda + sól - przygotowujemy płyn na bazie octu w proporcjach 250 ml octu, 500 ml wody i dwie łyżki soli, przelewany do butelki z dyfuzorem i rozpylamy równomiernie na wykładzinie, pozostawiamy do wyschnięcia, następnie odkurzamy. Zapach octu szybko wietrzeje.

Sposób na trudne zabrudzenia

Wino, kawa, herbata - należy szybko interweniować. Plamę z wina zasypujemy dużą ilością soli i czekać, aż płyn się wchłonie. Natomiast kawę i herbatę kilkakrotnie polewamy wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Jeśli plama całkowicie nie zniknie, warto przetrzeć ją ciepłą wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń.

Guma do żucia - najskuteczniej jest odłożyć ją kostkami lodu, gdy guma stwardnieje, wykruszymy ją z włosia dywanu. Jeśli po gumie został ślad, należy przetrzeć plamę ściereczką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.

Wosk – na plamie układamy kilka warstw chłonnej bibuły a następnie przeprasowujemy gorącym żelazkiem. Jeśli wosk nie zniknie za pierwszym razem, czynność powtarzamy stosując nową warstwę bibuły.

Pamiętajmy, tylko regularne czyszczenie i  pranie wykładziny sprawi, że będzie ona nie tylko czysta, ale będzie wyglądać dobrze przez wiele lat.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1447
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1104
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 807
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1062
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 372
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 652
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1126
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 478
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 864
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 456
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1010
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 667
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 602
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 731
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska