Login lub e-mail Hasło   

Dobrze, źle - kto to wie?

Gdy coś przytrafiło się nam w przeszłości, i obwiniamy się albo złościmy, jeśli ktoś inny coś nam zrobił. Po co to robić?
Wyświetlenia: 515 Zamieszczono 06/06/2019

 

 To ciekawa historia, i można jej używać w codziennym życiu i pomóc sobie i innym  w rozwiązywaniu różnych problemów życiowych.

"...To historia, która pojawiła się w „Good? Bad? Who Knows?”, o królu, który pojechał na polowanie i skaleczył się w palec.

W jego świcie był lekarz, więc król poprosił go, żeby obejrzał ten palec. Lekarz obejrzał jego palec i założył mu opatrunek. Król zapytał: „i wszystko będzie dobrze?”. Lekarz odpowiedział: „dobrze, źle - kto to wie?”. To mądra myśl, ale król nie był zadowolony i kiedy wrócił do pałacu po polowaniu, jego palec był czerwony, bo wdała się infekcja. Król zawołał lekarza: „zobacz, z moim palcem jest coś nie tak”. Lekarz zdjął bandaż, posmarował palec maścią i założył nowy opatrunek. Król znowu zapytał: „czy wszystko będzie dobrze?” A lekarz znów odparł: „dobrze, źle - kto to wie?” Królowi nie podobała się ta odpowiedź, ale miał dużo pracy i kazał głupiemu lekarzowi odejść.

Kilka dni później jego palec wyglądał już tak źle, że lekarz musiał go amputować. Jeśli wam by się to przydarzyło, pozwalibyście lekarza. Poszlibyście do sądu i dostali jakieś odszkodowanie. Ale wtedy nie było odszkodowań, więc król wtrącił lekarza do lochu pod pałacem, krzycząc: „ty głupcze, zobacz co się stało z moim palcem przez to twoje ‘dobrze, źle - kto to wie?’ Co teraz powiesz?” I wiecie, co powiedział lekarz? „Dobrze, źle - kto to wie?” Król stwierdził, że to wariat i zostawił go, żeby zgnił w lochu.

Kilka tygodni później, kiedy jego palec się zagoił, wrócił do swojej ulubionej rozrywki, czyli polowania. Tym razem zapędził się daleko w pogoni za jakąś zwierzyną, zgubił swoją świtę i nie wiedział jak wrócić. Błąkał się po lesie, aż został złapany przez ludzi, którzy tam mieszkali. Nie wiedzieli, że jest królem, złapali go tak po prostu. To było w jakieś ich święto, więc zabrali go do kapłana, żeby złożył go w ofierze ich bogom. Związali go i kapłan zaczął odprawiać czary, potem wyjął nóż do składania ofiar i już miał poderżnąć królowi gardło, ale w ostatniej chwili kapłan zauważył, że król nie ma jednego palca. Kazał wszystko przerwać. Powiedział: „jeśli składamy ofiarę bogom, to to nie może być ktoś niedoskonały. On nie jest doskonały; nie ma jednego palca. Uwolnijcie go.” Dlatego, że stracił jeden palec, nie był doskonały i nie mógł zostać złożony w ofierze. Uwolnili go, i wtedy pomyślał: „cóż za przemądry człowiek z tego lekarza! Straciłem palec i myślałem, że to źle, ale tak naprawdę to było coś dobrego, bo gdybym miał dziesięć palców, to już bym nie żył!”

Jak tylko wrócił do pałacu, skierował się prosto do więzienia, do celi lekarza, otworzył drzwi i powiedział: „jesteś wolny!” i zaczął przepraszać, mówiąc, że lekarz miał rację i opowiedział mu, co mu się przytrafiło i przyznał, że to dobrze, że stracił palec, bo inaczej zostałby złożony w ofierze i już by nie żył. Król czuł się źle przez to, jak go potraktował, więc poprosił go o wybaczenie, mówiąc: „wybacz mi, źle zrobiłem wtrącając cię do lochu”. Lekarz na to: „jak to źle zrobiłeś? Dobrze, że siedziałem w lochu. Bo gdybym nie był w więzieniu, byłbym na tym polowaniu, też zostałbym złapany, a ja mam dziesięć palców!...”

Ajahn Brahm (fragment z jego mowy)

„Dobrze, źle – kto to wie?”

Gdy coś przytrafiło  się  nam w przeszłości, i obwiniamy się albo złościmy, jeśli ktoś inny coś nam zrobił.  Po co to robić?

Jeśli jesteśmy mądrzy  wiemy, że nie jest ważne co zrobiliśmy – dobrze, źle.

 Co by się stało, gdybyśmy poszli inną drogą? Dokonali innego wyboru? Być może wyszłoby to nam na zdrowie i bylibyśmy szczęśliwi? ... Bo -  Kto to wie? 

 

 Fotki z Juraty (w oddali wczasowicze, kosze, parasole bo upal niemiłosierny a za nimi "sławny " hotel Bryza... maleńki coś.. )

 W promieniu słonecznym, ziarenku piasku, w kropli wody mieści się cała mądrość Wszechświata. Prawda to? .... Kto to wie?

 

Podobne artykuły


12
komentarze: 32 | wyświetlenia: 980
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 978
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 810
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 507
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 484
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 913
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 933
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1098
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 699
9
komentarze: 24 | wyświetlenia: 405
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 809
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 569
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 640
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 627
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 726
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





"Co by się stało, gdybyśmy poszli inną drogą?"
.
Nic by się nie zmieniło. Wybór nie ma znaczenia.
A co ma znaczenie ?
Poruszanie się :-)))

@Koriolan: masz Kori rację. Najlepiej z workiem kartofli na plecach dookoła stołu byle szybko.

@Hamilton: no i z kapeluszem na głowie ...

  Hamilton,  07/06/2019

@Koriolan: to już nawet na widok kapelusza zapominasz języka w gębie i zaczynasz kwiczeć? Kori to mogą być pierwsze pozdrowienia od Alzheimera. Zaczynam się o ciebie martwić kwiczołku. Widzisz, gdybyś miał głowę to też byś mógł go nosić i byś się go nie bał.



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska