Login lub e-mail Hasło   

Szczecin nie pielęgnuje tradycji morskich?

Autorem pomysłu obchodów święta morza był A. Wachowiak, z zarządu L M w Gdyni. Zaproponował, aby w dniach 23- 25 czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie
Wyświetlenia: 1.031 Zamieszczono 13/06/2019
Idei świąt organizowanych i dedykowanych morzu przysłużyła się Liga Morska, założona w 1918 r. przez kontradmirała Kazimierza Porębskiego. Autorem pomysłu formalnych obchodów święta morza był Andrzej Wachowiak, członek zarządu Ligi Morskiej w Gdyni. Zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie w dniach 23 –25 czerwca. Pomysł ten przerodził się w inicjatywę obchodzenia dorocznych uroczystości poświęconych morzu – Dni Morza, obchodzonych przeważnie w dniach 23 –25 czerwca. Ostatnim dniem obchodów było tradycyjnie Święto Marynarki Wojennej przypadające co roku na ostatnią niedzielę czerwca.

.

Przed wojną uroczystości te odbywały się centralnie, przeważnie w Gdyni, po wojnie w różnych miastach polskiego Wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. W 2010 r Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) ustanowiła Międzynarodowy Dzień Marynarza, przypadający 25 czerwca. Celem obchodów Dnia Marynarza ma być uznanie wkładu przedstawicieli tej grupy zawodowej (w tym rybaków) w międzynarodowy handel oraz światową gospodarkę.


Trójmiasto, trzyma się tradycji Dni Morza w 23 – 25, lub 24 (Noc Świętojańska, Kupały) – 26 czerwca (chociaż odeszło od organizacji centralnych uroczystości). Od kilkunastu lat zarząd miasta Szczecina chciałby chyłkiem wycofać się z uroczystości związanych z organizacją Dni Morza w Szczecinie. Pierwszym krokiem było przeniesienie Dni Morza na mniej atrakcyjny termin 9 – 11, lub 12 – 14 czerwca (a więc jeszcze podczas trwania roku szkolnego), tak jakby miastu nie zależało na masowym napływie turystów, a co za tym idzie - pieniędzy do miejskiej kasy. Drugim krokiem było wycofanie się Szczecina z obchodów tradycyjnego Święta Marynarki Wojennej (ostatnia niedziela czerwca). Trzecim krokiem było podpisanie umowy na sponsorowanie regat The Tall Ships, w zamian za organizację finału zlotu wielkich żaglowców The Ships Races w 2013 r. i w 2017 r za promocję w oficjalnych materiałach organizacji i na imprezach organizowanych przez Sail Training International. Czwarty krok, to decyzja, iż miasto Szczecin będzie się wycofywało z nazwy „Dni Morza", która zostanie zastąpiona przez „Sail Szczecin”. Dni Morza to m.in Międzynarodowe Święto Marynarzy. Wycofując się z obchodów Dni Morza w Szczecinie, w tradycyjnym terminie, niszczymy wieloletnią polską tradycję. 

.

Władze Szczecina chcą przekreślić tradycje, które budowały jeszcze nasze przedwojenne pokolenia. „Sail Szczecin” zawęża bowiem całość obchodów tylko do żaglowców, a branża morska nie sprowadza się przecież tylko do nich. Kiedyś parada jednostek pływających była okazała, a uczestniczyły w niej m.in. statki wojenne, handlowe, statki gaśnicze itp. Wygląda na to, że zarząd miasta wyszedł z założenia, że nazwa Dni Morza miała sens tylko wtedy, gdy w Szczecinie kwitła gospodarka morska, działały stocznie, przedsiębiorstwa żeglugowe i rybołówcze.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 928
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 719
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1371
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1202
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1606
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1548
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1316
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1322
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 724
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 449
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 545
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 549
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 913
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  13/06/2019

Kostka odwaliłeś się na tym zdjęciu jak śledź w Święto Morza. 'Paczaj' cała rodzina głosowała, a mimo to weszło do popularesów.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska