Login lub e-mail Hasło   

Rada Osiedla Pomorzany w Sz-nie urzędowała, zamiast pracować dla osiedla

Wszyscy, są zaskoczeni małym zainteresowaniem wyborami do Rad Osiedla. Może dlatego, że Rady Osiedla zdominowane przez emerytów w podeszłym wieku, urzędują zamiast pracować
Wyświetlenia: 748 Zamieszczono 22/06/2019

Demokratyczna zmiana ustroju w Polsce przyniosła zanik przymusowej kiedyś działalności społecznej i okroiła szeregi działaczy społecznych. Dzisiaj w gremiach społeczników, w radach osiedli, zarządach ROD i innych organizacji czy towarzystw działających społecznie, większość to emeryci. Niestety, w dość podeszłym już wieku.

.

Czy powinniśmy się zatem dziwić, że rady osiedli większość czasu poświęcają na przygotowywanie odpowiedzi na służbowe pisma Urzędu Miasta i skargi mieszkańców, zamiast jak dobry gospodarz wyjść na ulice swojego osiedla, porozmawiać z mieszkańcami, zapoznać się z ich potrzebami i naocznie zobaczyć jakie są najpilniejsze potrzeby inwestycyjne, remontowe, porządkowe i rekreacyjne ich dzielnicy.

Gdyby członkowie rady osiedla od czasu do czasu wyszli na swoje osiedle, być może zobaczyliby, że przy przestanku autobusowym autobusu nr 70 brakuje chociaż kawałka chodnika (niebezpiecznie), że na bocznej ulicy też przydałyby się pasy, że chaszcze i zielsko przy niektórych chodnikach zarosło już tak, że idzie się główną ulicą osiedla, jakby wiejską ścieżką, że każda kępa krzaków to właściwie improwizowany śmietnik.

Jeżeli jednak, członkowie rady osiedla nie zauważają od lat, zniszczonego chodnika przy wejściu do swojego biura, trudno wymagać aby zobaczyli inne potrzeby swojego osiedla. Kilka lat temu zgłosiłem do Rady osiedla Pomorzany wniosek o wykonanie przejścia dla pieszych przed wejściem do kościoła przy ul. Włościańskiej (bo podjeżdżające w górę samochody nabierają dużych szybkości, stwarzając niebezpieczeństwo dla przechodzących parafian).

Niestety nawet taka drobna sprawa, okazała się dla Rady Osiedla Pomorzany, nie do załatwienia. Cóż, wzrok już nie ten, pisanie wniosków inwestycyjnych kosztuje tyle wysiłku i zabiegów, a jeszcze trzeba dołączyć odpowiednie mapki, załączniki. Skąd znaleźć na to czas, jak ledwo go starcza na przygotowanie odpowiedzi na pisma urzędowe Urzędu Miasta i skargi mieszkańców.

Rady osiedli urzędują, a miasto zarasta chaszczami i jest zasypywane śmieciami. Tak jest na osiedlu: Pomorzany i wielu innych, niestety także w samym centrum miasta np. naprzeciwko TV Szczecin. Oczywiście to nie tylko "zasługa" rad osiedli, ale powinny one zgłaszać problemy do odpowiednich służb i wymuszać koszenie czy sprzątanie interwencyjne, a przede wszystkim doprowadzać do realizacji drobne inwestycje, czy remonty np. chodników, aby starsi mieszkańcy nie łamali nóg na własnym osiedlu.

.

Odnośnie wyborów do Rady osiedla Pomorzany w dniu 7 kwietnia, to my mieszkańcy ulic: Boryny, Włościańskiej, Gnieźnieńskiej, Budziszyńskiej i okolicznych, chociaż chcieliśmy zagłosować, to nie znaleźliśmy lokalu wyborczego a obeszliśmy całe nasze osiedle Pomorzany Ustronie a zapytani o lokal mieszkańcy wzruszali ramionami. I chociażby z tego powodu (braku widocznych tabliczek, czy strzałek informujących o zlokalizowaniu lokalu wyborczego)  wybory trzeba by uznać za nieważne.  

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 793
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1346
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1222
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 652
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1057
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1351
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 726
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 351
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Tak. Tak, sam nie wierzę że głosuję...

@jotko49: A z czego wynika to niedowierzanie? Ma się pan za lepszego od pana Kostki?

@szubrawiec: Jest bowiem oczywistą oczywistością, iż jego (onych) ego stoi mi w gardle kością. Podobną również oczywistością jest iż te moje małostki nie sięgają mu do pięt, a co dopiero kostki.
Skoro i ten wątek mamy z łepetyny, pozwolę odkryć tego przyczyny...
Wreszcie pominął swe ego, nie waląc przed nim pokłony, przemilczał także odsłony. Zajął się rzeczywistością krytycznie choć obiektywnie, nie bardzo się śliniąc, więc nawet jako kiep trudno było mi to pominąć...

@jotko49: "aby starsi mieszkańcy nie łamali nóg na własnym osiedlu".
Kostka chyba złamał nogę i zapomniał na chwilę o odsłonach i rankingach. Noga się zrośnie to i rankingi wrócą.

@jotko49: Trochę byłem zaskoczony tym głosem, myślałem, że ma pan ustawioną opcję odrzucam zarezerwowaną dla niektórych użytkowników i w ogóle nie czyta tego co piszą, z automatu wsio odrzucając.

@szubrawiec: nie prowokuj, bo się rozmyśli, Kostka wróci do oczekujących i będą dramatyczne apele o bojkot wszystkich co nie chcą hołubić najlepszych autorów w historii eioba.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska