Login lub e-mail Hasło   

Nysa - stolica księstwa

Księstwo nyskie to nie tylko jedno z większych obszarowo ale również najdłużej istniejące księstwo na Śląsku. Początkowo niewielkie, szybko się rozrastało dzięki zapobieg...
Wyświetlenia: 222 Zamieszczono 21 dni temu

 

Księstwo nyskie to nie tylko jedno z większych obszarowo ale również najdłużej istniejące księstwo na Śląsku. Początkowo niewielkie, szybko się rozrastało dzięki zapobiegliwości władających nim biskupów wrocławskich. W XVII wieku obejmowało już około 60 miejscowości takich jak np. Grodków, Paczków, Otmuchów, Głuchołazy, Zlate Hory, Jesionik, Bruntal. Stolicą księstwa była Nysa.

Ze względu na dużą liczbę kościołów i postawioną w 1701 roku  ma wzór rzymskiej - fontannę trytona – miasto otrzymało tytuł Śląskiego Rzymu. Od XVI wieku mieli tu swoją stałą siedzibę biskupi wrocławscy, którzy właściwie od XIII wieku byli władcami Księstwa Nyskiego, nieprzerwanie aż do 1810 roku – sekularyzacji dóbr kościelnych. Dzięki wpływom kolejnych biskupów miasto uzyskało wiele przywilejów i praw, dynamicznie się rozwijało. Było ośrodkiem edukacji – od początku XV wieku funkcjonowała tam szkoła parafialna – zbudowali tam swoje klasztory franciszkanie, kapucyni,  bożogrobcy, jezuici, dominikanie i werbiści.  Mimo wielu zniszczeń po wkroczeniu Armii Czerwonej (nie chodzi tu o zniszczenia wojenne, bo Niemcy wycofali się bez walki) część zabudowy się zachowała inne budynki odtworzono.

Duże wrażenie robi Budynek Wagi Miejskiej z 1604 roku, który był dwa razy burzony, raz podczas wojen napoleońskich, a później w 1945 roku. Był symbolem nyskiego handlu. Odbudowany, a niedawno pieczołowicie odrestaurowany jest teraz piękną wizytówką miasta.

Niedawno odbudowano również wieżę ratuszową i cały czas remontowane i odtwarzane są kamieniczki.

Przetrwała słynna fontanna trytona oraz Piękna Studnia, unikalny zabytek i arcydzieło barokowego kowalstwa.

Bazylika pod oryginalnym wezwaniem. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy w nazywana jest przez mieszkańców katedrą zapewne ze względu na swoje rozmiary. Kościół był niszczony, odbudowywany i przebudowywany tak wiele razy, że trudno byłoby dzisiaj określić wiek poszczególnych jego elementów. Charakterystyczne są jego wyjątkowo smukłe kolumny podtrzymujące sklepienie. Wolnostojąca dzwonnica, która miała być trzykrotnie wyższa niż obecnie nigdy nie została ukończona z powodu niestabilnego gruntu.

W dobrym stanie zachował się kościół i klasztor bożogrobców, kiedyś za pruskich czasów w kościele produkowano mydło, a w klasztorze był szpital, dzisiaj są tam szkoły kościelne.

Pałac biskupi był bardzo długo budowany, a właściwie długie były przerwy w jego budowie, pierwsza spowodowana była śmiercią fundatora, druga wojną 30-letnią, która wyludniła miasto i księstwo. Tak minął cały XVII wiek na jego „budowaniu” i wkrótce po zakończeniu budowy i oddaniu pałacu do użytkowania został on przejęty przez władze pruskie, więc żaden biskup się nim długo nie nacieszył.

Przy pałacu stoi pojezuicki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP.

Kościół ewangelicki Jezusa Chrystusa, który przeszedł w ręce luteranów w XIX wieku. W XIV wieku był jeszcze kaplicą szpitala Świętej Barbary, w XVI został odbudowany po pożarze jako kościół Świętej Barbary i powiększony, a w drugiej połowie XVIII wieku władali nim franciszkanie.

 

Ten klasycystyczny budynek z 1865 roku to Dom Macierzysty Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, bo to właśnie 4 mieszkanki Nysy założyły w XIX wieku Zgromadzenie Elżbietanek funkcjonujące dzisiaj w całej Polsce, a także w Niemczech, Szwecji, Norwegii i we Włoszech.

 

Podobne artykuły


14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 826
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 774
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 835
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 153
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1317
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 662
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1376
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 591
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1218
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 511
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 886
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 648
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 295
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 629
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska