JustPaste.it

Jak napisać dobre CV?

CV powinno być napisane na kartce w formacie A4. Kartka musi być biała, a druk czarny.

CV powinno być napisane na kartce w formacie A4. Kartka musi być biała, a druk czarny.

 

Wybierz czytelną czcionkę, gdy piszesz CV na komputerze to jako czcionkę możesz ustawić - Times New Roman 12 lub Arial 11.

Gdy zamierzasz pisać ręcznie, to użyj czarnego długopisu lub pióra, pisz starannie i wyraźnie. CV powinno zmieścić się na jednej stronie, ale jeżeli Ci się to nie uda, to druga cześć powinna znajdować się na oddzielnej kartce.

CV nie powinno pisać się dwustronnie, ponieważ taki dokument się źle czyta. Pisząc CV oddziel od siebie poszczególne jego części, możesz też pogrubić najważniejsze informacje.

Pamiętaj, żeby w CV nie było literówek, błędów ortograficznych, gramatycznych oraz stylistycznych. Może to zniechęcić pracodawce do jego przeczytania.

Informacje jakie należy podać w CV

CV powinno zawierać informacje w następującej kolejności:

  • dane osobowe
  • wykształcenie
  • doświadczenie zawodowe
  • dodatkowa działalność
  • umiejętności
  • zainteresowania

Dane osobowe

Dane osobowe stanowią pierwszą część CV. Podajesz : imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia oraz kontakt (numer telefonu pod którym jesteśmy dostępni, a także prywatny adres e-mail).

Możesz także dołączyć swoje zdjęcie (ale nie jest to obowiązkiem). Gdy zdecydujesz się na zdjęcie, to umieść fotografię w prawym lub lewym górnym rogu (przyklej lub zeskanuj).

Powinno to być zdjęcie formatu legitymacyjnego, czarno-białe lub kolorowe (ale nie może to być zdjęcie np. z wakacji ).

Informacje o wykształceniu

W dalszej kolejności podajesz informacje o swoim wykształceniu. Wyliczając szkoły jakie ukończyłeś. Podajesz je w następującej kolejności : najpierw podajesz nazwę szkoły, która została ukończona ostatnia, potem podajesz wcześniejsze szkoły.

Gdy ukończyłeś studia, to nie pisz o ukończeniu szkoły średniej, bo to oczywiste (chyba, ze ukończyłeś jakieś specjalistyczne technikum i ma to znaczenie na stanowisku o które się starasz lub w szkole średniej dostałeś jakieś wyróżnienia). Szkoły podstawowej nie wymienia się w CV.

Jeżeli masz wyższe wykształcenie podaj :

  • nazwę uczelni która ukończyłeś
  • nazwę wydziału
  • datę obrony pracy dyplomowej (ewentualnie temat pracy)

Twoje doświadczenie zawodowe

Ta część CV jest najważniejsza dla przyszłego pracodawcy. Przebieg naszej kariery zawodowej często decyduje o tym, czy pracodawca przyjmie nas na stanowisko o które się staramy.

Zacznij o tego czym obecnie się zajmujesz. Następnie cofaj się się do pierwszych kroków w Twoim życiu zawodowym. Podawaj nazwę zakładu pracy, okres Twojego zatrudnienia, zajmowane przez Ciebie stanowisko, a także zakres Twoich obowiązków.

Podawaj prawdziwe informacje, bo gdy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną, to dokładnie Cię wypyta, czym się zajmowałeś.

Nie musisz też wymieniać wszystkich firm, w których pracowałeś. Wybierz te firmy, które wiążą się ze stanowiskiem o które się starasz. Gdy nie masz doświadczenia zawodowego, to napisz o praktykach zawodowych jakie odbyłeś.

Twoja dodatkowa działalność

Jeżeli pracujesz od niedawna i nie masz doświadczenia zawodowego to ta cześć CV jest dla Ciebie szczególnie ważna. Może tutaj wymienić np. swoje pracę : w samorządzie, organizacji społecznej, działalność wolontariacką. Pokażesz w ten sposób przyszłemu pracodawcy, ze jesteś osobą odpowiedzialną, przedsiębiorczą, godną zaufania i masz inne cechy, które są potrzebne na stanowisku o które się ubiegasz.

Twoje umiejętności

Tutaj uwzględnij m.in. znajomość języków obcych, umiejętność obsługi różnych urządzeń, gdy posiadasz certyfikat, który potwierdza znajomość języka obcego to o tym napisz. Napisz jakie programy komputerowe znasz i w jakim stopniu. Napisz także czy posiadasz prawo jazdy i inne uprawnienia.

Twoje zainteresowania

Swoje zainteresowania umieszczasz na końcu CV. Nie muszą to być zainteresowania, które są związane z pracą o którą się starasz. Napisz o swoim hobby, często pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytają o nasze pozazawodowe zainteresowania. Będziesz mógł wtedy pochwalić się wiedzą na dany temat.

Na samym dole swojego CV umieść koniecznie tzw. klauzulę o zgodzie na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów rekrutacji ( gdy tego nie zrobisz, pracodawca nie będzie mógł przechowywać Twojego CV w swoich aktach).

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych