Login lub e-mail Hasło   

Uroki starości?

Nawet opieka nad kimś bliskim, kochanym, może okazać się ponad nasze siły fizyczne i psychiczne
Wyświetlenia: 567 Zamieszczono 15/07/2019

Nawet wspaniałych, kochanych, inteligentnych, wesołych i życzliwych dla wszystkich ludzi w końcu dopada starość. Wszystko jest dobrze, dopóki starsi ludzie są na chodzie i mogą zrobić wszystko, lub większość koło siebie. Nawet ewentualne robienie zakupów, dla starszych członków rodziny, sąsiadów, którzy mają problemy z chodzeniem, czy nawet ugotowanie strawy i pomoc w sprzątnięciu mieszkania nie jest jeszcze problemem.

 

Problemy zaczynają się, gdy starsza osoba (kochana matka, ojciec, babcia, dziadek) zapada na demencję, starcze otępienie lub alzheimera. Zaczyna na co dzień zachowywać się coraz dziwniej, nie poznaje rodziny, opowiada niestworzone rzeczy, nie zakręca kurków do kuchenki gazowej, zostawia lejącą się wodę, co stwarza konieczność stałej opieki i obecności osoby opiekującej się seniorką lub seniorem.

 

Gorzej gdy choroba powoduje, że starsza osoba robi się bardzo złośliwa i agresywna, wyzywa nawet dzieci od złodziejów, nie chce wpuścić do domu opiekunki z MOPR-u, czy nawet wynajętej za pieniądze dzieci opiekunki i nie pozwala posprzątać, zmienić zalanej czy zanieczyszczonej pościeli i bielizny. Znam ten problem z własnego doświadczenia i wiem, że opieka nad matką z demencją i starczym otępieniem, jest dla opiekunów wyczerpująca nie tylko fizycznie ale również psychicznie, szczególnie gdy drugi zobowiązany (brat) jest za granicą a matka przegoniła wszystkie opiekunki z MOPR, wyzywając je od złodziejek.

 

Najgorsze w tej sytuacji jest to (pomimo wiedzy, że winna jest choroba i wiek), że zaczynamy odczuwać zniechęcenie, zniecierpliwienie, wręcz niechcianą niechęć do kochanej przecież dotychczas osoby, w wyniku naszego wyczerpania, tym bardziej, że nie możemy liczyć na podziękowanie, tylko na złe słowa. Dlatego tak potrzebna jest nam jakaś grupa wsparcia lub jakaś pomoc instytucjonalna, gdyż pozostawiony samemu sobie można się doprowadzić do choroby nerwicowej.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1677
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 967
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1242
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 823
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1091
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 623
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 494
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 895
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1032
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 533
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 784
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1156
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 914
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 753
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Blyskotko to już było, skarżyłaś się już na te niegodziwości ponad rok temu. Napisz skargę do 'Pani domu' albo do 'Przyjaciółki'. Hahahahaha - Zdzisiu grunt, że rodzina będzie tobą znów zachwycona.

Blyskotko, Kori czeka na rewanż. Wiesz - my wam, wy nam. Coś za coś. Kostka ci to lepiej wyjaśni.

słusznie Zdzisiu. Na ten przykład, aby napompować rower trza kupić pompkę, a czasem wystarczyłoby pierdnąć w oponki i można jechać dalej.

Fajnie ....
Artykuł przeszedł na popularne ... GRATULACJE :-))))

@Koriolan: też mi odkrycie godne łóśficunego łopatką. Jak dostaniesz 5 punktów gratis od samego siebie też wejdziesz w popularesy. Zagłosować na siebie 5 razy i nie wejść to byłaby wtopa. Podlizałeś się i Sadosie ci się odwdzięczą punkcikiem. One som uczciwe.

Uprzejmie informuję, że zagłosowałem na pani artykuł. Mam pytanie pani Elu, czy pan Zdzisław jest pani małżonkiem?

@szubrawiec: Korzystając z pewnych analogii, to zachowania serpico i hamiltona na eiobie przypominają działania i metody "świętej inkwizycji" w średniowieczu podczas "polowania na czarownice", a że Życie kołem się toczy tak i hamilton z swym przybocznym sranczem pajactą walczą tu na eiobie z multikontami. Inną podobną analogie jaką można by użyć, to lata prohibicji w których rozwinął swoją potęgę sławny Al Capone. ;)

@pokrzywiony: hahahaha - to już zrobiłeś ze mnie Al Capone. Toś mi dokopał. Czego ty skretyniała do cna pokrako jeszcze nie wymyślisz w tej walce z chamstwem i hejtem.

@Hamilton: Biurokratyczny wypierdku do poziomu Al Capona masz jeszcze całe tysiąclecia świetlne.
Ale jaja dryfujące gówienko myśli że jest rekinem. :)))))))))))))))))

@pokrzywiony: hahaha - Maniuś rekin. Po 5 latach pobytu w obozie koncentracyjnym. Te 2 złote jeszcze masz rekinie finansjery. Kup sobie banana i poszukaj drzewa, bo na razie twój poziom jest poniżej linii kończącej mój przewód pokarmowy, a nie chciałbym by coś takiego jak ty przykleiło się do moich odchodów. To byłby mezalians dla mojego G... A fe.

@pokrzywiony: Maniek jak człowiek, który nigdy nie zajmował żadnego stanowiska w administracji może być biurokratą? Usłyszałeś nowe słówko i znów popisujesz się 'wiedzom' jak bezmyślna i głupiutka ciotka papugi.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska