Login lub e-mail Hasło   

Atrakcyjny Kazimierz

Nazwę Kazimierzowi nadały norbertanki, którym Kazimierz Sprawiedliwy podarował tę miejscowość już w XII wieku – była wtedy osadą. Przymiotnik „Dolny” zo...
Wyświetlenia: 207 Zamieszczono 28 dni temu

Nazwę Kazimierzowi nadały norbertanki, którym Kazimierz Sprawiedliwy podarował tę miejscowość już w XII wieku – była wtedy osadą. Przymiotnik „Dolny” został dodany później, żeby odróżnić go od innego Kazimierza, który jest dziś dzielnicą Krakowa. Jak wiele polskich miast w dorzeczu Wisły Kazimierz Dolny wyrósł na handlu zbożem, który „zawładnął” Rzeczpospolitą po zakończeniu wojny 13 –letniej z Krzyżakami i zawładnięciu ujściem rzeki. Okres świetności Kazimierza  zakończył się definitywnie wraz z najazdem Szwedów, co również nie było w Rzeczypospolitej niczym niezwykłym. Wiele miast zostało zrujnowanych w tamtym czasie, Kazimierz jednak rozwinął się wyłącznie na bardzo opłacalnym handlu zbożem i później nie znalazł już żadnej alternatywnej możliwości rozwoju. W okresie prosperity powstały jednak duże fortuny kupców zbożowych, których odrestaurowane kamieniczki można dziś oglądać.

Dopiero w XIX wieku Kazimierz znowu ożył. Dzięki swojemu ,malowniczemu położeniu został doceniony jako ,miejscowość letniskowa i tak naprawdę to do dzisiaj rozwija się głównie dzięki turystom.

Znowu korzysta z blisko położonej Wisły ale już nie w celach handlowych , jak kiedyś tylko jako atrakcję turystyczną.

Inną atrakcją w pobliżu Kazimierza jest wąwóz nazwany „Korzeniowym dołem”. Podobno stworzyli go ludzie do celów transportowych, sądzę jednak że wyżłobiła go woda deszczowa, a ludzie być może kiedyś z niego korzystali.

Podobne artykuły


14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 274
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 876
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 818
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 882
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 695
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 645
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1316
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1495
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1530
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 660
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 920
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 695
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 428
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 342
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 785
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Istotnie ciekawa architektura jak i położenie nad Wisłą dodaje uroku.
Ponoć przez 10lat miał tam zabytkową chałupę nad wodą wraz z hektarem ziemi, D. Olbrychski. Sprzedał ją na dniach za 2.4mln. A to nie jedyna chałupa jaką posiadał. Jednak nie każdy aktor jak by się wydawało w PRL cieńko prządł. ;-)

Widzę panie Barkarz, że spodobała się chyba panu Lubelszczyzna. Polecam jeszcze Nałęczów - rzut beretem od Kazimierza.

  barkarz  (www),  27 dni temu

@szubrawiec: Lubelskie jest ok., każdy region w naszym kraju ma swoje smaczki i klimaty.

@barkarz: Tak, to prawda. Pana artykuły skłoniły mnie do pewnej refleksji i pogrzebałem nieco w tym temacie. I tak - najmniejszym miastem Polski - jest, leżący w woj. świętokrzyskim - Opatowiec. To małe miasteczko liczy zaledwie 338 mieszkańców. Dla porównania, Kozy - największa pod względem liczby ludności wieś, ma grubo ponad 12 tys. mieszkańców. W tym przypadku chyba zasadne będzie powiedzenie - małe jest piękne.

  barkarz  (www),  27 dni temu

@szubrawiec: Według Wikipedii Kazimierz ma 2,6 tys. mieszkańców.

@szubrawiec: Mam tam wspaniałą koleżankę ze studiów - prowadziła tam kawiarnię a teraz wynajmuje w niej pokoje wczasowiczom ... Wybieram się tam z wizytą i może, w końcu, mi się uda tam dojechać....gdy przyjdzie odpowiedni czas. Uściski

@Marcin Sznajder: Tylko bądź grzeczny i nie rozrabiaj za bardzo - jak już tam dotrzesz! Uściski :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska