Login lub e-mail Hasło   

Wolna Wola a sytuacja na świecie

Chciałem się podzielić refleksjami jakie miałem po obejrzeniu filmu „Hakowanie Świata”. To co zwróciło moją uwagę nie jest bezpośrednio związane z tematem jaki film porusza.
Wyświetlenia: 232 Zamieszczono 28 dni temu

Wolna Wola a sytuacja na świecie

Witam, chciałem się z Wami podzielić refleksjami jakie miałem po obejrzeniu filmu „Hakowanie Świata”. To co szczególnie zwróciło moją uwagę i zastanowiło nie jest bezpośrednio związane z tematem jaki film porusza.

Polecam każdemu zapoznanie się z w/w obrazem bo tematy tam poruszane są bardzo „na czasie” i uważam, że jest to absolutnie niezbędna wiedza dla każdego.

Film dotyczy sposobów manipulowania informacjami jakie ludzie zamieszczają o o sobie w internecie. Nie jest tajemnicą,że np. Facebook sprzedawał ludzi w „paczkach” - po kilka tysięcy użytkowników mających czworonożnych pupili albo interesujących się motoryzacją albo pań interesujących się modą – aby stali się targetem tematycznych reklam do nich kierowanych.

To samo robi Google – i chyba możena powiedzieć – jak to się zwykło mówić - „wszyscy tak robią”. „Permanentna inwigilacja” – cytując klasyka :) Większosć ludzi była tego chyba świadoma i godzili się na to – choć na pewno niejedna osoba zastanowiła się „dokąd to zmierza?”.

Film „Hakowanie Świata” pokazuje wyższy poziom manipulacji. Chodzi o wybory prezydenckie w USA – a jak się okazuje w trakcie filmu – również inne mega „eventy” jak np. Brexit.

Skala działań firmy „Cambridge Analitica” była globalna ( firma została rozwiązana po skandalu, o którym opowiada film ) a możliwości jakie „oferowali” naprawdę niepokojące.

Bazując na informacjach publikowanych na portalach społecznościowych – firma tworzyła profile psychologiczne użytkowników ( uogólniając – dzieliła ich na „stabilnych” i „niestabilnych” - których można zmanipulować ) i na ich podstawie odpowiednio dobierała informacje jakie docierały do tych użytkowników poprzez kanały z jakich korzystali ( tak jak wcześniej działo się to z reklamami ). Tak więc rodzina siedząca przy tym samym stole korzystająca z tego samego medium ( np. Facebooka ) mogła dostawać w tym samym czasie różne – często sprzeczne ze sobą informacje dotyczące tego samego zdarzenia. Jak wiadomo wygrał Trump ale to bez znaczenia bo chcę zwrócić uwagę na co innego.

Co jest dziś newsem a co fake newsem? Jak przeciętny użytkownik serwisu informacyjnego z „głównego nurtu” ma odróżnić jedno od drugiego? Do jakich podziałów to może doprowadzić? Zapewne każdy z nas był świadkiem takich rozmów gdzie nawet w najbliższej rodzinie sytuacja zaognia się tak, że „konflikt” przybiera formę „prawie na noże” a powodem są rozbieżności zdań jeśli chodzi o politykę.

Jak mamy się dogadać mając nie tylko różne poglądy ale i różne informację o tym samym ?

Ale i tak nie o to mi chodzi w tym tekście.

Napomknę jeszcze o jednej sytuacji ukazanej przez film i przejdę do sedna.

Bodajże Trynidad i Tobago – ludność arabska i czarnoskórzy. Firma Cambridge Analitica wspiera ludność arabską. Poprzez manipulację newsami i wypromowanie akcji „nie głosuje” połączonej z agresywną kampanią w internecie – z użyciem specjalnie przygotowanych symboli i gestów ( akcja miała swój charakterystyczny gest – ręce skrzyżowane, pięści zaciśnięte – jako synonim zwrotu „nie głosuje” ) firma CA odwodzi czarnoskórych mieszkańców od pojścia na głosowanie. Szczególnie młodsi, którzy stali się głównym celem „ataku” ( wg twórców filmu użyta „technika” może być zaklasyfikowana jako broń ) podłapują hasła kampanii i bojkotują wybory – co kończy się w sposób oczywisty – arabowie zdecydowanie i łatwo wygrywają wybory. Czarnoskórzy odpowiednio poprowadzeni sami zrobili sobie „kuku”.

W pewnym momencie w trakcie filmu – jedna z głównych postaci związanych z firmą CA – zapytana o to czy uważa, że robili coś złego, czy to było niestosowne, że manipulowali ludźmi odpowiada: „przecież oni sami poszli i zagłosowali w ten sposób” ( cytuje z pamięci – wymowa jest taka ). Perfidność podjętych przeciwko zwykłym ludziom działań jest niesamowita. Manipulacja była okrutna, bezduszna – epitety można by mnożyć. Ale czy ta kobieta nie miała w jakiś sposób racji ? Przecież oni sami poszli i zagłosowali w ten sposób. Nikt ich nie zmuszał. I tu dochodzę do sedna.

Jak często słyszę pytania: „gdzie Bóg?”, „czemu na to pozwala?”, „dlaczego to, dlaczego tamto?” - są sprawy nad którymi bezpośrednio teoretycznie nie mamy kontroli ( np. klęski żywiołowe ) - ale na wiele, bardzo wiele spraw mamy wpływ. Mamy wolną wolę i podejmujemy jakieś działania ( brak działania to też działanie - zgoda, przyzwolenie ). Jeżli Bóg ma interweniować i za każdym razem ratować nas z kłopotów w które sami się wpakowaliśmy to gdzie tu wolna wola? Sami tworzymy taki a nie inny świat. Sami jesteśmy winni większości problemów ( jak nie wszystkich ).

Można się tłumaczyć- „ale to – ale tamto”, „zmanipulowano nas, oszukano”, „mi nikt nie powiedział”, „nie wiedziałem”, „chciałem dobrze”, „myślałem, że...” itd. Ale to są wymówki.

Bardzo często pozwalamy sobą manipulować a potem sami się oszukujemy i wybielamy przed sobą.

Pierwsza manipulacja ludzi - Bóg powiedział Adamowi – „nie rusz tamtego”. Ewa została zmanipulowana – uległa. Potem Adam został zmanipulowany – i też w to wszedł, podobno z miłości – ale to nie czyni go niewinnym. To z jakich pobudek popełniamy błąd nie usprawiedliwa nas w żaden sposób!

Bóg oprócz wolnej woli dał nam też rozum. Mamy serce, rozum, wolną wolę, rączki, nóżki – komplet. Korzystajmy z tych darów. One są niesamowite. Nie popełniajmy ciągle tych samych błędów od których zaczęła się nasza historia. Wybierajmy świadomie. Wybierajmy dobrze.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1717
17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1832
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1128
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1053
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 975
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 973
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 693
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1040
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 889
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 587
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 423
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 603
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  podobny,  28 dni temu

"Wybierajmy dobrze" - to też manipulacja, bo ma w podtekście określony cel - podobnie jak reklama "najlepszej pasty do zębów", ma w podtekście cel - kupuj.

Nie można uniknąć manipulacji, bo jest ona integralną cechą ludzkiego działania - zarówno tego określanego jako złe jak i tego określanego jako dobre. Człowiekowi innymi słowy nie pozostaje nic innego jak manipulować - na uczuciach, na

...  wyświetl więcej

@podobny: Życie ma charakter falowy, noce i dni, zima i lato to awers i rewers tej samej fali po której serfujemy mniej lub bardziej umiejętnie ... ;)

  podobny,  28 dni temu

@pokrzywiony: Słusznie … ale jeśli jest to oczywiste, dlaczego nie zakceptować, że w naszych charakterach, naprzemiennie dominuje zło, dobro, albo mieszanka pośrednia: dobrego i złego … ?

  podobny,  28 dni temu

@podobny: sorry .. chciałem dać Ci plusa, a wyszedł minus … ha, ha to z pewnością przejaw tej mieszanki!

@podobny: Może dlatego że lepiej się chodzi i mniej obija jak jest jasno niż ciemno ?
Lepiej się czujemy jak jest ciepło niż zimno, akceptujemy komfort, a to co poza strefą komfortu staramy się odciąć ...
Według takich założeń zostaliśmy zbudowani, by było jasno w nocy poszukaliśmy sposobu na oświetlenie mieszkań i ulic, by było ciepło gdy jest zimno odkryliśmy ogień, itp ..., itd .. ...  wyświetl więcej

@podobny: Spoko sam czasem mam problem trafić w tak mały punkcik ;)

  podobny,  28 dni temu

@pokrzywiony: Ok … budujemy samozadowolenie z siebie raczej w cieple niż zimnie … A jak mamy już te ciepło zagwarantowane, chcemy więcej … i więcej, "dogrzewając się" słowami zrozumienia wobec tych którzy mają zimniej bo na życie w cieple ich nie stać … W ten sposób wyrasta EGO samozadowolenia, które propagujemy, żeby ogrzać się akceptacją innych … samozadowolonych.

  Koriolan,  28 dni temu

@podobny: "mnie kręci."
Jakie na przykład zło Cię kręci ?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska