Login lub e-mail Hasło   

Taras wentylowany - szybko i pewnie

Na popularność tarasów wentylowanych wpływa przede wszystkim prostota ich konstrukcji, szybkość wykonania i łatwość dopasowania praktycznie do każdego podłoża.
Wyświetlenia: 152 Zamieszczono 29/07/2019

Podczas budowy domu temat tarasu jest obecny już na etapie planowania i coraz częściej jego wykonanie jest odpowiednio przygotowane i realizowane. Zdarza się jednak, że poza ogólną koncepcją (taras ma być) o szczegółach technicznych (technologia wykonania) rozmawiamy znacznie później. Kłopot pojawia się również przy okazji remontów i przebudowy istniejących budynków. Jaką zastosować technologię (koszty) i jak zagwarantować perfekcyjną izolację przeciwwilgociową w przypadku tarasów nad pomieszczeniem użytkowym? W większości tych przypadków rozwiązaniem niemal idealnym będzie metoda tarasu wentylowanego.

Taras wentylowany – co to takiego?

Tarasem wentylowanym nazywamy bardzo prostą konstrukcję, na którą składają się wsporniki (o stałej lub regulowanej wysokości) ustawiane na stabilnym podłożu oraz układane na nich płyty. Wsporniki używa się bezpośrednio na podłoże, bez żadnych dodatkowych elementów. Warunkiem koniecznym jest jego odpowiednie utwardzenie w przypadku żwiru, trawnika itp. Nie ma za to znaczenia czy ustawimy je bezpośrednio na wylewce stropodachu, powłoce bitumicznej czy folii izolacyjnej. Wystarczy jedynie odpowiedni dobór wsporników dla uzyskania idealnie równej nawierzchni układanych płyt. Dla przykładu w ofercie firmy Buszrem znajdują się cztery rodzaje wsporników – jeden stały (w rozmiarach 9, 12,15, 20 mm) i trzy regulowane (w różnych zakresach od 25 do 245 mm).

Dlaczego taka dobra?

Technologia tarasu wentylowanego jest przede wszystkim rozwiązaniem bardzo szybkim. Wystarczy odpowiednio utwardzić i zagęścić podłoże (podbudowa) oraz wyprofilować spadki. Ponadto pozwala uniknąć wielu błędów możliwych w przypadku tarasów na wylewce betonowej, takich jak: zbyt małe zbrojenie płyty, nieprawidłowe fundamentowanie (lub jego całkowity brak), a wreszcie wadliwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Jest również najlepszą technologią w przypadku naprawy istniejących nieszczelnych tarasów na dachach, wykonanych w sposób tradycyjny przy pomocy płytek ceramicznych układanych na warstwę izolacji przeciwwilgociowej.

Sukces… tkwi w szczegółach

Trudno wyobrazić sobie prostszy układ niż płyty tarasu podtrzymywane stabilnymi wspornikami (jeden wspornik podtrzymuje narożniki czterech płyt). Ponieważ zgodnie ze swoją nazwą taras pozwala na swobodną cyrkulacje powietrza, umożliwia również błyskawiczny i swobodny odpływ wody. Jednak tym co bardzo ważne podczas eksploatacji tarasu – jest możliwość niemal natychmiastowego i bezinwazyjnego wykonanie np. napraw instalacji poprowadzonych pod nawierzchnią tarasu czy nieszczelnej izolacji przeciwwilgociowej.

Jakie płyty?

Najlepiej takie, które... podobają się inwestorom. Dopasowane do ich gustów, architektury budynku i otoczenia. Czy będzie to „50 kwadrat” w kolorze melanżu antracytowego, czy Rock o strukturze piaskowca albo curlingowane Blues o strukturze łupka – nie sprawią na pewno kłopotów wykonawcy. A ułożone jako taras wentylowany zagwarantują inwestorom długoletnie i bezproblemowe korzystanie ze swojego tarasu.


Taras wentylowany na płycie stropowej nad piwnicą (rys. Buszrem).

1/ Ściana piwnicy

2/ Izolacja termiczna ścian piwnicy

3/ Strop nad piwnicą

4/ Izolacja termiczna stropu

5/ Wylewka betonowa ze spadkiem

6/ Obróbka blacharska krawędzi

7/ Izolacja przeciwwilgociowa stropu

8/ Wspornik tarasu

9/ Płyty tarasowe

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62266
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31858
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33352
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64543
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65864
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29896
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24029
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29371
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24620
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26886
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13162
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska