Login lub e-mail Hasło   

Słowiański język – niesamowita litera „O” i jej właściwości

Nasz język jest naprawdę unikalny i niesamowity. Jest w nim tyle ukrytych treści i znaczeń, że naprawdę warto się nieraz zastanowić co i jak się mówi.
Wyświetlenia: 67 Zamieszczono 24 dni temu

Słowiański język – niesamowita litera „O” i jej właściwości

Nasz język jest naprawdę unikalny i niesamowity. Jest w nim tyle ukrytych treści i znaczeń, że naprawdę warto się nieraz zastanowić co i jak się mówi.

Niedawno, ucząc synka samogłosek zwróciłem uwagę na literę O. Wymawiając ją w sposób wyraźny usta przyjmują kształt litery O. Wtedy pomyślałem, że zaskakująco wiele słów zaczynających się na O jest w jakiś sposób z tą literą ( mającą kształt O-kręgu ) powiązanych.

Zobaczcie na to:

Kiedy wywiercę w desce dziurę - to co jest wynikiem takiego działania ? O-twór. Stworzyłem „O”.

Kiedy chcę być uprzejmy dla kobiety gdy gdzieś razem wchodzimy, co robię? O-tworzę drzwi.

Tworzę „O” - które O-znacza ( O-bejmuje w ramy ) wejście.

Idąc dalej wyróżniłem trzy „główne” kategorie

  • 1. „O” w wyrazach, które oznaczają coś związanego z kształtem litery

  • 2. „O” w wyrazach, które O-znaczają O-bjęcie czegoś w „ramy”

  • 3. „O” w wyrazach związanych z całością czegoś, pełnią bądź odseparowaniem od niej

Popatrzmy.

Kategoria pierwsza:

O-krąg, O-wal, O-bły, O-koło, O-paska, O-pona, O-gnisko ( zwykle ma kształt owalny ), O-bieg, O-bieżyświat, O-bważanek, O-strów ( wyspa o kształcie często owalnym ), O-pływowy, O-twór, O-tworzyć ( i pochodne ), O-kręt ( manewruje po krzywych jak z okręgu ) O-koło, O-ko - to jest ciekawe – zobaczcie, w tym wyrazie są dwa „O” - OkO – jak dwoje oczu

A popatrzcie na wyraz Oko-lica – mówi się, że coś jest w O-kolicy jeśli jest w pobliżu danego ośrodka  ( w tym wypadku – nas       czy naszego miejsca zamieszkania ) tak jak O-ko jest położone blisko centrum „Lica” ( twarzy ) – czyli – jak mówimy, że coś jest w „O-kolicy” to mamy na myśli, że jest w miare niedaleko – tak jak oko od centrum „lica”. Ciekawy ten nasz język, prawda?

Kategoria druga:

O-toczyć, O-btoczyć, O-bjąć, O-pasać, O-pieka ( O-taczam Opieką ), O-tulić, O-poka, O-kiełznać,   O-pisać   ( ująć w ramy ),             O-prawić ( np. obraz w ramę ), O-brysować, O-gród, O-bóz, O-garnąć ( ogarnia się całość ), O-bejrzeć, O-pinia ( ująć w „ramy” jakieś zjawisko ), O-ktawa ( czyli „od” – „do” - spięcie w ramy ), O-kiełznać ( ujarzmić - „ująć w ramy” - nadać oczekiwany kształt )

Ciekawy jest O-cean – wcześniej był to O-keanos – a wcześniej O-kołonas – i wtedy można zrozumieć co ten wyraz miał oznaczać. Dziś wyraz „ocean” jest powszechnie znany na całym świecie – ludzie nie wnikają w nazwę – jest ocean i tyle. Ale dla Słowian ta nazwa miała sens ( jak i wszystkie inne ) i sama w sobie wskazywała na naturę opisywanego zjawiska. Ziemię Słowian ( mówimy tu o daaawnych czasach ) otaczał Ocean – a więc mówili o tych wodach „Okołonas”. Słowianie nazywają się Słowianami bo zapewne dali światu słowa.

Zagadka - jak myślicie, czemu Słowianie nazywali naszych zachodnich sąsiadów „Niemcy”?

Kategoria trzecia:

O-bfity, O-biad ( mówimy zupa, mówimy „drugie danie, mówimy „kompot”, mówimy: deser – ale jeśli mówimy o całości „zjawiska – mówimy O-biad, O-bjadłem się jako oznaka sytości ), O-bszar, O-kolica, O-puchnięty – kiedy coś mi spuchło to podaje nazwę – np. spuchła mi ręka – jeśli cały spuchłem to mówię, że jestem O-puchnięty. To samo w wyrazie O-bity ( czyli kompleksowy łomot, nie tylko gęba ), O-bolały, O-stępy i O-dstęp jeśli mówimy o czymś odseparowanym od całości – podobnie O-soba – jako O-drębna istota,

I jeszcze „podkategoria”, która ze względu na kształt litery O identyczny z tarczą słoneczną wskazuje na solarne ( męskie ) pochodzenie – Np. w wyrazie O-j-ciec – który w tym wypadku oznaczałby, że dany mężczyzna jest powiązany ze słońcem                 ( reprezentującym męską energię ). Energia słoneczna O-ciekła na istotę, która teraz ją ( męską energię ) reprezentuje. Pewnie stąd zwrot - „wykapany tata” - O(j)ciec. Mamy jeszcze wyraz O-gnisko, które podwójnie jest związane ze słońcem – ze względu na okrągły kształt jak i na naturę samego zjawiska. No i wyraz O-gromny, który może oznaczać powiązanie słońca z gromowładnym bóstwem ( luźna interpretacja ).

Podejrzewam, że gdyby wziąć do ręki słownik to można by artykuł mocno rozbudować ale myślę, że uchwyciem sedno.

Może macie jakieś propozycje?

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1717
17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1832
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1128
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1053
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 975
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 973
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 693
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1040
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 889
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 587
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 423
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 603
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska