JustPaste.it

Jak wymeldować byłego męża z mieszkania komunalnego?

Jeśli nie uda się załatwić spraw mieszkaniowych w polubowny sposób, możesz to zrobić w drogą urzędową - poprzez gminę.

Jeśli nie uda się załatwić spraw mieszkaniowych w polubowny sposób, możesz to zrobić w drogą urzędową - poprzez gminę.

 

Sprawa powinna się toczyć dwutorowo: o pozbawienie byłego męża statusu najemcy i jego wymeldowanie. Należy złożyć odpowiednie pisma w urzędzie gminy, bo to gmina jest właścicielem mieszkania i w tym urzędzie jest wydział ewidencji mieszkańców, w którym załatwiane są sprawy meldunkowe.

Według przepisów, jeśli ktoś opuszcza miejsce stałego pobytu na ponad 3 miesiące, powinien się wymeldować, a jeśli tego nie zrobi, inna osoba (z prawem do lokalu) może złożyć do gminy wniosek o wydanie decyzji w sprawie wymeldowania. Ty (jako najemca) musisz powiadomić urząd o tym, ze były mąż już nie mieszka w mieszkaniu komunalnym. A w związku z tym należy go wymeldować.

Do wniosku w tej sprawie trzeba dołączyć kserokopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu (np. umowę najmu), kserokopię orzeczenia o rozwodzie lub innego dokumentu, który może być pomocny w tej sprawie.

Pomóc mogą np. pisma związane ze sprawą rozwodową, w których były maż podaje swój nowy adres. Możesz też zaproponować przeprowadzenie przez urzędników wizji lokalnej albo wywiadów środowiskowych z sąsiadami.

Gmina nie może zignorować takiego pisma i powinna przeprowadzić postępowanie administracyjne w sprawie wymeldowania. Utrata prawa do mieszkania komunalnego Według przepisów jeśli do najmu mieszkania komunalnego dochodzi po zawarciu małżeństwa, oboje małżonkowie są najemcami.

Prawo do mieszkania komunalnego można utracić. Jeżeli np. były maż nabył mieszkanie w tej samej miejscowości, to należy powołać się na ten fakt, pisząc wniosek o pozbawienie go prawa do lokalu z zasobów gminy.

Gmina ma prawo wypowiedzieć umowę najmu: osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości" - podstawa prawna: art. 11 ust. 3 pkt. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2001 r., nr 71, poz. 733 z późn. zm.).

Eksmisja z mieszkania

Rozwód powoduje ustanie wspólności majątkowej, a więc dochodzi także do ustania wspólności najmu. Nadal jednak oboje najemcy (byli małżonkowie) mają prawo mieszkać w mieszkaniu komunalnym. Sąd orzeka, w jaki sposób mogą z niego korzystać, np. jednym pokojem dysponuje żona, drugim - były maż, a kuchnia i łazienka są do wspólnego użytku.

W niektórych przypadkach są może orzec o eksmisji byłego męża. Jest to możliwe, gdy swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia on wspólne zamieszkiwanie, np. stale nadużywa alkoholu i dopuszcza się przemocy.

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych