Login lub e-mail Hasło   

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Osoby, które zostały powołane do spadku po zmarłym spadkodawcy, powinny się upewnić, czy nie zostawił on po sobie oprócz majątku także długów.
Wyświetlenia: 180 Zamieszczono 04/08/2019

Jesteś w gronie spadkobierców ? Jeżeli tak, to jak najszybciej ustal, co podlega dziedziczeniu, bo w skład masy spadkowej mogą wchodzić nie tylko składniki majątkowe, ale także długi (np. wobec banków, zmarły spadkodawca mógł zaciągnąć przed śmiercią kredyty, także hipoteczne).

Jak przyjąć spadek?

Osoba powołana do spadku ma 6 miesiecy na to, by podjąć decyzję, jak będzie dziedziczyć. Oświadczenie może być złożone przed sądem lub u notariusza.

Gdy spadkobierca nie podejmie żadnej decyzji, to będzie to oznaczało, że przyjął spadek wprost i odpowie za długi zmarłego spadkodawcy całym swoim majątkiem.

Spadek można przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy będzie odpowiadało się za długi wyłącznie do wysokości spadku, a gdy zobowiązania będą większe, to nie będą ściągane z prywatnego majątku spadkobiercy.

Można także odrzucić spadek. Wtedy nie dziedziczy się ani majątku, ani żadnych długów spadkodawcy.

Spadkodawca ma niespłacony kredyt - co może zrobić bank?

Zgodnie z prawem bank może dochodzić spłaty kredytu, który zaciągnął spadkodawca od spadkobierców, którzy nie odrzucili spadku.

Spadkobierca, który nie odrzucił spadku przyjmuję prawa i obowiązki zmarłego spadkodawcy, także spłatę jego zobowiązań.

Jeżeli nie przedstawi się bankowi tytułu do nabycia spadku, to zwykle ma się problemy z uzyskaniem od banku informacji o zadłużeniu zmarłego spadkodawcy. A do spłaty kredytu potrzebna jest informacja o wysokości rat i terminie spłaty.

Z chwilą śmierci kredytobiorcy bank może zawiesić naliczanie oprocentowania kredytu do czasu nabycia spadku, ale trzeba pamiętać o tym, że mogą naliczać je dalej.

W przypadku zaległości w ratach - bank może naliczać karne opłaty i podwyższone oprocentowanie. Wszystko będzie zależne od postanowień umowy kredytowej.

Spadkodawca może zabezpieczyć swoich bliskich i np. przy kredycie gotówkowym ubezpieczyć się na życie i od utraty pracy, ale ubezpieczenie może nie dotyczyć sytuacji, gdy śmierć nastąpi w wyniku przewlekłej choroby lub samobójstwa.

Spłata długów, które zmarły spadkodawca zaciągnął kartą kredytową zwykle nie jest objęta ubezpieczeniem.

Spadkobierca musi także pamiętać o tym, że nawet jeśli odrzuci spadek, to zrobi to w swoim imieniu, ale już nie w imieniu swoich spadkobierców (czytaj dzieci).

Gdy są one małoletnie, to dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza, a gdy pełnoletnie, to mogą odrzucić spadek np. oświadczeniem notarialnym, gdyby nie chciały dziedziczyć długów.

Spadkobierca, który odziedziczył już kredyt i ma problemy z jego spłatą, to najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skontaktowanie się z bankiem, by wynegocjować lepsze warunki.  

Bank będzie chciał odzyskać pożyczone pieniądze i powinien być skłonny do ustępstw. Może np. obniżyć raty, a także wydłużyć okres kredytowania.

Spadkobierca, który odziedziczy niespłaconą nieruchomość, musi wiedzieć, że nie zawsze oznacza to, że np. będzie dalej płacił raty lub że komornik ją zlicytuje.

Może okazać się, że spadkodawca był objęty np. ubezpieczeniem, które zabezpiecza kredyt. Dlatego zaciągając kredyt warto jest dla dobra swoich bliskich zabezpieczyć jego spłatę.

Podobne artykuły


153
komentarze: 44 | wyświetlenia: 131238
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23622
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2492
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21856
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 6436
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 3023
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 17024
7
komentarze: 6 | wyświetlenia: 8178
33
komentarze: 27 | wyświetlenia: 3034
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 5006
46
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6607
35
komentarze: 21 | wyświetlenia: 10153
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2374
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska