JustPaste.it

Skąd się wzięło małżeństwo?

Małżeństwo, jest instytucją towarzyszącą człowiekowi od początku jego istnienia?

Małżeństwo, jest instytucją towarzyszącą człowiekowi od początku jego istnienia?

 

W plemionach zbieracko-łowieckich (wspólnotach plemiennych) mężczyźni i kobiety uprawiali seks z wieloma partnerami. Nie miało to nic wspólnego z rozpasaniem seksualnym, a tylko zwiększało szansę na przeżycie potomków. Monogamia w tamtych czasach, w sytuacji stałego zagrożenia życia, byłaby wręcz niebezpieczna. Dzieci, których ojciec nie wróciłby z polowania czy potyczki, traciłyby swojego żywiciela. 

 

Plemiona (hordy) zbieracko-łowieckie, były stosunkowo małe i liczyły około 30 dorosłych osobników. Ogniska chorób przenoszonych drogą płciową w sposób naturalny, szybko więc wygasały. Co innego w społecznościach rolniczych, osiadłych w jednym miejscu i liczących kilkuset dorosłych. Ekspansję wirusów i bakterii, odpowiedzialnych za niepłodność, mogły powstrzymać tylko stałe monogamiczne związki.

 

malzenstwo-trzy-sposoby_small.jpg

Kiedy ludzie zajęli się uprawianiem ziemi, nabywaniem własności, wygrała monogamia. I tak narodził się nowy porządek w relacjach damsko-męskich. Kto nie miał ochoty go przestrzegać, był surowo karany. Nieposłusznych karała też sama natura: syfilis, chlamydia i rzeżączka, zbierały obfite żniwo przez tysiące lat. Zasadniczym czynnikiem określającym formy życia małżeńsko-rodzinnego, był zakaz kazirodztwa.

 

Monogamia, okazała się dużo bardziej korzystna dla rozwoju cywilizacji. Gdyby nie monogamia, nie byłoby postępu technicznego i cywilizacyjnego. Już w Babilonie Kodeks Hammurabiego zezwalał na drugą żonę jedynie w wypadku, kiedy pierwsza okazała się bezpłodna. Podobnie było w starożytnym Egipcie czy Izraelu (tu na więcej żon mogli sobie pozwolić co najwyżej władcy), wreszcie wśród Greków i Rzymian. Chrześcijanie też byli monogamistami, zgodnie z nauczaniem Jezusa. 

o-sakramentalnym-rozumieniu-seksu-300x269_small.jpg

Jednożeństwo pozwala zachować równowagę kobiet i mężczyzn. Niestety nie ma ono samych zalet, zwłaszcza kiedy równowaga ta zostaje zakłócona, choćby przez wojnę. Po II wojnie światowej miliony kobiet w Niemczech i ZSRR, zostały skazane na staropanieństwo. Odwrotnie dzieje się we współczesnych Chinach, gdzie polityka jednego dziecka przyniosła nieprzewidziane rezultaty. Rodzice marzący o synu często decydowali się na zabijanie nienarodzonych dziewczynek, w rezultacie dzisiaj młodym Chińczykom trudno jest znaleźć żonę. 

 

Także krótkie, współczesne odstępstwa od porządku równowagi małżeńskiej: np ruch hipisowski "dzieci kwiaty", homoseksualizm, itp, zawsze kończyły się tak samo, wzrostem zachorowań przenoszonych drogą płciową, bezpłodnością, aids.

.

Małżeństwo jest instytucją towarzyszącą człowiekowi od początku jego istnienia, jawi się jako naturalna oraz podstawowa komórka społeczeństwa, wspólnoty (kobieta i mężczyzna), legitymująca ich dzieci. W niektórych wyznaniach chrześcijańskich (jak np. katolicyzm, prawosławie) małżeństwo jest nawet jednym z sakramentów.

 

Ps. Na podstawie artykułu: https://www.wrozka.com.pl/rozwoj-osobisty/kobieta-i-mezczyzna/8338-skad-sie-wzielo-malzenstwo