Login lub e-mail Hasło   

Rozwój osobisty dlaczego jest tak modny?

Obszarem podtrzymującym trendy związane z rozwojem osobistym jest promowanie go w mediach i coraz wyższe wymagania pracodawców.
Wyświetlenia: 56 Zamieszczono 05/09/2019

Kompetencje społeczne

Trendy związane z nastawieniem człowieka na wysoki poziom doskonalenia samego siebie i silne tendencje indywidualizacji jednostki w społeczeństwie determinują coraz większy, a zarazem zasadzie nieodwracalny nacisk na rozwój osobisty, jego promowanie i wzmacnianie.Według specjalistów Harvard Business Review Polska pojęcie takie jak jakość obywatela, jakość pracownika czy w konsekwencji jakość wychowywanego dziecka są bezpośrednim determinantem przyjęcia perspektywy ustawicznego kształcenia i doskonalenia własnych kompetencji interpersonalnych (Zobacz niezbędne kompetencje społeczne w 2020 roku), umiejętności oraz poszerzania wiedzy. Dodatkowe nastawienie na posiadanie historycznie budowanej kariery, jak najwyższych osiągnieć w nauce i pracy pociąga za sobą budowanie nowych standardów życia

W tak zwanym świecie zachodnim szereg możliwości samorozwoju jest niemal nieograniczony i stale się zwiększa. Różnorodne kursy, studia, fakultety uzupełniające i podyplomowe, zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży znajdują zastosowanie w tworzeniu maksymalnie zbliżonego do perfekcji człowieka zaprogramowanego na ciągły rozwój. Popularność tych tendencji w dzisiejszych czasach jest częściowo zaczerpnięta z wschodnich filozofii doskonalenia siebie na wszystkich płaszczyznach, a częściowo wynika z wymagań współczesnego rynku pracy.

Od najmłodszych lata kładzie się ponadprzeciętny nacisk na dążenie do wielopoziomowego rozwoju, co na etapie dorosłości przekłada się na poszukiwanie i realizowanie jednocześnie kilku ścieżek alternatywnej obecności w społeczeństwie globalnym. W środowisku biznesowym jednym z ważniejszych parametrów determinujących nastawienie w stronę rozwoju osobistego jest modne w ostatnich latach zarządzanie talentami. W celu ich odkrycia u samego siebie potrzebne jest próbowanie różnych inicjatyw zdolnych ujawnić potencjał drzemiący w konkretnej osobie. W obecnych warunkach kulturowych i nasilającej się cyfryzacji, łączącej przez Internet cały świat dominuje pogląd, gdzie człowiek to matryca talentów, narzędzie i zarazem materiał do zagospodarowania, który przy odpowiedniej obróbce może być przydatny dla organizacji rynkowych, umożliwiając równolegle dalsze wzrastanie.

Rozwój osobisty w mediach

Podobnie obszarem podtrzymującym trendy związane z rozwojem osobistym jest promowanie go w mediach, a także przez profesjonalne środowiska doradców umożliwiających przybranie właściwego kierunku doskonalenia. W tym celu powstają rożnego rodzaju programy rozwoju osobistego, których nadrzędnym celem jest takie ukształtowanie jednostki i jej kapitału ludzkiego, w jakim znajduje się możliwie największy zasób zdolności, kompetencji i wszechstronnej wiedzy.

Kompetencje interpersonalne u młodzieży

Przygotowanie młodych pokoleń do klasycznego wyścigu szczurów i dobra kondycja dużych korporacji jako środowisk pracy dodatkowo potęguje znaczenie rozwoju osobistego w trzeciej dekadzie XXI wieku. Na bazie wszystkich postulatów zachęcających do samorealizacji i wykorzystywania możliwości edukacyjnych i zawodowych stworzonych we współczesnym świecie, na znaczeniu zyskuje pojęcie zarządzania sobą na rzecz uefektywnienia podejmowanych działań.Na tej podstawie człowiek traktowany jest jako mechanizm samosterowny, odpowiednio wspomagany i korygowany, jaki jest zdolny osiągnąć multi konkurencyjność, niemożliwą do zdobycia przez wieki.

Moda na rozwój osobisty rozpowszechnia się zwłaszcza w tych regionach świata, któren ie zmagają się z problemami podstawowych zasobów surowcowych, gdzie nie jest toczony żaden konflikt militarny, a rozkwit gospodarczy i bogacenie się społeczeństwa stwarza podatny grunt do wzmożonej edukacji i sterowania swoją ścieżką kariery. Dla pokolenia milenijnego bierność w rozwoju osobistym jest niemal niewybaczalnym marnowaniem okazji do wzmocnienia swojej pozycji społecznej i biznesowej.    

DoradcaZawodowy.eu Katowice oferuje pomoc w zakresie: rozwoju kompetencji interpersonalnych, menedżerskich i zawodowych, doradztwo zawodowe, doradztwo kariery, coaching kariery oraz doradztwo biznesowe (pomoc w tworzeniu modeli biznesowych, strategii marketingowych, strategii wprowadzania produktów na rynki krajowe i zagraniczne, pozyskiwaniu funduszy na otwarcie i rozwój działalności gospodarczej.

kompetencje społeczne

Podobne artykuły


17
komentarze: 77 | wyświetlenia: 2201
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1222
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1069
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1125
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 551
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 799
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 645
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 682
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 491
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 985
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska