Login lub e-mail Hasło   

Wawelskie wzgórze

Dzisiaj patrząc na nie z pewnej odległości i spoglądając z niego w dół trudno sobie wyobrazić jak wyglądało tysiąc lat temu, gdy pod koniec X wieku po raz pierwszy zobacz...
Wyświetlenia: 872 Zamieszczono 15/09/2019

Dzisiaj patrząc na nie z pewnej odległości i spoglądając z niego w dół trudno sobie wyobrazić jak wyglądało tysiąc lat temu, gdy pod koniec X wieku po raz pierwszy zobaczyli je polańscy wojowie Mieszka I. Pewnie byli zaskoczeni, bo w państwie Polan wszystkie ośrodki osadnictwa powstawały na nizinach, a dotarcia do nich chroniły bagna lub jeziora. Tutaj przyszło im zdobywać twierdzę na wysokim i stromym wzgórzu. Teraz to wzgórze nie jest ani strome ani wysokie, tysiąc lat prowadzono na nim różne  budowy i odbudowy, a ponieważ ciągle brakowało miejsca na kolejne  budowle Powierzchnia wierzchołka wzgórza była notorycznie powiększana poprzez niwelowanie całego wzniesienia. Odbywało się to oczywiście kosztem wysokości, również spiętrzenie Wisły i podniesienie jej poziomu o kilka metrów sprawiło, że dzisiaj Wawel już się tak nad nią nie wywyższa.

Na ilustracji z XVI wieku wzgórze wawelskie jest znacznie wyższe i wygląda zupełnie inaczej niż dzisiaj.

Pierwszym władcą polskim, który ustanowił na Wawelu swoją główną siedzibę był Kazimierz Odnowiciel. Ze wczesnośredniowiecznych kronik wynika, że, w XI wieku w Europie nie było czegoś takiego jak stolice państw, były miasta w których cyklicznie rezydował władca. Kazimierz Odnowiciel jednak nie miał dużego wyboru, bo miasta, w których rezydowali jego poprzednicy – czyli Giecz, Gniezno i Poznań - były doszczętnie zniszczone, a Płock zajmował Mojsław – samodzielny władca Mazowsza. Stałą siedzibą został więc Kraków i Wawel, chociaż po panowaniu Kazimierza i jego syna Bolesława Śmiałego stałą siedzibą władcy został Płock. Dopiero  ostatni Piastowie Władysław Łokietek i jego syn Kazimierz Wielki intensywnie Wawel rozbudowywali. Oczywiście dzisiaj nie ma tam już wielu śladów Piastów ani Jagiellonów, chociaż zachowały się ich grobowce. Pożary ,odbudowy o przebudowy sprawiły, że to co dzisiaj oglądamy pochodzi z czasów późniejszych.

 

 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1623
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 672
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1178
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 778
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 663
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1038
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 632
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 523
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 529
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 402
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 971
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 392
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 482
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 379
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Dzisiaj patrząc na nie z pewnej odległości i spoglądając z niego w dół trudno sobie wyobrazić jak wyglądało tysiąc lat temu, gdy pod koniec X wieku po raz pierwszy zobaczyli je polańscy wojowie Mieszka I."
Zawsze mnie pociągały tego typu pozaczasowe refleksje, gratuluje umiejętności dzielenia się nimi. :)
Pozdrawiam Serdecznie :)
Ps. A jak sobie wyobrazić to samo wzgórze za 1000 lat w przyszłości ?

  barkarz  (www),  15/09/2019

@pokrzywiony: Jakoś tak mi się pomyślało o wizji nierównanego Karola Bunscha w książce o tym właśnie tytule. Wprawdzie nie opisał wzgórza dokładnie ale …

@barkarz: Główna istota takich pozaczasowych wizualizacji polega na tym czy jest je na czym oprzeć, przeszłość jest łatwiej sobie wyobrażać, bo i łatwiej odnaleźć jakieś strzępy danych z przeszłości, a co z przyszłością na czym tu opierać swą wyobraźnię ? To oznacza że wizje z przeszłości są nieco bardziej dokładne, mało tego nawet to co obserwujemy w teraźniejszości ma również swój margines błędu ...  wyświetl więcej

@barkarz: Pacząc nieco z innej perspektywy, tz z perspektywy znajomości działania "zęba czasu" to na podstawie zachowanych do dzisiaj jego szczątków można odtworzyć widok wspomnianego wzgórza w przeszłości i porównać z zachowanymi jego opisami. :)
Pozdrawiam :)
Ps. Na obrazie z przeszłości widać drewniane tratwy jako środek transportu rzecznego ...
Podoba mi się Twój sposób op ...  wyświetl więcej

  Serpico,  15/09/2019

@pokrzywiony:
Jak będziesz tak paczał, to może coś ci się wypaczyć. słuchaj, jak już masz coś napisać i się starasz żeby było w miarę sensownie i nigdy nie jest, to choć zadbaj żeby było prawidłowo w miarę napisane.
Pacząc ? Co to żart ? Miałem cię nie ruszać, bo nie ma sensu, kmiot to kmiot, jeszcze skacze jak wsza, ale to już koszmar.Jednego języka nie znasz.

  Hamilton,  15/09/2019

@pokrzywiony: wszystko co wiemy o X wieku to wykopaliska, wszystkie teksty spisane przez cudzoziemców o tamtych czasach na naszych ziemiach zmieściłyby się na 2 stronach gazety. Nie rozumiem Mariolek dlaczego X wiek jest pozaczasowy skoro potrafimy określić z dużą precyzją wydarzenia i ich czas sprzed kilku tysięcy lat. Opowiadanie o subiektywności historyków jest bezsensowne, bo cała nasza wiedza ...  wyświetl więcej

  Serpico,  15/09/2019

@pokrzywiony:
No ta, minus ci załatwił problem hahhhahaha ....... BURAK.

  Serpico,  15/09/2019

@pokrzywiony:
Weź jakiś słownik i mrugaj tymi pękniętymi oczami, to może zachowasz migawki hahahaha .............
Paczał, papierz, idź w pizdu z tym.Niech Koriolan zrobi ci szkolenie, połączysz z się z Akaszą, może tak da radę hahaaha .......bo na razie jesteś połączony z Kaszą.

Dopóki ma czas i jeszcze nie gania wyjaśniać

  Hamilton,  15/09/2019

@pokrzywiony: Mariolek jak tak będziesz 'paczać' na 'zęba czasu' to uważaj by cię nie porwał w czasoprzestrzeń w sensie czasu i nie wrzucił w czasoprzestrzeń w sensie 'pszeszczeni', bo ci to wypaczy klepisko w jaskini, a i szyny mogom ci siem od tego wygnonć.

  barkarz  (www),  15/09/2019

@Hamilton: Pewnie masz rację tylko, że w którymś momencie zaczęły się pojawić wzmianki w różnych dokumentach i kronikach przypisując konkretne wydarzenia do konkretnych dat, więc fantazje i domysły trzeba było do nich dopasować.

@pokrzywiony: miałem tą samą myśl co Ty, gdy ostatnio patrzyłem ze wzgórza tynieckiego na drugą stronę Wisły.
Jak to wyglądało tysiąc lat temu ?
Podobno wtedy były tak lasy. Może nawet dzikie zwierzęta wychodzily na brzeg Wisły by napić się wody.

  Hamilton,  15/09/2019

@Serpico: koledzy Mariolka wybrali papierzem, bo nosi im makulaturę do punktu skupu i ma oszałamiającą wiedzę z katechizmu. Jak będzie duży zostanie katechetą, ale musi jeszcze pochodzić na wykłady do zakrawarskiego z języka polskawego.

@barkarz: coś mi się wydaje, że zasugerowaleś się literaturą fabularną w której woje Mieszka I wyszli z lasu i zobaczyli Wisłę i wzgórze.
Między Sandomierzem a Krakowem były wykopaliska o okresu kamienia gładzonego co wskazuje, że na tych terenach ludzie mieszkali już dawno. Wykopaliska były właśnie na wzgórzach w pobliżu Wisły. To od Krakowa 60-100 km. Mogło być tak, że na wzgórzu wawelski ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  15/09/2019

@barkarz: no tak, ale to nastąpiło później. Wraz z chrześcijaństwem przybyli ludzie z umiejętnością pisania. I stopniowo zaczęto dokumentować wydarzenia. Czy nam się to podoba czy nie byliśmy niepiśmiennymi dzikusami. Nawet Mieszko nie miał możliwości stworzenia opisu swego chrztu, bo nie wiemy nawet kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach się to odbyło. To był proces rozłożony na całe dziesięciolecia.

  Hamilton,  15/09/2019

@Koriolan: Kori ty też musisz gonić dziewuchy w lesie. Jest szansa, że zziajany dotrzesz do brzegu Wisły, potem na rynek i wypijesz piwo zamiast wody. Tylko nie złap którejś, bo co potem zrobisz zziajany, umęczony i cierpiący z braku pracy ?

  barkarz  (www),  15/09/2019

@Koriolan: Na wzgórzu wawelskim była warownia i chyba główna siedziba Wiślan lenników Czechów lub Morawian, kwestia sporna.

  Hamilton,  15/09/2019

@pokrzywiony: ' Na obrazie z przeszłości widać drewniane tratwy jako środek transportu rzecznego ...'. Gdyby nie to myślałbym, że transportowano towary kajakami, które holowali narciarze wodni z kijkami.

  Hamilton,  15/09/2019

@barkarz: pojęcie państwowości w owych czasach nie istniało. Państwowość była kameralna i lokalna. To były najczęściej spokrewnione plemiona, a o tym gdzie i z kim decydował lokalny władca i rada starszych. Głównym czynnikiem było zapewnienie bezpieczeństwa. Chrzest Mieszka nie oznaczał, że nazajutrz wszystkie plemiona uznały go za swojego władcę i poznikały obrzędy pogańskie. Jeszcze w XIV i XV w ...  wyświetl więcej

@barkarz: hi hi hi ...
O to mi chodziło, by przełamać standardowe widzenie wojów wychodzących z boru a tu wzgórze z orlim gniazdem :-)))
Jak było naprawdę pewnie się nigdy nie dowiemy ...
Żartowałem z tym orłem. To legenda Gniezna :-)))

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
https://tech.wp.pl/historyk-ro(...)175745a
Tym się jarał ten cały Tojfel, następny burak, zanim nie dał ci konta, historycy.
HAHAHAHAHA
Ty jeszcze piszesz do kogoś że się sugeruje czymś fabularnym tak ?

W se

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  15/09/2019

@Koriolan: było o dziewuchach, Wiśle, wodzie, wojach, wzgórzach, jagodach, wykopaliskach, ale o orle nic. Ale Kori żartował z orłem. Aha - znaczy się nasz Kori już przebudzony. Nadzieja, że chlapnie wreszcie coś sensownego.

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
Jak zwykle nie masz do powiedzenia nic kompletnie sensownego jak Krzywy, ale zaraz będzie zaspamowane twoim pierdzeniem z tej grubej dupy i jeszcze piszesz do ludzi czym oni się sugerują, schizolu.
Podobno masz tylu przyjaciół że nie wyrabiasz ze spotkaniami ? Jeszcze rodzina, kochanki, dzieci, wyjazdy, wnuczki, zarobiony, jakoś tego nie widać.

  Hamilton,  15/09/2019

@Serpico: nie mów tak. Już ma pęcherze na zadku i boli go głowa od stukania w klawiaturę. Ma wyśrubowany akord a dopiero 11 787 komentów i 44 233 czerwonych. Z czym dziś poleci się pochwalić na rynek.

@Koriolan: " miałem tą samą myśl co Ty, gdy ostatnio patrzyłem ze wzgórza tynieckiego na drugą stronę Wisły. "
hehe, w moich okolicach też są wzgórza malejące, ale te opadają akurat z powodu podjadania ich od spodu. Ale to inna historia działalności i wpływu człowieka na przestrzeń w której żyjemy, a w tym kontekście bawienie się w szczegóły typu kto kogo łopatką w przeszłości po łbie okład ...  wyświetl więcej

  Serpico,  15/09/2019

@pokrzywiony:
http://www.zglosnienawisc.otwa(...)t/zglos
W razie jakbyś chciał użyć na razie używam ja, mówiłem dość, groźby w stosunku do tak tego pana lecą osobno, to sobie będziesz gadał o młotkach, tylko do ściany.

Polecam, możesz wysłać mój wpis sprzed roku, ba, nawet dzisiejszy z reakcją na twoją DENNĄ ortografię, napisz że cię dyskryminuje.

  Hamilton,  15/09/2019

@pokrzywiony: Mariolek twoi przodkowie pozostawili ci chyba cienie do powiek, bo ciągle stoisz w cieniu Koriolanka. Masz te same myśli, które kompletnie niczego nie wnoszą i są jałowe jak podpaski dla kobiet.

  Serpico,  15/09/2019

@pokrzywiony:
Najlepiej trzeba było to zrobić od razu i to nie tylko z tobą. z całą waszą bandą, mądry po szkodzie, no ale zawsze coś.

"PROPAGOWANIE FASZYSTOWSKIEGO LUB TOTALITARNEGO USTROJU PAŃSTWA
Publiczne chwalenie i postulowanie wprowadzenia ustroju opartego na wszechwładzy państwa kosztem wolności jednostki oraz na dyskryminacji, a nawet eliminacji, całych grup ludności

...  wyświetl więcej

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
"DYSKRYMINACJA ZE WZGLĘDU NA PRZYNALEŻNOŚĆ WYZNANIOWĄ LUB BEZWYZNANIOWOŚĆ
Gorsze, nierówne z innymi traktowanie jednostek lub grup tylko dlatego, że wyznają określoną religię (np. islam, judaizm) lub nie wyznają żadnej."

Człowieku, to mi zajmie chyba z miesiąc z doskoku.Miesiąc wysyłania tego co ty piszesz i to nie tylko tam.

Jak ja się cieszę że nie jestem

...  wyświetl więcej

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
A nie, poniosło mnie, euforia taka, wiśniówki gdzie indzie i reszta, tam gdzie Vivi z gadkami o narkotykach, sorry.
Wybacz, w końcu jestem tylko człowiekiem.

"Chcemy żyć w społeczności wolnej od uprzedzeń
szanującej odmienność broniącej godności człowieka."

Ty zobacz mam podobne cele i nie mam ochoty czytać o moim ego, ono jest moje i nie należy do t

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: chodziło mi o to, że wzgórze wawelskie i tynieckie są po tej samej stronie Wisły oddalone o kilka-kilkanascie kilometrów. Wyobrażałem sobie bory w miejscach widocznych z obu wzgórz.
Oczywiście odtwarzanie historia a zwłaszcza jej domyślanie się nie mają znaczenia, są tylko zabawą.
Tak samo wyobrażanie sobie miejsc za 100 lat.

@pokrzywiony: z tych wykopalisk o których pisałem miałem kamienną siekierkę. A więc trzymałem siekierę tak jak jakiś człowiek setki lat temu. Takie "zwarcie" dwóch ludzi z kompletnie różnych światów ...
Takie porozumienie na przestrzeni 5 tysięcy lat.

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
Nie przesadzaj ma jak najbardziej i pewnie odtworzą, ty na serio myślisz że ja sobie jaja robię ? No nie robię jaj, jesteś już zgłoszony na policję, na razie w necie, a teraz jeszcze mnie czeka real.
Serio cię to tak o nie interesuje ? No tak dla ciebie wszystko jest zabawą i jest takie zabawne, ale już od dawno nie było.

@Serpico: nie, nie interesuje mnie ...
Ciekawy jestem tylko co na to Twój ojciec ...
Ale nie za specjalnie ...
Miłej nocy ...

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
Co mój ojciec ma do łamania przez ciebie prawa ? Ty jeszcze nie wiesz co sobie zrobiłeś ? A ... no tak nie za specjalnie, bo to robiło twoje ego ? Nie ... to robiłeś ty, koniec wyciągania od ludzi danych osobowych i zabaw w necie.

@Serpico: po prostu myślał, że Cię wychował na człowieka a nie na kapo.
Ale jak masz błękitna kartę to i on i matka wie kim jesteś ...
Tylko to mnie interesuje ...
Ludzie od zawsze mordowali innych, więc Ty nie jesteś taki najgorszy.
Może to kiedyś zrozumiesz ?

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
Nawet o tym nie marz, nie zadziała, co sądzisz że tylko ja tego używam ? Tylko ja zgłaszam łamanie prawa na policję ? Nie tylko ja, dla mnie nie stworzono tych stron od cyber bezpieczeństwa w sieci, dla mnie nie powstały ustawy o ochronie danych osobowych itd, ale to nie łamię prawo, TY.
Niebieska i nigdy nie miałem, komentarz zostaje zapisany, o to między innymi idzie, pogrążysz się całkiem.

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
To ty biłeś dzieci co sam pisałeś, to ciebie bił ojciec co sam pisałeś, tylko mnie to nie obchodzi, a twój komentarz trafi także na policję, dlatego że to zostało wyjaśnione, nie miałem nigdy niebieskiej karty i ktoś kto udostępnił to Vivi także beknie razem i nią i tobą.
To było tylko zgłoszenie durnej sąsiadki, bo podniosłem głos na ojca jak jeszcze mieszkaliśmy razem, po prostu nie słyszy dobrze.

Mogę ci tylko podziękować za kolejny komentarz.

  Serpico,  15/09/2019

@Koriolan:
Pogrążyłeś was do końca. teraz nie odpuszczę ani jednego słowa, to o niebieskiej karcie to kłamstwo i to widnieje na pewno na policji, tak jak widnieje że wypadek nie był z mojej winy, też było.
Ja wiem jak było i jeszcze mam się z tego tłumaczyć.... takim patologiom jak ty, nie ma mowy, to było wyjaśnione, nie ma żadnych spotkań odnośnie niebieskiej karty, tylko ktoś kogo ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
cytuję Koriolan:
"po prostu myślał, że Cię wychował na człowieka a nie na kapo.
Ale jak masz błękitna kartę to i on i matka wie kim jesteś ...
Tylko to mnie interesuje ...
Ludzie od zawsze mordowali innych, więc Ty nie jesteś taki najgorszy.
Może to kiedyś zrozumiesz ?
"
cytuję Vivi91 obecnie Who Cares :
"hętnie. bardzo chęt ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Teraz mam wszystko razem, to są kłamstwa i jeszcze grzebanie w moich danych, dawałem film z mieszkania rodziców po tym, niepotrzebnie, trzeba było już wtedy iść na policję, teraz zrobię już to na pewno, a ja to tylko część.
Ty mi będziesz pisał po tym co pisałeś że nie jestem najgorszy ? Nie, ty już nic nie będziesz pisał, a odnośnie mnie, będziesz grzecznie wyjaśniał i ni ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Zamiast się wkurzać, to chyba powinienem ci podziękować, teraz to już mam wszystko razem, nie muszę już wycinać wypowiedzi.

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
A tak przepraszam jeszcze jedna z wielu waszych gróźb, ale się przez was naganiam, jeszcze nawysyłam, ale warto
cytuję Vivi91:
"nie oceniaj po wyglądzie. po sile / oscar by cie zabił gdyby chciał, ale to milunia owieczka/. po wykształceniu / bzdura. znam debili po enbiejach i profesurach/ po kasie? / beee"

" napisze ci kolejny raz ciapko bo masz problemy z m

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@pokrzywiony: Mariolek w twojej okolicy są wzgórza malejące podjadane od spodu. Dobrze, że nie ma wzgórz wklęsłych i wypukłych dolin, bo byś już jeździł na rowerku do góry odwłokiem deptany przez pedały.

@Hamilton: Ty od rana gotowy do wyzywania ...
Fajnie ...
Popatrzę jak pójdzie sprawa na policji serpiwi i może też was oskarżę ?
Zabawy będzie co niemiara ...
Choć kto pierwszy ten lepszy :-)))

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: 'paczaj' dokładniej zanim zaczniesz wzywać mnie na dywanik z rana, bo jak zwykle masz kłopoty z oceną rzeczywistości. Gdzieś ty dostrzegł to wyzywanie?

@Hamilton: hmm ...
Uważałem Cię za mądrego faceta, choć pełnego nienawiści ...
Ale by nie było nieporozumień ...
"jeździł na rowerku do góry odwłokiem deptany przez pedały."
Odwłok sugeruje, że pokrzywionym jest owadem, czymś gorszym niż Ty bo Ty uważasz się za człowieka, zwierzę wyższe. Deptany przez pedały sugeruje, że pokrzywionym jest słaby i byle co go potrafi pode ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: opowiadania pokrzywionego o malejących wzgórzach podjadanych od spodu, fotonach wielkich jak wszechświat, wciskanie kitów o rodzących się i umierających galaktykach, które widział i setki innych popierdółek których jest autorem też sugeruje pewien stan pokrzywionego. Zapisz to jako nieistotna iluzja i będziesz miał to pozamiatane.

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: nie mam w sobie aż tyle jadu 'miłości' by tworzyć takie zwyrodniałe i obleśne sugestie jak ty 'ócycielu' moralności:
'Byliśmy ostatnio w górach ...
Hamilton pewnie podglądał zza krzaka ...
Nachylił się, tyłek wystawił ...
To może go jakaś owca dorwała ?
Albo baranowi zrobił laskę ? '

@Hamilton: "sugeruje pewien stan pokrzywionego"
Ale to co Ty sugerujesz, NIE upoważnia Cię do publicznego naśmiewania się z niego. Twoje kpiny są PO PROSTU obrażaniem go.
Jesteś w stanie to przyznać ?

@Hamilton: ja jestem w stanie przyznać, że obraziłem Cię tą gadką o krzakach i owcach, które niby wykorzystałeś.
I nawet to, że Ty wcześniej mnie obrażałeś, mnie nie usprawiedliwia.
A Ty czujesz się usprawiedliwiony w obrażaniu pokrzywionego i mnie ?

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: hi hi hi jedno wam jednak trzeba przyznać. Jesteście obaj dowcipni jak damskie majtosy z owczej wełny. Widownia płacze ze śmichu :
https://www.youtube.com/watch?(...)_Q6kzvc
I nie wysilaj się Kori z tymi przeprosinami. Uderz się mocno w piersi, byle cudze.

@Hamilton: nie ...
My w porównaniu z Tobą to jesteśmy smutne kutasy (patrz A..Mickiewicz). Marcin nazwał Cię największym dowcipnisiem. A więc bez zbytniej fałszywej skromności. Zresztą jotko i inni potwierdzają to dając Ci mnóstwo plusów.
Jest tylko jeden problem ...
Twoje dowcipy obrażają mnie i innych i są źródłem nienawiści.
Chodzi mi tylko o to, czy to widzisz.
Jeżeli to widzisz i chcesz tak robić ... Nie ma sprawy, Twój wybór ...

@Hamilton: tutaj świetnym przykładem jest serpo. On sial nienawiść i zbierał burzę.
Jego głupotą polega na tym ... Że jest zdziwiony ...

@Hamilton: a Ty ...
jesteś zdziwiony, że Cię nie lubimy i uważamy za heitera ?

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: Mariolek co chwilę grozi, że mi zrobi z mordy sraczkę. Ja cierpliwie czekam a on zanim się zamachnie to 3 razy się przewróci. To ile mam czekać ? Pozostaje mi tylko śmiech. Wiem, że nie jestem lubiany. Wy jesteście tu uwielbiani co widać po waszych lajkach. Kori z Mańkiem się podliżą to mają, a stary Hamilton o suchym pysku. Hahahaha - tak wam zazdroszczę.

@Hamilton: cóż ...
Widzę, że uważasz iż jesteś tu prześladowany przez pokrzywionego i tylko się bronisz ...
Ja co prawda mówiłem o relacji mojej z Tobą ale to bez większego znaczenia.
Ok, niech tak zostanie ...
I nie przejmuj się tak punktacją ...
Naprawdę Twojej wartości nie określają inni ludzie.

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: Po pierwsze takie giganty myśli jak wy nie są w stanie mnie prześladować.
Po drugie nie od dziś wiadomo, że to takie giganty jak wy nadają wartość innym ludziom. To zrozumiałe kozia bozio. Hahaha - przy tak gigantycznym dorobku jaki macie - jak nie wy to kto ? Nikt tu wam nie dorówna i już nikt obdarzony taką wyższością się nie narodzi w tym wieku.

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: z Mariolkiem w ciągu 3 lat zrobiliście tyle komentów co ja w 10. A czerwony prawie każdy i to wielokrotnie. Hahahaha - wy jesteście dumni jak dwa pawie a mnie zżera zawiść. Weźcie się z Mariolkiem za rączki i jedźcie na zasłużone wczasy do Tworek na koszt podatników.

  Serpico,  16/09/2019

Przepraszam za komentarze niezwiązane z tematem, ale Koriolan i Vivi grozili mi wielokrotnie, w tym śmiercią, poza tym Vivi, czyli obecnie Who Cares, konto którego używała równolegle z głównym kontem, groziła nie tylko mi, to są osoby które działają w grupie, kontaktując się ze sobą itd, chciałem mieć udostępnianie moich danych osobowych, łącznie z informacjami na mój temat, podawanymi w przekłama ...  wyświetl więcej

@Serpico: Nie przepraszaj, zawsze olewałeś artykuł i wyrzucałeś swój gnój z głowy ...
Cytuję serpico :
"... Wydlub z zębów plemniki xxx zanim dasz yyyy buzi."
.
Teraz gdy będziesz za to odpowiadał przed sądem to stałeś się taki grzeczny ?

@Koriolan: też mam dobre cytaty, a przede wszystkim tony oszczerstw i setki tysięcy wulgarnych oraz nienawistnych ataków, lata dyskredytowania, obrażania i niszczenia tekstów, czytelników i portalu - po których coraz bardziej boję się ludzi... Niesamowite... ale jak pisałam każdy wybiera i decyduje za siebie i mam nadzieje, że podobały Ci się zdjęcia z weekendu. Dziś zakwasy i czas na powrót do rzeczywistości. Jak ja uwielbiam moją słodką weszkę :):)

@Who cares: świetnie ...
Zbierz to do kupy. Warto to pokazać policji na wstępnym przesłuchaniu.
Może go policja uświadomi, że nagrabil sobie ostro i sam powinien być oskarżony. Jeśli mu to nie pomoże to trzeba go będzie oskarżyć wprost ...

@Who cares: he he he ...
Groziłaś mu śmiercią :-)))
Biedny inwalida :-)))
Chyba śmiechem byś go zabiła ...
.
Ech ...
Szalony świat szalonych ego ...

@Koriolan: to on groził mi non stop. Wyzywał Oscara. Obrażał. Groził pobiciem. Roztrzaskaniem. Wielokrotnie kazał jemu i mi zdychać. Tak, tak... natychmiast zdychać i wyzywał od najgorszych 10 lat. Każdy na moim miejscu myślałby w takich chwilach o samobójstwie. Nie wspomnę jak życzył non stop śmierci innym i marzył, żeby oddać mocz na ich grób. Zresztą wszystko jest na dyskach. Setki komentarzy d ...  wyświetl więcej

@Who cares: fajnie to podkreśliłaś ...
Tropienie po całym internecie ...
SUPER OKRESLENIE - przyda się w sądzie ...
Brawo !!!

@Who cares: tak ... Tak trzymać ...
Serpico to stalker tropiący i wyzywający ludzi po całym internecie a teraz udawajacy obrażonego misia ...

@Koriolan: musiałam usunąć teksty wiele razy ze strachu i wstydu. Całe szczęście, że mam kochanego i mądrego partnera, który mnie wspiera. Mam lęki, kiedy dzwoni telefon i znów się ktoś nie oddzywa. Tym dawno powinien zająć się Admin, ale trudno. Kończymy temat raz na zawsze. Wracam do pisania. Mam fajne opowiadanie sf w głowie:)

@Who cares: nic się nie kończy kochanie ...
Z tego co serpo piszę, zaskarżył nas na Policję. Nie trzeba się bać a jedynie spokojnie przygotować obronę. Być może policjanci stwierdza, że to wariat i mu to uświadomią. Ale może im się nie udać. Wtedy będzie zabawa w sądzie :-)))
.
He he he ...
Ja też mam głuche telefony ale już się do tego przyzwyczaiłem. Kiedyś gdy to kos ...  wyświetl więcej

@Who cares: popatrz ....
PIERWSZY RAZ przeprosił kogoś, że mu wali komentarzami nie na temat a robi tak OD ZAWSZE ...
To ze strachu przed Policją ...

@Koriolan: z przyjemnością :)

  Serpico,  16/09/2019

@Who cares: HAHAAHAAHAHHA
Chyba groziłem pobiciem DE De hahaahha ...... nie no teraz to mnie rozbawiłaś do łez, pewnie dlatego że ci groziłem pobiciem usunęli cię z eioby 4 razy w tym, za multtikonta

"http://eiba.pl/s4oh2"
"

...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
Nie, to z szacunku do Barkarza, on nawet pewnie nie wie kim jestem, ale ja mam do niego szacunek, a on sam jest kolejną osobą do której Vivi się przyczepiła, dyski mnie ubawiły do łez haahaa, niedługo się okaże że to ja mam blokadę pod kontem Skalnej i Rembelińskiej, oraz że to ja jestem Piotr Wróbel, otóż nie jest tak.
cytuję Vivi91:
"a poważnie... tak się składa, ...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Who cares:
No na pewno masz lęki, przed policją masz lęki, tak jak Koriolan, no ja się policji nie boje. Od tych lęków twoich przeze mnie czepiałaś się tu pół portalu w tym barkarza, a wysyłać to trzeba było od wyzywania twojej z Tumakiem i grożenie nie tylko mi, tylko wtedy to chyba nawet jeszcze nie funkcjonowało.

Ze strachu przede mną pisałaś że jestem kaleką 10000 razy, 100 raz

...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
Ta ta, uśmiałem się jak norka, zaraz się okaże że pije przeze mnie hahahaha ............
To mnie akurat śmieszy, reszta nie, bo naprawdę mam się czego bać i mam średnią ochotę na to żeby ktoś wpadł na pomysł szukania mnie i łamania mi nóg czy coś w tym stylu, nie chce też żeby strzelano mi w kolana.

Tak ją szkalowałem że nawet głosowałem później na jej te pierdolon

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: hahaha - nie pierd** guru, wszyscy już wiemy co to jest szacunek, bo nauczył nas tego krzywy Mariolek, Mirozbaw onanista, wróbel i twój idol tojfel. Oni tym twoim szacunkiem są w stanie zarzygać Stadion Narodowy w Warszawie w niecałą godzinę.

@Who cares: Od lat się boje. Przecież każdy widzi od dawna co się dzieje. Oby trafiło to do policjanta, którego też lżył, że ponoć sprzedaje, czy ujawnia się prywatne dane. Uciekam. To chore i zniszczone miejsce

  Serpico,  16/09/2019

@Who cares:
No na pewno trafi akurat to tego policjanta którego znasz prywatnie czy też skąd tam wzięłaś te niebieskie karty, na pewno.
Jeszcze mnie podkręć bardziej, to będzie po prostu szybciej. Z jakiego konta piszesz ? Z multikonta którego używałaś do wpisów pod artykułami Skalnej gdzie miałaś blokadę, robisz jakieś wpisy o wieczorkach autorskich z jej rodziny i ty jeszcze jesteś ...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Who cares:
@Koriolan: miłego dnia!! Już czwartek, ale we Wrocławiu szykuje się gratka dla miłośników słowa i nuty. Już 19.09.2019 o 18 - będzie można poznać wielu wybitnych artystów w moim cudownym mieście. Będzie też kilku Eiobian, a zatem warto wybrać http://klubmil.pl/1992019-letn(...)aSucSjg
Do zobaczenia!!!!
...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Who cares:
O to idzie proszę pani, nie wiedzą, nie widzą, także nie widzieli co robiliście razem z Wróblem i Koriolanem, a to tylko tu, od kiedy to jest twój wieczorek autorski ?

Z moją matką też wylatywałaś, no to tak jak masz pod swoim artem, dokładne słowa "nie ruszaj gówna", ale się nie da i ja się nie dam zastraszyć, ani nie będziesz znów kombinować pod górkę, nie będziesz szk

...  wyświetl więcej

@Who cares: ano ...
Już Wróbel ze dwa lata temu stwierdził, że przyjście Dyla i przyłączenie się serpico, Skalnej i Hamiltona do hejtowania zabije eiobę ...
Nikt nie chciał w to wierzyć.
Sadowscy to zrozumieli ale było za późno ...

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: jasne Kori sadosie uciekli i komu ty boroku będziesz się teraz podlizywał ? Mariolek niech zacznie pisać i ratować ten portal. Innego wyjścia nie ma. Taki gwiazdor sam to weźmie na klatę i przyciągnie tłumy wielbicieli swojego niezaprzeczalnego talentu. Ty będziesz szalał wśród tych tłumów zaciemnionych leżących pod ławkami na rynku po piwie.I życie będzie znów piękne, a może i na piwo starczy.

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: Kori 'paczaj' vivi zrobiła focha i zwinęła klamoty. Ty się bierz do roboty i pisz gniota płaczliwego i zawodzącego jak ją wygoniłem z eioba i co o tym Śtachura by pisał jakby żył. Napisz też, że Śtachurę też wywaliłem i się załamał. Maniuś poprowadzi cię fizoloficznie a zakrawarski literacko i stylistycznie.

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
https://natemat.pl/110669,pozy(...)ydarzen

Ponoć.

https://spidersweb.pl/bizblog/(...)snienia

Też ponoć.

Ja z tymi "ponociami" nie mam związku, a

...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
Jeszcze raz chcesz linki ze stalkingiem Wróbla i opisem samosądów pod domem ? Jego domem proszę pana.
Ten sam Wróbel :
https://imgur.com/a/IjwBzVF

"Agresja tak, ale.
Ale można nakłaść komuś po kufie nie majac w sobie cienia agrsji.
Przykład.
Wiem co to agesja. Uczestniczyłem w dziesiątkach a może

...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
Co ty sobie wyobrażasz ? "Policji u mas nikt na nikogo nie wzywa"
U "NAS" TAK.
To już zostało wysłane, potem będę ganiał.

Wiedzą ? Widzą ? Nie ... właśnie nie wiedzą. część może widzi, ale nie rozumie, a ja rozumiem za dużo.

@Serpico: cóż ...
Wróbel to mój przyjaciel ...
Ale nie chce mi się z Tobą o nim gadać ...
Jesteś słaby ...

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: no wiadomo Kori. Jak tacy mocni w gębach jak wy zaczną 'fizolofować' to się pozagryzają zanim się dno ukaże we flaszce. A wróbel przewidział, że sadosie odejdą by pisać na bardziej ambitnych portalach jak dupelek, pudelek i pierdupierdu.pl

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
"Piotr Wróbel
6 listopada 2018 o 22:33
Gorczyca, Arturku, czy jak ci jest.
Mnie mozesz odwiedzić. Ja jestem dwurura, to zasze się dogadamy. Jak ci sie znudzi to zawsze kozy i owce dam ci do dyspozycji.
Podać ci adres?
Ps do apteki nie wstępuj. Mam lanoliny pod dostatkiem"

"Piotr Wróbel
6 listopada 2018 o 22:12
Bu ha ha

...  wyświetl więcej

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
Przyjaciel ? Patologia i sadysta, sam sobie takich wybierasz, sprawa dla policji nie dla mnie, ja mam innych.
Dużo natomiast piszesz o normalnych ludziach, co mi się nie podoba i ma prawo się nie podobać, PATOLOGIO INTERNETOWA i ŻYCIOWA.

PATOLOGIA do KWADRATU, samosądy pod domem, zęby wybite, do zakonników i zakonnic to co masz przed oczami, rok czasu psychicznego

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@Serpico: łał to Koriolanek wchodzi w tyłki wysmarowany lanoliną nie wazeliną. Kori ekologiczny, otwarty i naturalny.

  Serpico,  16/09/2019

@Hamilton:
Oni obaj są psychicznie chorzy, to tylko część, jeden siedzi i do zakonnic pisze o seksie ze zwierzętami, a drugi czyli Koriolan się chichra i pisze że jest prawdziwym chrześcijaninem, jeszcze na dodatek się uwiesił tych Benedyktynów tu.

Wróbel nie jest żadnym buddystą, nie ma nawet prawa o sobie mówić buddysta ludziom, a już na pewno nie używać "bodhisatwa" a to robił ta

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@Serpico: no bo jak ktoś coś komuś dowali to Koriolanek zaczyna chichotać a jad miłości to mu aż z uszu wycieka wartkim strumieniem.

@Serpico: hi hi hi ...
Tak właśnie czytam jak szanujesz barkarza ... Strasznie ...
Szczupły facecie ... Zdrowy psychicznie :-)))

  Serpico,  16/09/2019

@Koriolan:
Cały czas ciągniesz dalej, po prostu na to nie pozwolę, niech ludzie widzą w tym Barkarz, kim jesteś i kim jest Wróbel, o którym też piszesz w międzyczasie pisząc kolejne paszkwile o innych, to nie paszkwile to FAKTY.
Nic nie masz do powiedzenia w sprawie zachowania twojego przyjaciela ? Więc ? Łącznie z twoją nie tylko milczącą aprobatą. Nic ?
Nie przyszło ci do gł ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: Koriolanku wal w cudze piersi, teraz czas byś pocierpiał za swistaka. Na rynku chlejąc piwsko. Musisz głośno, rzewnie płakać z miłości i może będą flesze, kamery i ordery.

@Hamilton: hmm ...
Dziwne ... Ty tylko w innych walisz ...
A Dziwisz się mojemu pisaniu ...

@Koriolan:
Dużo dziwnych rzeczy, Świstak to katolik, nigdy tu nie czytał takich rzeczy jak wy piszecie do ludzi z Wróblem, wiesz .. nawet tu pisząc o katolikach "zwierzęcy", raczej nie nadajesz się na ich obrońce.
Poza tym "reklamujesz" rzeczy związane z New Age, co pewnie możesz robić, jednak nie za bardzo możesz przy tym dyskryminować jakąkolwiek inną religię, jakikolwiek inny zwią ...  wyświetl więcej

@Serpico: Dziwisz się, że ja to ciągnę ?
Już Henear zwrócił Ci uwagę, że obrażasz innych i się Dziwisz, że Cię obrażają ...
"Patologia" - ten komentarz TEŻ znajdzie się w sądzie i będziesz się musiał z niego tłumaczyć ...
A więc ciągniesz to dalej ...
Pod Vivi artykułem też ...
Zobaczymy jak długo ... Do śmierci raczej nie dasz rady ... Za młody jesteś a w więzie ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Chcesz historię ? Opowiem ci, historia jest o nie szczupłym panu, który w internecie atakuje katolików, gdzie się da, ile się da, w międzyczasie reklamuje i namawia do spotkań nie związanych z katolicyzmem w jakikolwiek sposób , w międzyczasie "nawraca katolików", w międzyczasie jest "prawdziwym chrześcijaninem", potem następuje wręcz przymuszanie do spotkań z nim, a także wyciąg ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
HAHAAHAH ... ok :) , nie rozbawiaj mnie i przeczytaj dokładnie co napisałem, potem wróć do waszych "spotkań" eioby, następnie przeczytaj o Ziębie to co ci dałem, potem sprawdź czym jest obserwator polityczny, nie chce mi się znów pisać :)

Niewątpliwie mnie rozbawiłeś stwierdzeniem że będę musiał się tłumaczyć ze słowa "patologia" w sytuacji gdzie jedna z osób z waszej gru

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  16/09/2019

@Koriolan: hi hi - nic dziwnego, ty z Mariolkiem robicie tu za obrońców uciśnionych. Ty nie zagaduj tylko siadaj przy kawie i Paczkach i pisz gniota. Vivi czeka na memento z moro. Dodaj do tego 16 letnią Werkę, 12 letniego Heneara i kilku innych wyrzuconych. Mogą też być 6 letnie sadosie na emeryturze. To dopiero będzie wyciskacz łez. Chętnie się rozpłaczę ze wzruszenia. Co ty Kori masz tyle skoja ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Własnie napisałeś kolejny komentarz z moją śmiercią w tle, to chyba będzie osobna teczka, to już z 100 tny, zacznij siebie ostrzegać.
Generalnie chyba wydrukuje te gdzie piszesz o mojej śmierci i osobno dołączę.
Tylko to już jest ze 100 przynajmniej, zresztą już co chwile piszesz o czyjejś śmierci.
A ja mam się tłumaczyć ze słowa patologia ? Okay.

Uwi

...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Dzięki za troskę, ale raczej się przejmuj swoimi wyjaśnieniami, nie moimi.
Niedługo się okaże że mam się tłumaczyć z waszych gróźb, maili, telefonów i rozmów o ludziach z tylko eioby.
No okay.

Vivi art ? Stary, poza tym to był podjazd odnośnie samotności ble ble, tysięczny chyba, pewnie ze strachu przed mną hahah .............
No raczej nie, kolejne p

...  wyświetl więcej

@Koriolan:
"Cieszę się, że teraz w realu poznasz zoe, która z przyjemnością odwiedzi
przedszkole na "nazwa", pozna twojego super synka i cały tek kupiony kramik.
Za daleko skalniaczku sie posunęłaś . dawno zgnił w tobie kwiat kobiety
i za to się mścisz??? nie mogłaś znieść ze zrzuciła cię młodość i
mądrość z 1 miejsca i nie ciebie tulą męskie ramiona z pożądaniem ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Ano nie ma, tylko to nie moje maile, jej z groźbami, z jej kompa, czy skąd ona pisze wypada za dużo rzeczy, za dużo by to zostawić od tak, poza tym działacie w grupie, sam z wami nie wygram, ale nie będę sam, po mojej stronie jest i prawda i prawo.
cytuję Koriolan:
"Już Wróbel ze dwa lata temu stwierdził, że przyjście Dyla i przyłączenie się serpico, Skalnej i Hamil ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Tobie aż tak się nie dziwie, jesteś straceńcem, poza tym wiem czemu to robisz i to mnie nie dziwi, ale mierzi.
Jej się dziwię.
Miała się trzymać od Skalnej z daleka, po tym jak groziła jej w mailach i nasyłała na nią ludzi, zamiast tego namówiła was, czyli ciebie i Wróbla do ataku na Skalną, pod pretekstem który już kiedyś był, czyli zachowanie czyjeś, w międzyczasi ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska