Login lub e-mail Hasło   

Co nie zabije, to go wzmocni.

Kryzys polega na zawężeniu pola działania.
Wyświetlenia: 110 Zamieszczono 17/09/2019

.

Złą opinią cieszy się kryzys gospodarczy, któremu tak wiele wszyscy zawdzięczamy.

Są tacy, którzy kryzysowi gospodarczemu zawdzięczają swoje kłopoty i oni są najbardziej krzykliwi. Zdominowali dyskurs publiczny i wyrobili kryzysowi jak najgorszą opinię. 

Kryzys dotyka nie wszystkie branże równocześnie i nie wszystkie w równym stopniu.

Zauważyłem, że niektórym wyraźnie pomógł wyzdrowieć, wzmocnić się i nabrać siły witalnej. Innym branżom – wręcz przeciwnie. Zaszkodził i nie mogą podnieść się z upadku.

 

Dlaczego tak jest i na czym polega różnica?.

Kryzys polega na zawężeniu pola działania. - Powody mogą być bardzo różne.

Skutkiem jest zmniejszenie ilości pieniędzy do podziału, zmniejszenie ilości pracy i miejsc pracy, konieczność przeprowadzenia zmian dostosowujących do nowej sytuacji. Łatwo i przyjemnie jest rozwijać firmę podczas koniunktury. O wiele trudniej jest ją „zwijać”, czyli ograniczać jej działanie podczas kryzysu.

Myślę, że bardzo wiele zależy od ludzi działających w danej branży.

Gdy nadchodzi kryzys możliwe są dwie opcje:

1) Wzmożona walka wszystkich ze wszystkimi o ochłapy, które pozostają do podziału. (wersja Misesa)

2) Zjednoczenie się ludzi z branży w obronie swoich miejsc pracy, swojej własności, swojej przyszłości. Niewidzialna ręka rynku dostaje ostro po łapach i system konkurencji zostaje uregulowany (wersja Keynesa).

Tam gdzie zintensyfikowano walkę wszystkich ze wszystkimi, branża upada lub ulega szybkiej monopolizacji.

Przykładem może być to, co dzieje się z dziennikarzami, których pole działania wyraźnie się zawęziło.

Gazet papierowych prawie nikt nie kupuje. 

Jakie skutki?

Zastosowano najgorszy ze wszystkich możliwych sposobów. Rozbudowano Wydział Dziennikarstwa na Uniwersytecie dający zatrudnienie niepotrzebnym dziennikarzom i produkujący sfrustrowanych bezrobotnych z ambicjami.

 

Nie trzeba wiele, żeby branża lub grupa twórców nieźle przetrwała kryzys. W większości przypadków wystarczy powstrzymać się od hejterstwa przejawiającego się np. oskarżeniami o agenturalną przeszłość, brak kwalifikacji, nie rozpowszechniać insynuacji i plotek, itp.

Podsumowując:

Kryzys to Odnowiciel i Uzdrowiciel.

Tam gdzie firmy i ludzie przetrwali kryzys obowiązuje zasada: - >>> Co go nie zabije, to go wzmocni. <<<

 Przeczytaj: >>> Światowy kryzys. Co robić?

Adam Jezierski

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 453
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 942
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72268
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647761
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14934
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21417
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40365
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17310
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13044
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53141
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22466
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17997
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23042
 
Autor
Artykuł  Hamilton,  17/09/2019

Adaśko jest coś takiego jak kryzys wieku średniego. Ty przechodzisz poważny kryzys wieku starczego. Napisz lepiej ile tysięcy odsłon masz dziennie. To cię wzmocni. Sadosie ci już nie zagrażają.

@Hamilton: Twoje ego zna już chyba wszystkie kruzysy ...
Który był najgorszy ?

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: najgorszy i rozległy 'kruzysy' to ja miał jakem spotkał w swym życiu które jest najważniejsze w życiu takiego ośficunego łopatą w nozdrza. Do dziś mi się śnią koszmaru po nocach i kruzus trwa. Podlizałeś się Kori - to węsz dalej. Inni czekają.

@Hamilton: gadam z tymi, którzy tu jeszcze trochę żyją ...

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: no, tyś się rozgadał jak zwykle, ale nie widać tych co z tobą gadają. Weź tę łopatę co cię ośficiła i ich wykop.

@Hamilton: nie potrzebuję nikogo wykopywać ...
Nie jestem samotny.
A Ty jesteś ?

Uważam, że błędnie określiłeś przyczyny jak i rady do przetrwania kryzysu.
To oczywiście tylko moje zdanie ...
Jedyną stałą rzeczą na tym świecie jest zmienność.
A koniunktura i kryzys to tylko określenie wymyślone przez ludzi. Tak było z ostatnim kryzysem. Księgowi w USA trochę kantowski co spowodowało pewne skutki. Media krzyknęły kryzys i inni się przestraszyli powodując p ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Upadło dużo księgarni, ale antykwariaty książkowe w większości przetrwały i bardzo wzbogaciły się dzięki kryzysowi...-:)))

@Koriolan: To co chciałem powiedzieć ale od innej strony ...
Wszystkie zdarzenia są obojętne - kryzys i koniunktura też. My mamy w sobie drzewo wiadomości dobrego i złego a więc możemy danemu zdarzeniu nadać znaczenie :
1) dobrego
2) złego
3) obojętnego
.
Tylko ta trzecia możliwość da nam szczęście.

@Adam Jezierski: cieszę się, że jesteś zadowolony. Ja też byłem szczęśliwy zawodowo bo kochałem swoją pracę i dawała mi ona pieniądze.

@Koriolan:
Kryzys powoduje, że majątek przechodzi do tych, którzy znają się na biznesie.
Jest to zjawisko korzystne społecznie, ponieważ pieniądze w rękach ignorantów z reguły wywołują różnego rodzaju szkody.

@Adam Jezierski: mam inne zdanie.
Biznesmeni niszczą ten świat, wystarczy z grubsza popatrzyć na Amerykę. Biznesmeni zniszczyli Bliski Wschód.
A lepsi biznesmeni niszczą go szybciej.
Dlaczego tak jest ?
Z prostej przyczyny ...
Biznesmeni działają w/g prawa 'braku' a świat potrzebuje prawa 'obfitości' i dlatego świat jest coraz bardziej zniszczony.

@Koriolan: oczywiście "zniszczenie" świata ja uznaję jako różnicę między założonym przeze mnie stanem naturalnym, stanem szczęśliwości a stanem rzeczywistym.
Pragmatycznie biorąc świat jest taki jaki powinien być.
Co jest zgodne z 3) punktem - wszystkie zdarzenia są obojętne :-)))

@Adam Jezierski: Mocno projektujesz na zewnątrz, że jesteś "lepszy" biznesmen, dziennikarz, fizyk, naukowiec, ekonomista itd.
Wynika to z braku wewnętrznej akceptacji siebie, braku własnej wartości.
Niepotrzebnie ...
Masz wielką wartość i to nie ustanowioną przez ludzi i idealnie bezpieczną i idealnie taką samą jak wszyscy inni Twoi bracia. A więc nie ma się z kim ścigać, nie ma kogoś od kogo można być lepszym. Ale też nie ma nikogo gorszego.

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: jasne, Mirek koniobijca rzuca kur**mi, hu** a nasz wypełniony jadem miłości Hipokryt z Sandałomierza zaciera łapki ze wściekłej, prymitywnej i tępej radochy. A wszystko to jest zgodne z tymi punktami jakie wymyślił w pocie niskiego czoła.

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: no, ty Kori wyciągając łapska po rente działasz na rzecz prawa 'obfitości'. Jak będziemy mieć w Polsce samych lebrów, którym się robić nie chce to będziemy Kuwejtem Europy i rajem na ziemi. Wszyscy będziemy pierdzieć w fotel i pierdolić o gospodarce na eioba.

  Hamilton,  17/09/2019

@Adam Jezierski: Adasiu tacy Sadosie upadli i się wyprowadzili z eioba, a ty przetrwałeś, kwitniesz i bogacisz się o tysiące odsłon dziennie. Na dodatek zalewasz rynki świata swoją pietruszką po 50 dolców za kilo. Natychmiast trzeba pieniądze z rąk tych ignorantów co produkują pietruszkę taniej przelać na twoje konta bankowe.Adasiu, szkodnikom gospodarczym nasze stanowcze NIE.

  jotko49,  17/09/2019

@Hamilton: ??? siejesz wrogie teorie spiskowe. W piaskownicy widzę jeszcze wszystkie grabki i wiaderka etc. Chyba że mam jeszcze stare wydanie Eiobki...

@Hamilton: " ty przetrwałeś"
He he he ...
Projektujesz na zewnątrz swoje przetrwanie ?

  Hamilton,  17/09/2019

@jotko49: natychmiast należy stery gospodarki oddać w ręce tego geniusza z Gdańska, który się na wszystkim zna i potrafi produkować byle co, dużo i drogo. Jego evercuśtamy są najlepszą rekomendacją, że jak właściwy człowiek na właściwym miejscu się znajdzie to poprowadzi naród w świetlaną przyszłość. Jeszcze Jotko będziemy jeździć maybachami po Bahamach w te i wewte na starość.

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: hi hi - każdy projektuje swoje przetrwanie. Ja poprzez pracę a ty poprzez wyciąganie łap po jałmużnę z moich podatków. Wyciągasz łapy na zewnątrz, a cierpisz wewnątrz za te miliony co na ciebie pracują trawiąc piwsko, cytrynówkę, wiśniówkę i zagrychę.

  jotko49,  17/09/2019

@Hamilton: Rzeczywiście o ile uczeń Balcerka, Rzońca, dopuści naszego wybitnego ekonoma do korytka. Wówczas zrobimy Trumpa w jajo i podkupimy Grenlandię a kto wie, może i Alaskę, wówczas on nam będzie w Tel Awiwie robił laskę...

@Hamilton: "wiśniówkę i zagrychę."
Dokładnie tak ...
Wczoraj jadłem pyszną pizzę. Dzisiaj kawa i słodkie śliwki ...
Pracuj więcej to będziemy mieli więcej ...
:-)))
To jest właśnie prawo obfitości ...

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: Kori jak na eioba będzie tysiąc Kormoranków, krzywych Mańków i innych darmozjadów idiotów i zjecie po tysiąc kotletów a dojdzie jeszcze Mirek po*eba to nie przybędzie od tego ani jedna kromka chleba. A ty jesteś małym, tanim dupkiem, któremu wydaje się, że jest cwanym lisem.

@Hamilton: "cwanym lisem."
No jesteś cwanym, pracującym lisem.
Lepiej Ci ?

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: najważniejsze w życiu jest życie, a życie jest piękne dla każdego nieroba, nieuka i darmozjada. Lepiej ci? Lepiej ci już nie będzie. Zatem pierdź w fotel, dłub w nochalu i ględź, bo kuźwa z tych nudów kopytami strzelisz w kalendarz.

@Hamilton: spokojnie ...
Na pewno moje ciało się rozpadnie.
Trudno powiedzieć, że umrze bo nigdy nie żyło.
Ale trzeba by wiedzieć ...
Co to jest życie ?

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: co to jest życie ?, przerzuć się z wiśniówki na żytniówkę, albo zapytaj krzywego Mańka. On powymachuje katechizmem i odpowiedź będziesz miał na talerzu, potem zagłębicie się w głęboką dyskusję, Maniek się rozpłacze i zerwie stosunki towarzyskie i dyplomatyczne z otoczeniem i pójdzie na rowerek pojeździć dookoła klopsztangi na placu na złość wszystkim i to twoje życie będzie mioł w rzyci..

@Hamilton: trochę się namęczyłeś ale mi chodziło jak Ty definiujesz życie ...

@Hamilton:
>>> Jeszcze Jotko będziemy jeździć maybachami po Bahamach w te i wewte na starość. <<<
Wszyscy nie mogą być bogaci …-:)))

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: no jak mogę definiować inaczej życie jak nie tak jak ty sokratesiku eioby:
"W życiu najważniejsze jest życie" i "Życie jest piękne". I te pełne geniuszu twierdzenia są dla nas eiobowian drogowskazem do końca życia, które jest naszym życiem w życiu, które jest pięknym życiem aż do śmierci a potem zobaczymy co robić z naszym życiem.

  Hamilton,  17/09/2019

@Adam Jezierski: wiadomo bogaci mogą być tylko rolnicy jak są susze, właściciele antyk wariatów i wszyscy ci co produkują mało, byle jak i drogo. Adamie jak nastaną powodzie to będzie się nam powodzić jak nigdy w życiu.

@Hamilton: hmm ...
Znowu się namęczyłeś ...
Nie odpowiedziałeś na pytanie, ale też nie musisz odpowiadać.
Starczy jak kpisz ...

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: no Kori to ja już nie wiem. Jak mogę tak staram się propagować twoje definicje życia a ty znów grymasisz. Zadzwoń zębami po Maniusia, bo bez niego nie rozwiążemy tego fundamentalnego problemu ludzkości.

@Hamilton: już go rozwiązaliśmy ...
Ty masz swoje kpiny a ja swoje. Trochę się różnią ale to bez znaczenia ...

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: ależ wiadomo, wszystko co niewygodne dla ciebie guru jest iluzją i nie ma znaczenia.

@Hamilton: teraz chlapnąłeś tak sobie ... Ale też pudło ...
W/g mnie całość jest iluzją. Pomijając Boga i umysł.
Ogólnie mówiąc ciało i to co ciało postrzega.

@Hamilton: "@Serpico: Koriego jad miłości *ebnął w dekielek i zasmędził znienacka. Nie dziw się, guru się najadł za cudze, siedzi, pierdzi w fotel i się nudzi. "
.
- bardzo dobrze to opisałeś, tak właśnie jest. Dodam, że najadłem się pyszną pizzą i popiłem świetnym piwem - Książęce Przeniczne złote z sokiem malinowym :-)))

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: i jak każdy menel i żul jesteś z tego dumny, że ci się coś dziś udało za darmo zeżreć i wypić.

@Hamilton: nie, nie ...
To było wczoraj ...
I nie chce mi się znowu tłumaczyć, że jem i pije za swoje.
Baw się tym, że jesteś "lepszy" :-)))
Choć to też jest bez znaczenia :-)))

  Hamilton,  17/09/2019

@Koriolan: dobra guru ja sobie będę sobie dalej pracował na emeryturze a ty dalej szalej cwany lisku. W końcu masz za co.

@Koriolan:
Mocno to ty starasz się udowodnić że masz jakąkolwiek wartość, kiedyś Adaś wstawiał c.v. córki, jest godna szacunku.
Na pewno nie jest kimś takim:
cytuję Koriolan:
"Miałem wtedy kilka partnerek a jedna z nich też miała kilku partnerów poza mną. Rozmawiałem o tym z nią i obserwowałem swoje emocje. Po jakimś czasie myśli, że ona uprawia seks z kimś innym nie ro ...  wyświetl więcej

  Serpico,  17/09/2019

@Koriolan:
Z powyższych względów, masz przynajmniej małe prawo do krytyki Adasia, do czegokolwiek związanego z jego życiem, tym w jaki sposób myśli, co stanowi o jego wartości, w tym ogólnoludzkiej wartości.
Ty czujesz się gorszy i masz rację.Owszem takich się toleruje, takich jak twoi znajomi, takich jak kobiety które opisujesz, ani mniej, ani więcej, można tylko tolerować.

...  wyświetl więcej

@Hamilton: he he he ...
To bierzesz emeryturę ?
Z moich podatków oczywiście ...
Kiedyś podali, że emeryci i renciści to najliczniejszą grupa płacąca podatki.
.
To był żart ...

@Serpico: "masz przynajmniej małe prawo do krytyki Adasia"
ech ...
Chyba Twoje ego, czyli obecnie Ty, nigdy tego nie zrozumiesz ...
Przyznałem sobie prawo krytykowania wszystkich i wszystkiego.
JA TEZ MAM TO PRAWO.
.
Nie piszę tego by kogoś krytykować, nawet Ciebie ale by Ci coś uświadomić, jeśli Twoje ego jest to w stanie zrozumieć ?

  Serpico,  17/09/2019

@Koriolan:
Pewnie tak, możesz na przykład krytykować głodujących w Afryce za słabą świadomość i nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, tak jak możesz krytykować katolików, za ich moralność, pisząc że moralność nie istnieje, jest poza tobą, zmieniając partnerki w czasie kiedy one zmieniają partnerów i sobie o tym opowiadacie, a na koniec napisać ze jesteś prawdziwym chrześcijaninem.
Tylk ...  wyświetl więcej

@Serpico: trochę głupawo ... Ale dobrze to opisałeś.
Tak samo Ty krytykujesz, że Vivi miała dużo partnerów ...
W domyśle (ale nie Ciebie) ...
Że ja nie pracuje ... A Ty musisz bo Ci renty nie dali ...
Itd. itp.

@Koriolan:
To akurat nie jest prawda, mam gdzieś ile miała partnerów, ilu ma , jakich ma itd, ona sama o tym pisze, następnie zaczyna się występ "samotna matka", tak też pisała o sobie. Twój brak pracy mi wieje i powiewa, nie naginaj, ewentualnie to co pisałeś jest przynajmniej takie sobie, osoba niezdolna do wykonywania zawodu, jednak zdolna do randek, albo zdolna do "krytykowania", znów m ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Nie chodzi o muszę , chodzi o chcę, w paszkwilu na mój temat pisałeś o tym jak moje życie wyglądało itd, to nie twoja sprawa, a ja cie o to nie prosiłem, tak jak nie pisałem wcześniej na temat wypadku, bo nie miałem po co, temat mojego wypadku zawsze zaczynała Vivi, ja sobie tego nie życzyłem.Poza tym nigdy nie opisywałem go szczegółowo, bo nie mam po co.

Dla mnie ? Dla m

...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Nie chciałem być jej partnerem nigdy turli turli, ani przed turli turli wypadkiem, ani turli turli po wypadku, turli turli.
Te twoje podjazdy z tym że to jest jakaś moja miłość są durne, nie jest, nigdy nie była.
Generalnie patrząc wstecz, to teraz z automatu bym zerwał wszelkie kontakty z tą panią

Jak było dokładnie z naszym "partnerstwem" ją spytaj, pewnie

...  wyświetl więcej

  Serpico,  17/09/2019

@Koriolan:
A wyrzucę sobie z siebie to "gówno", człowieku to jest osoba która się tylko na kimś wyżywa, tak było całe jej życie, w tym na mnie jak na to kiedyś tam pozwalałem, faktycznie racja trzeba było ciąć znajomość jak nożem, błąd, tylko to wpieranie we mnie czegoś, łącznie z bzdetami na temat tego jaki jestem, bądź co robiłem, w tym te pieprzone kłamstwa o tym że się znęcam nad rodzic ...  wyświetl więcej

  Serpico,  17/09/2019

@Koriolan:
Trochę głupawo ... bo głupi trochę to głupawo
cytuję Koriolan:
"Przebudziłem sie po roku.
Efekt tego etapu to rozmowa wirtualna z sześciuset kobietami, kilkanaście 'znajomości', czasem po cztery i pięć jednocześnie i .... zero Miłości.
Wniosek : tak dalej nie dam rady."

To jest natomiast mądre, cała reszta także. Wniosek "nie dam rady" , człowi

...  wyświetl więcej

  Serpico,  17/09/2019

@Koriolan:
Na sam koniec co ty chcesz ? Powkurzać ludzi tym że pijesz piwo i jesz pizzę ? Co dalej z tobą ? Oczywiście nic, tylko kogo to obchodzi i kogo powinno obchodzić ? Nie jestem w grupie obchodzi.
W grupie powinno po wszystkich twoich występach, jest niestety policja, nie moja wina , twoja, tak, uważam że powinni się przyglądnąć.
Wolność ? Owszem, ale wolność nie polega ...  wyświetl więcej

  Serpico,  17/09/2019

@Koriolan:
Niejasna techniczny, jeszcze w tle teraz wylazł Zięba, nie no ..... błagam, no nie ma akurat z tobą bezpośrednio związku, CHYBA.
Też sobie dał dużo praw jak ty, Wróbel i okazało się że prawo jednak tego nie aprobuje, delikatnie mówiąc.
Serio dla ciebie jest takie zaskakujące, że nie chce mieć do czynienia z ludźmi tego typu ? Takimi jak ty z opisów, czy tam jak Piot ...  wyświetl więcej

@Serpico: miłej nocy ...

  Hamilton,  18/09/2019

@Koriolan: ILUZJA - to Koriolanek i umysł. Razem nigdy nie występują. Ostatnie spotkanie odbyło się wiele dziesiątek lat temu. A nawet to nie jest pewne. Tak czy inaczej na eioba spotkania Kori - umysł - rozum jeszcze nie odnotowano.

@Hamilton: witaj hamiltonie ...
A więc dzisiaj Twoje ego kpi i szerzy nienawiść od 10-tej ....
Postaraj się to zaczynać trochę wcześniej ..
Ja mam ustawiony budzik na 9:30 :-)))

  Hamilton,  18/09/2019

@Koriolan: nie mogę wcześniej, bo muszę pracować i płacić podatki, by darmozjady mogli spać do 9:30, pierdzieć w fotele i gęgać do północy, że życie jest piękne przez 7 dni w tygodniu.

@Hamilton: nie, nie ...
Budzik mam nastawiony od poniedziałku do piątku. W wekend spanie do oporu ...
No dobra, pogodzę się z tym, że nie możesz wcześniej kpić ...

  Hamilton,  18/09/2019

@Koriolan: no, musisz pocierpieć w samotności do tej 10:00. A twój weekend zaczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. I tak już od urodzenia. Ty się Kori zaharujesz cierpiąc i zacierpisz harując..

@Hamilton: e nie ...
Życie jest piękne ...
Od zawsze i na wieczność :-)))
Nie ma mowy o żadnym cierpieniu itd.

  Hamilton,  18/09/2019

@Koriolan: a życie na cudzy koszt jest najpiękniejsze z pięknych. Cały jesteś już chodzącą pięknością. Idź na rynek i daj się podziwiać w pełnej krasie pozując do zdjęć i rozdając autografy. Fani szczekają. Sorry, fani - czekają.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska