Login lub e-mail Hasło   

10 największych epidemii w historii

Jak groźne są epidemie, przekonało się już nie jedno państwo od czasów antycznych po czasy współeczne. Jedne okryte są pomroką dziejów – naukowcom cię...
Wyświetlenia: 990 Zamieszczono 25/09/2019

Jak groźne są epidemie, przekonało się już nie jedno państwo od czasów antycznych po czasy współeczne. Jedne okryte są pomroką dziejów – naukowcom ciężko ustalić, co wywołało te najbardziej odległe w czasie zarazy. Nic zatem dziwnego, że istnieje wiele hipotez ich dotyczących. Zarazy bardziej bliskie nam czasowo, jak epidemia cholery, były, i co jakiś czas powracają, by zebrać nowe żniwo ofiar. Jedyną zarazę, którą człowiek zdołał pokonać to czarna ospa – podobno zamknięta w najbardziej szczelnych probówkach w pilnie strzeżonych miejscach. Ze względów praktycznych, nie będę tutaj wymieniał epidemii wedle kryterium żniwa śmiertelnych ofiar, lecz wymienię je w sposób chronologiczny

430-426 p.n.e. - Epidemia "ateńska". Pojawiła się w czasie zmagań ateńsko-spartańskich w czasie I części wojny peloponeskiej. Oblężona metropolia, wypełniona po brzegi mieszkańcami Attyki, była doskonałym miejscem do rozwoju śmiertelnej choroby, która szybko, i dokładnie przetrzebiła Ateńczyków. Spod jej macek nie wymknął się nawet twórca ateńskiej potęgi, Perykles, który zmarł w czasie, gdy zaraza opuszczała już miasto. Badacze do dziś spierają się jaka choroba stała się przyczyną upadku imperium Ateńczyków. Czy był to tyfus, dur brzuszny, gorączka krwotoczna, a może dżuma?

165-180 – Zaraza Antoninów. Za jej spowodowanie obwinia się dżumę, ospę, bądź odrę. Rzymskie legiony powracające z wyprawy przeciwko imperium partyjskiemu, przywlekły zarazę nad Morze Śródziemne. Szybko opanowała ona ludne cesarstwo, siejąc niemiłosiernie swe krwawe żniwo. Podobno w samym Rzymie dziennie umierało do 2000 osób. Jak się szacuje, cesarstwo rzymskie "zubożało" o blisko 5 mln obywateli, co stanowiło aż kilkanaście procent mieszkańców państwa. Epidemia wywołała kryzys demograficzny, który przerodził się w kryzys gospodarczy i militarny. Skutkiem było zachwianie potęgi Rzymu, jego kryzys wewnętrzny, a wkrótce i upadek.

541-542 – Dżuma Justyniana. Ten ambitny władca cesarstwa wschodniorzymskiego usilnie dążył do odbudowy potęgi dawnego Rzymu. Na przeszkodzie stanęła mu jednak epidemia dżumy, która pojawiła się tuż po zajęciu państwa Wandalów w Afryce Północnej. W stolicy cesarstwa, Konstantynopolu, jak podają źródła, dziennie umierało do 10 000 ludzi. Zabójcza zaraza dosięgła wschodnią część obszarów środziemnomorskich. W jej wyniku, cesarstwo straciło kilka milionów obywateli, co znacznie osłabiło jego potencjał militarny. Nic dziwnego, że wkrótce wojownicy muzułmańscy z taką łatwością zajęli posiadłości bizantyjskie w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Wycieńczone cesarstwo nie miało kim bronić swych ziem.

1340-1368 – Czarna śmierć. To jedna z najlepiej znanych każdemu bodaj Europejczykowi zaraz, które dotknęły świat. Śmierć wywołały pałeczki dżumy przenoszone przez pchły, zasiedlające średniowieczne szczury, tak powszednie w ówczesnych miastach świata. Zaraza najpierw pojawiła się w krajach azjatyckich, i szybko dotarła do Europy. W przeciągu kilku lat epidemia zabiła dziesiątki milionów ludzi, i to tylko w samej Europie. Jak się szacuje, liczba ludności na kontynencie spadła aż o 1/3. Niektóre miasta stały się areną wręcz apokaliptycznych scen, co w genialny sposób uwiecznił Boccaccio w swym "Dekameronie". Co interesujące, epidemie dżumy powtarzały się w regularnych odstępach czasu aż do końca XVIII wieku. Oczywiście, nie miały tak globalnego zasięgu – dotykały raczej najludniejszych miast, takich jak, Mediolan, Londyn, Marsylia czy Moskwa.

1545-1576 – Zaraza Indii Zachodnich. Hiszpańscy zdobywcy trochę nieświadomie zabrali ze sobą ze Starego Kontynentu zarazki, nie znane w Ameryce. Choroby, z którymi Europejczycy dosyć dobrze sobie radzili, były zabójcze dla mieszkańców Nowego Świata. Historycy przez długi czas zastanawiali się, co tak bardzo wyniszczyło Indian – czy był to tyfus czy ospa. Wedle najnowszych badań spustoszenie siały głównie pałeczki Salmonelli, które wywołały dur rzekomy.

1812 – Epidemia w Wielkiej Armii Napoleona. Jak się okazuje, największym wrogiem cesarza Francuzów stał się nie car Rosji Aleksander, a tyfus. Niedożywiona, wyziębiona i skrajnie wycieńczona armia napoleońska stała się jego największą ofiarą. Ciężko jest szafować dokładnymi liczbami. Jedno jest pewne – w czasie kampanii rosyjskiej tyfus zebrał większe żniwo niż bohaterscy żołnierze rosyjscy. Kto wie, czy gdyby nie zaraza, Napoleon nie byłby władcą całej Europy...

1816-1975 – Epidemie cholery. O ile nie mylą nas szacunki, ludzkość przetrzymała aż 7 pandemii tej choroby. Największe żniwo zbierała w ludnych Chinach i Indiach. Ilość ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Ostatnie ogniska cholery zanotowano na Haiti i w Tanzanii.

1918-1919 – Hiszpanka. Nazwa jest myląca, bowiem choroba "pochodziła" ze Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej amerykańscy żołnierze, wyruszający na fronty I wojny światowej, przywieźli ją zza oceanu do Europy. Jedną z jej ofiar był monarcha hiszpański, Alfons XIII. Epidemia grypy objęła cały glob – w jej macki dostała się blisko 1/3 mieszkańców świata – wedle szacunków zachorowało pół miliarda ludzi, przy czym aż do 20% z nich zmarło.

1976 do dziś – Ebola. Choroba ta pojawiła się przynajmniej pół wieku temu na terenach obecnego Kongo. Choć należy do licznej rodziny gorączek krwotocznych (do której zaliczają się m.in. denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu) – jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób świata – zabija aż 90% zarażonych. Ofiarą epidemii padło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Afryki, ale jej przebieg budzi ogromny lęk, zwłaszcza w świecie zachodnim. W 1996 roku znany amerykańśki pisarz Tom Clancy podsycił tę obawę, pisząc powieść o tym jak terroryści atakują Stany Zjednoczone właśnie ebolą.

1981 do dziś – AIDS. Wirus HIV stał się przyczyną śmierci około 21 milionów ludzi. Jak poprzednia zaraza, pojawił się w Kongo, ale przez długi czas na Zachodzie nic o nim nie wiedziano. O zagrożeniu HIV zrobiło się głośno dopiero w 1981 roku. Wirus stał się źródłem wielu przesądów, jak choćby o tym, że dotyka głównie osoby homoseksualne. Jednak zagrożony nim jest każdy człowiek, niezależnie od preferencji seksualnych. Najnowsze zdobycze medycyny sprawiły, że wywoływane przez wirusa AIDS stał się chorobą przewlekłą, umożliwiającą ludziom w miarę sprawne funkcjonowanie.

Podobne artykuły


11
komentarze: 175 | wyświetlenia: 813
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 752
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 625
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1005
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142288
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242720
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112433
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122588
78
komentarze: 18 | wyświetlenia: 57029
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

hmm, jak tak sobie czytam to z tego mi wynika że przyczyną większości nieszczęść niszczących ludzkość okazują się być wojny, zdobywania, budowanie imperiów drogą przemocy, a dokładniej zaniedbania jakie wokół ideologi konfliktów jako źródeł wszelkiego dobrobytu powstają. No cóż wojny nie sprzyjają higienie życia, może warto to w końcu zrozumieć zanim kolejna zaraza pochłonie masę ludzką ?
. ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: cóż ...
Można to sprowadzić do jednej przyczyny ... Brak Świadomości ...

@Koriolan: A prawdziwa Świadomość na niczym nie zmąconej historii się opiera. :)
Choć te nasze źródła historyczne są bardziej dziurawe od sera szwajcarskiego, ale to lepsze niż nic ... ;)
Może z czasem te dziury w historii zarosną niczym gojące się rany po bitwie ?

@pokrzywiony: w/g mnie nie zarosną się nigdy, gdyż przeszłość nie istnieje a historia jest tylko igłą odczytującą dawne zdarzenia z płyty, pamięci. A odczyt jest zawsze dziurawy, tak jak płyta gramofonowa zawsze trzeszczała.

@pokrzywiony: zresztą historia nie ma po co być prawdziwa. Ona jest tylko nauką tego co dzieje się Teraz. Masz świadomość i widzisz co dzieje się Teraz, to nie potrzebujesz historii ani futurologi.
Jeśli nie widzisz Teraz to nie pomoże Ci ani historia ani futurologia ...

@Koriolan: "w/g mnie nie zarosną się nigdy, gdyż przeszłość nie istnieje a historia jest tylko igłą odczytującą dawne zdarzenia z płyty, pamięci."
W tym jednym zdaniu postawiłeś dwa wnioski które sobie przeczą.
Najpierw piszesz że przeszłość nie istnieje, a potem piszesz że istnieje w pamięci. Jeśli chcesz zaprzeczyć istnieniu przeszłości, musiałbyś zaprzeczyć też istnieniu pamięci, ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Widzę to inaczej ...
Jak taśmę filmową.
JEST jedną wyróżniona klatka z tysięcy klatek filmu. Jedna jest Teraz. Reszta nazywa się przeszłość lub przyszłość.
Jak ona jest wyróżniona ?
Ano JEJ akurat doświadczasz. Nie możesz doświadczać żadnej innej klatki. Możesz jedynie pamiętać przeszłe klatki i przypominać je sobie w chwili teraz. Przypominanie jest z zas ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Duch Święty jest faktycznie wieczny i niezmienny. To od razu implikuje, że nic nie możesz zmienić w wieczności. Faktycznie przeszłość, przyszłość i teraźniejszość jest jednym w wieczności ale jest też niezmiennością w sensie już wszystko się stało i nic nie można zmienić. Co jest zgodne z naszym doświadczeniem w czasie, że przeszłości się nie da zmienić.
Trochę czymś innym jes ...  wyświetl więcej

@Koriolan: W świecie Ducha przeszłość, teraźniejszość, przyszłość ... są jedną klatką, tam nie ma czegoś takiego jak jednokierunkowa oś czasu. Świat Ducha jest jak książka, w której sięgasz na dowolną stronę niezależnie od tego kiedy ona została zapisana i za każdym razem strona na którą spoglądasz jest teraźniejszością.

@Koriolan: cd ...
By dojść do widzenia, że nie musimy oceniać przeszłości warto wykonać takie kroki ...
1) żal do przeszłości, niezgoda
2) zrozumienie przeszłości, zgoda na nią, pokochanie jej
3) zrozumienie, że nasza ocena jest niepotrzebna bo przeszłość już była. Nauka z przeszłości jak żyć obecnie
4) zrozumienie, że jesteśmy wiecznością a czas (przeszłość, prz ...  wyświetl więcej

@Koriolan: "By dojść do widzenia, że nie musimy oceniać przeszłości"
Ocena i osąd nie są tym samy, znowu plączesz. :)
Zrozum na czym polega ocena i do czego jest potrzebna i zrozum czym jest osąd i do czego jest potrzebny ?

@pokrzywiony: jeśli wszystkie zdarzenia są teraz to .... NIE MOŻESZ po nic sięgnąć. Gdyż sięganie jest czynnością w czasie.
Masz rację że wszystko jest teraz ale to teraz jest ... NIERUCHOME, niezmiennie trwające, wieczne ...
JESTEM ...

@Koriolan: Chcesz trwać w prawdach które sobie sam tworzysz, ok. :)

@pokrzywiony: ani osad, ani ocena, odczucia i cokolwiek inne nie są potrzebne w wieczności.
Ocena, osad, komunikacja i wszystko inne w czasie pokazuje (jest potrzebne) tylko po to by pokazać, że .... Czasu nie ma.
Pokazać, że jesteśmy wieczni.
Tak jak śmierć ptaka i narodzenie się nowego ptaka pokazuje, że ... Ptaki nie umierają gdyż trwają, są ciągle a zmiana ich to tylko zab ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: "trwać w prawdach"
Każdy ma swoją prawdę. Ty swoją a ja swoją.
Obaj szukamy tej jednej PRAWDY, ale ani Ty ani ja jej nie znaleźliśmy ...
Więc nie musisz się denerwować :-)))

@pokrzywiony: rozmowa jest pokazaniem swojej prawdy i ewentualnie wysłuchaniem czyjejś prawdy ... Ale to już niekoniecznie :-)))
Bardziej ludzie pragną w rozmowie, zmusić innego do przyjęcia mojej prawdy ...

@Koriolan:
" W świecie Ducha przeszłość, teraźniejszość, przyszłość ... są jedną klatką, tam nie ma czegoś takiego jak jednokierunkowa oś czasu. Świat Ducha jest jak książka, w której sięgasz na dowolną stronę niezależnie od tego kiedy ona została zapisana i za każdym razem strona na którą spoglądasz jest teraźniejszością. "
...
Najpierw zrozum to co napisałem, a potem podejmu ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: zacisnąłeś się ... Marnujesz czas ... Ok ...
Niech tak będzie ...

@Koriolan: Problem jest w tym, że Ty nie chcesz przekazać żadnej swojej prawdy, tylko ot tak, dla zasady czy też draki nie zgadzać się ze swoim rozmówcą. I byłoby to nawet dobre, bo taka postawa może skłonić kogoś do myślenia, gdyby nie to, że u Ciebie jest to posunięte już do granic absurdu. Dla przykładu, jeżeli Ci powiem, że jestem zwolennikiem PIS to Ty mi będziesz mówił, że PO jest lepsze. I ...  wyświetl więcej

@Koriolan: Ja w tej chwili muszę zorganizować sobie jakieś produkty na obiad i zrobić sobie obiad, w imię wymiany z Tobą pustych słów nie zamierzam poświęcać wieczoru w głodzie. Byś chociaż pomógł swojej dziewczynie o którą tak dbasz, poobierać ziemniaki. :)

@Quasimodo: "Dobry nauczyciel nie daje Ci swoich odpowiedzi,
On pozbawia Cię Twoich"
Osho
.
Dlaczego ?
Bo gdy masz odpowiedź to znaczy - nie chcesz już myśleć (jesteś martwy).
A my jesteśmy myślami (umysłem).

@Quasimodo: nie dam Reni nic w zamian - nie jestem Bogiem by dawać jej cokolwiek.
Jestem jej bratem, więc chcę odebrać jej dogmaty.

@pokrzywiony: mówisz tak jakbym Ci odbierał jedzenie ...
"Nie samym chlebem żyje człowiek"

@Koriolan: "@Quasimodo: nie dam Reni nic w zamian - nie jestem Bogiem by dawać jej cokolwiek.
Jestem jej bratem, więc chcę odebrać jej dogmaty. "
Chcesz jej zabrać prawdę którą czuje nie mając prawdy w sobie ?
Więc jesteś zazdrosnym bratem który nie potrafił zbudować w sobie wiary, dlatego niszczy wiarę swojemu rodzeństwu ?
To jak rozwydrzony 4 latek, który nie potrafiąc samemu budować zamków w piaskownicy niszczy te zamki innym dzieciom bawiącym się w piaskownicy.

@Koriolan:
"@pokrzywiony: mówisz tak jakbym Ci odbierał jedzenie ...
"Nie samym chlebem żyje człowiek" "

Chcesz mi zabrać czas który mogę przeznaczyć na organizowanie sobie chleba, nie mając nic w zamian. :)
...
"nie dam Reni nic w zamian - nie jestem Bogiem by dawać jej cokolwiek. "
Nie masz w sobie pokarmu Duchowego, więc co masz do zaoferowania ?
Nie masz też prawa by cokolwiek odbierać.

@Koriolan: A więc...skoro nie możesz nic jej dać...to i niczego jej nie odbieraj. Być może dzięki tym dogmatom zmierza do Boga. Bóg jest artystą, który gra swoją(różną) muzykę - na różnych instrumentach.

@pokrzywiony: "Chcesz jej zabrać prawdę którą czuje "
NIE MOŻNA nikomu zabrać prawdziwej prawdy.
Nie widzisz tego ?
Prawda JEST.
.
Ja chcę jej zabrać dogmaty, które prawda nie są.
.
500 lat temu WSZYSCY uważali, że prawda jest taka iż Słońce okrąża Ziemię. Ich wiara NIE SPOWODOWAŁA że stało się to prawda. Przyszedł Kopernik i zabrał im WIARE.
Prawda pozostała.
Widzisz to ?

@Quasimodo: a czy Bóg gra na mnie ?
Więc ...

@pokrzywiony: "Nie masz w sobie pokarmu Duchowego"
A Ty masz ?

@Koriolan: A co Ty sobie myślisz, że jak zabierzesz komuś jego "prawdę" której się trzyma, to dzięki temu zobaczy prawdę w sobie ?
Ty ciągle tej prawdy nie odnalazłeś i co ?
Pomogło Ci jak ktoś ci odbiera Twoją "prawdę", nie wskazując żadnej drogi by odkryć tą PRAWDĘ w sobie ?
Mylisz się w wielu miejscach i wyrządzasz ludziom krzywdę i to ludziom którzy nic Ci nie uczynili. ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
EDIT:
"A co jeśli to co otrzymałeś jest tylko iluzją generowaną przez organizm w kryzysowej chwili, tak byś się rozluźnił"
=>
A co jeśli to co otrzymałeś jest tylko iluzją generowaną przez organizm w kryzysowej chwili, tak by organizm mógł przekierować brakującą energie tam gdzie ona jest najbardziej potrzebna dla podtrzymania Życia w ciele ...
N ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: he he he ...
Oskarżasz mnie o to ... Co sam mi robisz ...
Nie widzisz tego ?

@pokrzywiony: "podtrzymania Życia w ciele"
Uważasz, że możesz podtrzymać życie w ciele ?
Spotkajmy się za sto lat i wtedy pogadamy o tym :-)))

@Koriolan: Robię Ci to byś zobaczył co robisz ludziom i zrozumiał że nie tędy prowadzi droga do pojednania z Bogiem.
Sam tego chciałeś i sam to wymusiłeś, więc teraz przyjmij tą lekcje w pokorze. :)

@Koriolan:
"Uważasz, że możesz podtrzymać życie w ciele ? "
Gdzie ja tak napisałem ?
Czytaj ze zrozumieniem, a potem zabieraj głos, będzie mniej problemów.

@pokrzywiony: "Robię Ci to"
Ja to samo robię Reni ...

@Koriolan: Poczytaj sobie wyżej, ewidentnie chciałeś mi grać na uczuciach, a dobrze wiesz że tego nie lubię.
Nigdy nie graj na uczuciach dla zaspokojenia swego EGO, bo to wyniszcza Duchowo.
"Ja to samo robię Reni ... " Tak.

@pokrzywiony: "potrzebna dla podtrzymania Życia w ciele ..."
Ty to piszesz, to cytat Twoich słów :-)))

@pokrzywiony: heh ...
Teraz oskarżasz mnie, że TOBIE chce zrobić krzywdę ...
Reni, Tobie, Quasimodo też się skarży ...
Razem z serpico jesteście moimi ofiarami ...
Tylko was krzywdzę :-)))

@Koriolan:
" "potrzebna dla podtrzymania Życia w ciele ..."
Ty to piszesz, to cytat Twoich słów :-))) "
Gdzie napisałem że potrafię podtrzymywać Życie w ciele, co zacząłeś tu wciskać ?
Nie baw się tymi manipulacjami, bo wychodzi na to że o prawdzie kompletnie nie masz pojęcia.
Jesteś w stanie wylać dziecko z kąpielą nie wiedząc nawet o tym. Piszesz że widzisz, kiedy nie widzisz, przecież to kłamstwo.

@Koriolan:
"Razem z serpico jesteście moimi ofiarami ...
Tylko was krzywdzę :-)))"
Teraz to już pierdolisz ... :))))))))))
Czegoś się nachlał ?
"Teraz oskarżasz mnie, że TOBIE chce zrobić krzywdę ..."
Mnie krzywdy raczej nie zrobisz, gorzej z Renią.

@pokrzywiony: cytuję Ciebie ...
"EDIT:
"A co jeśli to co otrzymałeś jest tylko iluzją generowaną przez organizm w kryzysowej chwili, tak byś się rozluźnił"
=>
A co jeśli to co otrzymałeś jest tylko iluzją generowaną przez organizm w kryzysowej chwili, tak by organizm mógł przekierować brakującą energie tam gdzie ona jest najbardziej potrzebna dla podtrzymania Życia w ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: "Mnie krzywdy raczej nie zrobisz, gorzej z Renią."
A dlaczego Tobie nie a jej tak ?

  Hamilton,  02/10/2019

@Koriolan: piszesz tu gdzieś, że nie jesteś już kozim Bogiem. To żart czy podałeś się do dymisji. Przeraźliwy smutek ogarnął eiobe.

@Koriolan: "A dlaczego Tobie nie a jej tak ? "
A dlaczego słońce świeci, dlaczego trawa jest zielona, dlaczego liście jesienią żółkną ..., dlaczego ... , dlaczego ... , dlaczego ... ? :)))))))))))))))))
Rozmowa 4 latków. :)

@Koriolan:
"Uważasz, że możesz podtrzymać życie w ciele ?"
Gdzie w tym tekście jest jakaś sugestia że potrafię podtrzymać życie w ciele ?
"A co jeśli to co otrzymałeś jest tylko iluzją generowaną przez organizm w kryzysowej chwili, tak byś się rozluźnił"
=>
A co jeśli to co otrzymałeś jest tylko iluzją generowaną przez organizm w kryzysowej chwili, tak by orga ...  wyświetl więcej

  Serpico,  02/10/2019

@pokrzywiony:
Nie chce mi się, poza tym jak się odezwę, weźmie się za mnie i się zrobi sieczka, pewnie nawet nie powinienem, ale przecież ty piszesz dokładnie to co ja pisałem, tylko ja to pisałem już bardzo dawno temu, wtedy jeszcze nie wiedząc między innymi że on był leczony psychotropami.
Nie tak dawno dałem przykład mojej byłej, była katoliczką, ja wiadomo, napisałem że nigdy nie ...  wyświetl więcej

  Serpico,  02/10/2019

@pokrzywiony:
Pisałem to, dokładnie to co ty piszesz, także to co pisze Szubrawiec wyżej, pisałem, ileś razy, pewnie błąd, że nie konkretnie w punktach, tylko usłane szyderstwami, ironią itd, wcześniej wydawało mi się to śmieszne, na samym początku, tylko to to jest bardzo daleko od śmieszne, za chwilę się zacznie, albo nie zacznie, bo to napiszę, pisanie "pamiętaj nie dotarłeś do pierwszej ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  02/10/2019

@pokrzywiony: wystarczy pierdolić że życie jest piękne jak to ciele Kormoran i to ciele wciela się w ciało i nawet wzrok ma cielęcy, bo nie widzi, nie słyszy i niewiele kuma nawet z tego co sam wygęga siermięga

@pokrzywiony: e nie ...
Lubię Cię bo myślisz i jesteś mądry. Niczym we mnie nie zachowałeś ...
Po prostu masz inne zdanie i trochę się spiąłeś ...
Ale jestem na rynku, wypiłem piwo i przeczekałem.
Załatwiam też papiery bym mógł zagłosować. Wróbel mnie o to prosił ...

@pokrzywiony: masz po prostu inne zdanie a ja inne ...
Zjawili się heiterzy ..
Ja sobie trochę odpuszczę ...
Potem może wrócimy do gadki o wieczności ...
To dużo ciekawsze niż Renia ...

@Koriolan: Mnie kolega też prosił bym głosował, powiedział że ja to się już niczego nie boje, ale on martwi się o dzieci i wnuki. Jeszcze z nim pogadam najwyżej zapytam na kogo che głosować i wesprze jego głos swoim, tyle mogę dla niego zrobić, choć ja akurat w tą "demokracje" nie wierzę.

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Ta, czyli rentę masz na chorobę psychiczną pewnie, jakoś mnie to nie zaskoczyło, wczoraj patrzyłem na nick osoby chorej na schizofrenię, ty nie wiesz która, ja wiem, wiem też że to była osoba normalna, wiesz czemu ? Ponieważ bierze leki.
No tak zapomniałem o opcji "pogłaszcz Mańka", a ta cała twoja ignorancja, pozwoli ci dokładnie sprawdzić czy heliocentryzm, zaczął się od ...  wyświetl więcej

@Koriolan: No i fajnie, idź i głosuj. Tylko po co piszesz, że Wróbel Cię prosił? Odpowiadam. Piszesz, ponieważ chcesz by była tu cały czas zadyma. Tak to widzę. I dlatego jest tu tak jak jest. PS Gdybym to ja napisał, że idę głosować, to Ty zrobiłbyś mi wykład, że ten ziemski świat to iluzja, że wybory to ściema etc. Zaprzeczasz sam sobie na każdym kroku. Zobacz to w końcu.

@pokrzywiony: ja też nie wierzę ...
Ale żona Wróbla tym się bawi ...
Czemu nie zrobić jej dobrze i nie zagłosować ?
Nawet swoją dziewczynę do tego namówiłem.
Gadałem ze sprzedawcą owoców. On też idzie na wybory "byle nie na PiS" :-)))

@Quasimodo: mądry jesteś ...
Wróbel to czerwona płachta na .... Serpico ...
Uważam, że serpico to beton. Chce go trochę rozkruszyć :-)))
Masz też rację, że to ja trzęsę tym gównem zwanym .... Eioba ...

@Koriolan: Zrobiliśmy Ryśkowi pod artykułem błotko, ja chciałem pociągnąć temat i podkreślić jak ważna jest niezmącona pamięć Historyczna do budowania przyszłości, ale to rozwaliłeś. Trudno.

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Ta , niech Wróbel zrobi coming out, przejdzie się po tej swojej miejscowości, gdzie on tam mieszka, wykrzykując antykatolickie hasła, krzycząc o seksie ze zwierzętami w wykonaniu zakonnic, czyli dokładnie to co pisze na forum Benedyktynów, potem zdefiniujemy, czerwone, płachta, byk.
Taki jest cwany siedząc z tym jakimś oszmaciałym lapem, którego używa, ewentualnie do "jego ...  wyświetl więcej

@Serpico: "Ta, czyli rentę masz na chorobę psychiczną pewnie"
Zgadleś słonko ...
Kiedyś zabiłem faceta i teraz muszę udawać wariata, żeby mnie nie zamknęli ...

@pokrzywiony: cóż ...
Powinniśmy się przenieść pod art hamiltona ...

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Nie zgadłem, tylko wiem, dlatego czujesz się bezkarny, poza tym dlatego atakujesz ludzi.Poza tym nie od tego, następny element to okłamywanie, w tym tych wszystkich kobiet z tych twoich historii.
Atak, ewentualnie staranie się wywołać ataku zwrotnego, pozycja ofiary, wszystko co robisz tak naprawdę jest proste, jeśli trafisz na kogoś ogarniętego, gorzej.... no właśnie tu się pojawia problem.

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Fakt, coś pisałeś że potraciłeś rowerzystę, z tym że wtedy pisałeś że to była jego wina, także jeśli była jego, nie musiał byś robić tego o czym napisałeś teraz.

Aaa .. mną się nie przejmuj i tym co ja piszę.

@Serpico: " mną się nie przejmuj"
No właśnie nie mogę Cię olać. Dla mnie jesteś najbardziej nieszczęśliwy tu na eioba i mój altruizm nie może się od Ciebie oderwać ... I tak już trzy lata.

  Hamilton,  02/10/2019

@pokrzywiony: wam z kormoranem potrzebna jest taka demokracja, która da 500 plus każdemu co ma dwie lewe ręce do pracy, dłubie w nosie i mądruje się się całymi dniami na portalach.

@Serpico: "ogarniętego, gorzej."
Kurewsko ciężko takiego znaleźć ...
Szukam i szukam i nic ...
Ty np jesteś jak dziecko. "Trzęsę" Tobą jak chcę ...
Masz takie wielkie ego, że wystarczy Cię dotknąć i już reagujesz ...
Nawet na policję poleciałeś biedaku ...

@Hamilton: ech ...
My JUŻ MAMY taka demokrację ... 500+ a dla rentierów 13 pensja ...
Trzeba czegoś więcej ?

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
No tak ... powinienem wcześnie, szarpanina z psychicznie chorym biednym człowiekiem ? No nie ... nie mój klimat, to że uważam że powinien być pod kontrolą lekarską, tak uważam, tym bardziej że łamie prawo ile się da, gdzie się da.
Po prostu nie wiedziałem że jesteś chory, a ty robisz dokładnie to co napisałem wyżej, starasz się wywołać reakcję, zakładając że będzie agresyw ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  02/10/2019

@Koriolan: jasne, i ty z Mariolkiem dłubiąc w nosie i pieprząc na portalach farmazony wypracowaliście te pieniądze dla emerytów w pocie swojego niskiego czoła.

  Hamilton,  02/10/2019

@Quasimodo: dzbanek kormoranek już sam siebie przestał rozumieć. Tak się osficił, że mu mózg spłonął.

  Hamilton,  02/10/2019

@Koriolan: hahahahaha - no, wy tu z Mariolkiem kopiecie i trzęsiecie wszystkimi jak dwa muły podkute w Pacanowie. Hahaha - drżyjcie eiobowianie dwa czerwone nieszczęścia nadchodzą.

@Serpico: no niestety tak ...
Dlatego uważam, że powinieneś ostro wziąć się za swoje ego. Jesteś twardy jak kamień dlatego łatwo możesz się rozłupać.
Kiedyś tacy jak Ty tworzyli epokę kamienia łupanego ...

@Hamilton: he he ...
Ja mówię, że to Ty z serpikiem mieszacie to gówno ...
Ale Quasimodo mnie docenił ...
Sorry ...
Podarować Ci ten medal ?

  Hamilton,  02/10/2019

@Koriolan: medale dostajesz już codziennie za to, że nie wiesz czy dostałeś kulką między łopatki czy łopatką między kulki. Łośficune dalajlamy spod budki z piwem tak mają.

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Koriolan nikogo nie interesuje twoja opinia na czyjkolwiek temat, a to że jesteś chory psychicznie i byłeś leczony to fakt i nie moja ocena, ty powinieneś się dalej leczyć, a nie łazić w necie usiłując wyciągnąć od ludzi dane osobowe, jednocześnie zatajając informacje o sobie, cały czas piszesz o kobietach itd.
Dla twojej informacji, skoro już mam pisać o sobie, każda z ko ...  wyświetl więcej

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Gdyby nie choroba psychiczna, byłbyś zwykłym oszustem, a tak .. jest gorzej.Także no nie ucz mnie postępowania, nie pisz o moim ego, nie pisz o moim postępowaniu, po pierwsze go nie znasz , a po drugie jesteś oszustem, piszę to twardo, bo to prawda.
To nie jest hehe , jak wyżej i często pisałem, nie dotyczy mnie to bezpośrednio, ale dotyczy ludzi.

Mógłby zatajać, b

...  wyświetl więcej

@Koriolan: Wiem, wiem też doskonale, że sąd Ci nic nie zrobi bo jesteś...chory, tak? Serpico natomiast beknie za ubliżanie Tobie, Twoim rodzicom i Izie...tak, o to Ci chodziło?

@Quasimodo: ech ...
Jeśli tego pragniesz, niech tak będzie ...
Ale jest to zupełnie odwrotnie niż ja myślę :-)))

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
No na pewno na pewno
cytuję Vivi91
"Rzeź niewiniątek właśnie się odbywa
tylko frustrat i frajer tak się płytko odgrywa
blokowanie niewygodnych piszących, którzy nie liżą starej kliki - to podła praktyka
robili tak ci co nie potrafili znieść talentu i wyższości inteligentniejszego użytkownika"

": rozumiem, ale jaki to ma związek teraz z s

...  wyświetl więcej

  Serpico,  02/10/2019

@Koriolan:
Ja też jakby nie sądzę, bo za Vivi by beknęła jeszcze administracja pod "rozkazami" SkalnyKwiat. Vivi coś pisała do mnie paranoiczek, no cóż, chyba tak zwana projekcja.Nie muszę daleko szukać bo M44 ma dwie strony, w tym jedna to wyzwiska.
Zdarza się, co ma się nie zdarzać, w końcu to tylko internet i tylko nicki, a nie ludzie.

W sumie przy okazji pocisnęła z admem

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  02/10/2019

@Koriolan: myślisz odwrotnie. To widać, że myślisz tyłkiem zamiast głową.

@Quasimodo: odpowiem Ci tutaj ...
.
http://eiba.pl/5
.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska