JustPaste.it

Polisa mieszkaniowa

Polisa mieszkaniowa, to wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie. Możesz ją kupić również na okres krótszy niż rok, np. tylko na czas wakacji.

Polisa mieszkaniowa, to wydatek rzędu kilkuset złotych rocznie. Możesz ją kupić również na okres krótszy niż rok, np. tylko na czas wakacji.

 

Co można ubezpieczyć?

Praktycznie wszystko. Nie tylko samo mieszkanie (czyli mury), ale też znajdujące się w nim elementy stałe (np. pawlacze), sprzęty, jak również piwnicę czy garaż.

Możesz się ubezpieczyć:

  • od ognia i innych zdarzeń losowych;
  • od kradzieży z włamaniem i rabunku;
  • od odpowiedzialności cywilnej (wtedy nie zapłacisz np. za szkodę jaka powstała, bo zapomniałeś zakręcić kran).
  • assistance, które zapewni Ci pomoc przy likwidacji szkody.

Jeśli w domu są cenne rzeczy, warto je dodatkowo ubezpieczyć, bo zwykła polisa ich nie chroni.

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa?

Wszystko zależy od sumy, na jaką chcesz się ubezpieczyć. Im wyższa, tym wyższa składka. Na wysokość składki wpływa m.in. zakres ochrony, miejsce zamieszkania (w mieście łatwiej o kradzież niż na wsi), położenie lokalu (mieszkania na parterze i ostatnim piętrze mają wyższa składkę).

Za co zniżki lub zwyżki?

Kupując polisę mieszkaniową, możesz liczyć na rożnego rodzaju zniżki. Zapłacisz mniej, jeśli masz m.in.:

  • czujnik dymu;
  • kraty w oknach, szyby i drzwi antywłamaniowe;
  • system alarmowy, monitoring.

Czasem składka może ulec zwiększeniu, a ma to miejsce wtedy, gdy np. chcesz ubezpieczyć konstrukcję drewnianą albo w ciągu minionego roku doszło do szkody, którą ubezpieczyciel musiał pokryć.

Limity odpowiedzialności ubezpieczyciela

Każdy ubezpieczyciel wprowadza limity odpowiedzialności, czyli określa (kwotowo lub procentowo) do jakiej wysokości jest w stanie pokryć straty.

Dla przykładu: na sprzęt audio-wideo limit wynosi 70-80%, nie dostaniesz więc całej wartości utraconego sprzętu, na gotówkę 5-10%, na biżuterię 20-30%. Za dodatkową opłatą można ten limit podwyższyć.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega także, w jakich przypadkach nie wypłaca odszkodowania.

Nie dostaniesz go, gdy np. poniosłeś szkodę na skutek własnego niedopatrzenia lub zaniedbania (np. złodziej skradł rzeczy pozostawione na tarasie itp.).

Warto porównać oferty różnych towarzystw i wybrać najkorzystniejszą, a przed podpisaniem umowy musisz dokładnie ją przeczytać, a zwłaszcza ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Jest w nich zawarty zakres ubezpieczenia, a także Twoje prawa i obowiązki.

Możesz liczyć na zniżkę, gdy płacisz za polisę jednorazowo, a nie w ratach lub gdy kupujesz ubezpieczenie w pakiecie.

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych