Login lub e-mail Hasło   

Desiderata

Po Śląsku
Wyświetlenia: 196 Zamieszczono 25/09/2019

Deptej se po lekku miyndzy tymi, co śpiychajōm i butlujōm. Pamiyntej jak se idzie dychnōńć jak ni ma larma. Jak yno mogesz - we zgodzie ze sobōm - bydź do inkszych kamratym. Godej ofyn co Ci łazi po łepie, słōchej tyż tego, co gadajōm inksi, przeca nawet roztomajte guptasie i ciućmoki majōm ło czym godać. Niy rownej sie z inkszymi, bo jeszcze sie uznosz za wielkigo szpeca, abo zaczniesz chalatać, bo dycki bydōm lepsi i gorsi łod Ciebie. Bydź rod i z tego, coś dokozoł i z tego, co se łobsztelujesz. Roboty sie chytej ze sercym, bo choćby była bele jako, to łōna je dycki wiela we wercie, choby sie dzioło niy wiym co. Dowej se tyż pozōr, jak sie czegoś chytosz - na świecie je kupa gizdōw i cygōnōw. Ale niech Ci to niy zawadzo być dobrym człowiekiym. Kupa narodu zadowo se proca, coby było lepi. Niy udowej kogo inkszego, abo że wszysko moszkāś. Niy fandzol, że żodnymu niy przajesz - bo jak sie potym kiejsik łokoże, że wszysko je na pierōna, to yno przoci Ci łostanie. Bier wszysko, co Ci lata niesōm, niy suj pierōnōw i niy ślimtej, jak Ci łeb posiwnie. Zadbej o siła ducha, cobyś - jak Cie dopadnie frasunek - doł se rada. Niy kōmbinuj za fest, bo zaczniesz wynochwiać abo Ci piźnie do dekla. Jak moszkāś co robić, to rōb, ale niy przegap fajrantu. Pamiyntaj, żeś je bajtlym wszechświata i tak choby te gwiozdki, abo strōmy mosz prawo tukej być i niy wydziwiej, bo tyn wszechświat je na zicher taki, jaki mo być. I niy bydź na bakier z Pōnbōczkiym, co byś se ło Nim niy myśloł, co byś niy robiōł i co byś łod Niego niy chcioł: w cołkim tym rozfechtowaniu i bajzlu bydź w pokoju ze swojōm duszōm. Z cołkim cygaństwym, utropami i naszym niełodbytym chciejstwym sztyjc jeszcze tyn świat je piykny.

Dowej se pozōr, starej sie być szczynśliwy.

...

Wersja oryginalna - Max Ehrmann. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1042
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1008
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 437
13
komentarze: 24 | wyświetlenia: 712
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 776
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 589
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1738
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 539
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 509
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 968
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 473
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 783
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 363
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 810
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
 
Autor
ArtykułHe he he ...
Nie wytrzymała do końca września ?

@Koriolan: Jeżeli możesz, proszę odnieś się do artykułu, obiecałem babci, że nie będę reagował i odpowiadał na komentarze, które nie służą mojemu zdrowiu. A babcia twierdzi, że muszę dbać już o siebie, bo niebawem stuknie mi 40. Pozdrawiam i dobrego dnia życzę.

Strasznie ciężko się czyta artykuł ...
Nie dałem rady przeczytać całości.
Gdy górale mówią po góralsku, np Wróbel to jest to fajne ...
Czytać zaś jest mi ciężko.
Ogólnie ...
Nie ma dobrych rad.
Lub odwrotnie ...
Wszystkie rady są dobre co Ci pasują.
Ja to robię prosto ...
Czytam ...
Jak mi coś odpowiada to tak robie.
Jak mi nie odpowiada, to nie robię.

Quasimodo: "@Koriolan: Sam już nie wiem jak z Tobą rozmawiać. "
To dlatego, że kiedyś się wyzerowałem. Oznacza to, że mój umysł nie chodzi utartymi przez ego ścieżkami ale lata wolny jak ptak w powietrzu. Swobodnie leci w górę, w dół, w lewo i prawo ...
To piękne, więc ja Cię namawiam ...
.
Rozwiń skrzydła ...
.

Tutaj masz dużo bardziej prosty sposób na życie ...
..
https://youtu.be/7z2YuOcIQ1s
.

@Koriolan: Czyli jaki właściwie jest cel końcowy tego RD? Ludzie zwykle mają różne cele; wychować dzieci, wnuki, pobudować dom, napisać książkę, zwiedzić świat... itd., a co jest jest etapem końcowym RD? Rozumiem, że być oświeconym, ale co dalej? Gdy już dojdę do tego punktu?

  Hamilton,  23 dni temu

@szubrawiec: jak już osiągniesz to RD to całymi dniami będziesz ględził, że życie jest najważniejsze, piękne i zupełnie bez sensu. To jest to ośficynie. Jedni się rzucają z mostu inni pod pociąg a ci leniwi do ględzenia.

  Koriolan,  23 dni temu

@szubrawiec: "bez końca wypełniać tę ciszę"
Ech ...
Powyżej to tylko tytuł książki ale dobrze oddaje to o co chodzi w RD.
RD to tylko narzędzie, jak młotek ....
Możesz go użyć do czego chcesz.
Ty określasz cele ....

  Koriolan,  23 dni temu

@Hamilton: bardzo dobrze to ująłeś ...
Jedni pod pociąg, inni na drzewo a jeszcze inny do publicystyki ...

  Hamilton,  23 dni temu

@Koriolan: hahaha - a jak mocno ośficuny to i do populistyki na tym drzewie z bananem w ręku.

  Koriolan,  23 dni temu

@Hamilton: 12500 ....
Fajna liczba :-)))

@Koriolan: taki sukces to musisz oblać. Wyryj ją sobie na czole dłutem i leć na rynek się pokazać. W telewizorach będą cię pokazywali. Zacznij kwiczeć, bo dawno już nie kwiczałeś. A powody do kwiczenia z zadowolenia są.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska