Login lub e-mail Hasło   

Miliard + czyli jak tonący brzytwy się chwycił …

Wiele rzeczy zaczynamy rozumieć późno, jeszcze więcej bardzo późno, najwięcej - zbyt późno - Ryszard Kapuściński
Wyświetlenia: 491 Zamieszczono 28/09/2019

       Wpadł mi do głowy w bezsenną noc pomysł kompletnie absurdalny, bo niesprawdzony ale teoretycznie możliwy do realizacji, a ponieważ zmęczyły mnie moje wiersze a uwiera proza życia, postanowiłem przelać ją na internetowy zapis w formie nieco abstrakcyjnego felietonu.

Rzecz o tym jak uratować ludzkość przed skutkami światowej, niekontrolowanej emigracji.

Ktoś pomyśli zanim przeczyta - facetowi odbiło. kompletnie zbzikował i wypisuje jakies brednie i komunały.

Zacznę od tego, że z matematyki byłem – jestem - i do grobowej deski będę nogą a maturę zdałem jedynie dlatego, że podejrzewano u mnie od zarania talenty profilu humanistycznego.

Ale do rzeczy. 

Pozwólcie drodzy zaniepokojeni krajanie, w tym także autorzy portalu Eioba, że przejdę do faktów.

Jak wiadomo na świecie jest plus minus około 190 krajów mniej lub bardziej suwerennych, w tym około 50 krajów afrykańskich tych bogatych i jednocześnie uwikłanych w skrajną nędzę oraz kompletną degrengoladę polityczną i finansową.

Dla ułatwienia zrozumienia mego niezgrabnego pomysłu posłużę się skrótem, określając sumę jako jednostki finansowe (JF) a nie konkretną walutę.

I tak pytanie pierwsze – ile JF mogłoby uratować afrykańskie państwa przed ich dalszą degradacją i zakusami koniecznej emigracji?

Pytanie drugie - kto zapłaci za plan ratowania świata?

Przyjmijmy takie rozumowanie: kraje pozostałe na kontynentach (poza Afryką) to około 140 państw. One musiałyby przyjąć na siebie ten ciężar, bo Afryka będąca źródłem problemu z tym sobie nigdy nie poradziła i nie poradzi.

Skoro świat ma tendencję do zakładania wspólnych budżetów naprawczych nietrudno wyliczyć, że jeśli każde trzy kolejne kraje poza Afryką, zadeklarują tylko po miliard  JF rocznie na rzecz ratowania ludzkości, to na każdy kraj afrykański przypadnie rocznie minimum trzy miliardy a w ciągu najbliższych, powiedzmy 15 lat, suma 45 miliardów JF, obciążając, jak to wyliczyłem, swój budżet sumą jedynie jednego miliarda JF rocznie.

Upraszczając moje rozumowanie: każde suwerenne państwo na kontynentach poza Afryką, musiałoby mieć swój proporcjonalny wkład w ratowanie ludzkości.

Ktoś powie: hola! hola! Zaraz!

Bo prawie pewne będzie, że lokalni kacykowie dobraliby się do tej kasy i po JF
ni widu ni słychu.

Niekoniecznie.obrazki z zasobów netu

Skoro handlujemy limitami wytwarzanego CO2, czystym powietrzem, obiecankami – cacankami, niewykopanymi minerałami, zobowiązaniami wobec przyjętych religii et cetera, to dlaczego świat nie mógłby się podjąć gremialnie takiego zobowiązania, żeby zagwarantować sobie bezpieczne przetrwanie?

To nie jest jedynie kwestia programu miliard+ a żelaznej logiki możliwości.

Czy taka instytucja jak ONZ nie mogłaby zostać upoważniona np. do realizacji i pełnego transparentnego wdrażania w tych nieszczęsnych krajach oraz dopilnowania pełnej odpowiedzialnej realizacji, powiedzmy tylko trzech programów :
- uregulowania nawodnienia,
- organizacji służby zdrowia
- edukacji.

ONZ miałby w końcu co robić a kryzys humanitarny zmniejszałby swoje oblicze i rozmiary.

Czemu inicjatorem takiej akcji nie może być nasza Ojczyzna?

Ktoś zapyta: a co w zamian?

I tu dochodzimy do sedna mego pomysłu. Może otrzymując od bratniego (cywilizowanego świata) takie programy idące w miliardy JF w formie nadzorowanych inwestycji, obywatele niewątpliwie pokrzywdzeni (mieszkańcy Afryki) skłonni by byli zadeklarować w swoich konstytucjach lojalność wobec swoich państw i narodów, zrezygnować z dalszej nielegalnej emigracji w stronę innych kontynentów w poszukiwaniu lepszego jutra. Świata, który tylko z pozorów jest dla nich wyjściem z sytuacji a tak naprawdę gwałtownie się przed nimi odgania, narażając ich jedynie tu na coraz większe upokorzenia i ostracyzm.

Dziwnym trafem, ilekroć słucham wywiadów z uchodźcami słyszę, że przecież ich największym marzeniem jest wrócić tam skąd przybyli, bo to, że tu się znaleźli jest winą świata, który od stuleci walnie się do tego przyczynia, mając na uwadze jedynie czubek własnego nosa.

Chyba per saldo mają dużo racji a ten świat jest im coś winien.

Nie wiem czy mój felieton na coś się przyda ale parę asów - pomysłów mam jeszcze w rękawie...

Dobranoc rodacy, śniło mi się ostatnio, że tonący brzytwy się chwycił..

Mógłbym napisać ten felieton wierszem ale nie chcę robić konkurencji innym poetom i publicystom.

Przyjemnych snów

@JanuszD.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1251
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1036
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 799
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1122
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1910
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 760
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 594
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1054
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 556
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 565
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 622
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Jednostki finansowe JF, niczego nie zmienią, bo te jak wiadomo są kwestią umowy, a te z kolei są efektem ludzkiego myślenia. Więc by można było liczyć na jakiś wymierny efekt umów, to należałoby zmienić sposób myślenia ludzi posiadających jakąś realną władzę. Nie wiem może zamiast szklaneczki wisky, podawać szklankę mleka z miodem do snu ? ;)

  seta1212,  29/09/2019

Słusznie, że trzeba zacząć od zmiany sposobu myślenia. Geniusz budowy cepa też zaskoczył wszystkich swoją prostotą. Jedno z praw Marphiego mówi, że: trudne problemy pozostawiane samym sobie stają się jeszcze trudniejsze.Dyskusja na takie tematy pobudza wyobraźnię.
Co do szklanki mleka do snu z miodem - cóż, pomysł ze wszech miar poprawny :))
Tak czy siak mam nadzieję, że nie pozostaniemy jedynymi, którzy w tym portalu zajęli stanowisko w tej kwestii ...

@seta1212:
Wie pan, podstawowe prawo Murphiego to "Jeśli coś ma nie wyjść, to nie wyjdzie na pewno", nawet nie chodzi o tych kacyków, Afryka to BRICS z jednej strony, z drugiej interesy USA.
Kilka reżimów komunistycznych, no nie wiem ... myślę że gdyby USA mogło to by zrobiło coś tego typu, tylko po prostu nie bez interesu, no może nie tak utopijnego, jednak wygląda troszkę jak utopi ...  wyświetl więcej

@seta1212: Te same mechanizmy które rozkładają nasze życie na łopatki, rozkładają, eiobę, Polskę, Afrykę i światową ekonomię życia. Różnica tkwi jedynie skalą.
Ps. Co do Twojej awersji do matematyki, to proponuje przeczytanie książki "Bezmiar Matematycznej Wyobraźni" Krzysztofa Ciesielskiego i Zdzisława Pogody. Być może ta pozycja uświadomi Ci że Matematyka jest poezją tylko bardziej zaawan ...  wyświetl więcej

  Serpico,  29/09/2019

@pokrzywiony:
http://www.islamforchristians.(...)-quran/
Jak się nauczysz angielskiego to będziesz mógł przeczytać, tymczasem wrzuć w translator, matematyk, "ciekawe' pomysły ma.
Ty jesteś cudowny i znawca wszystkiego, wiesz choć tyle że w Koranie słowo Jezus jest więcej razy niż Mahomet ?
...  wyświetl więcej

@Serpico: Tyle czytasz i tyle wiesz, tylko co ci z tego przychodzi poza stresami i nieprzespanymi nocami ?
Żadna religia nie zharmonizuje życia na naszej planecie. Jedyną możliwość postrzegam w kulturze bycia, rodzącej się z prozy życia.

@pokrzywiony:
Nie mam ochoty na pyskówki, sam zaczynasz bez sensu, a potem będziesz narzekał.Może ciebie czytanie stresuje, mnie nie, różnie bywa.
Ale to nie religia, to Koran, chyba że Biblia którą się non stop posługujecie to też religia ? Czy tylko Biblia ?

@Serpico: To nie pyskuj i nie udowadniaj mi żem głupi, o tym wiem już od dawna. Nic nowego pod słońcem nie piszesz. :))))))))))))))))

@pokrzywiony:
Że tak powiem nie muszę hahaah ...........
Poza tym nigdy nie pisałem w sumie że jesteś głupi, masz jakieś predyspozycje, no ale ... no ... ee ... hmmm... a nieważne haha :)
Nie jesteś głupi, jesteś Krzywy, poza tym mam przez ciebie problem, nie wiem jak powiedzieć że chce mnie zastrzelić pacyfista, który nie wie gdzie jest cyngiel, to nie głupota, to ignorancja ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony:
W ogóle masz ponurą tendencje, której nie zauważasz, Seta nigdzie nie napisał że ma awersję do matematyki, ty strasznie często robisz, jak zrobisz coś takiego 30 razy, to osobę taką jak ja jestem wnerwisz :)
To że ktoś jest bardziej humanistyczny niż ścisły, nie oznacza awersji.

  Hamilton,  29/09/2019

@pokrzywiony: i ta poezja matematyki rozłożyła cię na łopatki ? Ty więcej komentuj a mniej czytaj, bo czytanie ci szkodzi.

@pokrzywiony: hahahahaha - kurtularny Mariolek siem odezwał, który widzi sens w kurturze puszczając chamskie bąki w kordłe.

  seta1212,  29/09/2019

@Serpico: Uwagi niewątpliwe słuszne. Ale jeszcze nigdy w historii świata zagrożenia nie miało takiej skali bezradności..Wojny zaczynają się i gasną. Ten proces wydaje się być narastający, apokaliptyczny i nieprzewidywalny. To już nie jest straszenie.
Niech Pan zwróci uwagę, że wobec tak formułowanych zagrożeń ideologie polityczne stają się szkolniacką igraszką słów. A nam pozostaje mieć nad ...  wyświetl więcej

@seta1212:
Być może, to akurat zapamiętałem, dlatego że jeśli jest ileś elementów, dla których coś może nie wyjść, to nie wyjdzie.
Nie napisałem że pana pomysł jest zły, on jest wręcz dobry, ale za dużo moim zdaniem jest elementów które sprawią że nikt się tego nie podejmie.część państw jest w UE, UE nadal obejmuje Rosję sankcjami, Rosja jest w ONZ, jednocześnie jest w BRICS. G7 doga ...  wyświetl więcej

@seta1212:
Poza tym nawet gdyby, pozostaje kwestia egzekwowania, to też byłby problem, przerażające .. no jest , ale bardziej by było, przynajmniej moim zdaniem, gdyby Rosja nie mogła zaatakować Europy, nie może bo to nie ma sensu, na szczęście wywaliło by im to ekonomie, jednak wciąż dużo zyskują na Europie.
Także pozdrawiam.
p.s.
W Rosji jest tylu wojskowych że u la l ...  wyświetl więcej

  seta1212,  30/09/2019

@Serpico :Z punktu widzenia aktualnych wydarzeń pańskie wątpliwości są w pełni uzasadnione. Ale sytuacja rozwija się lawinowo i kto wie...? Przyzwyczajeni jesteśmy, że ktoś zwykle rozwiązuje problemy za nas.
Kto wie czy po raz pierwszy nie zbliżamy się do sytuacji, w której ktoś będzie rozpaczliwie oczekiwał, żeby je rozwiązać za niego...?
Murphy wymyślił proste pytanie: Światełko w ...  wyświetl więcej

@seta1212: "Murphy wymyślił proste pytanie: Światełko w tunelu? -To reflektory nadjeżdżającego pociągu. "
Nieprawda, bo to Skarbek poszukujący skrzynki złota z wielką nadzieją w sercu, że to właśnie ona rozwiąże wszystkie problemy życiowe. :)

@seta1212
Wie pan.. to jest złożone, gospodarka USA to emigranci, rolnictwo, wpuszczali ich ileś lat, teraz raptem Trump jest anty emigracyjny, no tak .. bo już nie są potrzebni, a jest ich tam iluś.Nie wiem na ile to samo nie dotyczyło Afryki i krajów arabskich.
Poza tym tak walczy z napływem emigrantów że 2 tysiące nie "wpuścił', taki przykład.
Moja dzielnica ma 150 tysięcy +

Ratować Afrykę? Jako kontynent? A co z faktem, że temperatury stają się tam na tyle wysokie, że zaczynają tam z tego powodu masowo ginąć ludzie. Czterdzieści kilka stopni to norma, a to za dużo jak dla homo-sapiens. Niezależnie od tego ile się tam pieniędzy właduje, ludzie tam już po prostu nie chcą mieszkać.
Problem ratunku finansowego nie jest tak oczywisty. Chiny od jakiegoś czasu same ł ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska