Login lub e-mail Hasło   

Przekopać Mierzeję Wiślaną

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przekop wykonać nie znaczy to jednak wcale, że będą przepływały nim statki, w końcu przecież wybudowano lotnisko w Radomiu także po...
Wyświetlenia: 1.633 Zamieszczono 10/10/2019

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przekop wykonać nie znaczy to jednak wcale, że będą przepływały nim statki, w końcu przecież wybudowano lotnisko w Radomiu także po to, żeby było, a nie po to, żeby ktoś z niego korzystał. Szkoda tylko tych miliardów bezpowrotnie straconych, roztrwonionych na czyjeś niemądre mrzonki, bo Polska nie jest przecież przesadnie bogatym krajem. Trudno też stwierdzić, że nie ma w naszym kraju palących problemów czekających na rozwiązanie i nmie stać nas na wrzucanie pieniędzy w błoto.

Domniemywanie, że dzięki przekopowi ożyje port w Elblągu jest dużym nieporozumieniem, bo jest on morski tylko z nazwy. Wystarczy rzut oka na mapę, żeby się zorientować, że aby dopłynąć z Zalewu do portu trzeba pokonać około  10 kilometrowy odcinek rzeki Elbląg, morskie statki wpływały tam ale było to kilkaset lat temu, gdy były jeszcze małe, drewniane i nie miały dużego zanurzenia. Dzisiejsze towarowe statki morskie nawet te najmniejsze miały – były podejmowane próby - poważne problemy, żeby tam dopłynąć i zawrócić, a dodatkowo działalność poru komplikuje dzielący go na 2 części niski wiadukt z trasą unii Europejskiej.

Rzut oka na samo  ujście rzeki pozwala nam stwierdzić, że nawet wpłynięcie na nią statku z dużym zanurzeniem łatwe nie jest, przy czym określenie – ujście – jest dosyć umowne. Rzeka Elbląg jest bardzo specyficzna i wyjątkowa, łączy Zalew z położonym na terenie depresyjnym jeziorem Drużno i potrafi płynąć jednego dnia w kierunku Zalewu, a innego odwrotnie. Generalnie można powiedzieć, że woda w niej stoi, a zimą cała rzeka zamarza na amen podobnie jak jezioro i Zalew.

Pływałem do portu w Elblągu w latach 80-dziesiątych, woziliśmy zestawem pchanym żwir wiślany dla potrzeb budowlanych. Mieliśmy zanurzenie 1,9 m i wpływaliśmy do Elbląga Kanałem Jagiellońskim, który nazywaliśmy Kanałkiem, bo jest taki wąski, że nasz 100 metrowy zestaw z trudem wyrabiał zakręty. Oprócz nas pływała tam wtedy barka z Gdańska wożąca piasek morski używany do form odlewniczych w elbląskim Zamechu. Pamiętam, że port wydał mi się wtedy bardzo mały w porównaniu z innymi portami rzecznymi w Polsce.

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2292
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 987
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 542
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1004
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1079
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 807
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 767
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 583
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 534
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 477
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 645
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 589
8
komentarze: 3 | wyświetlenia: 484
8
komentarze: 51 | wyświetlenia: 688
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1123
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Płynąłem z Elbląga do Gdańska w tym roku (2019) malutkim statkiem wycieczkowym.
Piękna wycieczka: - Ptasi raj - orły bieliki, kormorany, setki wędkarzy wzdłuż rzeki Elbląg.
Dobrze opisałeś niemożliwość dopłynięcia do Elbląga statkiem pełnomorskim.
Przekop mierzei doprowadzi do wielkich strat w przyrodzie i wielkich strat w możliwości rozwoju turystyki.
Pozdr.

@Adam Jezierski: "Piękna wycieczka: - Ptasi raj - orły bieliki, kormorany" - No orły to klasa sama w sobie, ale kormorany też są piękne i jakie sprytne do tego. Samiec w okresie godowym (toki) wykonuje różne wygibasy niczym akrobata w cyrku, rzecz jasna by zwrócić na siebie uwagę. Co ciekawe nie buduje gniazda, ten przywilej zostawia samicy. Kormorany są bardzo żarłoczne, a ich pióra nie są wodood ...  wyświetl więcej

Kretyni ekonomiczni z Kaczyńskim na czele właśnie wpuszczają na mierzeję wykonawców przekopu.

@Adam Jezierski: hahaha - zamiast na zimę posiać pietruszkę.

@Hamilton:
Zamknij mordę. Z takim idiotą jak ty nie można rozmawiać na poważne tematy.

@Adam Jezierski: pozwolę sobie zauważyć, że szanowny pan hrabia z taką ogładą i kulturą osobistą nie zostałby nawet chłopcem stajennym u mojego dziadka. Gołym okiem widać jednopokoleniowy awans społeczny z małego pastuszka na subiekta straganu.

@Hamilton:
Zamknij mordę.

@Adam Jezierski: szanowny pan hrabia - ceniony pisarz, fizyk, fizolof, ekonomista, pierwszy rolnik Rzeczpospolitej a zachowuje się tak pospolicie jak kibol K.S Komża z Łomży. A fe panie hrabonsc.

@Hamilton:
Stul pysk.

@Adam Jezierski: spokojnie bracie ...
Przecież to tylko troll i heiter ...
Czego można oczekiwać od heitera ham-iltona ?
No tylko tego, że będzie heitowal .... Co niniejszym czyni ...

@Adam Jezierski: hahaha - szanowny pan hrabia robi się nerwowy. To pewnie brak pietruszki w organiźmie. Jak pan hrabia kupi sobie lusterko to mordę i pysk będzie miał w zasięgu ręki.

@podobny: "tłuszczu"
Hamilton komentarzami pozbywa się ... NIENAWIŚCI która się w nim gotuje ...
Normalny czajnik z gwizdkiem ...

  Hamilton,  16/10/2019

@Koriolan: a ty Kori to taki gwizdek chłystek bez czajnika. Łazisz i smędzisz za trzech.

@Koriolan: we mnie gotuje się nienawiść a pan hrabia Jezierski gotuje się miłością. Hahaha - I to widzą twoje zakrwawione jadem miłości śliczne oczęta.

@Hamilton: ja jestem spokojny. Siedzę sobie na rynku i piję Twoje zdrowie ....

  Hamilton,  16/10/2019

@Koriolan: ja też jestem spokojny i nie muszę stresu leczyć tanimi mamrotami pod buddką z piwem.

@Hamilton: he he he ...
Ja nie mam stresów, więc ich nie leczę.
Piję dla przyjemności ... W kawiarni, winiarni a teraz w tzw ogródku :-)))
I nie tanim winem a drogim piwem .. 10zl za kufel :-)))

@Koriolan: dobra Kori, ale pij tylko swoje zdrowie, bo znów będziesz się skarżył na eiobie ile to i wydałeś ma moje zdrowie. Słyszałem, że to twoje piwo wysłali do analizy i przyszedł wynik "Wasz koń jest nieuleczalnie chory".

Panowie, jak widzę wasze pyskówki w komentarzach, to się odechciewa wchodzić na ten portal. Kiedyś był jednym z niewielu wolnych od chamstwa i trollowania, ale widać to się zmieniło. Wyluzujcie. Dyskutujcie o artykule i skończcie te przepychanki.

@pasjonatpl: BRAWO !!!!
Dyskutujcie o artykule i skończcie te przepychanki.

@kasia1966:
Pytanie które są na temat ? Pani zdaje się z Mensy ? Tematycznie by było w taki razie "stul pysk cipo" ? hahahahab.......
Pytam z ciekawości.Wysrała pani tłuszcz hahaha ? Kiedyś .... tak zgadza się, kiedyś było inaczej, bo kochany Miruś mniej wyzywał, a Koriolana nie było w ogóle, "pani" także nie, to i "inaczej' było.

Czyje to multi ? Czy może to BB szmebe ble bl

...  wyświetl więcej

@kasia1966:
Strasznie mi przykro pani "Kasiu" że nie możecie znów narąbać kont i odstawić cyrku, tak mi przykro że oczy mi łzawią.
Wzruszająca jest także pani walka o kulturę na portalu, jestem pod wrażeniem.

Miło jest zapoznać się z fachową opinią. Co do samego projektu przekopu mierzei, to posłużę się takim oto cytatem: "Oto jest miś na miarę naszych możliwości".

Polecam ten materiał na temat przekopu: https://www.youtube.com/watch?(...)qYQnfUk

  dzialka  (www),  27/06/2020

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Elbląga i okolic, tysiące miejsc pracy, już teraz pracuje tam około 50 firm, a także uniezależnienie od widzimisię Rosji- przepuścić polski statek, czy nie- bezcenne.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska