Login lub e-mail Hasło   

Zawód Konceptualista (metoda Gordona)

Przewrotny tytuł, gdyż sednem jest to, jak rozmawiać z innymi, aby sprzyjać atmosferze powstawania dobrych pomysłów
Wyświetlenia: 197 Zamieszczono 18/10/2019

Jest taki typ człowieka, że trudno się z nim porozumieć. Jest taki typ człowieka... Mówię tu o typie człowieka, któremu wystarczy rzucić hasło, a dopracuje on nam całą historię do jednej tezy. Jeśli Kopciuszek miał dwie "siostry", to jej wuj był bankierem i wymyślił drobne kredyty, które doprowadziły do wykwitu Wielkiego Kryzysu 2008/2012. Są na to dowody! Mniej więcej tak to działa.

Do znudzenia ten nasz kumpel będzie analizował, syntetyzował i przedstawi wszelkie za i przeciw. Choć wiemy, że często ma rację, to jakoś trudno się z nim rozmawia.

Większość z tych ludzi, bardzo kreatywnych zresztą, nieświadomie, a w pełni intuicyjnie wykorzystuje metodę synektyczną Gordona do kreacji. Temat niemożliwy? Ludzie mówią, że coś jest niemożliwe, kiedy sami tego nie potrafią zrobić. Ten typ tak ma, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych - przynajmniej nie na papierze. Niezawodna metoda Gordona utrzymuje go w przekonaniu, że wszystko można wymyślić, gdyż co jak co - metoda ta jest przecież niezawodna.

Na czym więc polega? Jest trochę "abstrakcyjna", ale po jej przeanalizowaniu wydaje się dość intuicyjna.

 

1. Zwłoka - szukaj najpierw punktów widzenia, a nie rozwiązań

 

2. Autonomia obiektu rozważań - pozwól, aby problem zaczął żyć własnym życiem

 

3. Wykorzystanie rzeczy banalnych - wykorzystuj rzeczy znane jako pomost do nieznanych

 

4. Zaangażowanie/odsuwanie - aby postrzegać analizowane problemy jako przykłady sytuacji ogólnych, stosuj na przemian zapoznanie się ze szczegółami problemu i skłanianie do spojrzenia na problem z dystansu

 

5. Stosowanie metafor - pozwól, aby pozornie nie związane z tematem, przypadkowe sprawy, przywodziły na myśl sytuacje analogiczne, które staną się źródłem nowych punktów widzenia

 

6. Pozytywny wpływ znużenia - wałkowanie wciąż i wciąż tego samego wpływa pozytywnie na wyzwolenie coraz to lepszych koncepcji

 

Jeśli więc Twój przyjaciel, kolega, znajomy... czuje, że ma nad Tobą przewagę, gdyż krąży o nim pogłoska, jakoby był wybitnie kreatywną osobowością - nie ma możliwości, aby odbyło się to inaczej, niż przez stosowanie tej właśnie metody. Stosuje ją, nawet jeśli o tym nie wie. To, że jest wybitnie kreatywny czasem wynika z faktu, że sam po raz kolejny odkrył Amerykę. No cóż Amerykę wciąż i wciąż odkrywa się na nowo!

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 862
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1119
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 711
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 995
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 536
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 666
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 627
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 669
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 612
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 471
8
komentarze: 15 | wyświetlenia: 731
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 761
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 535
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 602
8
komentarze: 18 | wyświetlenia: 838
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"No cóż Amerykę wciąż i wciąż odkrywa się na nowo!"
Czy to taka analogia stwierdzenia, że "nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki" ... ?

Bardziej żart.

@Remigiusz Fajfer: To dobry żart, dający do myślenia ..., a może to nie żart tylko prawda ?
Bo czy wczorajsza Ameryka to ta sama Ameryka co dziś, czas można wypełniać na wiele sposobów ... ;)

@pokrzywiony: Mariolek musisz się 'naókowo' sprężyć i kilka razy odkryć tę Amerykę wchodząc do rzeki i wychodząc. Myślę, że na początek setka prób wystarczy a potem może dostaniesz granty na dalsze badania, kąpielówki na szelkach i dwie rzeki do dyspozycji.

"6. Pozytywny wpływ znużenia - wałkowanie wciąż i wciąż tego samego wpływa pozytywnie na wyzwolenie coraz to lepszych koncepcji"
... hehe, z mojego ponad 40 letniego doświadczenia wynika, że jak już zawiodą wszelkie znane metody, sposoby, próby rozwiązania problemu łącznie z przeczytaniem instrukcji, to należy usiąść i pogadać ( nie mylić z pokłócić ). ... :))))))))))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska