Login lub e-mail Hasło   

Joanna

Jej "notki" są jak obrazy malowane światłem i cieniem życia. Jej uważność na świat , który ją otacza, jest zachwycająca
Wyświetlenia: 174 Zamieszczono 21 dni temu

 

"...Wychodzę z założenia, że w życiu wszystko jest po coś. Dociekanie tego sensu jest też podstawą moich notek... " (Joanna)

Dziękuję za liścik. Odkryłaś w nim, tak sądzę, jedynie cząstkę bogatego swego wnętrza. Dziękuję. Poznawanie siebie jest cudownym zajęciem i prawdopodobnie nigdy się nie skończy . Oczekujesz od czytelników szczerego komentarza, który by pogłębił dalsze poznawanie. Nie kiedy (tak często bywa w moim przypadku)  wystarcza zauważone  słowo/ sentencja klucz: ("wszystko jest po coś" ).  Weźmy dla przykładu BÓL ... Po co jest ból?

Ostatnio nie mogłem zdecydować o pewnej sprawie (wyjazdowej) ważnej dla mnie i zainteresowanych osób. Wiem od dawna, że gdy „biją się” myśli, w ciele pojawia się ból - najczęściej w ""najsłabszej części ciała. U mnie padło na ząb.

Ból to ból .. pomyślałem - trzeba się go pozbyć: zażyć prochy, pójść do stomatologa?  Po chwili jednak przyszła refleksja i pytanie:  ten ból (tak jak i radość, szczęście) jest teraz moją częścią- jest mną i  pojawił się bo coś w moim myśleniu jest nie tak .Brak decyzji? Więc jak to? Mam usunąć „przyjaciela”, który ostrzega mnie?  I co zrobiłem?  Podjąłem decyzję i z całego serca podziękowałem bólowi. Dla ciebie moje drzwi do serca są otwarte.. wejdź proszę i bywaj tam ile tylko chcesz .. i czekam…

Byłem uważny. Nie podszedłem do bólu standardowo. Odrzuciłem "medyczne" myślenie. Ból ustąpił. A więc:  uważność  powoli przechodzi w zrozumienie i związaną z tym zrozumieniem radość.

Podobnie odpowiedziałem Joannie, która napisała długi list - o swoim podejściu do tego co sama pisze.  Jej "notki" są jak obrazy malowane światłem i cieniem życia. Jej uważność na świat , który ją otacza, jest zachwycająca.

http://www.eioba.pl/joana68/articles

To co napisałem o bólu:  wydaje się, że dotyczy  też relacji miedzy ludźmi.  Ci co boleśnie zranią nas okazują się najlepszymi nauczycielami i powodują działania rozwiązujące jakiś nasz problem.

Oczywiście dominującym składnikiem bólu jest strach.

Czym naprawdę jest strach i niepokój? To patrzenie na przyszłość z pesymizmem. Czasami mamy negatywne nastawienie, zawsze widzimy w rzeczach to, co najgorsze – najgorsze w życiu w innych, czy nawet w swoim własnym. Ten sam pesymizm przesłania nam przyszłość:

"O matko, wszystko pewnie pójdzie źle, wiem, że tak będzie, ekonomia się wali, guz na mojej piersi to na pewno rak, który mnie zabije. Wiem, że problemy z oddawaniem moczu to pewnie rak prostaty, który również mnie zabije. Wiem, że umrę i to niebawem. Spadnie kometa i zniszczy wszystko."

To niesamowite jak bardzo ludzie się przejmują. I jeśli nie martwią się oni życiowymi problemami, wtedy włączają telewizję i przejmują się tym, kto wygra w piłkę nożną. Albo co stanie się w kolejnym odcinku ulubionego serialu, czy w czymkolwiek innym. Po prostu kochamy się przejmować. Po co to robimy? To zupełne szaleństwo. I to jest dobre pytanie: PO CO?

Kiedy nie mamy żadnych zmartwień, kiedy mamy nadzieję, możemy zrobić dosłownie wszystko i możemy cieszyć się życiem w pełni. Oznacza to również, że jeśli nie jesteśmy tak bardzo zmartwieni jeśli się nie boimy, jesteśmy o wiele bardziej śmiali, w robieniu nowych rzeczy, czy też wypowiadaniu się. 

 Więc, nie wchodzi się w życie, starając się wygrać, jak w jakiejś grze, albo pokonać innych ludzi. Ponieważ to tylko może nam dać wiele lęku, niepokoju i zmartwień. Zamiast tego, żyjemy, żeby po prostu dobrze się bawić, odkrywać, być ciekawym świata. Ponieważ kiedy czujemy niepokój, nie możemy być w ogóle odważnymi. Jesteśmy wtedy spięci i robimy zbyt wiele życiowych pomyłek. . Właściwie to nigdy nie zawiedziemy. Jednym z problemów niepokoju, jest strach przed porażką. Nie ma w życiu czegoś takiego jak porażka. Jeżeli popełniamy błąd, powiedzmy o tym wszystkim. A wtedy sprawimy , że inni będą szczęśliwi. To prawda.

 

Fotki córki (Jurata)

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 679
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 718
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 904
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 762
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 682
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 743
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 454
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 716
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 617
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 471
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 421
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 505
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 508
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 457
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska