Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego warto budować z keramzytu?

Za nazwą keramzyt kryje się materiał budowlany o interesujących właściwościach. Na tyle ciekawych, że zdobył ogromną popularność w krajach skandynawskich.
Wyświetlenia: 38 Zamieszczono 17 dni temu

Keramzyt jest materiałem ceramicznym, który powstaje przez wypalanie pęczniejących glin i i łów w specjalnych piecach obrotowych. W efekcie powstają twarde kuleczki z zamkniętymi wewnątrz pęcherzykami powietrza. Granulki są lekkie i twarde, odporne na ogień, wilgoć, korozję biologiczną (pleśnie, grzyby), a co najważniejsze - o fenomenalnych właściwościach izolacyjnych. Dlatego używane są np. jako materiał termoizolacyjny czy zaprawy kominowe. Ale przede wszystkim keramzyt jest składnikiem materiału budowlanego o nazwie keramzytobeton.

Zdecydowanie lżejszy i cieplejszy stał się lepszą alternatywą dla tradycyjnego betonu - szczególnie dla domów jedno i wielorodzinnych wznoszonych z elementach prefabrykowanych. Jak wiadomo domy jednorodzinne domy z gotowych modułów można stawiać dosłownie w kilka dni. Dostarczane na plac budowy elementy mają już wbudowane wszelkie instalacje i wymagają jedynie precyzyjnego połączenia. Co więcej: budowę można prowadzić nawet zimą, dom nie wymaga przerw technologicznych (sezonowania) i od razu przystąpić do prac wykończeniowych. Gotowy do zamieszkania obiekt stawia się w dwa, trzy miesiące. Co za tym idzie – pojawiają się poważne oszczędności związane z utrzymaniem placu budowy, składowaniem materiałów, zatrudnianiem kolejnych ekip odpowiedzialnych za różne elementy powstającego budynku. Ale wróćmy do samego keramzytu i keramzytobetonu.

Dom, którego ściany bazują na keramzytobetonie cechują się właściwościami, które stały się standardem w budownictwie ekologicznym i energooszczędnym. Przed wszystkim ściany stanowią dobrą izolację cieplną. Wymagania normowe osiąga się przy znacznie cieńszych grubościach przegród, niż w budownictwie tradycyjnym. Dla użytkowników ważne jest również, że jest to materiał oddychający. Paroprzepuszczalność ścian daje niezwykle przyjemny mikroklimat, nie dopuszcza do rozwoju pleśni i grzybów i gwarantuje komfort cieplny. Temperatura w ogrzanych pomieszczeniach bardzo wolno ulega zmianom. Generalnie keramzytobeton odporny jest na zmiany warunków atmosferycznych. Doskonale znosi wymagające warunki klimatyczne (stąd jego popularność w krajach skandynawskich). Taki dom nie „boi się” ani upałów, ani mrozów. Przekłada się to na niskie koszty ogrzewania. Warto również wiedzieć, że właściwości materiału nie ulegają pogorszeniu wraz z upływem czasu.

Podsumujmy. Materiał o świetnej termoizolacyjności, zdrowy (świetny mikroklimat wnętrz), bez szkodliwej chemii, o trwałych właściwościach i komforcie cieplnym osiąganym niższym kosztem. W dodatku w domach wznoszonych w błyskawicznym tempie. Chyba warto przyjrzeć się mu bliżej.

Ilustracja: 1/ Zakład prefabrykacji Buszrem

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61109
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32724
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31422
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63755
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65166
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23418
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29063
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28685
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23753
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26408
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26798
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12592
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska