Login lub e-mail Hasło   

Identyfikacja z umysłem i dogmaty...

Duchowym przebudzeniem jest przebudzenie ze stanu konieczności myślenia.
Wyświetlenia: 265 Zamieszczono 10 dni temu

 

Duchowym przebudzeniem jest przebudzenie ze stanu konieczności myślenia.

 

 

 

Nic nie zadało ludzkości więcej bólu niż dogmaty.

Dogmaty są zbiorowymi więzieniami utkanymi z pojęć. Uwielbiamy swoje cele, ponieważ dają nam poczucie bezpieczeństwa i mylne wrażenie, że " wiemy".

 Prawdą jest, że każdy dogmat prędzej, czy później upada, ponieważ rzeczywistość odsłania w końcu jego fałsz. Jeżeli jednak nie zostanie do końca rozpoznany, czym naprawdę jest, będzie zastąpiony innymi dogmatami.

Rzeczywistość stanowi jedną całość, w której wszystko się przeplata, gdzie nic nie istnieje samo przez i dla siebie.

Myślący umysł jest bardzo użytecznym i potężnym narzędziem, ale  ogranicza, kiedy przejmuje władzę nad życiem, kiedy nie zdajemy sobie sprawy, że jest tylko drobnym aspektem świadomości, którą jesteśmy.

Naukowiec poznaje innych, mędrzec siebie..

Mądrość nie jest owocem myśli. Głęboka wiedza powstaje i wzrasta przez prosty akt obdarzania kogoś lub czegoś pełną uwagą. Uwaga jest pierwotną inteligencją, czystą świadomością. Rozpuszcza granice ustanowione przez myśl i wtedy pojmujemy, że nic nie istnieje samo dla siebie i samo przez siebie. Jednoczy obserwatora i obserwowane w jednorodne pole świadomości. 

 Człowiek łatwo staje się więźniem swoich własnych pojęć 

 Sfera świadomości jest dla myśli nie do uchwycenia. Jeżeli przestajemy wierzyć w to, co myślimy, wykraczamy poza umysł i wtedy jasno widzimy, że ten, kto myśli nie jest nami.

Kiedy jesteśmy znudzeni, możemy zaspokoić głód umysłu; biorąc do ręki czasopismo, dzwoniąc do kogoś, włączając telewizor,  przeglądając strony internetowe, idąc na zakupy, lub -  trawiąc więcej jedzenia.

Myśl dzieli rzeczywistość - tnie ją na pojęciowe skrawki.

Ludzki umysł, pragnący wiedzieć, rozumieć i kontrolować wierzy w prawdziwość swoich opinii i punktów widzenia. Mówi: prawda jest taka a taka. Musimy być "wyżej w świadomości" od myśli, by pojąć, że jakkolwiek  nie zinterpretujemy "swojego życia" lub czyjegoś życia albo zachowania, jakkolwiek  nie osądzimy jakiejś sytuacji, jest to jedynie punkt widzenia, jedna z wielu możliwych perspektyw. To tyko strumień myśli, nic więcej.

Czym jest podstawowe niezrozumienie? 

Umysł istnieje w stanie "to mi nie wystarcza", dlatego w swojej zachłanności chce więcej. Jeśli identyfikujemy się z umysłem łatwo wpadamy w nudę lub zniecierpliwienie. Nuda oznacza, że umysł ma apetyt na dodatkowe podniety, na pokarm dla myśli, a jego głód nie jest zaspokajany.

Duchowym przebudzeniem jest przebudzenie ze stanu konieczności myślenia.

 

Fotki - zima w Płaskiej

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 689
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 730
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 479
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 911
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 767
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 689
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 765
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 461
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 722
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 623
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 474
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 425
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 512
9
komentarze: 124 | wyświetlenia: 520
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 467
 
Autor
Artykuł  trabant,  10 dni temu

wyłonczenie myśli to wyłonczenie najnowszej czeńści muzgu i ograniczenie jego funkcji do funkcji ogulnozwierzencych. to miła odmiana od myślówy ale żeby od razu tak z grubej rury że to niby przebudzenie duchowe? niby że duchowość to umiejentność bycia w stanie rybki czy innej jaszczurki?

@trabant: w/g mnie są trzy poziomy.
Zwierzęcy, myślowy, ponad-myślami.
Przejście do poziomu ponad-myślami, które opisuje Marcin, nie jest cofaniem się do poziomu zwierzęcego.

@trabant: Opisany w art. stan świadomości pozwala na operowanie umysłem (myślami) tak jak teraz operujemy komputerem (to tylko porównanie) Umysł jest pod kontrolą i "włączamy" myślenie wtedy kiedy jest to niezbędne i ma to sens. Gdy nie ma potrzeby "w myśleniu" umysł odpoczywa ... oczyszcza się ze "śmieci" i zdrowieje by potem lepiej i "jaśniej" działać. Taki stan świadomości można uzyskać miedzy innymi poprzez medytacje. Pozdrawiam Serdecznie

  trabant,  10 dni temu

@Marcin Sznajder: czyli Pana zdaniem to co ludzie nazywajom duchowym przebudzeniem polega na tym że taki pszebudzony delikwent nie musi w kółko o czymś myśleć tylko może sie przełanczać na opcje bycia bez myślenia i sobie w ten sposób odpoczywać i sie regenerować jak wygrzewajonca sie na słońcu jaszczurka. znaczy w tym 'pszebudzeniu' nie chodzi o jakomś tam duchowość tylko o to że sie ma takom możliwość wyboru ?

@Marcin Sznajder: Skoro już porównałeś działanie umysłu do działania komputera, to dodam że w systemach komputerowych działają takie programy w tle o których znacząca większość użytkowników komputera nie ma pojęcia i jako ciekawostkę dodam że przykładowo w Linuksie te programy nazywa się "Demonami", one wykonują różne usługi poza świadomością użytkowników. :)

@pokrzywiony: Marcin jest inżynierem elektronikiem. Dobrze, że go poinformowałeś. Bez ciebie ani rusz. Umarł by w nieświadomości, że tak działa komputer.

@trabant: Zgadzam się. Ale też można podczas "odpoczynku" w myśleniu prowadzić medytację. Na przykład Miłującej Dobroci . "Niech wszystkie istoty będą szczęśliwe i zdrowe. Niech będą wolne od cierpienia... etc" Tego typu medytacje oczyszczają umysł z wszelkich myśli i uczuć negatywnych. Tak medytujący stają się spokojni, pozbywają się gniewu i krytyki i są po medytacjach bardziej uważni na to co d ...  wyświetl więcej

Świetny artykuł.

  Joanna E.,  10 dni temu

Duchowym przebudzeniem jest dla mnie reakcja na bodźce z zewnątrz. To nie zawsze jest rewolucja. Możesz mieć w duszy swoje przeżycia i dogmaty ale one są narażone na bodźce z zewnątrz i tam dostają nowe życie. Kiedy są tylko w Tobie z rzeczywistością. Rzeczywistość to dla mnie stan ducha, nie zawsze pomocny i wygodny,ale będąc tu,nie da się żyć w oderwaniu od rzeczywistości. Prędzej czy później je ...  wyświetl więcej

@Joanna E.:
"Myśl rzeczywiście potrafi płatać figle i ogarnąć nasz umysł w zupełnie innym, nieznanym nam kierunku. Nie ma w tym nic złego. To się łączy z tzw. poszerzeniem horyzontów. "
To pewnie zależy od tego, co przez co jest niesione, czy myśl niesie emocje, czy jest niesina emocją ? ... myśl może też być niesiona rozeznaniem przestrzeni w której się poruszamy niczym mrówka Langt ...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: "przestrzeń i ja poruszający się w niej stajemy się jednością. :)"
Ja tworzę przestrzeń w której się poruszam ?

@Koriolan: ty z Mariolkiem stworzyliście już prawie 20 000 tych przestrzeni a końca nie widać. Inni uciekają w niepotrzebne słowa, a wy nie. Jesteście już jak Morze Czerwone.

@Hamilton: o czym Tu byś bez nas gadał ?

@Koriolan: pisalbym Koriolanku jak inni uciekają w słowa a ja beblam bez słów bom ośficuny.

@Hamilton: 13031
Fajna liczba, symetryczna. ....

@Koriolan: jaki bleblacz taka liczba. Kori bleblaj jak najgłupiej ale za to dużo. Nie daj się wyprzedzić.

Nie da się, ale można ograniczyć.

Myślenie człowieka jest zależne od energii, czyli jedzenia ((jest energo-zależne) … Zwolennicy Teorii Ewolucji nie mogą temu zaprzeczyć! Przecież każdy organizm rozwijał się od struktur prostszych do bardziej skomplikowanych - podobnie było z mózgiem. Ale na każdym etapie rozwoju, musiał jeść, żeby następował rozwój. (pamiętajmy również, że bakterie istnia

...  wyświetl więcej

@podobny: … innym dobrym przykładem jest rozwój elektroniki, cybernetyki, sieci internetowych, komórki czy komputera. Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu lub baterie - a nasze wspaniałe pomysły - bez dostarczania energii - będą całkowicie bezużyteczne! Bez energii nic nie działa - podobnie jest z naszym organizmem - a w szczególności z myśleniem.

Zatem co możemy zrobić? Ano przyjrzyjmy

...  wyświetl więcej

@podobny: To jest tak samo jak z ochotą na kolejne ciastko. Gdy odmawiamy sobie przyjemności zjedzenia - jest szansa że nie utyjemy za bardzo, bo nadmierna waga jest problemem dla naszego zdrowia. Podobnie jest z myśleniem - jeśli odmówimy sobie nadmiaru ich ciągłego rozmnażania - uratujemy swój umysł, a w konsekwencji organizm od … raka!

Bardzo dobrą metodą na oczyszczenie organizmu ze zł

...  wyświetl więcej

@podobny: … jesteśmy jak ryba, żyjąca w kłębiącym się od myśli oceanie. Fale przewalają się i zderzają nawzajem, a ponieważ to jest nasz ocean - nie ma od tych myśli-bałwanów-fal … ucieczki. Jedyne co możemy zrobić, to od czasu do czasu "wyskoczyć" z oceanu i zobaczyć jak te fale myśli się kłębią - mieć ten jedyny w swoim rodzaju przebłysk świadomości - na czym ten kłębiący się ocean myśli polega. ...  wyświetl więcej

@podobny: "nie można przestać myśleć"
Masz rację ...
Ale jeśli zejdziemy głębiej w zrozumienie to tak naprawdę nie chodzi o to, żeby przestać myśleć. Artykuł jest uproszczeniem ale wystarczy dla 97% czytelników eioba.
Przestać myśleć oznacza tu - odzyskać panowanie, kontrolę, władzę nad myślami. Co oznacza, że odkrywamy czym jesteśmy i myślimy co chcemy, jak szybko i kiedy. ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  7 dni temu

@podobny: jasne, tylko z tą głodówką trzeba uważać i pić kefir, by bakterii nie zagłodzić.

@podobny: połączenie myśli z energią jest mało odkrywcze. O wiele bardziej odkrywcze jest stwierdzenie ...
Wszystko jest energią.

@podobny: a d ryba.
By osiągnąć spokój ryba powinna zanurzyć się w glebie oceanu. Tam jest wieczny spokój i do tego spokoju jest porównywana medytacja.
Choć porównanie przebłysku świadomości z wyskoczeniem ponad powierzchnię jest Super ...

@Koriolan: ty Kori jesteś już jak taki łuśficuny śledzik. Już 12 tys. razy nad poziomy wylatasz.

  podobny,  7 dni temu

@Koriolan: Tak. Myślenie zaczyna działać dla ... myślenia. Następuje sprzężenie - mysli pobudzaja się nawzajem ... Jeśli wszystko jest energią, to myślenie tak naprawdę jest procesem banalnym ... jak trawienie (kefiru).

Zatem nie może być prawdą, że jeden wybrany typ myślenia - jedno przekonanie - jest czymś nadzwyczajnym. Jest raczej upieraniem się przy swojej wizji, przy swojej argumenta

...  wyświetl więcej

  podobny,  7 dni temu

@podobny: ... przyczepił bym się do stwierdznia: "większość z nas "kotłuje" się tam, gdzie jest wymiana informacji" ... bo przecież wymiana informacji działa również w niszy, na dnie oceanu ... ale zaraz dopada mnie refleksja: właśnie na tym polega myślenie dla myślenia, które w prostym ujęciu polega na czepianiu się słów, które nigdy-przenigdy, nie potrafią prawdy wyrazić.

@podobny: tak - masz rację.
Nieraz pisałem, że każdy ma swoją wizję i jest ona fałszywa jak wizja wszystkich innych.
Artykuł jest o tym, że różnice nie stanowią wizję poszczególnych ludzi ale myślisz - nie myślisz.
Nie - myślisz oznacza rządzisz swoim myśleniem.
Tak
Większość żyje blisko powierzchni, gdzie rzucił ich los,
Czyli nieświadomość ...
Zau ...  wyświetl więcej

@podobny: "kotłuje się u góry"
W/g mnie IDEALNIE to określiłeś.
Pod kątem myśli góra oceanu energii to właśnie kotłowanie się energii. Bicie piany ...
Zobacz jak tu na eioba bijemy tą pianę czyli kotlujemy energię a i tak niewiele z tego jest.
Na dnie oceanu jest spokój bo nie ma wątpliwości a więc na dole jest ...
"Wiem, że nic nie wiem"
Albo najprostsze ...  wyświetl więcej

@podobny: "czepianiu się słów, które nigdy-przenigdy, nie potrafią prawdy wyrazić."
Prawda jest ...
CISZĄ
.
To już od dawna wiadomo ...

  podobny,  7 dni temu

@Koriolan: Ależ "wiem, że nic nie wiem", tym bardziej oznacza impas myślenia, w które zabawiamy się niemal dowoli. To jest tak jakby tworzenie gnoju dla gnoju dawało nadzieję, że lepsi ludzie na tym "wyrosną" - a nie wyrośnie nic, poza następnymi "gadaczami", "przemyśliwcami", "mądralami" wszelkiego pokroju, aż do znudzenia …

I wszystko co ludzie wymyślą lub wymyślili ma dwa oblicza - jedn

...  wyświetl więcej

@podobny: "nie wyrośnie nic, poza następnymi "gadaczami", "przemyśliwcami", "mądralami" wszelkiego pokroju, aż do znudzenia"
.
W/g mnie z tego gnoju wyrasta "coś".
Ja zobaczyłem co wyrasta ...
A Ty jak myślisz ?

@podobny: z gnoju ciągłego mielenia słów wyrastają ....
Ludzie, którzy odnajdują oko cyklonu, którzy puszczają się wiru myśli.
W/g mnie jest to jedyny sens mielenia myśli jak mieszania gnoju.

@Koriolan: Z każdego gnoju mielenia myślami powstają tylko następne myśli. Czy nie widzisz tego obłędu ludzkiego myślenia? Każdy art. tutaj czy na innym blogu próbuje cos udowodnić, do czegoś nas przekonać, czymś zabawić a może wydać nawet na to pieniądze. Każdy z nas jest interesowny, chociaż obłudnie temu zaprzecza. Każdy z nas potrzebuje kasy, żeby móc sobie nie tylko zjeść, ale czasami również ...  wyświetl więcej

@podobny: tak ...
Buddyści mówią ...
Rozwój duchowy nie jest dla biedaków. Oni tylko harują by przeżyć do następnego dnia ...
Muszą umrzeć i urodzić się na nowo. Wtedy może zmieni się ich karma ...

@podobny: widzę obłęd mielenia myślami.
Ale on jest potrzebny tym, którzy widzą, że ... To jest obłęd i pozbywają się tego obłędu.
Ja to nazywam RD (pozbywanie się obłędu myślenia).

  Hamilton,  7 dni temu

@Koriolan: aż strach pomyśleć z czego powstają chorzy na taki plastikowy słowotok o duperelach.

@podobny: … znowu puściłem słów bąka … idę do moich Japonek, by ich wilgotne łona, językiem nie-do-gadania … popieścić … Pozdrawiam i życzę multum orgazmów … !

@podobny: dużo tego czego sobie życzysz ...

@Hamilton: spokojnie ....
Ciebie to nie dotyczy ....

  Serpico,  7 dni temu

@Koriolan:
Zostaw Mirusia w spokoju, nie po to nie pije 3 dni i nazwał to głodówka, żebyś go męczył, poza tym następne 3 będą bez Japonek, w niedzielę spotkanie z diabłem, czyli "łycha".
To jest RD człowieku, twoje słabe.

Generalnie już lepsze niż te nalewki na czeskim spirycie bogaczu ahaahahaha

  Serpico,  7 dni temu

@podobny:
Dzięki Mirek, ale to nie post, wytrwaj do niedzieli ! Trzymam kciuki.
Jesteśmy z tobą Mirek ! Jesteśmy z tobą Mirek ! Wyłącz to gówno z tymi kretyńskimi futanari, jesteśmy z tobą Mirek !

Mirek daj rękę, potrzymam cię za nią w ramach wsparcia, za obie potrzymam, nie rób tego, zostaw, nie rusz, pamiętaj post.

Jakie łona ? Te japońskie mangi to szit, z cyckami

...  wyświetl więcej

  Serpico,  7 dni temu

@Koriolan:
Co się patrzysz ? Ratuj go.

@Serpico: on już jest uratowany ...
Wie co to oświecenie ...
To cel życia :-)))

  Serpico,  7 dni temu

@Koriolan:
Wystarczyło żebym się zalogował i przyleciałeś mnie zminusować, jesteś wegetującą rośliną i nikogo nie okłamiesz.
To takie jedyne jeszcze pozostałości celi, nic w tobie już nie ma oprócz sadła.

To było któryś raz, nie wiem kogo ty chcesz okłamać, od takie zero.

Zero w necie, zero w świecie, wszędzie zero, siedzisz na grubej dupie i kombinujesz.

Usuw

...  wyświetl więcej

@Serpico: to dobrze ...
O to właśnie chodzi ...
"Bezszelestnie przesuwać się z chwili na chwilę"
To doskonałość życia ...

  Serpico,  7 dni temu

@Koriolan:
Myjesz się jeszcze czasem ? Pewnie nie ahhahahah ......
Jesteś koszmarną tragedią, jeśli rozwój duchowy ma polegać na tym że ty czekasz jak taka padlina aż się zaloguje żeby wstawić minusy, ewentualnie coś burczeć, cały czas to samo, to takie sobie.

Wegetujesz jak taka zapita tlusta łajza.Już się nie myjesz nawet bo kiedy.

Generalnie bardziej odrażającego t

...  wyświetl więcej

@Serpico: :-)))

@Koriolan: puść jeszcze kilka bąków Mirkowi w odpowiedzi. Wszystko się liczy na kartce na czole. Jak polecisz do monopolowego może ci się przydać. Pokażesz jaki jesteś ważny, nie wyrzucą cię z kolejki i będziesz się bezszelestnie przesuwał po wiśniówkę nocą i może ci się nogi nie spocą.

  Hamilton,  7 dni temu

@Koriolan: jasne. I ty tę ciszę tworzysz nieustająco, codziennie i bez słów.

  Hamilton,  7 dni temu

@Koriolan: ty już osiągnąłeś wałkoniu dno tego oceanu nieróbstwa i nieuctwa.

@podobny: Zgadzam się: opis z rybą - super. Podobny z karpiem użył znany fizyk by wyjaśnić ograniczenie ludzkiej świadomości (zmysłów). Z tego co pamiętam: karp zostaje wyłowiony i ma okazję przed powrotem do jeziora poznać świat ludzi. Po powrocie opowiada o tym innym karpiom... rzecz jasna, że te inne karpie uważają go za psychola. Na podobieństwo: ludzi , którzy przeżyli śmierć kliniczną i o ty ...  wyświetl więcej

@Hamilton: Ty dużo lepiej puszczasz bąki ...
Świetnie zrobiłeś to za mnie ...
Dziękuję ...

@Koriolan: ależ 'miszczu' u mnie to tylko słowa, a u ciebie głębia przemyśleń jak w piosenkach disco polo.

Hmm ...
Tak mi przyszło do głowy ...
Energia jest dowodem na istnienie Boga.
Nie można jest stworzyć ani zniszczyć. Nie można też zmienić jej właściwości. Wygląda jak coś niepoddające się działaniom ludzi.
Można jedynie zmieniać formę energii ...
A jej istota pozostaje niezmienna.
Wieczna ?

@Koriolan: Trzeba to zrozumieć: to gra słów. Wypowiadamy słowo Bóg i nie rozumiemy - nie potrafinmy w pełni opwiedzieć - kim/czym on jest. Wypowiadamy słowo energia - i mamy do czynienia z tym samym. To słowa klucze, które mogą znaczyć wszystko i ... NIC!

Podobne słowa klucze to : Miłość (niech ktoś spróbuje zdefiować czym jest), nienawiść, przyjaźń, dobro, zło - to słowa-pojecia, które nie maja granic, alboi inaczej: są w swojej naturze względne.

@Koriolan: łał Kori, widać, że energia wsadzona w portale randkowe przynosi efekty. Właśnie odkryłeś dawno odkryte prawo zachowania energii. ŁUŚFICUNY GENIUSZ. Ty się dużo drap po deklu, może jeszcze ci coś do niego przyjdzie.

  Koriolan,  6 dni temu

@podobny: nie do końca o to mi chodziło ...
Wiem, że słowa są tylko symbolami (może być kluczami) ale chodziło mi o pojęcia ukrywające się pod tymi słowami.
Miłość, dobro itd. są symbolami pewnych stanów, czegoś niematerialnego. Energia jest bezpośrednio doświadczalna i badana naukowo i dlatego jest niemożliwa do odrzucenia dla ludzi normalnych. I dlatego w/g mnie jest niezłym dowodem niezniszczalności a więc blisko wieczności.

@podobny: Bóg, energia, wieczność ...
To tylko moja zabawa słowami ...
Ot, nie mam nic do roboty to się bawię :-)))

@Koriolan: leć po wiśniówkę do monopolowego i podziel się swoimi przemyśleniami. Może dostaniesz zniżkę. Kilka procent.

  podobny,  6 dni temu

@Koriolan: Mówisz: "Energia jest bezpośrednio doświadczalna i badana naukowo". To co jest badane i rozumiane w sposób ludzki, ma być obiektywnym stanem świata? Człowiek (naukowiec), mierzy tylko różnice energii - tak jak termometr mierzy różnice temperatury - według umownego skalowania - nic tak naprawdę o istocie tego co mierzy nie wiedząc. Naukowiec mówi np. że coś ma wagę 1 kilograma, ale to ty ...  wyświetl więcej

  Serpico,  6 dni temu

@podobny:
Jak ci spierdoli na banię paleta 50kg w Tesco in England, zdasz sobie sprawę że pewne teorie naukowe mają przełożenie na rzeczywistość, obiektywnie będziesz leżał i kwiczał pod tą paletą jako skala odniesienia.

Ała ....nie chce już gadać głupot, ała ała boli boli ała ja chce do Japonek, ała ała !

@podobny: cóż ...
Energia to przykład dla normalnych ludzi.
Ty nie jesteś normalny. Chciałem Ci pokazać mój świat ale to bez sensu bo ...
Nie ma nic do pokazywania.
Niestety nie widzę do końca czy to widzisz ...

  Koriolan,  5 dni temu

Fajny wykład Stachury na temat myślenia i słuchania i więcej ..
https://youtu.be/P3dTZWeoiac
.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska