Login lub e-mail Hasło   

Luter gorszy od diabła

Dla Kościoła Katolickiego pojawienie się Marcina Lutra było czymś znacznie gorszym i mniej akceptowalnym niż istnienie diabła. Luter uderzył ich po kieszeniach, podczas gdy stra...
Wyświetlenia: 811 Zamieszczono 21/11/2019

Dla Kościoła Katolickiego pojawienie się Marcina Lutra było czymś znacznie gorszym i mniej akceptowalnym niż istnienie diabła. Luter uderzył ich po kieszeniach, podczas gdy straszenie piekłem i diabłami te kieszenie nabijało. Chociaż początkowo Luter, który był przecież mnichem zamierzał przeprowadzić reformę wewnątrz Kościoła, po konfrontacji poglądów z legatami papieskimi dosyć szybko mu to przeszło. Stwierdził, że to nie K. K. , a tylko i wyłącznie Biblia może pokazywać drogę do zbawienia i że K. K. razem z papieżem nie może być pośrednikiem między człowiekiem i Bogiem. Głosił że nie mają mocy żadne przykazania, zasady ani sakramenty wymyślone przez K. K., które nie wynikają z pisma świętego takie na przykład jak celibat, który nie dość, że nie jest zgodny z Biblią to jeszcze jest przeciwny naturze. Zakwestionował tym samym funkcjonowanie klasztorów.

Działalność reformatorska Marcina Lutra zaczęła się jednak od zakwestionowania odpustów. K. K. ogłosił, że osoby uznane za święte miały jakby nadprodukcję dobrych uczynków i że gotów jest tę nadwyżkę sprzedawać za pieniądze w zamian za odpuszczenie grzechów. Doprowadzało to do tego, że bogaty wielmoża mógł najechać sąsiada, zabić go, zabrać mu ziemię, zgwałcić jego żonę i córki ale jeżeli później sypnął Kościołowi kasą dostawał odpuszczenie grzechów. Luter twierdził, że to nie jest w porządku, że rozgrzeszenia nie da się kupić za pieniądze, krzywdząc innych ludzi. Głosił iż na zbawienie można zasłużyć tylko własną pracą, własnymi dobrymi uczynkami, własnym przykładnym życiem wynikającym z głębokiej wiary. Właśnie po to, żeby prości ludzie mogli poznać słowo boże, od którego – w jego mniemaniu – izolował ich K. K. posługując się łaciną, Luter przetłumaczył Biblię na język niemiecki i napisał zbiór kazań.

K. K. pozostał przy swoich poglądach i obwołał Lutra heretykiem, gdyby nie protekcja i ochrona potężnego w tamtym czasie elektora saskiego pewnie skończyłby za swoje poglądy na stosie. Rzesza niemiecka składała się wówczas z kilku setek księstw, biskupstw, hrabstw i wolnych miast, wielu władców miało dość panoszenia się biskupów i opatów i chciwości K. K. Przez 100 lat od ogłoszenia przez Marcina Lutra swoich tez do wybuchu wojny 30-letniej w całej Europie wrzało, gdy kolejne kraje porzucały nauki K.K. i przechodziły na luteranizm. Oczywiście K. K. nigdzie nie poddawał bez walki, w miarę swoich możliwości, które nie były małe prześladował heretyków doprowadzając do egzekucji i masakr. Mimo czynnego sprzeciwu K. K. na luteranizm przeszła cała północna część Rzeszy niemieckiej, Niderlandy, Dania i inne kraje skandynawskie, Prusy i Czesi, którzy zawsze mieli z K. K. na pieńku.

W Polsce K. K. zawsze miał bardzo duży wpływ na szkolnictwo i zawsze dawkował Polakom informacje, dlatego w świadomości wielu Polaków Luter jest kimś w rodzaju diabła.  Dowiedziałem się w szkole, że wojna 30-letnia, które pochłonęła prawie połowę ludności Europy wybuchła z wielu różnych powodów ale całkiem pominięto jaki był udział K. K. w jej rozpętaniu, bo to fakt dla niego niewygodny.

Podobne artykuły


18
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2313
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 995
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1640
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 546
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1008
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 772
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1085
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 588
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 596
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 502
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 539
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 652
8
komentarze: 101 | wyświetlenia: 586
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1125
8
komentarze: 72 | wyświetlenia: 702
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  21/11/2019

Córka studentka dzwoni do ojca :
- tato zostałam prostytutką.
- zakało rodziny, nogi ci z d.. powyrywam, szmato.
- tato nie złość się, nie musicie mi przysyłać tych 2 tysięcy, ja wam będę wysyłać więcej co miesiąc, a w tym roku z mamą możecie jechać na Hawaje za darmo.
- zaraz, zaraz czym to ty zostałaś ?
- no mówiłam ci - prostytutką.
- cholera, sorry córcia, a ja zrozumiałem że protestantką.

Ogólnie ...
Nie powinno się pisać "Kościół" z dużej litery mając na myśli kościół rzymsko - katolicki. Nie jest to nazwa własna ani też Kościół Boga, czy Jezusa.

Dla histori narodowości są to znaczące czasy. Wcześniej władza wykonawcza była zatwierdzana przez kościół. Najczęściej krk. Cesarz niemiecki był wybierany przez biskupów a królowie musieli być koronowani w sensie najczęściej w kościele. W czasach Lutra rozpoczął się proces oddzielania władzy wykonawczej od religijnej, który w dzisiejszych państwach pozwala na całkowity podział na władzę świecka i ...  wyświetl więcej

@Koriolan: 'musieli być koronowani w sensie najczęściej w kościele.' A kozia bozia będzie koronowana w sensie najczęściej w Pacanowie czy na rynku ?

@Hamilton: tutaj już też zaistniałeś ...
Może pogadaj z zielarzem ?

@Koriolan: zapomniałem, że kozia bozia ma wyłączność na zabieranie głosu. Błagam pokornie o wybaczenie.

Ogólnie ...
Katolicyzm jako religia nastawiona na zysk, w okresie Lutra mocno już przesadzała z gromadzeniem dóbr. Luter pokazał ludziom, że można inaczej traktować wiarę niż tylko jako bogacenie się.

  barkarz  (www),  21/11/2019

@Koriolan: Być może już Jan Hus zreformowałby Kościół, ale nie dysponował maszyną drukarską.

@barkarz: hmm ...
Dziwnie to ujmujesz ...
Ani Hus ani Luter ani inne religie nie reformowały kościoła rzymsko - katolickiego (nie ma czegoś takiego jak Kościół ).
Dlaczego ?
Po prostu nie myśleli by zabić papieża.
Hus, Luter i inni tworzyli po prostu nową religię. Choć być może tego na początku nie planowali.
Tak naprawdę krk sam dokonywał reform, gdy zobaczył, że ich polityka jest słaba i powoduje odchodzenie wyznawców do innych religii.

Protestantyzm był piękną ideą. Problem z pięknymi ideami jest jednak taki, że próbują realizować je głupcy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska