Login lub e-mail Hasło   

Niemiecki sąd najwyższy w całości jest wybierany przez polityków.

Czy on również jest sprzeczny z prawem UE? foto: Reisefreiheit.eu (Pixabay.com / CC0) Przypomnijmy - niemiecki Sąd Najwyższy (Federalny Trybunał Sprawiedliwości)...
Wyświetlenia: 507 Zamieszczono 11/12/2019

Czy on również jest sprzeczny z prawem UE?

 

foto: Reisefreiheit.eu (Pixabay.com / CC0)

Przypomnijmy - niemiecki Sąd Najwyższy (Federalny Trybunał Sprawiedliwości) jest wybierany w 1/2 przez członków Bundestagu (16 sędziów) i w 1/2 przez polityków piastujących landowe urzędy ministrów sprawiedliwości (16 sędziów). Część ekspertów i komentatorów uważa, że możliwość wyboru sędziów przez polityków jest sprzeczna z prawem UE, a wyroki wydawane przez tak obsadzony sąd powinny być uchylane lub pomijane. Jeśli tak, to dlaczego do przywrócenia praworządności wzywana jest tylko Polska, a nikt nie robi tego w stosunku do Niemiec?

  

U naszych zachodnich sąsiadów organem wybierającym sędziów pięciu głównych sądów federalnych (w tym także Federalny Trybunał Sprawiedliwości, czyli odpowiednika polskiego Sądu Najwyższego) jest komisja ds. wyboru sędziów (Richterwahlausschuss). Gremium to składa się z 32 członków. Przewodniczy mu minister wytypowany z niemieckiego rządu, który może przedstawiać własnych kandydatów na sędziów, ale nie ma prawa głosu. W skład komisji (z prawem głosu) wchodzi 16 ministrów landowych (a więc 100 procentowych polityków) i 16 wybranych przez Bundestag (a więc organ polityczny) ekspertów biegłych w dziedzinie prawa, którzy - tu ważna uwaga - mogą być politykami (mogą np. zasiadać w Budenstagu).

         

       

Niemiecki system wyboru sędziów jest zatem całkowicie uzależniony od tego kto w danym momencie rządzi krajem, kto ma przewagę w Bundestagu (czyli niemieckim sejmie) oraz kto rządzi na szczeblu terytorialnym. Gdyby taka sytuacja miała miejsce w Polsce, to - patrząc przez pryzmat ubiegłotygodniowego orzeczenia Sądu Najwyższego - stwierdzono by, że wspomniana komisja ds. wyboru sędziów nie spełnia wymogów niezależności (bo wpływ na jej skład mają politycy), a wyroki powoływanych przez nią składów sędziowskich powinny być uchylane lub całkowicie pomijane.

W kontekście powyższego warto odnotować, że w 2017 roku
Anne Sanders - niemiecka ekspert prawna pracująca dla Rady Europy - przyznała publicznie, że przyjęty przez PiS sposób powoływania sędziów polskiego Sądu Najwyższego jest taki sam, jak w Niemczech. Dlaczego zatem w Polsce można z tego powodu robić aferę, wszczynać postępowanie przed Komisją Europejską i wzywać do przywrócenia praworządności, a w Niemczech nie? Sanders wytłumaczyła to wówczas mniej więcej następująco: Bo w Niemczech sposób ten obowiązuje dłużej i dlatego "wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi".

 

Nie wiem jak państwa, ale mnie argument o "obowiązywaniu dłużej" i wypracowaniu "takiego mechanizmu kontroli i równowagi" specjalnie mnie nie przekonuje (swoją drogą słowa o "wypracowaniu sobie takiego mechanizmu" brzmią jak słowa Kidawy-Błońskiej, która w kontekście skoku na OFE mówiła o "jakiś kwotach, które wynikają z różnych takich działań"). Czy zatem Komisja Europejska nie powinna w takich okolicznościach wszcząć postępowania w/s naruszenia praworządności wobec Niemiec? Skoro tamtejsi politycy, dokładnie tak samo jak polscy politycy, mają decydujący wpływ na to, kto orzeka w sądach, a w przypadku polskiego systemu wyboru sędziów uznano, iż jest on sprzeczny z prawem UE, to chyba naturalną konsekwencją powinno być wszczęcie postępowania w/s naruszenia praworządności przez Niemcy. Czyż nie mam racji?

 

Źródła informacji:
> Niemiecki system wyboru sędziów (Demagog.org.pl)
> Federal Court of Justice (Wikipedia)
> Jak wybierani są niemieccy sędziowie. "Dość zadziwiające" (DW.com)
> Niemiecka prawniczka: "Polska, demontowane państwo prawa" (DW.com)

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1112
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 961
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 658
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1011
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1849
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 698
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 854
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 640
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 996
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 549
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 507
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 508
9
komentarze: 42 | wyświetlenia: 577
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

  barkarz  (www),  12/12/2019

Autor tego tekstu musi się jeszcze trochę pouczyć skoro nie dostrzega różnicy ustrojowej pomiędzy federacją niemiecką, a polską republiką konstytucyjną.

@barkarz: tawariszcz kopista i gwiazdy dziennikarstwa obywatelskiego też mogłyby więcej czytać a mniej pisać.

  barkarz  (www),  12/12/2019

@Hamilton: Pisać??? Wklejać chyba.

@barkarz: no tak, zapomniałem, że tawariszcz niepiśmienny i niecytaty.

Lipski, lizesz d.... ktora jako nagrode da ci niemiecka zarowke marki.....Osram !....Wstyd !!

@zakrawarski: Lipski dostanie nowe buty, bo mu w starych obcasy odleciały z tego wiernopoddańskiego trzaskania. Będą wyższe i przed lizaniem nie będzie musiał władzić na taborecik.

  Serpico,  18/12/2019

@zakrawarski:
HAHAHAH dobre, nie widziałem hahaha, Lipski to koleś który nie może nawet wjechać do Polski, tylko ty tego nie zrozumiesz do końca życia z tymi twoimi pomysłami na to kto jaki nick ma. z tego co pisał narobił dzieci i żył z niemieckiego socjalu na nie, także może jeszcze wylizać niemiecki pampers hahhaa....
Seria osram ahahah ....

To jego nick, ale nie wpadniesz że jego także, po co ty się w ogóle męczysz myśleniem ? Nie szkoda ci zdrowia ?

  Serpico,  18/12/2019

Co nie Lipski ? Dobrze mówię ? Lizanie pampersów, to niewygodne info co ? hahhahhaha
Dostajesz jakieś ruble choć za to ? Kanapkę choć ?

  Hamilton,  18/12/2019

@Serpico: hahaha - obiecali mu, że dostanie dużą willę pod Moskwą. Do posprzątania. No to tawariszcz obszczimur orze jak może i sra w swoje gniazdo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska