Login lub e-mail Hasło   

W wyniku dekomunizacji NRD z pracy usunięto blisko 2/3 sędziów.

W Polsce środowisko miało "oczyścić się samo" foto: Krzysztof Wojciewski / ms.gov.pl Po 1989 roku Niemcy wyszli z bardzo racjonalnego założenia, iż warunkiem powodzenia...
Wyświetlenia: 452 Zamieszczono 17/12/2019

 W Polsce środowisko miało "oczyścić się samo"

 

  

foto: Krzysztof Wojciewski / ms.gov.pl

Po 1989 roku Niemcy wyszli z bardzo racjonalnego założenia, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej "dekomunizacji" państwowej służby cywilnej, w tym przede wszystkim oczyszczenie stanu sędziów i prokuratorów. W wyniku lustracji personalnej już w 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Tymczasem w Polsce elity uznały, że "sędziowie oczyszczą się sami", a pierwszy po 1989 roku rząd, który chciał ujawnić listę TW, został obalony.

 

Adam Strzembosz - który w latach 1989-1990 pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości, a potem był prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu (1990–1998) - na początku lat 90-tych powiedział, że "środowisko sędziów oczyści się samo". Z jakiegoś powodu ówczesne elity prawnicze i polityczne uznały, iż nowotworzona III RP nie potrzebuje procesu ustawowej lustracji i dekomunizacji przedstawicieli stanu sędziowskiego i prokuratorskiego.

       

Zupełnie inaczej do tematu podeszły elity tworzonych w tym samym czasie zjednoczonych Niemiec. Tam uznano, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej "dekomunizacji" państwowej służby cywilnej. Chodziło nie tylko o urzędników i pracowników administracji, ale również policjantów, prokuratorów i sędziów, którzy pracowali na rzecz komunistycznego reżimu. 

Na skutek lustracji personalnej dokonanej przez komisje do spraw powoływania sędziów oraz komisje do spraw nominacji prokuratorów,
do 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Celem tej "czystki" było całkowite wyeliminowanie z życia publicznego wszystkich tych prawników, którzy przed 1989 rokiem orzekali lub oskarżali na podstawie prawa karnego w sprawach politycznych.

W kontekście niemieckiego podejścia do dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości oraz faktu, iż w bardzo krótkim czasie (bo w zaledwie 2 lata) udało się w Niemczech odsunąć od władzy zdecydowaną większość NRD-owskich sędziów i prokuratorów, warto podkreślić, że
w podobnym okresie w Polsce (1992 rok) nasz Trybunał Konstytucyjny orzekał, iż ujawnienie listy tajnych współpracowników SB jest... niezgodne z konstytucją.

Z resztą przez cały okres trwania III RP
polscy sędziowie nie specjalnie kwapili się do wyrażania zgód w zakresie pociągania do odpowiedzialności karnej swoich kolegów, którzy np. w stanie wojennym skazywali na kary więzienia ludzi mających odwagę ze zbrodniczym systemem walczyć. Przykład? Ot choćby w miarę świeża sprawa SND 1/15 zakończona uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2015 r. Prokurator IPN wystąpił do Sądu Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej PRL-owskiego sędziego L.N. (dane tej osoby zostały utajnione przez SN), który jako funkcjonariusz państwa komunistycznego będąc sędzią sądu dopuścił się zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym pozbawieniu wolności P.K. (dane również utajnione) i skazaniu go na karę 6 lat pozbawienia wolności, którą P.K. odbywał, pomimo tego, że czyn którego popełnienie mu przypisano nie był przez prawo zabroniony w czasie jego popełniania. Co robi Sąd Najwyższy w 2015 roku? - Odmawia udzielenia zezwolenia na pociągnięcie PRL-owskiego sędziego (w stanie spoczynku) do odpowiedzialności karnej za wskazany powyżej czyn.


 

Uwzględniając standardy niemieckie sędzia L.N. powinien z hukiem wylecieć z zawodu tuż po 1989 roku, a jego odpowiedzialność za czyny popełnione w czasie stanu wojennego nie powinna budzić wątpliwości. Niestety, polskie elity po okrągłym stole zdecydowały, iż przedstawiciele władzy sądowniczej będą się "sami oczyszczać" i nikt im w tym nie będzie specjalnie pomagał. Efekty są takie, że w Niemczech po członkach NRD-owskiego establishmentu nie ma dziś praktycznie śladu. W Polsce - mówiąc słowami znanego publicysty - PRL-owski establishment nie tylko ugruntował swoją pozycje, ale również zdążył się "zreprodukować".

 

Źródło: "Dekomunizacja" administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości i policji (OMP.org.pl)

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 961
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1112
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 658
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1011
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1849
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 698
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 854
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 640
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 549
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 996
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 507
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 508
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 639
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

Tawariszczu Lipski wreszcie robią z tym porządek. Wyrzucają 'komunistycznych' sędziów i wsadzają tawariszczów prokuratorów nękanych w stanie wojennym krzyżami zasługi i premiami za grzeczne strzelanie obcasami. Hahaha - idzie nowe.

  milord36,  18/12/2019

@Hamilton: No popatrz lewaku.

@milord36: hahaha - paczam i co widzem ? Tawariszcza Lipskiego na posterunku trzaskającego grzecznie obcasami przed tawariszczami wyższej rangi..

@milord36: wy nam tu tawariszcz Lipski robicie wicie krecią robotem wicie. Proponujecie wicie rozwiązania ze tego zgniłego zachodu. Zachodniom zgniliznę szerzycie i propagandem.

Widzę, że przychodzi nam głosować tylko na artykuły milorda36, bo tylko jego artykuły uzyskują z łatwością 100 odsłon w "oczekujących". Dobrze, że jest chociaż jeden użytkownik, którego artykuły chce ktoś czytać.

@Zdzisław Sadowski:
http://eiba.pl/5

@Zdzisław Sadowski: Balbiny wracajcie. Bez was wszystko klęka. Tylko wy i ten tawariszcz możecie uratować ten portal.

@Adam Jezierski: Adaśko ty masz odsłon coraz więcej i Balbiny ci 'zawiszczają' i nie głosują.

@Adam Jezierski: Adamie nie przejmuj się. I tak masz więcej odsłon od tawariszcza, który naklepał tu tego więcej niż Rydzyk beretów a wszystkie Balbiny razem nie uciulały nawet połowy.

@Hamilton: witam naczelnego błazna eioby ...
Widzę, że już na posterunku ...

@Zdzisław Sadowski: a ja widzę, że ty i cała twoja tzw. 'rodzina' nie macie nawet połowy odsłon tego Tawariszcza. To dobrze, że głosujecie na lepszych od siebie.

@Zdzisław Sadowski: cóż ...
Polityka i piłka nożna to od komuny najbardziej interesujące tematy ...
.
Czyli, zgodnie z proroctwem Wróbla eioba schodzi na psy ...
.
Może obniżcie wymagania do 50 punktów ?

@Hamilton:
Wczoraj miałem tylko 628 odsłon. Niestety.
... ale ja jestem wielkoduszny.
>>> http://eiba.pl/4

@Adam Jezierski: jasne Adaśko
19.12.2019 - 843 438
16.12.2019 - 842 492
Razem 946 w 3 doby. Idź ze swoim kalkulatorkiem do spowiedzi. Nie daj się tak rolować.

@Koriolancio: hahaha i przynajmniej skromna nagroda za 3 czerwone. Będziesz najzamożniejszym fiziolofkiem w historii.

@Koriolancio : jest różnica między błaznem a idiotą. Błazen może w każdej chwili przestać błaznować.

@Hamilton: hi hi hi ...
Nie wydaje się, żebyś mógł przestać ...

@Adam Jezierski: hahaha
Zadufani są wśród nas,
Zadufani nie jeden raz,
Tak po prostu bez pamięci zadufani.
Mają po sześćdziesiąt lat,
Mają swój beztroski świat.........

@Koriolan: Czyli idiota w kamuflażu błazna ... ;)

@Koriolan: to, że nie jesteś błaznem dalajlama wróbel przewidział już w XV wieku na zlocie Mariolków stożkogłowych na łąkach w oślo.

@pokrzywiony: ło matko, to ty też idziesz na bal przebierańców ? Nie mogłeś się przebrać za uconego ? No, przynajmniej nie musisz udawać i możesz być sobą. I taniej cię wyjdzie, bo nie musisz robić sobie makijażu.

@pokrzywiony: Mariolek nie zapomnij zabrać na bal tej kulki z nosa. Z kim się będziesz bawił ? Swoimi bawisz się na codzień i niezbyt wypada w towarzystwie. Powodzenia, szampon będzie się łał obficie. Wykorzystaj to, nie będzie ci tak śmierdziało. Pa, aniołku.

@pokrzywiony: tak ...
Myśli, że w każdej chwili może przestać. Takie potwierdzenie ...
Jestem panem siebie.

@Koriolan: Tak właśnie działa iluzja, on myśli że jest błaznem, ale wszyscy widzą go jako idiotę i robią sobie bekę podpuszczając go plusikami i czasami jakimś słówkiem w stylu "aleś ty dowcipny" dobrze wiedzą że go to kręci. ;)

@pokrzywiony: hahaha - jasne Mariolo ty moja dolo i niedolo. Take 'ucone i łuśficune autoryteta' jak wy oba dwa podpuszczają minusikami. Dam ci dodatniego minusa by siem zemscić. Mariolko ty czytasz czasem to co ci twój móżdżek wypichci. ?

@Koriolancio : hihi hipokryciu mylisz się. Zapomniałeś - 'Jam Jezd Uduchowiony Jak Kwiczący Wieprzek i Mogiem Pisać o Sobie z Wyższością'. To chyba tak jakoś było.

@pokrzywiony: hi hi hi ....
Nazywają go publicystą. To uwielbia.
A nawet "kontrowersyjnym publicysta" w skrócie idiotą ...

  Hamilton,  19/12/2019

@Koriolancio: wiem, że cierpicie obaj za miliony. Żadni z was publicyści, ale nie będę was nazywał idiotami, bo to w waszym przypadku byłby komplement, ale kto wie. Może kiedyś.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska