JustPaste.it

Jak dbać o układ krwionośny?

Układ krwionośny - jak dbać

Układ krwionośny - jak dbać

 


U kobiet: serce kobiety miesiączkującej chronione jest przez hormony żeńskie - estrogeny. Jednak kobiecie, która jest otyła i pali papierosy one nie pomogą. Wiemy również to, że ryzyko zawału oraz udaru jest znacznie większe, gdy kobieta przyjmuje pigułki antykoncepcyjne i nie stroni od alkoholu i papierosów.

 

Trzeba też pamiętać o tym, że częstotliwość występowania chorób serca zwiększa się u kobiet po menopauzie. Nawet estrogeny, które dostarczane są ramach HTZ nie uchronią skutecznie układu krwionośnego. Zmniejszają co prawda poziom cholesterolu, ale zwiększają trójglicerydów, a to przyspiesza procesy miażdżycowe.

 

U mężczyzn: Tutaj największym problem jest utrzymanie prawidłowej wagi .

 

Uwaga! Alarm powinien się włączyć, gdy obwód w pasie przekroczy 102 cm.

 

Mężczyźni cierpią także częściej na tzw, otyłość typu jabłko, gdzie tłuszcz gromadzi się nie tylko pod skórą, ale także w jamie brzusznej, wokół jelit, nerek oraz wątroby. Według potwierdzonych badań, nagromadzenie tkanki tłuszczowej właśnie w tych okolicach znacząco zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz udaru.

 

Panowie także częściej sięgają po papierosy oraz alkohol.

 

No i do tego dochodzą problemy z namówieniem ich na badania profilaktyczne, a gdy uda się już to zrobić, to pojawia się problem z realizowaniem zaleceń lekarza.

 

Jak dbać o serce?

 

Kobiety: nie można sobie pozwolić na taryfę ulgową. Kobiety też muszą zadbać o swój układ krwionośny.

 

Kobieta, która skończyła 40 lat, powinna wybrać się do kardiologa i poprosić o skierowanie na EKG wysiłkowe, echo serca oraz pomiar lipidów.

 

Uwaga! Nerwy, pośpiech, ciągłe niedosypianie mają fatalny wpływ na pracę układu krwionośnego. Dlatego należy dzielić obowiązkami (także stresami) z partnerem i pozwolić sobie pomóc.

 

Kobieta z nadciśnieniem lub paląca papierosy powinna zrezygnować ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych, a kobiety po menopauzie, co pól roku odwiedzają gabinet lekarza rodzinnego i wykonują zlecone przez niego badania.

 

Warto też mierzyć ciśnienie krwi. Najlepiej codziennie.

 

Mężczyzna: zmienia swoje nawyki.

 

Mężczyzną, który przekroczył 30 lat, powinien udać się do kardiologa i mierzyć ciśnienie krwi. Gdy są one prawidłowe, to wystarczy powtarzać je tylko raz na kilka miesięcy.

 

Do swojego menu warto wprowadzić elementy diety śródziemnomorskiej. Kotlety schabowe oraz golonkę zastępuje się pieczonymi rybami i drobiem. Do tego dodaje się mnóstwo warzyw i oliwę z oliwek, która obniża poziom złego cholesterolu.

 

Warto też być aktywnym fizycznie, a już koniecznie, gdy posiada się brzuszek. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na siłownie lub basen lub chociaż wybierać się często na spacer. Bardzo dobrze na serce wpływa też jazda na rowerze

 

Bardzo korzystnie na nastrój, rozładowanie stresu i zrzucenie zbędnych kilogramów wpływa regularny seks ...:)

 

Objawy zawału serca

 

U kobiet to: bóle barku, krtani, w nadbrzuszu, duszności, odbijanie, nudności, wymioty.

 

Do tego dochodzi zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, zimne poty. Objawy są zwykle mniej nasilone niż u mężczyzn, ale to wcale nie oznacza, że zawał u kobiety jest mniej rozległy niż u mężczyzny !

 

U mężczyzn to: tzw. triada - ból zamostkowy, duszności, a także ból oraz drętwienie lewej ręki. Ból jest piekący, rozpierający, promieniuje od środka klatki piersiowej do barków, szyi lub rąk.

 

Nie ustępuje w czasie wypoczynku, za to zmniejsz ago podanie nitrogliceryny.

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych