Login lub e-mail Hasło   

Ginekologia estetyczna i plastyczna – dla kogo są zabiegi?

Temat medycyny estetycznej jest coraz częściej i odważniej poruszany wśród kobiet. Inaczej jest w przypadku zabiegów z ginekologii estetycznej oraz plastycznej &nd...
Wyświetlenia: 86 Zamieszczono 22/01/2020

Temat medycyny estetycznej jest coraz częściej i odważniej poruszany wśród kobiet. Inaczej jest w przypadku zabiegów z ginekologii estetycznej oraz plastycznej to wciąż tematy tabu. Dziś już wiemy, że zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej służą nie tylko poprawie wyglądu zewnętrznych narządów płciowych, poprawie samopoczucia kobiet, czy wzrostowi poziomu samoakceptacji. Ginekologia estetyczna i plastyczna przywraca także funkcjonalność zewnętrznych narządów rodnych oraz pozwala zwalczyć anatomiczne problemy, z którymi mogą się borykać kobiety w każdym wieku. Pora zacząć o tym otwarcie mówić.

Czy zabiegi ginekologii estetycznej i plastycznej to fanaberia?

W Brazylii urodzinowym zwyczajem stało się obdarowywanie nastolatek voucherami na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej (korekta nosa, uszu, piersi). Czy z ginekologią estetyczną i plastyczną ma stać się analogicznie w Polsce? Z pewnością nie, gdyż te zabiegi zbyt głęboko wkraczają w intymność kobiet, aby mogły być postrzegane jako odpowiedź na kaprys dorastających nastolatek.

W praktyce zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej nierzadko pomagają kobietom zmierzyć się z licznymi anatomicznymi problemami, przywracają zadowolenie z życia seksualnego, które bywa zrujnowane po porodach, dają komfort psychoemocjonalny, a także przywracają pewność siebie. – Ginekologia estetyczna to przede wszystkim gałąź medycyny, która ma nieść pomoc dla kobiet. Jej głównym celem jest redukcja dyskomfortu fizycznego i psychicznego poprzez usuwanie zaburzeń strukturalnych okolic intymnych, usuwanie dolegliwości bólowych, czy poprzez redukcję poczucia wstydu. Jak sama nazwa wskazuje w ginekologii estetycznej wyróżniamy też zbiegi wyłącznie estetyczne, wykonywane w ramach upiększania ciała. Przy tym, z mojego lekarskiego doświadczenia wynika, że dla zdecydowanej większość pacjentek decyzja o wykonaniu zabiegu z zakresu ginekologii plastycznej czy estetycznej nie jest fanaberią, a realną próbą zmierzenia się z długo ukrywanym i głęboko przeżywanym problemem – komentuje ginekolog Marta Mączka.

Jakie zabiegi wchodzą w zakres ginekologii estetycznej i plastycznej?

Zabiegi ginekologii estetycznej realizowane są w obszarze żeńskich narządów płciowych tzn. warg sromowych, krocza, wzgórka łonowego i pochwy. Zaliczamy do nich zabiegi laserowe oraz zabiegi z użyciem: radiofrekwencji, wypełniaczy, nici liftingujących, substancji modelujących i redukujących naddatki tkanki tłuszczowej. Z kolei zabiegami z zakresu ginekologii plastycznej są: plastyka warg sromowych mniejszych, warg sromowych większych, napletka łechtaczki, fałdów międzywargowych, plastyka przedsionka pochwy, plastyka pochwy, plastyka krocza, plastyka błony dziewiczej. – Zauważyłam, że część osób myśli, że ginekologia estetyczna to wyłącznie zwężanie pochwy. Jest to duże uproszczenie ponieważ w ginekologii estetycznej i plastycznej istnieje szerokie spektrum zabiegów, które np. redukują objawy nietrzymania moczu, zwalczają suchość pochwy, ograniczają infekcje intymne, czy też pomagają zwalczać powikłania po porodach – wyjaśnia dr Mączka.

 

Jakie są przyczyny zaburzeń strukturalnych sromu, krocza i pochwy? 

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej skierowane są do wszystkich pełnoletnich kobiet. W wyjątkowych przypadkach ich adresatkami są także niepełnoletnie dziewczęta. Wówczas konieczna jest zgoda rodzica lub pełnoprawnego opiekuna na przeprowadzenie konsultacji lekarskiej i zabiegu. Wady rozwojowe takie jak przerost warg sromowych czy ich asymetria, bądź przegroda pochwy (często diagnozowana w okresie dojrzewania płciowego) są częstymi problemami. Do zaburzeń strukturalnych nabytych najczęściej zalicza się te, które powstają podczas porodów, rzadziej na skutek wypadków komunikacyjnych, czy przeprowadzonych operacji. Kolejną grupą są zaburzenia powstające w wieku okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym. Ginekologia estetyczna i plastyczna pozwala zredukować takie problemy, niezależnie od ich przyczyny.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1469
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1579
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2040
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1200
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2805
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2409
10
komentarze: 20 | wyświetlenia: 1137
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1439
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 794
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 971
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2316
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 671
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 526
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Czy zabiegi ginekologii estetycznej i plastycznej to fanaberia?"
Znam kilka kobiet, którym naprawdę jest to potrzebne do bardziej zwykłego życia. Niestety czytałem też, że jeden z zabiegów przyniósł odwrotny skutek. Współżycie się pogorszyło.
Nie mam wielkiego doświadczenia ale w/g mnie taki żabiej jest potrzebny niewielkiej liczbie kobiet. Nie mówię tu o fobi.

@Koriolan: ty skorzystaj. Zrób sobie przeszczep członka na czoło. Będziesz nareszcie poważnie wyglądał. Jak czołg w natarciu na pozycje heiterów. A kulki sobie powieś na uszach. To ci doda splendoru i ałtoryteta grubego kotleta. Wystarczy, że się pokażesz i nie będziesz musiał tyle faflunić.

  Hamilton,  22/01/2020

@Koriolan: dobrze, że 'taki żabiej jest ci potrzebny'. Kozia bozia na ginekologicznej kozie. Łał. Zadzwoń do jakiejś idiotki niech ci zrobi fotki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska