Login lub e-mail Hasło   

Odwrót od mięsa

Z kraju, w którym do niedawna o mięso się bito, Polska staje się krajem, w którym niejedzenie mięsa powoli, acz systematycznie staje się coraz popularniejsze.
Wyświetlenia: 468 Zamieszczono 27/01/2020

Moje pokolenie, a jeszcze bardziej moich rodziców, w czasach PRL-u mierzyło własny dobrostan – o ile można tak w ogóle powiedzieć – dostępnością mięsa w sklepach. To właśnie jego braki na rynku prowokowały do protestów społecznych i strajków robotniczych. A mięsa brakowało, bo je eksportowaliśmy.

Dostępność mięsa była w tamtych czasach synonimem socjalnego bezpieczeństwa. Doświadczenia okresu międzywojennego i okupacji, wygłodzenia dużej części społeczeństwa, były w PRL-u bardzo żywe. Każdy brak czy podwyżki cen były momentalnie zauważane i komentowane.

Największa afera gospodarcza w Polsce lat 60. była aferą mięsną. Aresztowano w niej 400 osób za kradzież mięsa, zamienianie mięsa lepszego na gorsze, fałszowanie faktur, łapówkarstwo. W stosunku do trzech oskarżonych prokuratorzy wnosili o karę śmierci. Ówcześni sędziowie, o mentalności służebnej względem władzy ludowej, skazali dyrektora Miejskiego Handlu Mięsem Warszawa Praga Stanisława Wawrzeckiego na karę śmierci. Był to rok 1965. Władza, która nie była w stanie dać ludziom tyle mięsa, ile by chcieli, dała im igrzyska – szeroko opisywany w prasie proces. A na koniec na ołtarzu społecznego spokoju złożyła krwawą ofiarę, kozła ofiarnego, żeby tylko pokazać ludowi, jak bardzo o niego dba.

Podwyżka cen detalicznych mięsa w grudniu 1970 roku była bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji na wybrzeżu, co zakończyło się otworzeniem ognia przez wojsko do robotników i dziesiątkami ofiar. Strajki radomskie w 1976 roku też rozpoczęły się od podwyżek cen żywności, a przede wszystkim mięsa. Zginęło tylko kilka osób, ale około dwustu było rannych w wyniku brutalnych pacyfikacji, a represje dotknęły prawie tysiąc osób. Najważniejsze polskie strajki, te z sierpnia 1980 roku, kiedy powstała „Solidarność” – też zaczęły się w proteście przeciwko podwyżkom cen mięsa.

Można by rzec, że w powojennej Polsce wszystko kręciło się wokół mięsa.

I oto dożyliśmy czasów, gdy niejedzenie mięsa staje się modne. Ale nie modne modą przelotną. To nie chwilowa fanaberia przejedzonego pokolenia dobrobytu, ale nowy ruch bazujący na kolejnych badaniach naukowych. Z jednej strony dowodzą one nie tylko wyższości zdrowotnej diety bezmięsnej nad mięsną, ale także, z drugiej strony – wpływu globalnej hodowli mięsa na efekt cieplarniany. Ludzie coraz bardziej świadomi ekologicznie, segregujący śmieci, sprawdzający poziom zanieczyszczenia smogiem powietrza przed wyjściem z domu, oszczędzający wodę i energię – zaczynają się zastanawiać, czy nie nadszedł czas  na zmianę diety, na prozdrowotną i jednocześnie proekologiczną.

Ostatnio polskie i nie tylko polskie media obiegła wieść, że Robert Lewandowski kilka miesięcy temu przeszedł na wegetarianizm. Ponoć to tymczasowa zmiana, ale już widać, że dobra. Bo czy to przypadek, że po rezygnacji z mięsa nasz futbolista wszech czasów, mimo wieku do niedawna piłkarsko przedemerytalnego, pobił w sezonie jesiennym wszelkie dotychczasowe rekordy bramkostrzelności – własne i innych gwiazd futbolu?

A przecież jeszcze nie tak dawno dowodzono, że tylko mięso daje siłę. A tu, proszę – odwrotnie. Zresztą, gdybyśmy żyli bliżej natury, przyglądając się choćby życiu zwierząt, kłam tej tezie zadałyby już dawno słonie, nosorożce czy bawoły – najsilniejsze na świecie zwierzęta roślinożerne.

A jako że jesteśmy podobno narodem religijnym, zakończę dodatkowym argumentem dla rozważających zmianę diety na bezmięsną. Otóż na samym początku Pisma Świętego, w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju, czytamy, jak Bóg po stworzeniu ludzi powiedział im: „Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem”. I zaraz „spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre” – dieta bezmięsna też.

Andrzej Siciński

[Felieton został pierwotnie opublikowany w miesięczniku „Znaki Czasu” 1/2020].

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1627
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1412
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1213
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1341
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1338
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1619
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 926
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Hm...to tylko potwierdza, że nie musimy żreć braci mniejszych, choć ja nie dojrzałem jeszcze do tego...i nie tylko dużo brakuje mi do katolika - wegetarianina Lewandowskiego, ale jeszcze więcej do świadka Jehowy - weganki, Sereny Williams.

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Ja też ciągle ma tylko dobrą wolę w tej kwestii, ale wykonania brak. Ale kiedyś ten dzień nadejdzie, czego i "Panom" życzę :-)

@Andrzej Siciński: Zgadza się. Najważniejsze, by mieć w życiu cel. Bo nie chodzi przecie o to, by króliczka złapać, tylko by go ciągle gonić. Pzdr.

@Andrzej Siciński: Drogi Panie Andrzeju, chciałbym zapytać co Pan myśli o tym kościele ?
http://www.koscioluliczny.pl/

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: A mnie sporo brakuje do Życia zgodnego z wyznaczonym przez Pana Jezusa wzorcem.

Z Biblii każdy wyczytuje to co jego sercu bliskie, w niej można znaleźć Boga jak i Szatana, tylko nie każdy jest świadomy czym się kieruje przy dokonywaniu wyboru, właściwie sprowadza się to do dwóch motywacji jeśli ktoś kieruje się nienawiścią i chęcią usprawiedliwiania swoich nienaw

...  wyświetl więcej

  Koriolan,  29 dni temu

@pokrzywiony: masz rację ...
Warto też wspomnieć, że cel zależy od tego, kim myślisz, że jesteś ...
"Powiedz mi jaki masz cel, a powiem Ci kim jesteś"
"Powiedz mi kim jesteś, a powiem Ci jaki cel masz w życiu".

Cóż ...
Wydaje się, że wegetarianizm zbliża nas do "nie zabijaj". Zresztą pewnie i do królestwa niebieskiego - raju. Tam owca leży koło lwa ....

@Koriolan: bo lew napierd*** jak szkop z wróblem.

Kto by pomyślał i tu rzeknę już bez odsłony, w życiu nie jadłem golony. Czyżby na A.D.S. "podwórek" z rekolekcjami zawitała z Brukseli vege-Spurek, ta co w dzwony dzwoni, gdy krowy i kury przed gwałtem chroni. Może i "Lewy" karmi się "sałatą", lecz czas pokaże co organizm na to. Tymczasem na obiad jako mało postępowy, na obiad mnie czeka z "mądrą" kapustą jak zawsze...schabowy.

@jotko49: Wiele bym dał za taki talent :-D

@Andrzej Siciński: Gdybym brał jak "lewy" taką "sałatę" za swe pseudo-talenty, piał bym niczym Diwa, karmiąc się na boisku zanim byłby ścięty. ;-))

@jotko49:
ty obaczywsze jedną brukselkę na straganie,
oplujesz brukselkę, stragan i te panie.

@jotko49: hahaha - ta Wanda co nie chciała Niemca ci się podoba, a Lewy który Niemcom nastrzelał najwięcej bramek z wszystkich Polaków ci się nie podoba. W dodatku to Niemcy mu za to płacą a on wydaje w Polsce. Bądź że wreszcie zrównoważonym patriotą.

@Hamilton: Trafiłeś... tak prawie, zieloną ja lubię , tej drugiej nie trawię. Wstawiasz się jak rycerz lecz nieco zrąbany, nic mi nie są winne straganiarki, tym bardziej stragany...

@jotko49: boję się byś nie stał na Okęciu z procą i nie strzelał do każdego co ośmiela się jechać na zachód zdradzać ojczyznę.

@Hamilton: Bo Wanda to nie pierwsza lepsza"stewardesa", cnotę nie odda za byle trabanta czy też mercedesa. A lewy jest w porzo lecz w bramki im strzela, jakby dookoła brakło potomków Hitlera. :-))

@jotko49: wydaj dekret zakazujący handlu brukselką pod rygorem kary śmierci do trzeciego pokolenia. I będziesz miał problem z głowy. Po co się denerwujesz.

@Hamilton: W dzisiejszych czasach z procą? Niech wyjeżdżają byle wszyscy i tam niech się Angeli kocą.

@Hamilton: Przyznam ci rację na wypadek wszelki, o ile zaczniesz odróżniać Brukselę od brukselki.
A teraz już pożegnam by sympatyczne ciule mogły mnie zaklikać czerwienią czule...

@Andrzej Siciński: Pan ma swój Talent i całkiem fajnie z niego korzysta oby na chwałę Bożą. :)

  Koriolan,  29 dni temu

@Hamilton: uuuu ...
Punkty ham-ilton (-3,-3,-3,-3)
Jotko (-3-3-4-3)
Coś źle robicie chłopaki ...
Nienawiści coraz więcej ...

@Koriolan: "Nienawiści coraz więcej" ham-il (-3,-3,-3,-3) Jotko (-3-3-4-3)
...
A to rezultat ....."rzucania mięsem"

  Hamilton,  29 dni temu

@zakrawarski: u ciebie, Koriolancia i krzywego Mańcia tyle minusów to godzinna norma. U mnie rzadkość, więc macie się chłoptasie czym podniecać.

  Hamilton,  29 dni temu

@Koriolan: jak jest odwrotnie to uuuuuu,. Iluzja, iluzja, iluzja. Hipokrytku Iluzjonisto. Podlicz swoje czerwone klejnoty. To już będą setki tysięcy dochtorancie i rekord eioby. A wszystko dlatego, że widać jak zieje z ciebie 'miłość'.

  Hamilton,  29 dni temu

@zakrawarski: hahaha - przysłali z vatican podziękowania za te słowa otuchy i miłości jakie wlewasz w serca i umysły patryjoto. Jak widzisz księdza to wyjesz, plujesz, kopiesz i machasz rencamy i nogyma. Koriolancio jest wtedy zachwycony twoją miłością i włazi ci w dupsko bez mydła.

  Koriolan,  29 dni temu

@zakrawarski: ja bym wolał, żeby to był efekt odzyskiwania świadomości przez użytkowników eioby ...
Brzydkie słowa chyba nie mają takiego znaczenia ...
Ale jedno jest pewne ...
Ham-ilton nie będzie się czuł tak pewnie w swoim trollowaniu ...
O tym myślałem podsycając wojnę Wroblową ...
By czytelnicy eioby powiedzieli WYRAŹNE nie .... Trollom i heiterom Dylowi, ham-iltonowi, serpico, secie i gnostyków ...

@Koriolan:
Fakt, brzydkie słowa morderco nienarodzonych dzieci, na dodatek swoich i na dodatek bezprawnie, to jednak dość małe wykroczenie, synu komucha z nazistowskimi skłonnościami jak ojciec.
Już nawet nie potrafisz odmienić gnostyk.
cytuję Koriolan:
"Żona wtedy rozwijała swoją karierę w szkole jako nauczycielka i nie chciała żadnych dzieci zwłaszcza, że przerwaliśmy ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Morderca nienarodzonych dzieci ! Morderca ! Na dodatek przygłupi, przecież życie nie ma ani celu ani sensu, po prostu jest cudowne nazistowski morderco ?

@Koriolan: "By czytelnicy eioby powiedzieli WYRAŹNE nie .... Trollom...."
...
Dobroduszne z twojej strony, ale czniac to karmisz świnie.
A na dodatek zlego twoje wysilki nie dadza pozytywnego rezultatau !!
Twoje zamiary tylko ich tuczą !

@zakrawarski:
To jest Wróbel o którym on pisze :
"Próbka nauczania Wróbla, kolegi Koriolana.
Piotr Wróbel
6 listopada 2018 o 22:33
Gorczyca, Arturku, czy jak ci jest.
Mnie mozesz odwiedzić. Ja jestem dwurura, to zasze się dogadamy. Jak ci sie znudzi to zawsze kozy i owce dam ci do dyspozycji.
Podać ci adres?
Ps do apteki nie wstępuj. Mam lano ...  wyświetl więcej

  Serpico,  29 dni temu

@zakrawarski:
Poproś go, panie fakty, panie ojcze znanego pianisty, PODOBNO, na co nie ma ani jednego potwierdzenia, poproś żeby cię wynajęli do wyzywania na następny portalu katolickim, o ile jeszcze jakiś znajdą, albo poproś o wysyłkę, tego nielegalnego alkoholu który ci proponował, tylko szybciej, bo możesz nie zdążyć, zanim w końcu ich nie zamkną, jak nie w psychiatryku, to w zwykłych w ...  wyświetl więcej

  Serpico,  29 dni temu

@zakrawarski:
Umiesz "scan reading" ? Najwyższy czas się nauczyć, a tu Wróbel robił razem z nim multikonta, także do podszywania się pod ludzi, w tym pod Dyla.

Rok czasu wyzywania zakonnic i zakonników, pewnie tobie się podoba co ?

"Piotr Wróbel
6 listopada 2018 o 22:12
Bu ha ha
Siostruni przyznac się że Zbysiu się marzy to wstyd. Do tego włochaty. Same

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  29 dni temu

@zakrawarski: czytelnicy widzo utuczonego zakrawarskiego jak 'dołancza' do grona 'churkó' Koriolancia jaśnie nam kwiczącego. A świnie to sobie oglądaj jak się golisz dobrodószny pajacyku.

  Hamilton,  29 dni temu

@zakrawarski: hahaha - ty sobie znajdź jakieś 10 letnie podyplomowe studia formatowania tekstów w necie dla wysoko yntelygentnych. W 2030 błyśniesz na eioba jak mój 8 letni wnuk. Paczaj ile masz czerwonych lajków. Tak łzawileś obficie z Kormorankiem z powodu moich trzech. Jak dostaniesz coś zielonego wydaj przyjęcie w sraczu dla pszyjacieluf.

  Hamilton,  29 dni temu

@Serpico: to ty nie wiesz, że wyzywanie zakonnic i zakonników to Jezd 'miłość'. Jak nie wyzywasz to jesteś gnój, faszysta, komuch, złodziej, oszust, świnia, kundel, psubrat i morderca. Kori i zakrawa to 'wi i umi'. Bo jeden łoś ficuny a drugi cyto stare gazety. A tam pisawajo, ze nima boga take rozne amfrykanske ócone.

  Hamilton,  29 dni temu

@Serpico: hahaha - i dlatego jezdeś komuch i faszysta, bo mu to przypominasz. A to jest iluzja, bo to było 10 lat temu. Koriolancio miał zaledwie 50 lat i był młodziutki i głupiutki jak but. Teraz co innego. Łoś z niego jakich mało. Z buddyniu. A charakter
ma nasz chłoptaś twardy jak chleb z Biedronki.

@Hamilton:
http://eiba.pl/wd9vx
Hamilton napisał:
"gamoniu ty dostaniesz po raz setny pod rząd wpierdol, będziesz miał złamany nos, połamane ręce, nogi, żebra, wybite oko, śledzionę na czole i będziesz seplenił przez łzy, że jesteś mistrz świata na któ ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  29 dni temu

@pokrzywiony: Mariolek wychodzi na, że prokuratura stosuje prawo stanowione zamiast twojego naturalnego z ewan-kielni. I jak wchodzisz sprzątaczka daje ci w łeb mokrą szmatą, poprawia miotłą i wyrzuca na zbity pysk. Nic ci nie pozostaje jak wyciągać te 'grozby' i 'bochatersko' mdleć na eioba ze strachu. 'Dla tego' pisze się razem ócony 8 lat gamoniu.

  Koriolan,  29 dni temu

@zakrawarski: nie masz racji ...
Wydaje się, że efekt moich działań jest żadny ...
Ale tak nie jest. Doskonale zrozumieli to Sadowscy, Ty, pokrzywiony, podobny i inni. Nawet przez chwilę Szubrawiec utrzymywał głowę ponad gnojem ale fakt, że mu znowu opadła ...
Reszta ludzi stąd zwiała.
Vivi zrozumiała, że ham-ilton to stary prosiak. Seta, Siciński mają jeszcze jego star ...  wyświetl więcej

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
MORDERCA NIENARODZONYCH DZIECI, BEZDOMNY PIJAK i Czeski Spirytus !
Fakty misiu.

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
Na jedno możesz nie liczyć, możesz nie liczyć że nie będę ci tego pisał, a jest prawda, dopóki będę widział, dopóki będziesz morderco nienarodzonych dzieci, na dodatek swojego i na dodatek bezprawnie, próbował kombinować.
Morderca, ojciec nazistowski komuch, pijak, biedak i bezdomny, same fakty, na dodatek po leczeniu psychiatrycznym, ale pije dalej.

  Koriolan,  29 dni temu

@Serpico: he he he ...
To Ty znasz fakty ?
E nie ...
To tylko fantazje :-))))
Za głupi jesteś by znać prawdę :-))))

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
http://eiba.pl/5
Biedak, jeden i drugi, fakt, usunięta ciąża żony fakt, wyzywanie na ps po z Wróblem fakt, krzywy piszący że grzebie po kubłach i wygrzebuje z nich bułki fakt, pisanie o czeskich nalewkach fakt, wasz wygląd to także FAKT.
Bezdomny fakt.

Nie ma pozwolenia, albo robisz RD,

...  wyświetl więcej

@pokrzywiony: Hamilton napisał:
"gamoniu ty dostaniesz po raz setny pod rząd wpierdol, będziesz miał złamany nos, połamane ręce, nogi, żebra, wybite oko, śledzionę "
Nooooo ....
Hamilton przegiął wyraźnie ...
Na szczęście nauczyłeś chama, że tak nie wolno ...

@Koriolan: A teraz wszystkich przekonuje że to był taki żart, ciekawe poczucie humoru co niektórzy tu mają. Pewnie to tak od jedzenia mięsa wieprzowego, stają się tym co jedzą?

  Serpico,  29 dni temu

@pokrzywiony:
"Próbka nauczania Wróbla, kolegi Koriolana.
Piotr Wróbel
6 listopada 2018 o 22:33
Gorczyca, Arturku, czy jak ci jest.
Mnie mozesz odwiedzić. Ja jestem dwurura, to zasze się dogadamy. Jak ci sie znudzi to zawsze kozy i owce dam ci do dyspozycji.
Podać ci adres?
Ps do apteki nie wstępuj. Mam lanoliny pod dostatkiem"
http://ps-po.pl/2018/10/31/pomiedzy/

@pokrzywiony:
Propozycje seksu ze zwierzętami, składane na portalu katolickim zakonnikom i zakonnicom to od baraniny ? Czy od samogonu ?
Dalej nie rozumiesz o co chodziło w metaforze ? Jesteś przegrany całkowicie, ale dalej udajesz wygranego i o to w niej szło.

  Hamilton,  29 dni temu

@pokrzywiony: Maniuś ale wolno oskarżać innych o kradzieże, oszustwa, bandytyzm, faszyzm, komunizm i morderstwa. Tu kormoranek zaciera tłuste łapska z uciechy i miłości. I od razu widać, że żrecie łój barani i popijacie kaca oślim mlekiem

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
Krzywy szczególnie nadaje się na nauczyciela, przeciętny 10 latek zrozumie w 10 minut, to czego on nie może pojąć przez 10 dni, jest element biblijny 10 hahahahah
Jezu ale się uśmiałem jak sobie wyobraziłem że on miałby czegoś uczyć, charyzma na poziomie pandy w śpiączce hahah .... po eukaliptusowej hahaha .......
Nawet ta kotka co ją pewnie ma go olanego hahah .....

Urodzony lider do partii "Uśpieni" haah ..

  Hamilton,  29 dni temu

@Koriolan: hahaha - o tak kormoranku naócył mnie Mariolek, oj naócył. Mam dożywocie. I muszę gamonia czytać jak się wymądrza naókowo, lirycznie, patetycznie i łopatologicznie.

  Hamilton,  29 dni temu

@Serpico: obaj mają charyzmę Kleofasa który leży pod ławeczką nocnego sklepu, bo nawąchał się kleju. I 'dla tego' tak błyszczą jak pasta do damskich czerwonych i nieco zużytych.

  Koriolan,  29 dni temu

@Hamilton: "naócył"
Piszę się nauczył ...
Ale wiem, że to dla niektórych trudne ...

  Koriolan,  29 dni temu

@pokrzywiony: pewnie tak ....
Jesteś tym co jesz ...
A w każdym razie ham-iltonowi odjebało ...

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
cytuję Koriolan:

"Ja akurat jestem ... odwrotny.
Stosuję żywienie optymalne dr Jana Kwaśniewskiego.
Stwierdził, że jesteśmy na końcu ścieżki pokarmowej.
Jego rady to np.
1) jeść jak najbardziej przetworzony pokarm.
2) jeść do syta i być szczupły.
3) jeść by być zdrowym.
4) jeść produkty najbardziej zbliżone do naszych tkane

...  wyświetl więcej

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
Najnowsze doniesienia na temat teorii słowa są takie, że powinieneś dawno temu zamknąć ten wszawy kombinatorski tłusty pysk, ale pisz ... pisz ... tym razem jak bardzo wegetarianizm zbliża do Boga i że człowiek jest tym co je, mając 30 chorób związanych z jedzeniem i nadwagę 30kg , czyli prawie tyle ile krzywy waży.

W twoim raju Wróbel leży koło owcy, wydymanej przez was

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  28 dni temu

@Koriolan: łał, hahaha dzienkujem ci naócycielu. Od razu widać, że siedzisz jusz przy kawie i Paczkach i ot Poczywasz. Coś się śliniłeś z zakrawarskim o mojej czerwieni. Hahaha 3-3-3. A kuku - iluzja.

  Koriolan,  28 dni temu

@Serpico: wzajemnie dupku ...

@Koriolancio: paczaj jak u ciebie czerwono. Coś ci ta 'miłość' rzednie i blednie niczym zęby przednie. Leć do Bredzińskiego do spowiedzi.

  Hamilton,  28 dni temu

@Serpico: bo Koriolancio ma 657 diet codziennie i 'dla tego' jest młodziutki, ładniutki, szczuplutki, milutki, wiotki i przystojny jak weteran bez zębów wracający z wróblowej wojny.

  Serpico,  28 dni temu

@pokrzywiony:
Koriolan zamordował swoje nienarodzone dziecko .. kazał je usunąć .. usunąć z tego świata ... nie mogło niczego doświadczyć ... wyrzucił swoje dziecko do kubła na śmieci .... morderca ...nienarodzonych dzieci .....
I to jest to prawda którą będziesz ty i on czytał, rozumiesz ? Już mi się nudzi powoli powtarzanie, ale będę to robił.
Na dodatek zrobił to wbrew PRAW ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Powtarzaj dalej , a o Secie wczoraj pisałeś ze jest komuchem, już zapomniałeś zapijaczony morderco nienarodzonych dzieci ?

  ryh,  30 dni temu

"... „Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem”. I zaraz „spojrzał Bóg na wszystko, co uczynił, a było to bardzo dobre” – dieta bezmięsna też."
W następnych rozdziałach swojego słowa Jahwe poucza jak wykonywać ofiary całopalne ze zwierząt na jego cześć. Ale dieta dalej bezmięsna.

  Hamilton,  29 dni temu

@ryh: i Bóg upajał się wonią palonych owieczek. Subtelny był 4 tys lat temu jak łysy kibol po dopalaczach.

  Serpico,  29 dni temu

Pan też może przy okazji poczytać jak pan chce, Koriolan razem z Piotrem Wróblem, wyzywali bity rok czasu zakonników i zakonnice.
http://ps-po.pl/2018/10/31/pomiedzy/
To jest ta sama osoba, to jak na niego reaguje, nie jest wyssane z palca.

cytuję Koriolan:
"Tylko zimno.
W Częstochowie i Sandomierzu dziś czasem

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska