Login lub e-mail Hasło   

Jeden obraz za tysiące słów

Zdjęcie tego chłopca dowodzi nie tylko bezsensu wojny, ale także sensu zmartwychwstania.
Wyświetlenia: 419 Zamieszczono 29 dni temu


Kilka tygodni temu kolega zamieścił w internecie zdjęcie małego chłopca z krótką notatką. Od razu zwróciło ono moją uwagę. Odkąd zostałem dziadkiem nie mogę przejść obojętnie obok dzieci, które są w wieku podobnym do moich wnucząt. Zawsze się za takimi dziećmi oglądam i uśmiecham, bezwiednie. A mały Hans Ament ze zdjęcia był bardzo podobny do mojego wnuczka Jakoba. Znów się uśmiechnąłem. Jednak mój uśmiech natychmiast zamarł – przeczytałem notatkę. Pochodziła z Muzeum Auschwitz. Hans urodził się w Wiedniu 15 lutego 1934 roku. Był Żydem. Gestapo aresztowało tego 10-letniego chłopca 6 kwietnia 1944 roku i 30 maja deportowało do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie wkrótce został zamordowany.

Wyjątkowo – bo nigdy nie ilustrujemy artykułu wstępnego – zamieszczam tu zdjęcie małego Hansa z Muzeum Auschwitz. Ten jeden obraz wystarczy za tysiące słów. To jedno zdjęcie pozwala sobie uzmysłowić całe okropieństwo wojny, która zmienia ludzi w bestie  zdolne odbierać życie nawet takim dzieciom. Na zdjęciu Hans jest jeszcze szczęśliwy, co widać w jego uśmiechu i oczach. Pewnie powstało jeszcze przed wojną. Jeszcze się bawił i śmiał, nieświadom, że wokół niego już dojrzewa zbrodnicza ideologia, która niedługo go zabije. 

Dlaczego o tym piszę? Bo za chwilę większość za nas zasiądzie to świątecznych stołów i będzie się cieszyć nadejściem kolejnych świąt wielkanocnych – pamiątki śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tylko ilu z nas naprawdę wierzy w zmartwychwstanie?

Gdy patrzę na twarz małego Hansa, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że patrzę w twarz własnych, kiedyś małych dzieci czy obecnie moich wnucząt. I dziękuję Bogu za to, że żyję teraz, a nie w tamtych czasach, kiedy jedne dzieci zabijano za to, że były Żydami, a inne, równie bestialsko, że były Polakami. I proszę Boga, by te czasy pokoju w Europie trwały jak najdłużej. Wiem, to samolubne – przecież są miejsca na globie, gdzie wojna właśnie trwa, gdzie właśnie cierpią i giną takie dzieci, a ja tu modlę się za Europę. Wiem. Ot, bliższa koszula ciału… Bóg zrozumie.

Wielu patrzy na naukę o zmartwychwstaniu jak na wyższą teologię, nie dla maluczkich. Ale dla mnie ta nauka to prawdziwe wybawienie od smutku, jaki mnie ogarnia, gdy patrzę w oczy Hansa. Tak wielu zbrodniarzy uniknęło kary, bo byli zbyt bogaci, zbyt ustosunkowani, z politycznymi koneksjami. To być może o ich ofiarach czytamy w Księdza Apokalipsy znamienne słowa: „Kiedyż, Panie święty i prawdziwy, rozpoczniesz sąd i pomścisz krew naszą na mieszkańcach ziemi?”[1]. Ich cała nadzieja w sądzie Bożym – na przywrócenie nie tylko życia, ale i sprawiedliwości, na ogłoszenie wszechświatowi niewinności niewinnych i winy zbrodniarzy. Biblia zapewnia mnie, że mały Hans Ament zmartwychwstanie, bo kiedyś zmartwychwstał Pan Jezus Chrystus. Zmartwychwstanie, bo Królestwo Boże jest dla takich jak to dziecko. I zapewnia mnie, że zmartwychwstaną również jego mordercy, żeby na sądzie Bożym zostać skonfrontowanymi z ogromem swych zbrodni, by usłyszeć, że są winni i by przepaść na wieki.

Bez wiary w zmartwychwstanie całe nasze życie byłoby bez sensu. Dokładnie tak, jak napisał apostoł Paweł: „Bo jeśli nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie został wzbudzony (…). A jeśli Chrystus nie został wzbudzony, daremna jest wiara wasza; jesteście jeszcze w swoich grzechach. (…) Jeśli tylko w tym życiu pokładamy nadzieję w Chrystusie, jesteśmy ze wszystkich ludzi najbardziej pożałowania godni. A jednak Chrystus został wzbudzony z martwych i jest pierwiastkiem tych, którzy zasnęli”[2].

Andrzej Siciński

[1] Ap 6,10. [2] 1 Kor 15,13-20.

[Artykuł ukazał się w miesięczniku „Znaki Czasu” 4/2019].

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1626
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1412
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1213
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1341
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1337
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1618
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 926
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 753
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Panie Andrzeju, nic nowego. Obraz dziecka, potem jego smutne losy a dalej głoszenie swoich racji. I tak żerując na szlachetnych uczuciach pierze się mózgi i strzyże owieczki. Kazania i homilie pełne są takich przykładów z życia wziętych nie bez powodu. Najbardziej skuteczne są wszelkie wyciskacze łez.

@Hamilton: Hamiltonie - bo chyba byliśmy już kiedyś na ty - dla mnie zmartwychwstanie to nie teologia tylko nadzieja. Zwłaszcza od czasu śmierci kilkorga moich najbliższych i pojawienia się na świecie moich dzieci i wnuków. Chcesz, to wierz - nie, to nie. A minus nie ode mnie :-)

@Andrzej Siciński: wierzę w Boga ale wszystkie religie to dla mnie zbiór legend. I to nie Bóg nas stworzył na swoje podobieństwo, ale my jego. Daleki jednak jestem od wojującego ateizmu. Każdy ma prawo do swojej wiary. Mój najstarszy syn jest wręcz religijnym oszołomem, żona chodzi do kościoła i sobie praktykuje z umiarem, średni jest bezwyznianiowcem jak ja a najmłodszy ma dziewczynę i chodzi rac ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  29 dni temu

@Andrzej Siciński: sama religia jako zbiór zasad, ceremoniałów, wierzeń ect nie jest problemem. Problem jest z jednej strony wykorzystywanie jej do swoich egoistycznych celów a z drugiej bezsensowna walka z religiami, które byly, są i będą. Na zasadzie jest popyt jest podaż. A popyt na coś pozamaterialnego zawsze będzie. To chyba jest wbudowane w ludzką naturę.

@Andrzej Siciński: Przeczytałem Pański artykuł na stronie https://znakiczasu.pl/ ... "Grzech nasz powszedni", ciekawe spojrzenie Pan tam przedstawił na temat katastrofy w Czarnobylu. Mieszkałem wtedy na wyspie Wolin i z kolegą zajmowaliśmy się różnymi ciekawostkami, dysponowaliśmy też licznikiem Geigera. Po pomiarach myśleliśmy, a właściwie byliśmy pewni że się ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  29 dni temu

@pokrzywiony: największą ciekawostką jest to, że komunistyczny dziennik telewizyjny mówił prawdę a szwedzki okłamywał Szwedów. To Mariolek nie był licznik tylko alkomat. I się nie zepsuł tylko skali brakło po wypiciu tych ciekawostek.

... hmm, tak sobie myślę o "pomszczeniu" ... ale na kim/czym się mścić ? Może prościej i lepiej zabijać szkodliwe ideologie przekazywane z pokolenia na pokolenie zrodzone ze strachu, a potem z nienawiści i pragnienia zemsty. Przecież pragnienie zemsty jest niczym innym jak nienawiścią, no chyba że się mylę ... ? A czy ludzie posiadają w sobie wystarczająco dużo mocy by niszczyć ideologie które w s ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  29 dni temu

@Koriolan:
Nie ? Dlatego z żoną usunąłeś nienarodzone dziecko, morderco dzieci ? Dlatego zostawiłeś żonę z trójką później, bo nie mogłeś utrzymać rodziny i poszedłeś na randki w necie szukać miłości ? Dlatego siedzisz na rencie inwalidzkiej i pijesz jako bezdomny tani alkohol na dodatek nielegalny ?

Ilu ludzi okłamałeś ? Tylu ile zwyzywałeś ? Hm ? Więcej ? Synu komucha z nazistowski

...  wyświetl więcej

  Serpico,  29 dni temu

@Koriolan:
Jest jakiś cytat, bądź biblijna przypowieść odnośnie usuwania niechcianych ciąży ? Może jest coś o nielegalnym alkoholu ?
"Niech umarli grzebią umarłych" chyba nie pasuje co ? Tak sobie pasuje, więc jest coś innego ?

  Hamilton,  24 dni temu

@Koriolan: ło matko, pokrzywiony ma 100 % racji ale nie ma racji, bo nie zauważył i nie dojrzał tego co dojrzał rencista, który widzi tylko raz w miesiącu jak liczy ... rentę za to, że niedowidzi.

"Auschwitz zostało zbudowane przez Europejczyków. To dziecko naszej historii - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. Jak dodał, naziści "pochodzili z dobrych matek, z kosmopolitycznych rodzin". Szefowa KE stwierdziła natomiast, że "jako Niemka czuje się winna"
A więc razem Europo, bijmy się w pierś- Mea Culpa...

A po co to zmartwychwstanie, skoro rzekomo dusza ludzka jest nieśmiertelna? Czyżby chodziło o zmartwychwstanie ciała? A jak ktoś szpetny i brzydki jak noc listopadowa? Po co mu takie szkaradne ciało?

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Tyle że nie ma z perspektywy Biblii nie ma czegoś takiego jak dusza nieśmiertelna. Słowo dusza występuje w niej bodaj 1600 razy, ale nigdy z przymiotnikiem nieśmiertelna.

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Zaczynasz myslec ?
Zawsze pokładałem nadzieje w tobie !!

@Andrzej Siciński: Dlatego użyłem słowa; rzekomo - niech pan zauważy, panie Andrzeju.;-) Ciekawy jestem opinii Kajsturzaka w tej kwestii. Hallo, Mariuszek, jest dusza nieśmiertelna? Gadaj prędko! Jak to widzisz?

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Faktycznie, przeoczyłem. Ukłony :-)

@zakrawarski: jeszcze tylko ty musisz zacząć myśleć i będzie komplet.

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: "Gadaj prędko! Jak to widzisz?"
Nie nakladaj takich ciezarow na Kajsturzaka, bo sie chlop....obali !

@Andrzej Siciński: "Tyle że nie ma z perspektywy Biblii nie ma czegoś takiego jak dusza ... "

W perspektywie Biblii nie ma też czegoś takiego, jak przytulić dziecko by się uspokoiło i przestało płakać.
Jeszcze parę takich tekstów i wyjdzie że Bóg dał ludziom serca, a "bóg" biblie by mieli się o co tłuc między sobą.

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Myśl se za siebie jełopie, a teraz wypierdalaj z moich oczu glizdo fałszywa.
"Ciekawy jestem opinii Kajsturzaka ... "

Swojej gęby ubabranej gównem moim nazwiskiem se nie wycieraj, wypierdalaj do rynsztoka z którego wylazłeś.

@pokrzywiony: Spokojnie Mariuszu. Przemyśl dobrze, co napisałeś. I spróbuj jeszcze raz, trochę bardziej merytorycznie:-)

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Wypierdalaj fałszywa glizdo jest wystarczająco merytorycznie, ale debil i tak tego nie zrozumie.

@pokrzywiony: Mój drogi, emocje nie są najlepszym doradcą, wyluzuj a wszystko zrozumiesz. Masz jakieś problemy natury egzystencjalnej? Co Ciebie gnębi mój ptysiu miętowy? Nie wstydź się, jestem tu po to, by Ci pomóc;-)

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: Sam sobie pomóż, daj sobie szanse po co się Modlisz o zbawienie skoro nie chcesz sobie dać szansy ? Chcesz gnić w rynsztoku to gnij tak długo jak będziesz chciał, a teraz wypierdalaj do bagienka któreś sobie zrobił.

  Hamilton,  24 dni temu

@pokrzywiony: hahaha - Mariol tyś chyba na religię chodził do ksiundza Budzinskiego i miałeś same piątki. Ty jesteś całe 38 kilo żywej wagi pobożności, bojowości i odwagi. Strach się bać. Nie zemdlej z tych nerw.

@pokrzywiony: Dobrze. Bardzo dobrze Mariusz. A teraz zjedz śniadanie, idź na rower lub pobiegaj trochę. Ja zbieram się do roboty na drugą zmianę. Wrócimy do rozmowy niebawem. I nie rób głupot. Wszystko będzie dobrze.

  Hamilton,  24 dni temu

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: no i bardzo dobrze. Zje rower to przynajmniej nie przywali głową w klopsztanga.

@Doktor Jekkyl i pan Hyde: To co widzisz to nie są emocje, tylko dostosowanie formy wypowiedzi do upodobań gospodarza. :)
Dziś leje rowerek odpada, skocze do kumpla pomogę mu ustawić sprzęt na imprezę czy jakiś teatrzyk wszystko jedno.

  Hamilton,  24 dni temu

@pokrzywiony: ło matko. To ty jesteś też aktor. Zagraj w śtuce : "Przygody dzika Arnoldzika". Kto wie, może dostaniesz od vivi oskara. Hahaha - tylko go nie zjedz z tych nerwów.

  Hamilton,  24 dni temu

@pokrzywiony: hahaha - jak to Mariol wczoraj było? Bojkot do 01 marzec 2020. Ty jesteś jak Zawisza Czarny. No dobra - żartowałem. Jak Chłystek Czerwony. U Zawiszy słowo jak dzwon, u ciebie jak pusty i dziurawy dzban.

  Hamilton,  24 dni temu

@zakrawarski: obali się chop jak nasz zakrawarski pod ciezarem formatowania tekstu i poprawiania wlasnych bleduf po 7 lat yntenzywna naóka.

@pokrzywiony: Ty gde? Ja vernulsya pogovorit s Toboy.

  Hamilton,  22 dni temu

@Dr Jekkyl i pan Hyde: to ty nie wiesz ? Elyta bojkotuje i chcą wsadzić admina do więźnia za usunięcie bochatera walki z hejtem i hamstwem ksiundza Bredzinskiego. Hahaha - do 1 marca. Admina wsadzą, mnie powieszą i beje eiob od moża do moża. Łojczym kościoła Bredzinski beje decydowac kto morze pisać a kto nie morze po konsultacjach z vaticanem i zakrawarskim.

  Hamilton,  22 dni temu

@Dr Jekkyl i pan Hyde: bedo tesz szpecyjalne wykłady z moralności i ortografii dla łuśficunych łosi. Bes tego eiob ópadnie.

@Hamilton: Ha ha. Nie dość, że dał admin darmowy portal, by miało toto jakiś kontakt ze światem, to jeszcze ma czelność pyszczyć jeden z drugim na dobroczyńcę. Poszłoby do roboty jakiejś fizycznej, pomachało łopatą, to i głupota by odeszła. A tak siedzą trutnie i trują dupę innym.

  Hamilton,  22 dni temu

@Dr Jekkyl i pan Hyde: na razie spokój. Niebawem wrócą. EGOn Korcia już nim zamiata.

Mila konwersacja, az tu nagle.........świnia !

@zakrawarski: hahaha - musisz znów naskarżyć do ksiundza Budzinskiego. On to wyśle do admina.

Uciekam !!!

@zakrawarski: uciekaj już do siebie, tylko nie potknij się w chlewie o widły, bo wrócisz z powidłami na plecach.

@zakrawarski: "Uciekam !!!" - A gdzie ostatni artykuł? Też dał drapak?!!!

@Dr Jekkyl i pan Hyde: Drapaka!!!

  Hamilton,  22 dni temu

@Dr Jekkyl i pan Hyde: arcydzieło zostało uroczyście przekazane na portal dla inteligentnych inaczej. I będzie drapało po oczach siłą donosu na świnie.

@Dr Jekkyl i pan Hyde: Artykul pt: "Sztuka teatralna pt. Sracze ! Nostalgiczy powrót do Sraczy Wybitnych"
Skladal sie z cytatow trzech swinek: Dyl, Hamoilton, serpicko, ale swinki -jak swinki- nakakly tyle kalu,
ze smierdzial nieznosnie !
Swinki -jak swinki- przypisywaly wszystkie swoje wady wszystkin innym frywywolnie zaprzeczajac,
ze cytowane ich cytaty maja cos wspol ...  wyświetl więcej

  Serpico,  22 dni temu

@zakrawarski:
Wcześniej Koriolan non stop siedział i pisał na mój temat, teraz ty, nie masz co robić ? Nie interesuje mnie to specjalnie, a sam Dyl ci nie przeszkadzał za bardzo jak był antyklerykalny prawda ? Ja też ci nie przeszkadzałem jak żebrałeś o głos żeby wejść do popularnych, prawda ? No właśnie, wielbicielu faktów, bohatersko piszący non stop o mnie świnia, zmienił byś choć zwierz ...  wyświetl więcej

  Serpico,  22 dni temu

@zakrawarski:
Powycinałeś stara pierdoło tak, że wyszło że ja piszę, to co ktoś, czyli porzywiony pisał do mnie, odpierdol się w końcu tetryku.
Nie moja wina że jesteś starą pierdołą już i nie zamierzam tego znosić, tym bardziej że twoje artykuły nie odpowiadają mi także i ci to jełopie wyjaśniałem także jak dziecku, poza tym za część powinieneś mieć blokadę jątrzący pajacu.

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  22 dni temu

@zakrawarski: Nostalgiczy ałtoże napisz jak chamsko zapytałem:
- przepraszam a evergreeny budzą zaufanie?
I to moje chamstwo było powodem, że pewien debil wpadł w taką furię, że napisał pełną błędów ortograficznych instrukcję jak mnie zabić 'upszenio przygorownym pszetmiotem'. Nie wstydź się. Bredzinski beje z ciebia dumna, rze ma taka pszyjaciel.

  Hamilton,  22 dni temu

@zakrawarski: to dlaczego to swoje arcydzieło ze sracza usunąłeś? Nakakaj znowu na swinki. Możesz też elegancko zwymiotować srając i rzygając.

Nie było mnie tu ze 6 lat... Cóż to za dyskusja? Nawet się czytać tego nie chce...Szkoda, szkoda...W sumie nie dziwię się, że nie ma tu komentarzy coś wnoszących, bo to chyba żenujące zabierać głos w takim towarzystwie...Przepraszam tych którzy rzeczywiście coś konkretnego napisali, niestety chyba przeoczyłam w tej lawinie pustych słów.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska