JustPaste.it

Stocznia Szczecińska na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco?

.Z poniższych i wielu innych powodów, Stocznia Szczecińska stała się miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii Europy i świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości

.Z poniższych i wielu innych powodów, Stocznia Szczecińska stała się miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii Europy i świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości

 

W styczniu 2020 r przedstawiciele Polski, złożyli po raz trzeci wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Wydaje mi się jednak, że kolejna próba (w latach 1997 i 2004/6 podejmowano próby i składano wnioski o wpis Stoczni Gdańskiej na listę Unesco), zakończy się podobnie, tzn. bezowocnie.

 

Dlaczego, dlatego, że obecna Stocznia Gdańska, to już nie jedna z największych stoczni w Polsce (i Europie), będąca terenem protestów robotniczych (strajków) w 1970 i 1980 r, tylko okrojona do 6,5 hektara własność Agencji Rozwoju Przemysłu (a niedawno jeszcze własność Ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu) w rejonie hali K1 z zabudowaniami m.in. sali BHP, budynku Dyrekcji, dawnej remizy, kuźni, przy budynku Mleczny Piotr oraz na ulicy Narzędziowców).

.

I chociaż 10 grudnia 2018 Stocznia Gdańska została uznana za Pomnik historii, to jednak nie ma się co mierzyć ze Stocznią Szczecińską, która była miejscem protestów robotniczych (strajków) w 1970/1 i 1980/1, a zachowała większość swojego terenu, obiektów i wyposażenia, właściwie w małym stopniu zmienionego, od tamtych historycznych wydarzeń. Nie wspominając o tym, że to tu w 1980 r, podpisano pierwsze porozumienie strajkowe (sierpniowe) w 1980 r.

ebd18fd0edcfc741e596b413bb54e966.jpg

Dlatego uważam, że kandydatura Stoczni Szczecińskiej, miałaby o wiele większe szanse na powodzenie/sukces (więcej historycznych obiektów i ciekawsze ich dziedzictwo. na terenie Stoczni Szczecińskiej), tym bardziej że zgodnie z zasadą dziedziczenia dziedziczy przede wszystkim, ten pierwszy, w tym wypadku Stocznia Szczecińska, w której podpisano pierwsze porozumienie strajkowe (sierpniowe), tzw: „Palma pierwszeństwa”.

 

We wniosku o wpisaniu Stoczni Szczecińskiej trzeba podkreślić, niezmienność obiektów stoczniowych (od tamtych historycznych wydarzeń), które pamiętają strajki (wydarzenia) z 1970/1 i 1980/1 r, oraz informację, że Stocznia Szczecińska stanowi znakomity przykład wielkoskładowego zakłady przemysłowego, największego producenta statków w Polsce (i jednego z największych w Europie i świecie), która produkowała tysiące statków i zatrudniała tysiące pracowników.

 

Ponadto Stocznia Szczecińska, była świadkiem wydarzeń będących kamieniem milowym w historii świata, prowadzących do uwolnienia i zjednoczenia demokratycznej Europy, miejscem narodzin Solidarności, która była symbolem upadku „żelaznej kurtyny” w Europie. Z powyższych i wielu innych powodów, Stocznia Szczecińska stała się miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii Europy i świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości.