Login lub e-mail Hasło   

Stocznia Szczecińska na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco?

.Z poniższych i wielu innych powodów, Stocznia Szczecińska stała się miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii Europy i świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości
Wyświetlenia: 829 Zamieszczono 19 dni temu

W styczniu 2020 r przedstawiciele Polski, złożyli po raz trzeci wniosek o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Wydaje mi się jednak, że kolejna próba (w latach 1997 i 2004/6 podejmowano próby i składano wnioski o wpis Stoczni Gdańskiej na listę Unesco), zakończy się podobnie, tzn. bezowocnie.

 

Dlaczego, dlatego, że obecna Stocznia Gdańska, to już nie jedna z największych stoczni w Polsce (i Europie), będąca terenem protestów robotniczych (strajków) w 1970 i 1980 r, tylko okrojona do 6,5 hektara własność Agencji Rozwoju Przemysłu (a niedawno jeszcze własność Ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu) w rejonie hali K1 z zabudowaniami m.in. sali BHP, budynku Dyrekcji, dawnej remizy, kuźni, przy budynku Mleczny Piotr oraz na ulicy Narzędziowców).

.

I chociaż 10 grudnia 2018 Stocznia Gdańska została uznana za Pomnik historii, to jednak nie ma się co mierzyć ze Stocznią Szczecińską, która była miejscem protestów robotniczych (strajków) w 1970/1 i 1980/1, a zachowała większość swojego terenu, obiektów i wyposażenia, właściwie w małym stopniu zmienionego, od tamtych historycznych wydarzeń. Nie wspominając o tym, że to tu w 1980 r, podpisano pierwsze porozumienie strajkowe (sierpniowe) w 1980 r.

Dlatego uważam, że kandydatura Stoczni Szczecińskiej, miałaby o wiele większe szanse na powodzenie/sukces (więcej historycznych obiektów i ciekawsze ich dziedzictwo. na terenie Stoczni Szczecińskiej), tym bardziej że zgodnie z zasadą dziedziczenia dziedziczy przede wszystkim, ten pierwszy, w tym wypadku Stocznia Szczecińska, w której podpisano pierwsze porozumienie strajkowe (sierpniowe), tzw: „Palma pierwszeństwa”.

 

We wniosku o wpisaniu Stoczni Szczecińskiej trzeba podkreślić, niezmienność obiektów stoczniowych (od tamtych historycznych wydarzeń), które pamiętają strajki (wydarzenia) z 1970/1 i 1980/1 r, oraz informację, że Stocznia Szczecińska stanowi znakomity przykład wielkoskładowego zakłady przemysłowego, największego producenta statków w Polsce (i jednego z największych w Europie i świecie), która produkowała tysiące statków i zatrudniała tysiące pracowników.

 

Ponadto Stocznia Szczecińska, była świadkiem wydarzeń będących kamieniem milowym w historii świata, prowadzących do uwolnienia i zjednoczenia demokratycznej Europy, miejscem narodzin Solidarności, która była symbolem upadku „żelaznej kurtyny” w Europie. Z powyższych i wielu innych powodów, Stocznia Szczecińska stała się miejscem o ogromnym znaczeniu dla historii Europy i świata i wspólnego dziedzictwa ludzkości.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1627
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1412
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1213
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1341
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1338
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1618
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 926
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 754
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  19 dni temu

Pan Zbigniew de Kostka powinien złożyć wniosek by do tego dziedzictwa wpisano tez te normy branżowe, bo bez nich nie da się już wyprodukować wyrobów czekoladopodobnych w opakowaniu zastępczym ani pasztetowej w plastikowym flaku z dodatkiem papieru toaletowego na kartki dla ludu pracującego miast i wsi i emerytowanej inteligencji Szczecina.To dramat wołający o pomstę do nieba.

Zdzisławie gratulacje. Wiedziałem, że bez 5 punktów od rodziny nie dasz rady. A tak kolejny duży sukces. UNESCO jest z ciebie dumne. I całe ONZ. Zuch Zdzisek.

  ryh,  18 dni temu

Jak to wredne UNESCO odrzuci Stocznię Szczecińską proponuję wystąpienie o wpisanie całej Polski na listę galaktycznego dziedzictwa czegokolwiek

  Hamilton,  18 dni temu

@ryh: cała to może nie przejść, ale fabryka szczotek i mioteł w Libiążu, spółdzielnię murarzy 'Trzymej sciane' wytwórnie sztucznych gałek ocznych dla kóz w Pacanowie i żyletek Krwawa Lux w Leszczynach Czerwionka czemu nie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska