JustPaste.it

Jak zrobić kefir i jogurt?

Domowy kefir i jogurt....

Domowy kefir i jogurt....

 


Kefir

 

Ten fermentowany napój mleczny swój smak i charakterystyczny aromat zawdzięcza tzw. ziarnom kefirowym (kompozycja bakterii kwasu mlekowego, paciorkowców i drożdży). To one rozkładają laktozę (cukier mleczny) i sprawiają, ze jest łatwiej przyswajalna.

 

Wytwarzają też kwas mlekowy, dwutlenek węgla i nieco alkoholu etylowego, które zakwaszają i delikatnie spieniają mleko, co czyni je wyjątkowo orzeźwiającym i zdrowym.

 

Kefir dla urody

 

Kefir pomoże Ci w dbaniu o szczupłą sylwetkę, poprawia bowiem przemianę materii, ma mało kalorii (ok. 45 w 100 ml) i niski indeks glikemiczny (IG=36, zapobiega atakom wilczego głodu). Możesz tez robić z niego np. kompresy na poparzoną słońcem skórę, dodawać go do maseczek kosmetycznych (oczyszcza cerę i poprawia jej koloryt).

 

Kefir dla zdrowia

 

Jego wartość odżywcza jest podobna do mleka, jednak znajdujące się w kefirze białko, tłuszcz, laktoza i sole mineralne są lepiej wchłanialne. Mogą go pić osoby z nietolerancją laktozy. Kefir zapobiega zaparciom, ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn i zwiększa odporność.

 

Jak zrobić kefir w domu?

 

Kup kubeczek kefiru i wlej do 2 l świeżego, pasteryzowanego mleka. Trzeba je ocieplić do ok. 20 st. C, przelać do słoja, wymieszać, przykryć gazą i pozostawić na dobę w temperaturze pokojowej.

 

Po tym czasie bakterie i drożdże z kefiru namnożą się w całym mleku nadając mu swoisty smak i konsystencję. Właściwości kefiru zależą od jego dojrzałości - młody, jednodniowy, lekko kwaśny usprawnia pracę jelit, dwudniowy ma najlepsze właściwości odżywcze, a trzydniowy zawiera sporo kwasu mlekowego i alkoholu (potrafi hamować biegunki).

 

Uwaga! Kefir przez pierwsze trzy dni (gdy dojrzewa) powinien być przechowywany w temperaturze ok. 13 st. C np. w spiżarni. Potem - zamknięty w słoiku - możesz trzymać w lodówce do ok. 2 tygodni.

 

Kefirowy koktajl owocowy

 

Umyj brzoskwinię, pokrój na kawałki. Listki mięty opłucz. Brzoskwinię i mięte zmiksuj z 400 ml zimnego kefiru. Dopraw łyżką miodu i sokiem z cytryny. Od razu podawaj.

 

Jak zrobić jogurt?

 

Zazwyczaj ma delikatniejszy smak i bardziej kremową konsystencję niż pozostałe mleczne napoje fermentowane. Zawiera też nieco więcej białka.

 

Domowy jogurt - krok po kroku

 

Litr świeżego lub pasteryzowanego mleka podgrzej do temperatury 38-42 st. C. Taką najbardziej lubią bakterie kwasu mlekowego. Jeśli nie masz termometru, dotknij mleko placem. Gdy poczujesz, że jest ciepłe, ale nie parzy, to znak, że jest dobre.

 

Do mleka dodaj kubeczek naturalnego jogurtu (na opakowaniu powinna być informacja, ze zawiera żywe kultury bakterii lub napis "Bio", a termin przydatności do spożycia upływa nie wcześniej niż za dwa tygodnie).

 

Zakwaszone mleko wlej do zakręconego słoja, zawiń w koc i pozostaw w cieple. Możesz także przelać je do dużego termosu i zakręcić.

 

Po 8-12 godzinach jogurt jest gotowy. Zostaw szklankę w lodówce, aby zakwasić nową porcję mleka, a resztę możesz zjeść np. z owocami. Co 4 dni kupuj nowy jogurt jako zaczyn.

 

Zdrowe śniadanie z jogurtem

 

Jogurt możesz łączyć z płatkami i owocami.

 

Płatki są źródłem białka roślinnego, dużej ilości witamin, minerałów oraz bardzo cennego błonnika. Owoce to kopalnia witamin i składników mineralnych.

 

Musli powstałe z połączenia tych produktów, zawiera więc wszystkie najważniejsze dla organizmu składniki, a przy tym niewiele tłuszczu. Znajdujące się w nim cukry uwalniają się do krwi powoli, dzięki czemu trzustka nie musi pracować na wysokich obrotach.

 

Uwaga! Musli warto jeść jak najczęściej, a najlepiej codziennie. Już po kilku tygodniach poczujesz się młodszy, będziesz mieć ładną cerę i włosy.

 

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych