Login lub e-mail Hasło   

Historia alternatywna

Jak się okazuje Philip Dick to niedoceniany za życia wizjoner i niesamowity gość. Przez całe swoje życie uznawany za biednego ćpuna. Współcześni mu amerykańscy autorzy i...
Wyświetlenia: 371 Zamieszczono 28 dni temu

Jak się okazuje Philip Dick to  niedoceniany za życia wizjoner i niesamowity gość. Przez całe swoje życie uznawany za biednego ćpuna. Współcześni mu amerykańscy autorzy i wydawcy lekceważyli go i pokpiwali sobie z tego co pisał. W ogóle literatura fantastyczna i fantasy w latach 70-siątych XX wieku nie ciszyła się w Stanach zbytnią popularnością, zwłaszcza gdy odbiegała od amerykańskiego kanonu supermena. Dzisiaj w ten zakorzeniony w kulturze USA kanon doskonale wstrzelił się polski „Wiedźmin” i odnosi dzięki niemu niebywały sukces.

Wracając jednak do Dicka, podczas gdy współcześni mu pisarze, którzy za jego życia uznawani byli za wielkich i odbierali prestiżowe nagrody powoli są zapominani, Philip K. Dick ma coraz więcej fanów. Dużą popularnością cieszą się nakręcone na podstawie jego książek filmy „Blade runner” i „Raport mniejszości”.  Kolejna z  jego książek„ Człowiek z wysokiego zamku” doczekała się serialu.

 

Dick opisuje historię alternatywną, czyli co by było gdyby to faszyści wygrali II wojnę światową. Ameryka podzielona jest na dwie strefy wpływów – niemiecką i japońską. Zachodnie Wybrzeże przypadło w udziale Japonii. Nie wiem skąd autor wziął pomysł, ale w tej alternatywnej rzeczywistości Japończycy - okupanci niezwykle cenią wszelkie pamiątki pochodzące z przeszłości Stanów Zjednoczonych. Nazywają te przedmioty rękodziełem artystycznym i gotowi są płacić za nie duże pieniądze. Kwitnie handel tymi przedmiotami i powstają nielegalne wytwórnie replik takich przedmiotów jak na przykład rewolwery z wojny secesyjnej. Japońscy okupanci z kolei zaszczepili Amerykanom wiarę w przeznaczenie i posługiwanie się wyrocznią przed podjęciem każdej decyzji. Bardzo popularna jest wśród okupowanych Amerykanów napisana przez tytułowego Człowieka z Wysokiego Zamku powieść o tym, że naziści przegrali wojnę.

W strefie okupowanej przez Niemców książka jest nielegalna, a jej posiadanie i czytanie zakazane. Dick przedstawia czytelnikowi sytuację w tej strefie tylko pośrednio. Z rozmów i wspomnień bohaterów wyłania się bardzo złowieszczy obraz powszechnych obozów pracy, eksterminacji Żydów i murzynów. W jednym z fragmentów autor wspomina o całkowitej likwidacji ludności Afryki w wyniku nazistowskich eksperymentów.


Z Dickiem związana jest też historia, która ma polski akcent. Stanisław Lem wcześniej niż inni dostrzegł w nim wizjonera, nakłonił Wydawnictwo Literackie do wydania jego powieści „Ubik”. Gdy Dick dowiedział się o olbrzymim nakładzie książki sądził, że otrzyma wysokie honorarium. Jednak gdy wytłumaczono mu, że musiałby przyjechać do Krakowa, żeby otrzymać niewymienialne złotówki poczuł się oszukany i stwierdził, że ta cała sprawa to spisek KGB i napisał długi donos  do FBI.

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1766
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 423
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 722
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1282
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1118
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 824
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 462
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 799
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 564
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 571
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  awers,  20 dni temu

I tego jako wizjoner nie przewidział, a ówczesną wizytą w Krakowie pewnie był przerażony. Gdyby jednak przejrzał wojenne i powojenne losy naszych ojców... pewnie zostałby raczej dokumentalistą niż wizjonerem.

@awers: Historia nie tylko ta oficjalnie spisana w kronikach czy podręcznikach istnieje, jak też historia alternatywna oparta na Fantazy. Istnieje też ślad historii nie dopowiedzianej która nie została opowiedziana, a wręcz przemilczana która by wiele wyjaśniła o tym jak działa nasza rzeczywistość. Historie nieopowiedziane podobno umierają, przynajmniej tak stwierdziła Olga Tokarczuk. Ja nie do ko ...  wyświetl więcej

  Serpico,  19 dni temu

@pokrzywiony:
Fantasy buraczarnio.

  Hamilton,  19 dni temu

@pokrzywiony: to musiał być jakiś małorolny parobek. Od furtki do domu miał 6 kilometrów. Takie historie się zdarzają przy Altzeimerze.

  Serpico,  20 dni temu

Dlatego Gwiezdne Wojny były krachem, mieli gdzieś, bo nie było Supermana.Więcej bzdur to chyba pan nie mógł nasadzić.
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)da_Hugo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nebula
https://pl.wikipe ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  19 dni temu

Philip K. Dick jest naprawdę świetny. Wszystkie jego książki są wspaniałe. K. Dick zawarł w nich niesamowite pomysły. Nie nazwał bym go wizjonerem, gdyż nie "przewidywał" przyszłości naszego świata ale pomysły zawarte w jego książkach oraz sposób narracji jest na najwyższym poziomie.
Ogólnie chyba nie był zbytnio doceniany ani kiedyś ani teraz. Jego książki nie są za bardzo populistyczne jak np Stevena Kinga ale kto lubi świetna literaturę SF to polecam książki K. Dicka.

  Serpico,  19 dni temu

@Koriolan:
Przeczytaj jeszcze raz,nie był doceniany, jak Sienkiewicz, dlatego ich nie ekranizowali.Przewidział nawet drobne rzeczy, takie jak wieloostrzowe maszynki do golenia.
Już nie wspominając o telepatii, zdolnościach psionicznych itd, tylko dla ciebie to realne rzeczy.A fakt wspomniałem, mogę ci jeszcze wspomnieć, że King jest pisarzem horrorów, a autorowi artykułu o Diunie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska