Login lub e-mail Hasło   

Czy koronawirus, to największa zaraza XXI wieku?

Chociaż dzisiaj jesteśmy wysoko rozwiniętym intelektualnie społeczeństwem, to jednak, nim wynaleziemy lekarstwo na kolejną zarazę, umiera tysiące, jeżeli nie miliony osób
Wyświetlenia: 1.188 Zamieszczono 26 dni temu
W historii świata, było wiele wielkich zaraz, powodujących setki tysięcy, miliony ludzkich ofiar. I chociaż dzisiaj jesteśmy wysoko rozwiniętym intelektualnie społeczeństwem, to jednak, nim opanujemy, wynaleziemy lekarstwo na kolejną zarazę, umiera tysiące, jeżeli nie miliony osób. Czy koronowirus okaże się największą zarazą XXI wieku i pociągnie za sobą miliony ofiar, zobaczymy.
Dzisiaj trudno sobie nawet wyobrazić zamknięte szkoły, zakłady pracy, sklepy, urzędy, nie funkcjonujące, sejm, senat, rząd, wojsko, policję, puste stadiony, odwołane igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, czy Europy, wszędzie trupy, których nikt nie nadąża grzebać, więc są palone w wielkich dołach. 
 
Szybkość rozprzestrzeniania się koronowirusa na całym świecie,  brak na niego lekarstwa w najbliższej przyszłości, może spowodować, że koronowirus stanie się największą zarazą XXI wieku.
Jakie zarazy w przeszłości ludzkości, powodowały najwięcej ofiar, pierwszą opisaną przez starożytnego historyka Tukidydesa, była epidemia prawdopodobnie duru brzusznego w 430 r p.n.e. Zaraza spowodowała w ciągu 4 lat śmierć jednej trzeciej mieszkańców Aten

Kolejną zarazą była Dżuma Justyniana w 541 r. Zaraza zaczęła się prawdopodobnie w Etiopii lub Egipcie i dotarła do Bizancjum wraz z transportami zboża. Pustosząca portowe miasta zaraza, prawdopodobnie dżumy dymieniczej, miała taką skalę (w Konstantynopolu umierało dziennie 5 tys. ludzi), że brakowało miejsc do pochówku. Epidemia pochłonęła nawet do 100 mln ludzi, w tym około 50–60 proc. mieszkańców Europy, zmarłych w ciągu 541 i 542 roku. Dotarła też do Afryki Północnej, środkowej części Azji, w której przyczyniła się do śmierci nawet 60% mieszkańców

Następną wielką zarazą była Czarna śmierć (od 1346 r.). W połowie XIV wieku w Azji – być może w Chinach – wybuchła epidemia dżumy, zaraza szybko, wraz z kupcami wędrującymi Jedwabnym Szlakiem, dotarła do Europy. Pierwsze ogniska zarazy pojawiły się na Krymie, a uciekający z ogarniętej zarazą Kaffy genueńscy kupcy zawlekli następnie zarazę na Sycylię i Półwysep Apeniński, skąd rozprzestrzeniła się po całej Europie. Poza Europą czarna śmierć –ogarnęła również Azję, Bliski Wschód i część Afryki. W ciągu czterech lat wymarło około połowy populacji Europy, kontynent potrzebował półtora wieku, aby podnieść się po tej katastrofie. Górna granica zgonów z powodu czarnej ospy sięga 200 mln.
Czarna śmierć zapoczątkowała wielką falę epidemii dżumy, które pojawiały się na świecie regularnie aż do XVIII w.

Wielkie zarazy, nie ominęły też Ameryki, a dokładnie Meksyku. Na terenach dzisiejszego Meksyku żyło około 25 milionów Indian. Najazd Europejczyków (konkwistadorów), oznaczał dla Indian nie tylko klęskę militarną, ale przede wszystkim zetknięcie się z nowymi, nieznanymi chorobami, jak ospa, odra i tyfus. W ciągu wieku (1500 – 1600 r.) populacja Indian na tym terenie zmniejszyła się o 60 – 90 proc. Jednak nie wszystkie zarazy na tym terenie zostały przywleczone przez Europejczyków, kolejne mogły być spowodowane miejscową gorączką krwotoczną, roznoszoną przez gryzonie.

Wielka dżuma mediolańska 1629 roku, która opanowała północną część Włoch, uśmierciła około 280 tysięcy ludzi. Tylko w Mediolanie z powodu dżumy zmarło około 60 tysięcy osób, a w Wenecji epidemia uśmierciła prawie 46 tysięcy ludzi, była to niemal połowa populacji obydwu miast.

Wielka zaraza w Londynie  w latach 1665-1666 r. zaczęła się od Niderlandów, w których w 1654 roku pojawiła się nieznana zaraza. Jej bakteria przewieziona została do Anglii na holenderskich statkach handlowych. Do wybuchu wielkiej epidemii w Londynie doszło jednak dopiero w latach 1665-1666. Badacze uważaj, że zarazą tą była dżuma, wywołana przez bakterię Yersinia pestis, której głównymi roznosicielami były wówczas szczury. W wyniku epidemii dżumy w stolicy Anglii śmierć poniosło ponad 100 tysięcy ludzi, czyli jedna piąta całej populacji miasta.

Epidemia ospy prawdziwej w XVIII wieku, zapisała się w historii jako epidemia, która ułatwiła Europejczykom podbój Ameryki. Ospa odpowiadająca za wspominane wcześniej wyludnienie Meksyku została użyta celowo ponad dwa wieki później, jako broń biologiczna. Pustosząca amerykańskie kolonie i Europę zaraza, została powstrzymana dzięki szczepieniom, zastosowanym na początku XVIII wieku w Bostonie przez Cottona Mathera i udoskonalonym pod koniec tego samego wieku przez Edwarda Jennera. Jednak zanim szczepienia wyeliminowały zagrożenie, w XVIII wieku w Europie z powodu ospy zmarło około 60 mln ludzi.

W XIX wieku dżuma zaczęła niebezpiecznie rozprzestrzeniać się w prowincji Junnan w Chinach. Po upływie kilku miesięcy opanowała kolejne kontynenty. W samych tylko Indiach i Chinach zabiła przeszło 12 milionów ludzi. Dzisiaj pandemia ta uznawana jest za największą pandemię dżumy zaraz po dżumie Justyniana i czarnej śmierci.

W XIX wieku świat doświadczył sześciu epidemii cholery, które dotarły do niemal każdego zakątka globu. Cholera nie bez powodu bywa nazywana chorobą biedy i brudu, najczęstszą przyczyną zakażenia jest żywność i woda, zakażone m.in. odchodami chorych osób.  W samej Rosji w latach 1847 – 1851 z powodu cholery zmarło około miliona osób, a w Stanach Zjednoczonych zaledwie 3 lata później epidemia pochłonęła ponad 5 proc. mieszkańców. Od 1816 roku do wczesnych lat 60. XIX wieku cholera zdziesiątkowała mieszkańców Indii, Europy i Ameryki Północnej. Od 1817 roku przez kolejne cztery dekady przyczyniła się w Indiach do śmierci około 40 milionów ludzi. W Europie i Ameryce Północnej spowodowała zgon ponad 100 tysięcy osób. W ciągu XIX wieku choroba ta pochłonęła kilkadziesiąt milionów ofiar.

Kolejny z wielkich pomorów spowodowanych dżumą rozpoczął się około 1855 roku w Chinach. Choć zaraza dotarła na wszystkie kontynenty, to jej znaczenie poza Azją było niewielkie, jednak szacuje się, że poza dżumą Justyniana i Czarną Śmiercią była to trzecia, największa zaraza w dziejach ludzkości. W samych Chinach zginęło około 10 mln ludzi, a liczba ofiar w Indiach sięgnęła 12 mln.

Największą pandemią grypy w historii ludzkości, która uderzyła w 1918 r. była „Hiszpanka”, (tak ją nazwano), chociaż przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Zainfekowała 30 proc. mieszkańców naszej planety. Zaatakowała niemal wszystkie
kontynenty, zabijając ponad 100 milionów ludzi. Była jedną z przyczyn klęski Niemców na froncie zachodnim (20 proc. żołnierzy było niezdolnych do walki), bo armia była osłabiona.

Okazało się, że tyfus dziesiątkował Europę jeszcze w XX wieku. Historycy twierdzą, że to właśnie epidemia tyfusu przyczyniła się bezpośrednio do odwrotu Napoleona z Rosji. W wyniku tej zarazy śmierć poniosło wówczas ponad 400 tysięcy żołnierzy. W XX wieku szacuje się, że tyfus spowodował śmierć wielu milionów ludzi w Europie. Tylko podczas I wojny światowej, w wyniku choroby zmarło trzy miliony osób.

Jednak najwięcej zachorowań na tyfus plamisty, nazywany inaczej durem plamistym (Typhus exanthematicus), odnotowuje się w Afryce i w Azji, gdzie co roku liczba chorych sięga kilku tysięcy. Wyróżniamy dwa rodzaje tyfusu: tyfus plamisty europejski, wywołany przez Rickettsia Prowazeki, a przenoszony przez wszy ludzkie, o charakterze epidemicznym i tyfus plamisty szczurzy, wywołany przez Rickettsia Prowazeki varietas mooseri, przenoszony przez pchły, o charakterze endemicznym.

W XX wieku, Ebola, zaliczana do wirusowych gorączek krwotocznych, okazała się chorobą zakaźną o bardzo wysokiej śmiertelności. Pierwsze przypadki tej choroby odnotowano w 1976 r. w Zairze, w okolicach Yambuku nad rzeką Ebolą. Spośród ok. 300 chorych zmarło 280 osób.. W tym samym roku ebola pojawiła się również w Sudanie, zabijając ponad 50% chorych ludzi. W 1994 r. epidemia spowodowana biotypem Ebola-Zaire wystąpiła w kopalniach złota, położonych w lasach deszczowych na terenie Gabonu. Spośród ok. 50 zarażonych osób, zmarło 31. Rok później, w 1995 r. doszło do wybuchu kolejnej dużej epidemii w pobliżu Kikwit w Zairze. Zanotowano tam 315 zachorowań i aż 250 zgonów. W XXI wieku, w latach  2000-2003 epidemia eboli wybuchła w Afryce Środkowej. W sumie, podczas czterech epidemii, zakażeniu uległo 300 osób, z czego 253 zmarły. W 2007 r. doszło do wybuchu epidemii w Demokratycznej Republice Konga i w Ugandzie, w której laboratoryjnie potwierdzono występowanie nowej odmiany wirusa u 9 osób.
 
Także wirus HIV, chociaż terapie, stosowane obecnie w krajach rozwiniętych, pozwalają zahamować rozwój powodowanej przez wirusa choroby AIDS, to od początku lat 80. XX wieku HIV stał się przyczyną śmierci około 25–30 mln ludzi.

Obecny Koronowirus, który pojawił się pod koniec 2019 r. w Chinach, w miejscowości Wuhan, może zmniejszyć liczebność ludzkich istnień na naszej planecie o kilka lub kilkadziesiąt milionów. Tym bardziej, że koronowirus znacznie ciężej przebiega w przypadku osób przewlekle chorych, a więc starszych, z obniżoną odpornością.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1277
12
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1006
12
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1612
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1413
12
komentarze: 93 | wyświetlenia: 786
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 2039
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1518
11
komentarze: 72 | wyświetlenia: 785
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1016
11
komentarze: 31 | wyświetlenia: 2112
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 449
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 717
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  26 dni temu

Ślachetnie urodzony Panie Zbigniewie de Kostka ciekawe czy uda się panu przejść do popularnych bez pomocy tzw. 'rodziny' i ślachetnie urodzonego śwagra fon Zdzisława. ? O to jest jeszcze większa zagadka od tego wirusa. Przyjmuje zakłady. 100 : 1, że NIE. Co zresztą w niczym nie przeszkodzi szanownemu panu zająć trzy pierwsze miejsca w rankingu Kostka Show zaraz za śwagrem.

  Koriolan,  26 dni temu

Cóż ...
Takie numery jak koronowirus w/g mnie będą się powtarzały.
Przemiany wśród ludzi przyspieszyły i zaczynamy dostrzegać apokalipsę już nie tylko w wojnie atomowej. Ludzie bezrozumne budują sobie autostradę do piekła. Nienawiść i ciemnota zwycięża ...
A więc siądźcie wygodnie i oglądacie miotającą się ludzkość ...
Spektakl już dawno trwa :-)))

  Hamilton,  26 dni temu

@Koriolan: no, ta ciemnota jak tu wlazła 15 czerwca 2016 tak siedzi i nie odpuszcza :
http://www.eioba.pl/koriolan
Hahahaha i ściemnia już 13 789 razy. I to z
jaką wyższością.

  Hamilton,  26 dni temu

@Koriolancio: cała nadzieja ludzkości w tobie, óconym Mańku i gwiazdorach ze Szczecina. Jak nie wy to kto, jak nie teraz to kiedy.? Kori nie zawiedź nas Panie. Pokornie błagamy. I oddajemy się pod wasze opiekuńcze kszidła wolne od grzechu. Ament.

  Serpico,  26 dni temu

@Koriolan:
Podobno jak się poprzez medytacje trafi do strefy bez myśli, to wtedy jest się bezpiecznym, do tego trzeba dodać teorię słowa, bez znajomości słowa "koronawirus", się nie choruje.
Nie myśleć, nie znać słowa i już. Proste ? Owszem, ludzie niepotrzebnie wszystko komplikują.

@Koriolan: Ty Koro nie rób sobie beki, bo koronawirus jest szkódny również dla zwierza wołowatego. Dzwoń do Pietra niech zakupi dla swego stada rogaczy filce gumowe, golfy i kominiarki.

  Hamilton,  26 dni temu

@szubrawiec: łoś ficune są nieśmiertelne. One ino bedo paczać jak ludzkość idzie w otmenty na tych autostradach. Kori jak Lynin - wiecznie żywy. Przyjdzie czas to dawaj_chlamy pójdą w gaz.

  Hamilton,  26 dni temu

@Serpico: a jak się wsadzi łeb w piach i wystaje tylko tyłek to wirus pacza, pacza i zwariuje. Łosie zdrowe a wirus choruje.

@Hamilton: Ale paczaj jak się mułła dąsa. Udaje, że nas nie czyta.

@szubrawiec: e tam. Strzelił focha jak kjujowa. Nieśmiertelny dawajplama pacza na zagładę eioby i śfiata..

@Koriolan: Ki..uj mnie i wuja tu minusuje? Jak przyłapie to opierd... łapki razem z płucami...;-)

  Hamilton,  26 dni temu

@szubrawiec: gdzie nam do dawajplamy i krzywego Mariolka. Ich minusami nikt już nie dogoni. Absolutni liderzy eioba. I dlatego tacy dumni.

Koronawirus jest naprawdę groźny, nie to co grypa czy ebola - producenci masek. ...
Okna pan pozamykaj, to nie wlezie. I koniecznie smarować się szpirytusem.

  Hamilton,  26 dni temu

@szubrawiec: najlepiej czeskim. Po 16 tej w oczach się ściemnia i Kori już niepotrzebny z Mańkiem.

  Hamilton,  26 dni temu

Hahaha - bez tzw. 'rodziny' panie de Kostka jednak trudno o te 5 punktów.

@Hamilton: A jednak się udało uzyskać 5 głosów bez rodziny.

  Hamilton,  26 dni temu

@Zbigniew Kostka: norma branżowa dla takiego gwiazdora jak ty przewiduje średnią 12 bez rodziny.

  Hamilton,  26 dni temu

@Zbigniew Kostka: obniżenie poziomu eioby skutkuje tym, że wystarczy 5 pkt i wchodzi się do popularnych. Ciesz się, bo wystarczy, że pierdniecie, zagłosujecie na siebie i macie to gwiazdorki i małe kombinatorki zaklepane za darmo. Hahaha - KoLo nagle zapałał do was miłością. Na złość mamie.

@Hamilton: Jaki KoLo? To jest pan Kolosiński. No już, już - nie złość się wujek, wszak tylko krowy nie zmieniają poglądów. Zagłosuj na Milorda i będzie remis;-)

@szubrawiec: :-))

@jotko49: A witam panie Józefie, pan się nie śmiej, bo zaraz oba dostaniem joby. Idź pan do Adasia, bo coś on tam chce od pana.

@szubrawiec: Mnie to lotto. A ty jak zawsze spadniesz na cztery łapy. Masz bardzo giętki kręgosłup, złośliwi twierdza że moralny...no i chyba też 7 żyć.

@jotko49: W końcu i mnie się zbierze;-)

@Zbigniew Kostka: No i widzisz pan, coś pan narobił tym artykułem? Nie dość, że wujek się złości, to jeszcze przyciągnął żeś pan tego koronawirusa do Polski. Mieli sąsiedzi, mamy i my. Teraz wszyscy będą tym zajęci, a politycy tymczasem...podpiszą co trzeba. Oj durny ...i jakże doświadczony przez historię narodzie. Obudź się w końcu.

@szubrawiec: ślachetnie urodzony śwager fon Zdzich doszlusował. To znaczy, że żyją. A już się bałem, że eioba poniesie niepowetowane straty i się nie podniesie z zapaści.

@Hamilton: Wiele słabych - cienkich nitek, daje silną - grubą linę. W kupie siła. https://youtu.be/Patm_eu02ow

  Hamilton,  25 dni temu

@szubrawiec: na tawariszcza milorda zagłosuję jak coś swojego napisze. Ale on jeszcze chodzi zaocznie do szkoły dla bardzo zdolnych emerytów i rencistów.

  Hamilton,  25 dni temu

@szubrawiec: też uważam, że admin powinien wpuścić jeszcze 100 fon Sadosiów i 100 de Kostków. Będą bić rekordy w produkcji sznurka zgodnie z normami branżowymi.

Korona "tego w Licheniu" to najgrozniejszy virus w historii ludzkosci.
Ilosc pomordowanych, torturowanych, spalonych, umeczonych w imieniu "jego korony"
nie ma zadnych granic.
Z jednej strony Krol Polski, a z dugiej gwalcone dzieci dopelnia bezgranicznego szalenstwa: tej korony !

@zakrawarski: Hahaha - zakrawarski ty ciśnij z buta do tego Lichenia, narub zdijenciuf i powklejawaj na portalu. Człowieki nabiorom taki wstrent do kosciul, rze przestanom chodzic. One zaprowadzic ksiundzuf na eutanazjuma i do gaz i ... o czym ty będziesz pisawal w sracz? No o czym ? Sracz ci siem zawali na ten nostalgicy i umeczony łep.

@zakrawarski: A ojciec Tadeusz? Też nanic? !! https://youtu.be/YOQNMsGDe0I

@szubrawiec: Tadzio to tylko -odprysk- choroby wrodzonej !
W Polsce juz ponad 1000 lat i c:a dwa miljony pomordowanych slowian !!
Ten z Wuhan to nawet nie pestka
Nie ma obawy, ze bedzie -krolowal- tysiac lat !

@zakrawarski: Ciekawe pośród których ten z Wuhan zbierze większe żniwo? Będzie atakował z lewa czy z prawa?

  Hamilton,  25 dni temu

@zakrawarski: ty sfotografuj Tadzia z wirus i wklej. Ty dostac nagroda artistycna i nostalgica z upszenio pszygorowny pszetmiot na biennale fotografikuf z muzgiem jak pestka.

@szubrawiec: Ten z Wuhan natrafil na zdecydowany opor i przegra niezaleznie od tego
jak bedzie atakowal.
Zdolni i swiatli ludzie leb mu ukreca.
O tym od choroby wrodzonej mamrocze dzisiejsza GW niesmialo:
" Kto rozliczy kler? Najwyższa pora na bunt wiernych"
Jestes wsrod nich czy propagujesz "slowo boze" ?

@zakrawarski: ty to 'umisz' porywać tłumy :
http://www.eioba.pl/lebrostesab/articles
Kup sobie w Biedronce zestaw "Mały rewolucjonista" albo "Wyliniały Lenin w galopie", kajecik a na Allegro poradziecką Zorkie 5. Będziesz Che Guevara z Napierstkowa Durnego z upszenio ukrecona łeb.

@zakrawarski: Ja niczego nie propaguje i niczego nie zwalczam. Naprawianie świata już powoli mi przechodzi. I taka filozofia życia sprawia, że żyje mi się trochę lepiej. A jak mnie będzie lepiej, to i ludziom, którzy się na co dzień ze mną stykają. Choć na dzień dzisiejszy najważniejszy dla mnie jest mój jedenastoletni pies - Franio. Za niego muszę być odpowiedzialny, skoro go oswoiłem. !! Ludzie ...  wyświetl więcej

@szubrawiec: Ci od: "Ludzie mają rozumy, niech dokonują samodzielnych wyborów"
To Stalin, Hitler, obecnie u nas KK i JK i niezliczalna ilosc im podobnych.
Gdyby nikt nie stawial opou TO ??
Franio "Rzecz" wazna i cudowna !
Wiem bo dostalem kota (ma kilka miesicy)
Tylnymi lapami stoi mi na ramionach, a przednimi na glowie.....kiedy sie gole !?!
I niezliczona ilosc -psotow-wybrykow-smiesznostek ! W kazdej chwili cos innego.
Nazywa sie.....Mozart !

@zakrawarski: Czyli, jak by nie patrzeć, pozazdrościłeś innej kociej niańce - JK !?!

@zakrawarski: tak czy inaczej trzeba być być skończonym kretynem aby Hitlera, Stalina i JPII stawiać w jednej linii. A ja myślałem, że najgorsze masz już za sobą jak pisałeś o sobie :
http://eiba.pl/1i
Paczaj wysoko ynteligentny jak pozory myla.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska