JustPaste.it

Przyczyny amerykańskiej wojny domowej 1861-1865

Proklamacja Emancypacji była jednocześnie aktem humanizmu oraz chłodnej gospodarczej i politycznej kalkulacji mającej na celu obalenie systemu gospodarki Stanów Skonfederowanych

Proklamacja Emancypacji była jednocześnie aktem humanizmu oraz chłodnej gospodarczej i politycznej kalkulacji mającej na celu obalenie systemu gospodarki Stanów Skonfederowanych

 

Przyczyny amerykańskiej wojny domowej 1861-1865

Bogdan Góralski

Biblioteka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Abstrakt

Od 1807 roku kiedy skonstruowano pierwszy parowiec świat się globalizował dzięki nowoczesnym środkom transportu umożliwiającym masowy i szybki przewóz towarów a zwłaszcza żywności. Oddzielone oceanami kontynenty stały się systemem wzajemnie uzależnionych systemów społeczno-gospodarczych których funkcjonowanie wpływało na resztę świata. Świat ten powoli podlegał industrializacji ale wciąż podstawą gospodarki było rolnictwo zależne od regionalnych zmian klimatu.

Regionalne zmiany klimatu były związane z przemieszczaniem się powłoki ziemskiej pod nieruchomą względem płaszczyzny ekliptyki atmosferą ziemską i jej strefami klimatycznymi. Powłoka ziemska przemieszczała się pod wpływem zmiennych oddziaływań grawitacyjnych Układu Słonecznego co opisałem szczegółowo w moich pracach dostępnych w Internecie. Zgodnie z ustaleniami (St-Onge, G., and J.S. Stoner. 2011) ( Góralski B., 2019) ziemska powłoka przemieściła się w latach AD 1500-1860 tak, że kontynent Ameryki Północnej przemieścił się ku północy o 20 stopni szerokości geograficznej a kontynent azjatycki przemieścił się ku południowi o tę samą wielkość. Spowodowało zmiany położenia stref opadów na obu kontynentach i w konsekwencji zmiany warunków produkcji żywności. Prawdopodobnie w Chinach południowych nastąpiło zmniejszenie opadów monsunu w latach 1851-1864, ponieważ prawdopodobnie większość obszaru Chin znalazła się w strefie pozbawionej deszczu cały rok tj. pomiędzy 20 i 30 równoleżnikiem. Spowodowało to brak żywności i wywołało powstanie tajpingów.

Stany południowe  USA znalazły się w strefie suchej cały rok około roku AD 1700 co spowodowało korzystne dla uprawy bawełny warunki klimatyczne i zwiększenie powierzchni upraw bawełny na którą łatwo znajdowano nabywców na całym świecie. Jednocześnie suchy klimat nie pozwalał na produkcję zbóż, która dominowała w dobrze nawodnionych stanach północnych USA. Produkcja rolna, głownie produkcja zbóż dobrze rozwijała się w stanach północnych od wschodu na zachód dzięki napływającym z Europy osadnikom, którzy utworzyli kilka milionów farm i bardzo zwiększyli produkcję rolną. Dzięki kolei żelaznej i parowcom możliwe były przewozy ziarna zbóż z zachodu na wschód USA do portów morskich z których parowcami przewożono nadwyżki zboża do głodującej Europy. Wielka podwyżka cen zbóż zaczęła się w Europie od 1750 roku i trwała do 1830 od kiedy ceny zaczęły się obniżać co trwało do 1900 roku. Parowce przewoziły ziarno zbóż z USA do Europy a wielkość amerykańskiego eksportu zbóż mógł sięgać 20% konsumpcji Europy. Powodowało to dobrą koniunkturę w rolnictwie amerykańskich północnych stanów produkujących głownie zboża i dobra koniunkturę w stanach południowych korzystnie eksportujących do Europy bawełnę. W latach 1800-1840 amerykański dochód narodowy szybko przyrastał dzięki prosperującemu rolnictwu. Po rewolucji francuskiej i wojnach napoleońskich sytuacja wewnętrzna Europy stabilizowała się i zaczęto wprowadzać dekoncentrację feudalnych majątków rolnych  pod hasłami uwłaszczenia chłopów, co zakończyło się uwłaszczeniem chłopów rosyjskich w 1861 roku. Wskutek uwłaszczenia produkcja rolna Europy wzrosła, szczególnie na wschodzie Europy co nastąpiło dzięki zwiększonym opadom deszczu i import zbóż z USA stał się niepotrzebny i nieopłacalny dzięki zaporom celnym.

Spowodowało to regres rolnictwa północnych stanów USA dotkniętych przez zmniejszony eksport zbóż do Europy. Odbiło się to na kondycji fizycznej rolników amerykańskich i zostało to odnotowane w rejestrach wzrostu rekrutów. Pomiędzy 1830 a 1890 rokiem przeciętny wzrost rekrutów zmalał o 4,4 cm co świadczy o pogorszeniu warunków egzystencji ludności USA. Podobny regres wzrostu rekrutów nastąpił w tym czasie w Meksyku co ma związek zarówno ze zmianami klimatycznymi i pogorszeniem gospodarki połączonej  z USA więzami ekonomicznymi.

Prawdopodobnie kondycja gospodarcza stanów południowych USA była bardzo dobra dzięki prosperującemu eksportowi bawełny i dużym zyskom tworzonym przez pracę niewolników. Spowodowało to presję ku secesji i uwolnienia się od słabych  ekonomicznie stanów północnych zależnych od zamierającego eksportu zbóż co spowodowało ogłoszenie secesji Skonfederowanych Stanów Południa w roku 1861.  W związku z tym stany północne pragnąc osłabić dążenia do secesji  stanów południowych ogłosiły 22 września 1862 roku Proklamację Emancypacji  znoszącą niewolnictwo na obszarach Skonfederowanych Stanów Ameryki. Od 1823 roku trwała w cywilizacji zachodniej fala humanizmu znosząca współczesne niewolnictwo a amerykańska Proklamacja Emancypacji  była jednocześnie aktem humanizmu oraz chłodnej gospodarczej i politycznej kalkulacji mającej na celu obalenie systemu gospodarki Stanów Skonfederowanych opartego na taniej pracy niewolników. Po amerykańskiej wojnie domowej wartość majątków rolnych na południu Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się kilkunastokrotnie co świadczy o zapaści gospodarczej Południa USA.

Stany północne w wyniku wojny domowej zdominowały stany południowe a ludzie rasy czarnej zyskali w USA wolność osobistą.

Warszawa, dnia 8 marca  2020, godzina 10:40                         Bogdan Góralski

References:

Góralski B., (2019), The new look at the Earth's climate mechanism and the Cosmo-geophysical system of the Earth, opublikowane w Google Books.

St-Onge, G., and J.S. Stoner. (2011), Paleomagnetism near the North Magnetic Pole: A unique vantage point for understanding the dynamics of the geomagnetic field and its secular variations. Oceanography 24(3):42–50, http://dx.doi.org/10.5670/oceanog.2011.53.