Login lub e-mail Hasło   

Przemilczana działalność Kościoła

Straszliwa wojna nazwana później trzydziestoletnią, która spadła na Europę z początkiem XVII wieku pochłonęła według ostrożnych szacunków 8 milionów...
Wyświetlenia: 422 Zamieszczono 21 dni temu

Straszliwa wojna nazwana później trzydziestoletnią, która spadła na Europę z początkiem XVII wieku pochłonęła według ostrożnych szacunków 8 milionów ofiar. W tamtych czasach nie było powszechnych spisów ludności, więc te szacunki mogą nie być dokładne, jednak te 8 milionów stanowiło wtedy prawie połowę mieszkańców obszaru objętego konfliktem. . Taki kataklizm nigdy wcześniej się przez Europę nie przetoczył, bo chociaż europejskie konflikty dynastyczne i walki o wpływy toczyły się zawsze to jeszcze nigdy działalność Kościoła nie była tak intensywna. Przez 100 lat poprzedzających wojnę, od chwili gdy Marcin Luter przetłumaczył biblię na niemiecki Kościół Katolicki (Kościół) zaczął tracić wpływy posiadłości i dochody w kolejnych niemieckojęzycznych krajach, co mu się pewnie nie podobało więc starał się temu zapobiegać.

 

Wojna nie wybuchła nagle w spokojnej Europie, bo ona wcale nie była spokojna. Przez 100 lat wszystko się kotłowało się w niej i wrzało, Kościół odgrywał główną rolę i szczuł katolickich władców, którzy urządzali niekatolikom masakry i pogromy. Jednak rozruchy antykościelne krwawo tłumione w jednym miejscu wybuchały w innym. Dzięki drukowi idea rozprzestrzeniała się jak pożar, tym bardziej że była zrozumiała dla prostych ludzi, bardziej niż łacina.  Rzesza niemiecka składała się wówczas z kilku setek księstw, biskupstw, hrabstw i wolnych miast, Wielu książąt i władców miało dość panoszenia się biskupów i opatów oraz chciwości Kościoła. Mimo czynnego sprzeciwu Kościoła. na luteranizm przechodziły kolejne państewka i kraje - cała północna część Rzeszy niemieckiej, Niderlandy, Dania, Szwecja i inne kraje skandynawskie, Prusy i Czesi, którzy zawsze mieli z Kościołem na pieńku.

 

W Polsce Kościół zawsze miał bardzo duży wpływ na szkolnictwo i zawsze dawkował Polakom informacje, dlatego w świadomości wielu Polaków to nie Kościół jest winien rozpętania tej wojny, chociaż dążył do niej 100 lat. W polskich szkołach przemilczana jest także niechlubna rola, którą odegrali w niej lisowczycy nazywani jeźdźcami apokalipsy. Wynajął ich węgierski prokatolicki magnat, który nie sprzyjał księciu Siedmiogrodu próbującemu wyrwać Węgry spod władzy Habsburgów. Wynajęcie lisowczyków  nie mogło się to odbyć bez nacisków Kościoła, który miał w Rzeczpospolitej ogromne wpływy i od początku całą sprawą manipulował. W każdym razie lisowczycy tak spustoszyli Siedmiogród, że jego książę musiał wrócić z całym wojskiem węgierskim dla ratowania kraju, porzucając oblężenie cesarza w Wiedniu.

 

Najstraszliwszą jednak cenę w tej wojnie zapłacili Czesi. Miłosierny i pamiętliwy Kościół mścił się na nich za ruchy antykatolickie i chyba jeszcze za rebelię husycką sprzed 200 lat. Wydał Czechy na pastwę cesarza Ferdynanda II, prokatolickiego fanatyka. Tern wymordował wszystkich protestantów, tych którzy protestantom sprzyjali oraz tych, którzy byli podejrzani o sprzyjanie protestantom. Majątki zamordowanych rozdał niemieckim katolikom i Kościołowi. Na 300 lat państwo czeskie wymazano z map Europy, znikł czeski język, literatura, muzyka …. Z tego powodu nawet dzisiejsze pokolenia Czechów „wdzięcznie” wspominają Kościół.

Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1766
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 722
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1282
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1118
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 722
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 824
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 564
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 498
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 799
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 462
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 467
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 504
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1020
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  21 dni temu

W Polsce będzie spokojnie ale Maryja królową, Chrystus królem a ubogi Tadeuszek skarbnikiem. Hahahaha - i będziemy narodem wybranym. I wypranym.

  Koriolan,  21 dni temu

W sprawie pisowni.
W/g mnie Słowo Kościół, pisane z dużej litery należy się kościołowi Boga. Kościół rzymsko katolicki uznał się bezprawnie za Kościół choć powinno się pisać kościół rzymsko katolicki.
Uważam, że nie powinno się pisać Kościół mając na myśli krk - kościół rzymsko katolicki.

  Hamilton,  21 dni temu

@Koriolan: łał - ty Kori siadaj z zakrawarskim przy kawie i Paczkach w sraczach aógustowa i piszcie wielachny slownik jenzyka Polskawego. Ócony papierz was wspomagawac i w/g mnie to beje hit Stólecia. Chonorariumy bedo w dolcach i w stolcach.

@Hamilton: sorry ...
Nie chce mi się gadać na Twoim poziomie ...
Ale Ty sobie nie żałuj i pusz te swoje mądrości ...

  Hamilton,  21 dni temu

@Koriolan: będę musiał 'puszać', cóż mi pozostaje. Twe życzenie dla mnie rozkazem guru.

  Hamilton,  20 dni temu

@Koriolancio: ty się lepiej nie wspinaj na ten mój poziom, bo zlecisz i sobie dekiel rozwalisz. I jak będziesz wyglądał z takim deklem ? No jak ? Nie dość, że pusty to popękany i z guzem. Młodziutki jesteś i jeszcze możesz wziąć udział w programie 'Chlopaki do wzięcia'. No ale tam trzeba mieć łeb.

  Koriolan,  21 dni temu

Ad wojna 30-letnia.
Kościół rzymsko katolicki (krk) powstał jako "przedłużenie" imperium rzymskiego a więc instytucja posiadająca pieniądze i władzę w początkowej wersji polityczną i religijną. Królowie i cesarze byli koronowani i wybierani przez kler. Dotyczyło to też i cesarza niemieckiego. Gdy powstał protestantyzm (luteranizm) pojawiła się nowa władza religijna, którą krk zamierzało zn ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  21 dni temu

@Koriolan: jasne, Rydzyki żenią się z każdą możliwą partią i jakie z nich ubogie wdowy.

"Przez 100 lat poprzedzających wojnę, od chwili gdy Marcin Luter przetłumaczył biblię na niemiecki Kościół Katolicki (Kościół) zaczął tracić wpływy posiadłości i dochody w kolejnych niemieckojęzycznych krajach, co mu się pewnie nie podobało więc starał się temu zapobiegać"

Wpływy zaczął tracić na rzecz kogo ? Jak ludzie wychodzą z KRK, obecnie, to ilu staje się protestantami z paru odłamów

...  wyświetl więcej

Trochę to była dziwna wojna religijna w której katolicy walczyli po stronie protestantów a protestanci po stronie katolików...

  awers,  17 dni temu

A pamiętają o tym tylko protestanci. Ponieważ na naszych terenach nie było religijnych rzezi na taką skalę (choć walka z prawosławiem na wschodzie to też nic chlubnego), to do dziś koryfeusze naszego kościoła uważają, że mogą bezkarnie odsądzać odsądzać innych od czci i wiary.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska