JustPaste.it

Kiedy należy udać się z psem na tresurę? Szkolenie psów w każdym wieku

Jeżeli pies notorycznie załatwia się w domu lub ciągnie na smyczy jak opętany, to najczęściej kwestia udania się do behawiorysty lub na tresurę wydaje się oczywista.

Jeżeli pies notorycznie załatwia się w domu lub ciągnie na smyczy jak opętany, to najczęściej kwestia udania się do behawiorysty lub na tresurę wydaje się oczywista.

 

Wbrew pozorom jednak szkolenia i kursy dla psów zalecane są także w wielu innych sytuacjach.

Profesjonalna tresura psa – bezpieczeństwo dla ludzi i dla czworonoga

Zawodowi behawioryści zwracają uwagę na to, jak często właściciele nieodpowiednio interpretują zachowania swoich pupili i jak potrzebna jest tresura. Ot, przykładem niech będzie pies na posesji, który przybiega do przychodzącego gościa, macha ogonem i szczeka. Interpretacja? Pies na pewno się bawi i jest wesoły!

Codzienna praktyka pokazuje, że tresura psów to obowiązek prawie każdego właściciela. Powyższy przykład czasem może faktycznie oznaczać radość czworonoga, a czasem być przejawami agresji i lęku.

Z rozwiązaniem przychodzą kursy dla psów (np. https://psiedszkole.pl/oferta/szkolenia-behawioralne/), w trakcie których właściciele odzyskają posłuszeństwo nad psem bez względu na rodzaj występujących problemów. Do uczestnictwa w psich tresurach zaleca się także właścicieli szczeniaków, młodych psów, ale z drugiej strony jedno jest pewne – lepiej zacząć tresurę później, niż wcale. Ostatecznie posłuszeństwo psa to nic innego, jak bezpieczeństwo – i psa i ludzi w jego otoczeniu.

Rodzaje kursów dla psów – jaką tresurę wybrać?

Ze względu na przeznaczenie docelowe – charakter ukształtowanych umiejętności – wyróżnia się wiele rodzajów tresury dla psów. Oprócz specjalistycznych szkoleń dla psów takich, jak ćwiczenia sportowe (Flyball, Agility), treningi przeznaczone dla psów pracujących i myśliwskich, na uwagę zasługują szkolenia posłuszeństwa.

Powyższy rodzaj tresury dedykowany jest osobom, które pragną mieć pewność, że ich pies będzie im posłuszny – w przeróżnych sytuacjach. Liczne kursy mogą być ukierunkowane na tworzenie podstawowych zasad współpracy między człowiekiem a jego futrzanym przyjacielem (pies towarzyszący, towarzysząco-tropiący).