Login lub e-mail Hasło   

Kilka słów, o panowaniu króla Władysława Jagiełły

Odnośnie Litwy to Władysław Jagiełło, nie miał kompletnie wyczucia, promował swoich braci, gdy najsprawniejszym wodzem i władcą na Litwie był książę Witold, jego stryjeczny brat
Wyświetlenia: 1.915 Zamieszczono 27/03/2020

Oglądając serial „Korona królów”, wydaje się nam, że okres panowania (królowania) Władysława Jagieły z Jadwigą, trwał wieki. Jednak w rzeczywistości to było tylko 13 lat. Jadwiga zmarła w wieku 25 lat, dwa tygodnie po urodzeniu córki Elżbiety Bonifacji, która przeżyła tylko 10 dni.

Podobnie uważamy, że Władysław Jagiełło, był wielkim władcą Polski, bo pokonał krzyżaków pod Grunwaldem. Nic bardziej mylnego, już w 1392 r, Zygmunt Luksemburski planował rozbiór Polski, za pośrednictwem księcia opolskiego Władysława Opolczyka. Plan rozbioru przedstawiony został wielkiemu mistrzowi zakonu krzyżackiego Konradowi Wallenrodowi w 1392 r. Przewidywał on rozbiór Polski pomiędzy Rzeszę Niemiecką, zakon krzyżacki, Węgry i Morawy.

I chociaż wielki mistrz Konrad Wallenrod uważał, że nie ma powodu czy pretekstu do wypowiedzenia wojny, jego krótkie, dwuletnie panowanie upłynęło na walkach z Litwinami. Nowy wielki mistrz należał do zdecydowanych przeciwników unii polsko-litewskiej i dążył do jej rozbicia. W 1392 ruszyła, zakrojona na szeroką skalę, wielka wyprawa na Litwę. Brało w niej udział wielu rycerzy, gości zakonu, na czele z Henrykiem księciem Derby, przyszłym Henrykiem IV Lancasterem, królem Anglii i księciem Witoldem. Tylko dzięki śmierci Wielkiego mistrza, Krzyżacy odstąpili od oblegania Wilna, aby wrócić do Malborka na wybory nowego Wielkiego mistrza.

A odnośnie bitwy pod Grunwaldem, to wielkie zwycięstwo Jagiełły, nie zostało należycie wykorzystane. Polskie siły bezskutecznie oblegały stolicę Zakonu – Malbork, a w końcu były zmuszone do podpisania z zakonem pokoju w Toruniu. Malbork nie został zdobyty głównie z powodu zachowania się Jagiełły, który opóźniał wymarsz armii pod krzyżacką stolicę. Jagiełło obawiał się, że upadek Malborka będzie oznaczać likwidację państwa zakonnego, co umocniłoby przewagę Polski nad Litwą.

Władysław Jagiełło, po śmierci Jadwigi Andegaweńskiej, w obawie o brak prawnego umocowania swojej władzy w Polsce, poślubił Annę Cylejską, wnuczkę Kazimierza Wielkiego. Niestety Anna też zmarła młodo w wieku 35 lat, urodziwszy też tylko córkę Jadwigę Jagiellonkę. Trzecia żona Jagiełły to Elżbieta Granowaska, wdowa po 3-ch mężach, matka 4-ga dzieci, która po 3-ch latach małżeństwa z Jagiełłą zmarła.

Ostatnią żoną Jagiełły została Zofia Holszańska, której król z powodu różnicy wieku mógłby być śmiało dziadkiem. Jednak Zofia urodziła mu troje synów: Władysława, Kazimierza (zmarł po porodzie) i Kazimierza. Od urodzenia synów, polityka króla Jagiełły została podporządkowana staraniom o zapewnienie synom sukcesji. Sprawę sukcesji tronu w Polsce i na Litwie rozstrzygnął zjazd w Sieradzu w 1432 roku. Król Jagiełło zyskał za cenę przywilejów zgodę od panów polskich, na koronację Władysława tuż po własnej śmierci.

Odnośnie Litwy to Władysław Jagiełło, też nie miał kompletnie wyczucia. Promował swoich braci (Skirgiełło i Skiergiełło), gdy najsprawniejszym wodzem i władcą na Litwie był książę Witold, jego stryjeczny brat. Wartość Witolda docenił król niemiecki i węgierski Zygmunt Luksemburczyk (ostatni cesarz z dynastii luksemburskiej), chcąc rozbić unię polsko-litewską wystąpił z projektem koronacji Witolda na króla Litwy. Z kolei sam Jagiełło, nie przyjął zaproponowanego mu przez husytów tronu czeskiego.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1466
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1578
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 2783
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2380
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2039
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1199
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 1547
10
komentarze: 69 | wyświetlenia: 669
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1423
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2314
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 969
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3375
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 793
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 525
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Mimo wszystko Jagiełło bardziej podoba mi się od księdza Natanka i bandy przygłupów zainteresowanych jego twórczością.

  Koriolan,  27/03/2020

W poddytule jest błąd...
Powinno być "Jadwigą"...

@Koriolan:
Mądrze prawisz.

@Koriolan:
Plusa Marii nie dam, bo rodzinka jest samowystarczalna.

  barkarz  (www),  27/03/2020

@Adam Jezierski: Nie masz oceniać rodziny, tylko artykuł, a ten jest dobry, widać że autor czytał Pawła Jasienicę.

@barkarz:
Teoretycznie masz rację,
ale w praktyce szef rodzinki von Zdzisław zaproponował mi deal: Ja (Adam Jezierski) będę na wszystkie artkuły rodzinki głosował, a rodzinka zagłosuje na moje artykuły.
Zanim Zdzisław zaproponował mi ten deal głosowałem na nieliczne artykuły rodzinki, które mi się spodobały.
Po tej propozycji nie będę na Kostko/Sadowskich głosował wcale.

@Adam Jezierski: Boś sobek, chwalidupa i narcyz nadzwyczaj wybitny...

  Hamilton,  27/03/2020

@barkarz: e tam. Marysia fon Sadowski dostanie zaraz 5 punktów za ślacheckie pochodzenie.

  Hamilton,  27/03/2020

@jotko49: mało dyplomatyczne zabiegi uczciwych do bólu gwiazd dziennikarstwa światowego fon Sadosia de Kostki o dodatkowe punkty są bezspornym faktem. I akurat tu Adaś niczego nie zmyśla. I mimo ogromnego parcia na szkło tego nie wykorzystał. Czym mi imponuje.

  Hamilton,  27/03/2020

@Koriolan: łał ty wisz, bo masz ciotkę Jadzie pod Sieradzem.

  Hamilton,  27/03/2020

Ciekawe czy artykuł pana Marii fon Sadowski wejdzie do popularnych bez pomocy fon taty, mamy, wujcia i cioci de Kostków..

  Hamilton,  27/03/2020

Mamusia, ciocia i wujek i Marysia sru do popularnych. Co to znaczy dobre, ślacheckie pochodzenie. Tatuś i drugi wujcio dołączą później dla kamuflażu.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska